komst der Maalsch. zijn zoodanig, dat dit op de schaal der philanlhropie niet te zwaar weegt. De balans over 1875 sluit met een nadeelig saldo van 18452,31. Waren echter de giften en le gaten op de balans gebracht, dan zou er een winst zijn van 4,677,68'/2. Om die daarop te bren gen, daartoe werd in deze vergadering besloten. Tot commissaris werd herkozen de aftredende, Mr. J. H. W. Quarles v. Ufford. Na langdurige beraadslaging werd besloten tot de klassenwijze verdeeling van de hoeven van vrijboeren, behoud van de totaal-opbrengst voor de tegenwoordige vrijbrieven, met het recht aan commissarissen om voor nieuwe vrijbrieven het stelsel van zuivere taxatie, dus hoogere opbrengst, toe te passen. Tot directeur werd benoemd den heer F. B. Löhnis, te Apeldoorn. Door commissarissen en afgevaar digden zal den heer Jongkindt Coninck een ge schenk worden vereerd, en de gelegenheid voor belangstellenden uit de afdeelingen worden open gesteld, om tot dit geschenk bij te dragen. In eene gisteren te Haarlem gehouden ver gadering der algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur is besloten lot het houden der Beurs op den Doelen, 's Maandags van iedere week, van 17 Juli tot 18 Oct. a. s. van halfdrie tot halfvijf. Aan de tentoonstelling, te Amsterdam in 1877 te houden, zal eene bijdrage verleend worden van ƒ500. Het bestuur werd gemachtigd om het adres aan den minister van bin.nenlandsche zaken van het bestuur van Rijnland, betreffende de stichting eener nieuwe waterloozing te Katwijk, bij den minister te ondersteunen. Tot leden van 't bestuur zijn verkozen de heeren Krelage, Bijvoet en Bras ser; de eerste werd tot voorzitter herbenoemd. De „Amst. Ct." meldt, dat de Vereeniging het Nederlandsch Tooneel Dinsdag 5 September te 's-Gravenhage hare eerste voorstelling zal geven, en den volgenden avond te Amsterdam. Beide zullen gala-voorstellingen zijn, waarbij ten tooneele zal worden gevoerd Von Geibel's „Sophonisbe". Als spektakelstuk zal vervolgens opgevoerd worden „Twintig jaren later", ontleend aan het slot van „Les trois mousquelaires" van A. Dumas. De 27ste Juli e. k. is vastgesteld als de feestdag, waarop door de Nederlandsche loges van vrijmetselaren en die in onze overzeesche be zittingen hulde zal worden gebracht aan Z. K. H. prins Frederik, ter gelegenheid van zijn 60-jarig nationaal grootmeesterschap, bij welke gelegenheid tevens aan Z. K. H. een luisterrijk feestmaal in Den Haag zal worden aangeboden. De minister van oorlog brengt ter kennis, dat tegen 1 September a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een leeraar in de wiskunde aan de kon. milit. academie, op een tractement aan vankelijk van ƒ1800 'sjaars. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen omtrent den aard van genoemde betrekking wenden tot den generaal-majoor, gouverneur van voormelde inrich ting, aan welken opper-officier tevens de verzoeken om plaatsing, voor 1 Juli a. s., moeten worden ingezonden. Naar men verneemt heeft Jhr. H. A. D. Coenen berust in de beslissing van gedep. staten ten aanzien zijner reclame, wegens het niet voor komen van zijn naam op de lijst der hoogstaan geslagenen. Hij heeft geen gebruik gemaakt van de hem bij art. 82 der kieswet toegekende be voegdheid, terwijl de daarbij gestelde termijn nu verstreken is. Ingevolge art. 96 der genoemde wet zal nu binnen 30 dagen na dagteekening van de gesloten lijst (23 Mei) eene nieuwe keuze moeten geschieden voor een lid der Eerste Kamer. Blijkens de rekening en verantwoording van het fonds voor onderofficieren over 1875, bedroe gen de ontvangsten ƒ140,941.91 en de uilgaven 115,309.51'/j, zoodat bij slot van hel jaar 1875 meer is ontvangen dan uitgegeven 25,632.39i/2 terwijl een kapitaal van een millioen gulden op het Grootboek der 2'/2 pCts. Nat. Werk. Schuld is ingeschreven. Het aantal contribueerende deel- genooten aan het fonds op ultimo December 11. bedroeg 2793, op welk tijdstip 566 personen in het genot waren van lijfrenten en pensioenen. Z. M. de koning-groothertog heeft den Franschen componist Ernest Reiger benoemd tot officier van den Eikenkroon, en de heer De Hartog te Amsterdam en de Belgische toonkunstenaars Vieuxtemps en Batla bij hun vertrek met de „Boutons de Lo.o" begiftigd. Het stoomschip „Prins Amalia" is 4 dezer te Malta aangekomen, en zou den 6den de reis voortzetten; de Conrad", van Batavia naar Nieuwe- diep, is den 3den Gibraltar gepasseerd de „Hamp ton", van Batavia naar Rotterdam, is den 4den te Suez aangekomen; de „Holland", van Nieuwe- diep naar Batavia, is gisterochtend Sagres ge passeerd. Z. M. heeft ter zake der expeditie ter noord kust van Ceram, afdeeling Wahaay 1875, be noemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Wil lemsorde den kapt. der inf. van het Ned.-Ind. leger L. F. M. Schulze en den Isten luit. van hetzelfde wapen T. W. H. J. M. Hustinx; bij afzonderlyke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol doen vermelden van de genoemde krijgsmacht: den olf.-van-gez. 2de kl. W. F. H. Greup; den lsten luit. der inf. F. C. Luyke; den adj.-onderofficier der inf., dienstd. officier F. H. Van Aagten; en den sergeant-majoor der inf. II. C. T. Dose. De heer Mr. W. A. L. Domis, laatstelijk rechter in de arrond.-rechlbank te Alkmaar, heeft in de heden gehouden zitting van het gerechtshof in Den Haag den eed afgelegd als rechter in de arrond.-rechtbank te Leiden. Tweede Kamer. Na verwerping van het amendement der commissie van rapporteurs (af schaffing van het procuraat bij den hoogen raad) met 41 tegen 16 stemmen is art. 1 van het wets ontwerp tot wijziging van het cassatie-proces (strekkende tot afschaffing der procureurs in cas satie en invoering van eene procedure ter rolle in stede van bij memorie) en daarna het geheele ontwerp aangenomen met 41 tegen 17 stemmen. Vrijdag opmaking der candidatenlijst voor den hoogen raad. Z. M. heeft aan den Europ. kannonnier P. J. A. M. Rüger en den Europ. korporaal Mi P. F. C. G. Kolbe, beiden van het Ned.-Ind. leger, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van twee militairen die bij de krijgsverrichtingen ter noordkust van Ceram, op 15 Juli 1875, in het water vielen, voor ieder toegekend de bron zen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan E. Guerin, kapitein van de Fransche brik „St.-Joseph", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het op 1 Mei 1876, op de reis van Oporto naar Bremerhaven, verongelukt Ned. schoonerschip „Caroline", toe gekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; den luit.-ter-zee 1ste kl. W. M. Visser, op zijn verzoek, met den laatsten der maand waarin dit besluit te zijner kennis zal worden gebracht, eervol uit den zeedienst ontslagen, onder toek. van den rang van kapt.-luit.-terzee, en met vergunning om de aan dien rang verbonden acti- viteits-uniform te blijven dragen; W. A. C. De Bloeme, op zijn verzoek, eervol ontsl. uit zijne be trekking van commies bij de algem. rekenkamer, beh. aanspraak op pensioen; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. Von den Driesch, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duilsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; bij het per soneel van den geneesk. d. der landmacht benoemd lot apoth. 2de kl., den apoth. 3de kl. L. C. Beu kers, van gemeld personeel; aan den lsten luit. A. R. F. Birnie, van het 8ste reg. inf., op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuws. Te vijf uren gisterochtend is te Rot terdam aan het Steiger nabij de Grootemarkt uit het water opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 30 jaren oud. Gisterochtend verloor een ververs- knecht, die op eene zoogenaamde vliegende stel ling aan de Turfmarkt te Rotterdam bezig was de lijst van een pand te verven, het evenwicht, zoodat hij op de straat viel. In bewusteloozen toe stand naar het Ziekenhuis gebracht, is hij kort daarna overleden. Maandag-voormiddag waren twee jeugdige schippersgezellen, te Nieuwveen woon achtig, in het kanaal de Aar zeilende, toen een hunner zich aan de passeerende stoomboot „Aurora" meenende vast te klampen, misgreep, overboord sloeg en verdronk. Zon dag-middag is te Arnhem, in een theetuin op den Homrnelschen weg, een 17-jarig meisje van deri schommel gevallen, waardoor zij ernstig gekwetst werd en kort daarna aan de gevolgen is overleden. Een geacht ingezeten te Arnhern werd Zondag-middag tevergeefs te huis gewacht; men meende dat hij ergens was opgehouden, maar toen hij ook des avonds en des nachts'niet te rug kwam, stelde zijne ongerust geworden familie een onderzoek in en vond hem in een ledig huis, dat tot zijne administratie behoorde, levenloos op den grond. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Bij verscheiden regimenten infante- rie des legers worden thans proeven genomen met schoenen, voorzien van dubbele zolen. Aanvanke lijk zijn de uitkomsten in dit opzicht zeer gun stig. Het schoeisel verkrijgt daardoor grooter ste vigheid en voor den gebruiker biedt het meer voordeelen aan boven dat met enkele zolen. Van een militair standpunt bezien, heeft het nog een grooler voordeelnadat een campagne is begon nen, hebben de manschappen gedurende langen tijd stevig schoeisel, hetgeen ïri dergelijk tijdperk van zeer hoog belang is, omdat dan veelal lang durige marschen gemaakt moeten worden en de gelegenheid tot het herstellen van afgedragen of gebrekkig schoeisel niet steeds aanwezig is. Gisternacht is Iï. K.van beroep war moezier, op den Loosduinschen weg, op de hoogte van Valkenbosch, door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Gisterochtend hebben de timmer mans-, metselaars- en schildersknechts te Enschedé het werk gestaakt, op grond dat zij het dagloon willen gebracht zien op 15 cent per uur. De palroons beweerden dit voor het oogenblik niet te kunnen doen, daar de meesfen belangrijke aan nemingen gedaan hebben tegen de berekening van 12 cent per uur. Men meldt uit Lunteren van 5 dezer: De luchtballon, die hedenmiddag Ie vijf uren in 't park Tivoli te Utrecht is opgestegen, kwam te kwart voor zessen in 't Kootwijkerbroek, gemeente Barneveld neder. Aanvankelijk was de tocht, vooral bij 't opstijgen, minder gelukkig. De ballon was eerst in noordelijke richting tot in de onmiddel lijke nabijheid der Zuiderzee gekomen en begon te dalen, doch kon bij gebrek aan ballast niet hooger worden gevoerd. Enkele takken, die de ballon in Tivoli had afgescheurd en medegevoerd, werden nog weggeworpende wind keerde daar enboven en het statige luchtschip bewoog zich in geregelde, maar snelle vaart naar het zuidoosten en kwam met zijn kapitein en drie heeren reizi gers behouden op den vasten Veluwschen grond. De ballon werd dadelijk in de mand gevouwen, met zijne touwen en ankers op een wagen gela den en naar het station Barneveld gebracht, om de terugreis per spoor af te leggen. De luchtrei zigers prezen zeer de hartelijkheid, waarmede zij werden ontvangen en de hulpvaardigheid, die zij mochten ondervinden. Gisterochtend werd te Helder, bij het schijfschieten der mariniers, een hunner, in obser vatie bij de schijf geplaatst, toen hij zich niet te rechter tijd in zijn post had teruggetrokken, door een kogel getroffen, die hem door het lichaam drong en een wellicht doodelijke wond veroor zaakte. Hy werd zoo spoedig mogelijk naar het marine-hospitaal vervoerd, waar terstond alle mid delen der kunst werden aangewend om hern in het leven te behouden. Als eeneb ij zonderheid wordt uit Rou- veen het volgende medegedeeldEene goede melk gevende koe had 's avonds, uit 't land komende, den uier geheel ledig. Des morgens gaf zij, na des nachts op stal te zijn geweest, hare gewone, goede melkgift. Men vermoedde, en terecht, dal 't dier in 't land werd uitgemolken. Zorgvuldig paste men nu op en men had 't geluk den dief op heeler- daad te betrappen. Een veulen, dat bij de koe liep te grazen, zoog haar de melk af, hefgeen ge willig werd toegelaten. Te Hook (Limburg) is, op last van de juslilie te Roermond, het lijk opgegraven van den op 11 Mei jl. aldaar begraven student G. J. M. H oud 20 jaar, zoon van den gepensioneerden majoor van het O.-I. leger J. M. H. Het schijnt.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2