LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5005. Donderdag A0. 1876. 8 Juni. STADS-BERICHTEN. Uit het Gemeente-Verslag over 1875. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. A£zonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs, voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid onderwijs der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt-, der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat-, der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 13, 15 en 16 Juni aanslaande des voormiddags van half negen tot negen uren, en des namiddags van half twee tot twee uren en op den 7, 10, 14, 17 Juni aanstaande des voormiddags van half- negen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche CouranL Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRA.NDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Juni 1876. li. Onder de meest vermeldenswaardige onderwer pen, in den Gemeenteraad behandeld, noemen wij voorts het besluit van 22 April, waarbij aan de concessionarissen voor den aanleg van een spoor weg LeidenWoerden een subsidie van 100,000 uit de gemeentekas werd toegezegd, een besluit, vooral thans van groots beleekenis, nu die zaak reeds zoover is gevorderd, dat wij, gelijk onze lezers zich ongetwijfeld zullen herinneren, in staat waren een beknopte beschrijving van het plan van aanleg te geven. Geheel eigenaardig sluit zich hierbij aan het in dezelfde vergadering genomen besluit om voor 5000 deel te nemen in de geldleening ten behoeve van den aanleg van een kanaal naar Katwijk aan Zee. Niet minder aangename herinneringen wekt zeker bij ons allen het besluit, waarby de post van 5000, op de begrooting uitgetrokken be paaldelijk met het oog op de Februari-feestviering bij gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan der hoogeschool, met nog 1000 werd verhoogd ten behoeve van de Juni-feeslen. Die som werd althans met vrij wat beter doel besteed dan de 4502.04volgens voordracht van 27 Mei in haar geheel van het kapitaal der Bank van Lee ning afgeschreven ter dekking van de schade, geleden door de bedriegelijke handelingen van den ontslagen onderkassier. Gelukkig dat onze gemeente verslagen niet dikwijls dergelijke „Americana" hebben te constateeren. Een ook al niet aange name herinnering levert de interpellatie van den heer Dercksen op aangaande de vraag, of de in dertijd door het Dagelyksch Bestuur benoemde com missie voor een te Leiden te houden taal- en letterkundig congres al of niet nog bestond. Met het congres der Vereeniging van Astronomen, waarvoor in dezelfde raadsvergadering een som van 500 werd beschikbaar gesteld, ging het gelukkig beter. Werd, blijkens het verslag, reeds op 7 Sep tember des vorigen jaars aan B. en Ws. opge dragen om te trachten met bevoegde personen of met een maatschappij in onderhandeling te tre den voor het verleenen van een concessie tot hel aanleggen van een duinwaterleiding, nog altijd verkeeren wy dienaangaande in het onzekere, al vleien wij ons met de hoop weldra in staat te zijn kennis te nemen vam de vier ingekomen aanvragen. Het besluit om den grond bij de voormalige Hoogewoerdspoort lot bouwterrein in te richten; dat tot verlaging van den gasprijs tot 10 cents; de verwerping van het voorstel tot vergrooting der Beestenmarkt, een voorslel, dat weldra weder aan de orde zal komen en dan, naar wij hopen, in gunstiger zin worden beslist wy kunnen ze slechts in het voorbijgaan aanslippen. Het archief werd verrijkt met een vierlal be langrijke geschenken, als: 1°. Leiden vóór 300 jaar en thans, photolithographische afbeelding van een plattegrond van 1578 en chromolilhographi- sche afbeelding van het Chaertbouc van stralen binnen Leiden enz. door Dr. W. Pleyle, conser vator van 's Rijks Museum van Oudheden; ge schenk van den schrijver. 2*. Album Sludiosorum Academiae Lugduno Batavae, 15751875, hene vens een medaille ter herinnering aan het 300-jarig bestaan der hoogeschool, heide geschenk van curatoren der academie. 3*. Chromolithographische afdruk van het origineele Octrooi van de stichting der Leidsche universiteit; geschenk van Dr. J. C. Drabbe. 4°. Catalogus der stedelijke kunstverza meling van Leeuwarden enz., geschenk van den schrijver, den heer W. Eekhof, archivaris van Leeuwarden. Ook in het afgeloopen jaar hadden weder belangrijke onderzoekingen in het archief plaals. Thans zijn wy genaderd tot een hoofdstuk van geheel anderen aard, maar niel minder belangrijk, dat der geldmiddelen, waaruit o. a. blijkt, dat in 1875 de 40 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen en 10 idem op de ongebouwde te zamen ƒ25136,28 opbrach ten 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 52086,88'/aplaatselijke directe belas ting ƒ1 04882,23; uilkeering van het 4/5 der person, belast, ƒ100006,21, totaal 28211 l,60'/j. Een vergelijkende opgaaf van verschillende hef fingen over 1874 en 1875 toont aan, dat in het laatste jaar de meeste kleinere markten iets minder opbrachten behalvede kermis, die ruim 200 meer afwierp, ƒ830,80 tegen ƒ631,80 in 1874. De voornaamste van al onze markten echter, de beestenmarkt, getuigt eveneens van een verhoogde opbrengst, en wel 4793,05 tegen 4268,80 in '74, zeker een klemmend argument voor haar vergrooting. Aan den voet van den staat der werkelijke ontvangsten en uitgaven in 1874 vinden wij nog vermeld, dat van de krachlens raadsbesluit van 20 April 1871 gesloten geldleening van 45000 tot bestrijding der kosten van verbouwing der stadsgehoorzaal een bedrag van ƒ40000 is afge lost. Op de begrooling voor 1876 zijn gelden uitgetrokken tot aflossing van de resteerende ƒ5000, terwyl de van de Bank van Leening renteloos opgenomen som van ƒ10000 mede is afgelost ingevolge de vermindering van het kapilaal der gemeente in de Bank. Onder de herstellingen en vernieuwingen aan gemeente-eigendommen (Hoofdstuk V) trekt de Gehoorzaal met haar builenportaal met gordijnen en traptapijt allereerst de aandacht, ook inwendig wat belreft de drie vergulde kronen met tien dito branders. Andere herstellingen als aan de Zijlpoort, de Stadswaag en het Boterhuis, de Lakenhal en den Burg gaan wij met stilzwijgen voorbij, evenals verschillende vernieuwingen aan het Raadhuis. LEIBEN, 7 Juni. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen alhier zyn heden bevorderd tot arts de heeren L. A. A. Sluylerman, G. J. Michelsen en P. Van Reygersma. Reeds vroeg in den morgen van Zondag jl. wapperde van den toren der St.-Petruskerk en van dien der succursaal de nationale driekleur, ten bewijze van het feest dat zou gevierd worden. Het was dien dag 50 jaren geleden dat de zeereerw. heer A. C. Quant, deken van Leiden, en oud-pastoor alhier, te Mechelen zijne priester wijding mocht ontvangen. Door den jubilaris werd te halfelf de plechtige hoogdienst in de St.-Petrus kerk persoonlijk gecelebreerd met medewerking van eenige zijner vroegere kapelaans. Door den weleerw. heer G. J. W. Quant, pastoor te Schoor!, werd tijdens de hoogmis de feestrede uilge sproken en in sierlijke taal de hooge roeping van het priesterschap en de verdiensten geschetst van den jubilaris op zjjne verschillende standplaatsen en ook vooral gedurende den 19 jarigen werk kring aan de St.-Petruskerk alhier. Met een hartelij- ken heilwenscb op dezen schoonen en zeidzamen feestdag eindigde de spreker zijne indrukwekkende rede. Ook het zangkoor werkte krachtig mede lot opluistering van het feest en had tot reper toire gekozen het „Veni Creator" en het Te-Deum van Verhulst en de mis van H. Viotta, die mees terlijk werden uitgevoerd, terwijl de plechtigheid met het „Hallelujah" van Handel werd besloten. Het hoofdaltaar was eenvoudig en smaakvol met bloemen versierd. De jubilaris ontving dien dag van verschillende zijden talrijke gelukwenschen en blijken van alge meene sympathie. Deputation van verschillende armbesturen brachten hem hulde en dank voor de ruime gift aan hunne armen geschonken. On der de vele geschenken, die de jubilaris by deze gelegenheid ontving, verdient vooral vermelding dat van zoovele vrienden en vereerders, bestaande in twee zilveren coupes ter aanvulling van een pièce-de-milieu, uit de fabriek van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten, met bijvoeging van een prachtalbum, bevattende de photographieën naar de etsen van Rembrandt, ter wijl een keurig ingebonden album de namen der gevers bevatte. De R.-K. weezen en oudelieden en de kinderen in het gesticht der Voorzienigheid werden dien dag feestelijk onthaald, terwijl de Vincentius-vereeniging in staat was gesteld om eene buitengewone uitdeeling aan hare behoefligen te verstrekken. De verschillende armbesturen zullen morgen, volgens verlangen van den jubilaris, aan hunne armen eene buitengewone uitdeeling in spij zen verstrekken. Moge de algemeen geachte jubilaris nog vele jaren gespaard blijven en met zelfvoldoening zijn gouden feest herdenken. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 118 kinderen, als: 63 zoons en 55 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten; overleden 95 personen, als: 19 man nen, 16 vrouwen, 26 zoons en 34 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 52 paren. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algem. vergadering gehouden van de afgevaardig den der afdeelingen van de Maatsch. van welda digheid. Uit het uitgebracht verslag blijkt o. a. dat de Maatsch. 53 afdeelingen en 112 corres pondentschappen teil. Het aantal leden is ver minderend. Te Batavia is eene commissie gevormd ter bevordering van de belangen der Maatschappij. De financiën wijzen een tekort aan, maar de te genwoordige toestand en de waarschijnlijke toe-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1