medaille Malibran, bestaande in een kostbare pa rure van brillanten, toegekend. Gisteren werd te Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De balans over 1875, aan wijzende een saldo van f 57S, 071,88"/,, werd goedgekeurd, zoodat f 11,25 per aandeel of 4'/, pCt. zal worden uitgekeerd. Tot commissaris werd herbenoemd de heer B. A. Fokker en tot die betrekking werden benoemd de heeren M. H. Insinger en Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakenstein in plaats van de heeren C. A. Von Hemert en E. Brugmann, die verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen. De vergadering verleende zonder beraadslaging machtiging tot het in exploi tatie nemen van de lijnen ZwolleAlmelo, Dor drechtEist, NijmegenVenlo en Stavoren Leeuwarden. Daar op deze vergadering meer ver tegenwoordigd was dan een vierde van het kapi taal, nl. 21,868 aandeelen, uitbrengende 989 stemmen, kon worden overgegaan lot de behan deling van de ontwerp-overeenkomst, tusschen den Staat en de Maatschappij gesloten. Vooraf vroeg de voorzitter machtiging van den directeur-gene raal en commissarissen om, in overleg met de regeering, in die overeenkomst zulke wijzigingen te brengen als noodig zullen blijken door de ver werping van het ontwerp van wet, door de Bel gische regeering bij de kamer van vertegenwoor digers ingediend, en waarin de overneming van de lijn LuikHasselt was voorgesteld. Die mach tiging werd verleend en de overeenkomst is, na discussie, met algemeene stemmen, op 56 na, aangenomen. Zooals de „Arnh. Ct." vernam, hebben'ged. staten afwijzend beschikt op het verzoek van Jhr. H. A. D. Coenen, le Zutfen, om alsnog geplaatst te worden op de lijst van hoogstaangeslagenen in 's rjjks directe belastingen in Gelderland. Met zeker heid zoo meldt men aan het Utr. Dagbl. uit Zutfen meenen wij te mogen mededeelen, dat de heer Coenen wel degelijk op de lijst behoorde voor te komendat hij althans meer in de directe belastingen betaalt dan de 144ste der lijst. Wat is evenwel geschied 7 In den opgemaakten staat is zijn naam vergeten; deze staat heeft den ge stelden termijn ter visie gelegen, maar de heer Coenen heeft niet gereclameerd, 't Is nu de vraag of werkelijk in de eerst openbaar gemaakte lijst, die toch nog niet gearresteerd is, geene verandering herstel in dit geval mag gemaakt worden, enkel op grond, dat een aangeslagene den tijd, voor reclame vastgesteld, heeft laten voorbijgaan. Men meent te weten, dat de heer Coenen niet berusten zal in de beslissing van ged. staten. In October e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van leerling-consul. Het juiste tijd stip van dat examen zal minstens eene maand te voren in de Staatscourant worden aangekondigd. De minister van binnenl. zaken brengt, met wijziging van zijne beschikking van 15 Mei jl., ter kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven lot het afleggen der examens ter verkrijging van acten van be voegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden af genomen te Piotterdam. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd daarvan vóór 25 Juni schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, Dr. L. J. Egeling, in Den Haag. De Ned. Bank had op 29 Mei bij een munt en muntmateriaal van f 159,448,182.26 voor eene som van f 157,854,899.74 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt /63,141,959.90 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De consul-generaal der Nederlanden te Ge nua heeft aan J. Wijnands, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als vice-consul der Nederlan den aldaar. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden," onder bevel van den kapt. ter-zee A. N. L. Koops, is den 25sten dezer te Singa pore aangekomen. Tweede Kamer. De regeering heeft de ontwerp-overeenkomst betreffende het kanaal Neu zenGent ingetrokken. De beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken is voortgezet. Het debat liep wederom hoofdzakelijk over de interpretatie van art. 168 der grondwet: of daaruit af te leiden is een verkregen recht voor de kerk op inkomsten. Door den heer Haflmans werd verzocht overlegging van den brief van den bisschop van Roermond, die volgens den minister met het ontwerp genoegen nam. Uit den brief blijkt dat de bisschop vooral prijs stelt daarop, dat de gemeentebesturen recht zullen blijven behouden des noodig subsidie le kunnen verleenen aan kerkelijke instellingen. De heer Van der Loeff vroeg nu, ook in verband met de zaak Hedikhuizen, of de minister van binnenl. zaken na aanneming van dit ontwerp de aanvulling zal indienen van de leemten in de gemeentewet ten aanzien van subsidiën der gemeenten aan kerke lijke instellingen dan wel of de minister bezwaar maakt met het afleggen van eene bepaalde ver klaring. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd bij het corps ingen., min. en sappeurs: tol inspect. Holtzschue, thans chef de bureau van het materieel der genie bij 't depart, van oorlog; tot kol. den luit.-kol. Tutein Nolthenius, die tevens op aanvraag gepensioneerd is; tot luit.-kol. den maj. Van Hanswijklol luit.- kol. en command, van het bat. min. en sapp. den maj. Baud; tot luit.-kol. chef de bureau van het materieel der genie bij het dep., den maj. Krom hout, thans command, van het bat. min. en sapp. tot maj., de kapt. Bolken, baron Schimmelpen- ninck van der Oye en Van Riemsdijk. Z. M. heeft L. Van Erp herbenoemd tot burgem. van Nuland; den off.-van-gez. 2de kl. J. Van Lith Harrebomée bevorderd tot ofï.-van- gez. 1ste kl. bij de zeemacht, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de off.-van-gez. 1ste kl. P. C. Buyze en Dr. A. W. Van Renterghem; aan den paardenarts 3de kl. W. J. P. Van Oppen- raay, van het 2de reg. huzaren, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend; aan den O.-I. ambtenaar A. W. Van der Tak, laatst, klerk bjj den conlr. te Moeara doea (Pa- lembang), thans met verlof hier te lande, ten einde in Nederl. dienst te kunnen overgaan, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst in Ned.-Indié. tafemeng-d Nieuws. Gistermiddag is E. F., vrouw van J. A., wonende in de Peperstraat te Rotterdam, vermoe delijk door eene beroerte getroffen, van de twee onderste treden der trap harer woning gevallen, waarna zij op de plaats dood bleef. Haar kind, dat zij op den arm droeg, heeft daarbij geen letsel bekomen. Maandag-namiddag kwam te Amster dam een zesjarig meisje, dat door hare moeder was uitgezonden om vuur te halen, op den weg naar huis, in de Elandstraat, in aanraking met de gloeiende kolen, en in weinig tijds stond liet arme wicht in brand. Groot misbaar werd ge maakt, maar J. C. Van Ooy, werkzaam aan de stoomzagerij in de Elandstraat, deed beter. Hij opent zijn jas, pakt het brandende kind, drukt het tegen zijn lichaam, sluit de jas over het kind heen en smoort zoo de vlam. Zoo spoedig ging dit in zijn werk, dat het kind met verlies van eenig hoofdhaar, eenige kleine brandwonden en den schrik is vrijgekomen. Te Leeuwarden heeft zich een onbe kende jongen, naar gissing 12 jaren, Maandag nacht in eene sloot nabij de begraafplaats ver dronken. Naar men verneemt, was hij een zwer veling, wiens moeder overleden was en die door zijn vader aan zijn lot werd overgelaten, zoodat verlegenheid en gebrek hem tot zelfmoord schij nen gebracht te hebben. De ongelukkige had zich een steen om den hals gebonden en zoo had hij roet het hoofd naar beneden zijn dood in het water gevonden. Verleden week heeft W. v. B. te Wa peningen de geboorte van zijn 22ste kind aan gegeven, onder welke driemaal tweelingen. Zijne vrouw is thans 43 jaar oud. Maandag-namiddag had in de onmid- dellijke nabijheid van 's Hertogenbosch eer. droevig ongeval plaats. Het vierjarig zoontje van den heer F. v. G. v. d. W. werd in een wagentje door den huisknecht (die niet goed bij zijn verstand is), naar de buitenplaats van den grootvader gereden. Door onvoorzichtigheid van den knecht geraakte het wagentje met het kind in een sloot, waarin het kind verdronk. Op de vraag aan den knecht of hij niet in slaat was geweest den kleine te redden, antwoordde hij, dat hij zijn Zondagscbe broek aan had en bovendien reeds eenige dagen verkouden was. De sloot bevatte slechts 3 a 4 voet water. Als een b ij zonderheid wordt uit Har derwijk medegedeeld, dat Maandag niet minder dan 45 vreemdelingen voor den Indischen dienst zijn aangenomen, onder welke 6 Italianende overigen waren Franschen en Belgen. Maandag-ochtend is te Breda, bij het doen van gecombineerde manoeuvres op de Gar- dersche heide, een veldartillerist van 't paard ge vallen en met het been tusschen 't rad van een der stukken gekomen, waardoor het been brak. Te Par ij s heeft zich in een badinrich- ting een zonderling geval voorgedaan. Voor eenige dagen nam daar een persoon een dampbad. Toen men na een kwartier de deur opende, vond men hem onbeweeglijk op den grond liggen. Een ge neesheer werd geroepen, die verklaaide, dat de man gestorven was aan eene hersenberoerte. De commissaris van politie verscheen om proces-ver baal op te maken, maar nauwelijks zag deze het lijk, of hij bespeurde dat het geheel opgezet was. Toen hij het aanraakte hield hij een stuk vleesch in zijne handen. Hij ontbood nu een ander ge neesheer en deze verklaarde, dat de dood niet het gevolg was van eene beroerte, maar van brand wonden, door te groole warmte van het bad ver oorzaakt. Tegen den eigenaar der badinrichting is nu proces-verbaal opgemaakt wegens manslag door onvoorzichtigheid. Rechtzakea, De heer J. A. Willinge Gratama te Assen deelt in „Asser Ct." mede, dat zekere Schoonbeek, na 14 dagen preventief gevangen gezeten te hebben wegens mishandeling en verwonding van de wed. Ploeg, door de arr.-rechtb. te Assen is veroordeeld tot 10 boete, met bevel tot onmiddellijke invrij heidstelling van den veroordeelde, tenzij hij om andere redenen in hechtenis moest blijven. Nu heeft echter het Openb. Min. verboden hem vrjj te laten, daar hij in arrest moest blijven, totdat de 14 dagen, die zoowel aan den olficier van justitie als aan den veroordeelde zijn gegeven om in appèl te komen, waren verloopen. Zoo hij de 14 dagen moet uitzitten, ondergaat hij eene ge vangenzetting van vier weken voor iets, waarvoor hem 10 boete is opgelegd, terwijl het O. M. ook alleen boete 25) had gerequireecd. Dadelijk is aan Z. M. den Koning de onmiddeiyke invrij heidstelling van Schoonbeek verzocht! maar de heer Willinge Gratama wil ook dat het pulliek met de zaak bekend worde, „opdat, zoo eene handelwijze als deze met de wet in de hand kari verdedigd worden, de wel in dit opzicht hoe eer der hoe liever worde veranderd. Aan ieder bur ger kan overkomen wat Schoonbeek wedervaart." BUITEN LAND. FranJn'ijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft een nieuw ontwerp van gemeentewet ingediend. Het bepaalt, dat de regeering de maires benoemt in de departements-, arrondissements- en kanton nale hoofdplaatsen. In alle andere gemeenten wordt daarentegen de maires door den gemeenteraad gekozen. De commissie belast met het onderzoek naar de verkiezing van den heer De Mun (u het departement Morbihzn) heeft met eenparige stem men op één na geconcludeerd tot zijne niet-toelating. De commissie voor het uitbrengen van rapport over het verzoek van den minister van justitie, om den heer Rouvier gerechtelijk le vervolgen, heeft hierop afwijzend geconcludeerd. Uit Toulon wordt bericht, dat aldaar bevel is ontvangen om het gepantserd fregat „la Savoie" en twee andere oorlogschepen te wapenen en uit te rusten ten einde het eskader in de Levant le versterken. D uitscl 11 and Volgens een bericht uit Bern heeft de Duitsche regeering bedankt voor de uitnoodiging om zich

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2