N°. 5000. A0. 1876. Donderdag I junj LEI DSCïïjf|g DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NoramersB 0.02. LEIDEN, 31 Mei. Begunstigd door een prachtigen voorjaarsavond de zomer toch laat helaas nog steeds te veel op zich wachten had gisteren op „Zornerzorg" het eerste van de acht concerten plaats, die gedurende het aanstaande seizoen door de kapel van hel muziekcorps der grenadiers aldaar zullen gege\en worden. Evenals vorige jaren, bewees de talrijke opkomst der leden met hunne familiën, waaronder niet het minslde fine- fleur der Leidsche dames, hoe welkom steeds deze gelegenheid is om goede, degelijke muziek te hooren, en welken gunsligen indruk dit gezelschap onder directie van den heer Völlmar hier van vroeger had achtergelaten. De uitvoering stelde opnieuw ruim schoots in staat de rijke muzikale krachten, waarover het keurcorps te beschikken heeft, en de voor treffelijke wijze waarop het programma, dat onder veel verscheidenheid tevens veel schoons aanbood, werd uitgevoerd, te waardeeren. Niet weinig werd daarbij hel muzikaal genot verhoogd door de heer lijke omgeving. Zoo ergens, dan heeft men hier gelegenheid de ontluikende natuur in al haar rijkdom en schoonheid te aanschouwen. Inder daad, niet ten onrechte mogen onze stadgenoo- ten door de goede zorgen van den heer Couvée, die zooveel smaak en liefde voor Flora's kinderen openbaart, er trolsch op zijn zulk een gelegen heid te bezitten. Toen de avond viel, werd er langs de paden en aan het einde van den vijver een lampionsgewijze verlichting ontstoken, welke aan het geheel niet alleen een eigenaardig, maar zelfs feestelijk aanzien gaf. Zoowel de muziek als de omgeving konden niet nalaten op den bezoe ker een gunstigen indruk te maken en beloven ook voor de volgende concerten veel schoons. Uit het verslag van den toestand dezer ge meente o-f3r het jaar 1875 door Burg. en Weth. aan den^'geraeeriteraad aangeboden en thans ge deeltelij. ^afgedrukt, blijkt dat de werkelijke bevol king op 5l Dec. 1874 bestond uit 19032 mannelijke en 21217 vrouwelijke, totaal 40249 personen; op 31 December 1875 daarentegen uit 19386 mannen, 21338 vrouwen, totaal 40724 perso nen, waaronder zijn begrepen 820 m. en 68 vr. als behoorende lot de landmacht en 10 m. per sonen behoorende tot de gevangenen. Het aantal geborenen bedroeg 1545, benevens 82 levenloos aangegevener.het getal huwelijken 368. De ver houding van het getal overledenen tot het cijfer der bevolking was 1 op 34.98; van de 1105 overledenen hadden 628 den leeftijd van 10 jaren nog niet beieikt. Yan het totaal der bevolking behoorden tot de Nederduitsch Hervormden 26474, Fransche of Waalsch Hervormden 808, Evangelisch Lutherschen 960, Hersteld Evangelisch Lutherschen 22, Doopsgezinden of Mennonieten 225, Remon stranten 213, Christelijk afgescheidenen 1160, Roomsch Catholieken 10291, Oud-Roomschen of van de Bisschoppelijke clerezy 51, Nederduitsche Israëlieten 489, tot geene der genoemde gezindten behoorende 31. Door candidaten in de medicijnen alhier zijn de statuten vastgesteld van eene vereeniging ter on dersteuning van behoeftige kraamvrouwen. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Bylsma, Voogd, Kolft', Burkens en Goddard. Dat eene ver eeniging als deze door studenten opgericht wordt, is een bewijs dat velen hunner door het beoefe nen van weldadigheid zich nuttig trachten te ma ken. Moge hun streven even goede vruchten dra gen als dat te Groningen het geval is. Voor stu denten niet tot de medische faculteit behoorende en burgers slaat het buitengewoon lidmaatschap open tegen eene contributie van minstens drie Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegevon. gulden. Eene circulaire alsmede de statuten zullen binnenkort onzen stadgenoolen worden toegezonden. De Staatscourant behelst het begin van het verslag over het rijksmuseum van oudheden en het rijks-elhnographisch museum alhier, gedurende het jaar 1875. Door toevallige en onvermijdelijke omstandig heden zegt de directeur in den aanhef daarvan komt het verslag omtrent de aan mijn beheer toevertrouwde rijksverzamelingen later dan ge woonlijk ter algemeene kennis. Mocht die vertra ging wellicht bevreemding hebben gewekt en deze laatste leiden tot een gunstige gevolgtrekking voor toenemende belangstelling bij mijne landgenoolen, ik zou, en zeker velen zouden met mij, er eene aanleiding in willen zien, voor uitzichten op de nadering van eene meer bemoedigende toekomst en beteren staat van zaken, dan die waarover in de laatste jaren herhaalde malen, ook door bui- tenlandsche bezoekers, dringende en maar al te zeer gegronde klachten werden uitgesproken. Voor de te lang verzuimde of althans niet ge noeg behartigde belangen der kunst, voor het behoud en de bewaring van de vaderlandsche ge- denkleekens, de verzameling van de voorwerpen, die de geschiedenis van de beschaving, de zeden, gewoonten en gebruiken van de bewoners dezer gewesten in de middeleeuwen en latere tijden moeten toelichten, worden door de regeering met prijzenswaardige mildheid onbekrompen middelen toegestaan, krachtige maatregelen ontworpen en toegepast, en in een nieuw gesticht Nederlandsch museum in de hofstad een toevluchtsoord ge opend, waar een passende verblijfplaats vindt, wat anders aan verval en vernietiging, of aan wegvoering naar buiten 's lands zou worden prijs gegeven; waar kunstenaar en werkman hun smaak vormen en veredelen en zich aangespoord kun nen gevoelen om bij hunne vakgenoolen uit vroe gere eeuwen niet achterlijk te blijven. Prachtige gebouwen worden ontworpen, waar de zoo talrijke schatten der oude schilderscholen en de voortbrengsels van aanverwante kunsttakken nog in ons land aanwezig gebleven, eenmaal op eene alleszins passende wijze tentoongesteld, tegen beschadiging behoed, voor doelmatig gebruik en nuttige werking de onmisbare waarborgen zullen vinden. Met dankbare voldoening hebben wij dien blijden dageraad van een voor de kunst gelukkig tijdperk begroet. Maar het worde mij niet ten kwade geduid, men oordeele mij niet onbillijk of beschuldige mij niet van ongepasten naijver, wanneer ik den zoo dikwerf herhaalden, maar in den laatst en tijd zich met verdubbelde kracht bij mij opdringendeu wensch uitspreek, dat de aandacht niet al te uitsluitend op de zoo even besproken belangen der kunst moge gevestigd worden, dat ook de verzamelingen van meer uitsluitend wetenschappelijken aard tot hun goed recht mogen komen. Krachtige pogingen tot opsporing en behoud van hetgeen binnen de grenzen van ons vaderland op het eigenlijk gezegde gebied der oudheidkunde, öf nog verholen ligt, óf door anderen met zorg, ijver en kennis, onder vele opofferingen van tijd, geld en krachten bijeengebracht is; ernstig beraamde maatregelen, opdat ook die schatten niet aan het buitenland ten beste komen of ten buit vallengeene prach tige, maar eenvoudige, opzettelijk voor hunne be stemming ontworpen en aan die bestemming be antwoordende ruime gebouwen, in plaats van de tot dus verre gebezigde, die in schier geen enkel opzicht aan de meest nederige en onontbeerlijke vereischlen kunnen voldoen. Zietdaar eenige on PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte miskenbare behoeften, waarin ik slechts van eene verlevendigde, meer en meer algemeen zich ves tigende belangstelling bij mijne landgenooten voor ziening hopen kan. Mocht die belangstelling blij ken door opwekkende opmerkingen in onze dag bladen en tijdschriften, mocht zij hare stem krachtig doen hooren in de vergaderzalen van de volks vertegenwoordigers! Zeker, zij zal evenzeer weer klank vinden bij de regeering, als dit sedert de laatste twee jaien het geval is geweest met be trekking tot de kunst en hare tempels, lot de eerwaardige oude gebouwen en de gedenkteekens door onze voorvaders gesticht, als getuigen van een roemrijk verleden. De minisler van binnenl. zaken brengt ter kennis dat: 1°. de Commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, en van het natuurkundig examen voor hulp-apothe kers, zitting zal houden op 8 Juni e. k. en vol gende dagen te Utrecht; 2°. de Commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen 19 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht; 3°. de Commissie, belast met het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkre gen bevoegdheid verder wenschen uit te breiden 1 Juni e. k. en volgende dagen te Leiden; 4°. de Commissie, belast met het afnemen van de practische examens van hulp-apotheker, op 21 Juni e. k. en volgende dagen te Groningen. Ds. P. C. Van Oosterzee, te Heino, heeft voor de toezegging van beroep naar Rijnsburg be dankt. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Noordwijk den heer C. Maat. Het stoomschip „Torringlon", van Rotter dam naar Batavia, is 27 dezer van Southampton vertrokken; de „Hampton," van Java naar Rot terdam, is den 28sten Aden gepasseerd; de „Ko ning der Nederlanden," van Nieuwediep naar Ba tavia, is gisteren het Suez-kanaal ingestoomd. Tot leeraar in de natuur-, schei-, plant- en dierkunde aan de hoogere burgerschool te Enk huizen is benoemd de heer P. G. Buekers, phil. doctorandus te Elburg. Gisteren is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam beroepen Dr. Van Goor, te Oud-Beierland. De gerechtigden tot de nalatenschap van den in Mei 1874 te Southampton overleden zee man William Bradoe, uit Amsterdam, worden ver zocht zich aan het departement van buitenl. zaken te willen aanmelden. Volgens den Haagschen correspondent van de „Gron. Ct." zou het geschil met Venezuela zijn bijgelegd. Onzerzijds zou de eisch tot her opening van twee havens zijn opgegeven. Ten gevolge van een en ander wordt ons eskader in de wateren aldaar beschikbaar voor de Middel- landsche zee. De heer J. A. Van der Goes le Naaldwijk is bij gelegenheid van zijne 25-jarige ambtsver vulling als burgemeester dier gemeente door Z. M. tot officier van de Eikekroon benoemd. De heer Mr. H. C. Verniers van der Loeff heeft voor zijn lidmaatschap van de prov. staten van Zuid-Holland bedankt en daardoor ook opge houden lid van gedep. staten te zijn. Ter zijner vervanging zal de verkiezing van een lid der prov. stalen in het kiesdistrict Rotterdam den 13den Juni en eene herstemming, zoo noodig, den 27sten plaats hebben. Aan de pensionnaire des konings mej. Marie J. A. Van Erps Reerink is het accessit der

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1