LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4998. Dinsdag A0. 1876. 30 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meero-m- Groolere letters naar plaatsruimte QC Net 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Nieuwe Abonnementen worden dagelijks aange nomen. STADS-BERICHTES. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden,dal dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 9 -12 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de .lichting van den jare 1871, verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden 27 Mei 1874. LEIIIEN, 29 Wei. Heden is aan de koogescbool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. C. Dutilh, geb. te Rotterdam, met stellingen. Tot leden der Commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen van ambtenaar bij den burgerlijken dienst in Ned.- Indiê, zijn benoemdtot lid en voorzitter, dr. W. R. baron Van Hocvell; tot leden: dr. P. J. Velh, mr. P. A. Van der Lith, dr. H. Kern, J. J. Meinsma, dr. A. W. T. Juynboll, J. R. P. F. Gong grijp, G. K. Niemann, A. C. Vreede, G. J. Gras huis, H. Kleyn van de Poll, J. W. Middelburg, dr. \V. Horst; tot lid en secretaris, J. Spanjaard. By de heden plaats gehad hebbende openbare verhuring van de visscherijen in de vestgrachten en andere wateren der gemeente Leiden, voor den tijd van 4 jaren en 7 maanden, ingaande 1 Juni 1876 en eindigende uit. December 1880, zijn de volgende personen huurders gewordenvan per ceel 1 en '11C. J. Koster, voor 34perc. 2, H. I. Meerburg, voor 10; perc. 3, 8 en 10, H. Van der Mey, voor 40; perc. 4, H. J. Van Leeuwen, voor ƒ5; perc. 5 en 7, S. W. Van Leeuwen, voor ƒ18; perc. 6, 9, 12 en 14, A. Tailleur, voor ƒ44; perc. 13, C. T. W. Starren - burg, voor ƒ5; perc. 15 en 10, J. C. Spaargaren, voor 19 'sjaars. Bij de beden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters -waren de hoogste prijzen 25.00, 5.10 en 2.50; de laagste 25,00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Zaterdag hield de Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde te Utrecht haar vierde alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer J. H. Krelage. In deze vergadering werd de heer J. C. Zwart te Amsterdam benoemd tot secretaris-penningmeester der Maatschappij, in plaats van den heer J. C. C. VV. Van Nooten, die naar elders vertrokken is. Omtrent het houden eener vriendschappelijke bijeenkomst der Maat schappij te Boskoop is bepaald, dat die op Don derdag 6 Juli zal plaats hebben. Bij de behandeling uit het oogpunt van tuinbouw en plantenkunde, van de vanwege het Aardrijkskundig Genootschap ontworpen wetenschappelijke expeditie naar Mid- den-Sumatra, is een Commissie benoemd, om daar over in eene volgende algemeene vergadering een adres in te dienen. Die Commissie bestaat uit de heeren J. Van Stolk te Rotterdam, Weslerman te Amsterdam, Dr. De Vrij te Arnhem, Witte te Leiden, Krelage pres., en Zwart, secretaris der Maatschappij. Eindelijk is besloten op 10 Januari 1878 den honderdsten verjaardag van het overlijden van Linnaeus te gedenken. Het Hoofdbestuur zal daaromtrent in de volgende algemeene vergade ring voorstellen doen. Ds. A. Piper, predikant te Katwijk-aan-zee, is beroepen naar de Ned. herv. gemeenten Mak- kum en Komwerd (classis Franeker); Ds. D. Tyse, predikant in 't Hollandsche Veld, is beroe pen bij de Chr. afgesch. gemeente te Katwjjk- aan-zee. In de morgen te houden zitting van den Haagschen gemeenteraad zal in beraadslaging wor den gebracht een voorstel van B. en Ws., om van de uitspraak van gedep. stalen in deze provin cie, waarbij de heeren De Vries en Kips niet zijn toegelaten als leden van den raad, op grond van art. 36 der gemeentewet, bij Z. M. den Koning te komen in hooger beroep, ten einde de vraag, die het hier geldt, in het hoogste ressort worde beslist. De zooveel opgang makende opera „Liederik" is Zaterdag-avond in Den Haag o. a. bezocht door H. M. de Koningin en de prinsen Hendrik en Alexander. De componist, de heer Mertens, werd gedurende de pauze door de Koningin in de hof- loge ontboden, waar H. M. den toonkunstenaar hare bijzondere tevredenheid over het stuk en de muziek kenbaar maakte. Het examen voor candidaat-notaris is Zater dag in Den Haag met gunstigen uitslag afgelegd door de heeren: VV. Wondergern, te Middelburg A. K. Ninaber, te Ouderkerk a. d. IJsel; Mr. A. Van Mens, te Kralingen. Dr. H. J. Sleurs, te Rotterdam, is door den Paus benoemd tot ridder van de H. Gregorius- orde. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Juni e. k. Je nieuwbenoemde aspirant-ingenieurs van den water- slaat J. G. Ermerins en D. J. Stein Parvé res pectievelijk zullen worden toegevoegd aan den hoofdingenieur in Zeeland en aan den hoofd-inge- nieur voor de rivieren, en dat de aspirant-inge nieur H. F. Beyerman werkzaam zal zijn bij de vervaardiging van de waterstaalskaart. Aan den Javaanschen kunstschilder Raden Saleh is een nieuwe onderscheiding te beurt ge vallen. Keizer Wilhelm heeft hem in een eigen handig zeer vleiend schrijven kennis gegeven van zijn benoeming tot ridder van de Kroonorde 2de klasse. Naar men verneemt, heeft Raden Saleh deze hooge onderscheiding te danken aan een meesterwerk, onlangs door hem aan den keizer vereerd, voorstellende twee vechtende leeuwen. Bij kon. besluit van 26 Mei is eene wijzi ging gebracht in het besluit van 22 Augustus 1873, N°. 44 (Indisch Staatsblad 1874, N®. 58), houdende vaststelling der organisatie van het per soneel van den waterstaat en de burgerlijke open bare werken in Nederlandsch-Indië en van hetgeen daarmede in verband slaat. Art. 9, c, 3°. van dat besluit wordt gelezen als volgt: „Overtocht naar Batavia als gouvernemenls-passagier der 1ste klasse." Tweede Kamer. Heden is de beraad slaging voortgezet over het wetsontwerp tot af schaffing der kerkfabrieken. De heeren Lenting De Vries, Godefroi hebben het ontwerp verdedigd; de heeren Haffmans, Van Baar en Arnoldts be streden het wegens de onvolledigheid der schade loosstelling; morgen te 1 uur voortzetting. Aan het slot der zitting is op voorstel der com missie voor de verzoekschriften besloten het adres De Jong, betreffende langdurige preventieve gevan genis, ter inzage neder te leggen. Een voorstel van den heer Van Kerkwijk om het naar den minister te verzenden, is na discussie verworpen met 29 tegen 16 stemmen. Z. M. heeft het aan E. Keunen, burgem. van Dommelen, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem. goedgekeurd. Gemengd Nieuwe. Gistermiddag te zes uren is van den singel bij de Mare per wagen door de politie in bewaring gebracht een zwaar beschonken man, die getracht had zich te verdrinken, hetgeen hem door eenige burgers was belet geworden. In de afgeloopen week zijn te Kat- wijk 34 schuiten buitenlekkers met mooie vangst aangekomen, die besomden 200 a 330 in 8/14 dagen, 8 binnenlekkers 100 a 150 in de week. De vischprijzen waren nog zeer hoog groote tarbot 4 a 4.50, groote tong 15 a 25 cents, levende benschol 0.60 a 1 het stuk droge schol 5.50 a 6.25, scharren 4 a 6, garnalen 2 a 2.25 de mand. Te 8 uren gisterochtend is een man in de Gedempte Raam in Den Haag op straat door een beroerte overvallen, welke een onmiddel- lijken dood ten gevolge had. Voorloopig in een herberg binnengebracht, is het lijk van dien per soon, die met kleederkloppen den kost verdiende, naar zijne woning op de Gedemptegracht ver voerd. De Haagsche politie heeft de bedrij vers ontdekt van een diefstal van koperen voor werpen aan de wagens van de vroegere Delftsche tramwaymaatschappij. Het zyn twee beambten der nachtpolilie, wien de bewaking van de in open tuoW» giunJo voertuigen was aangewezen. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zondag-morgen vroeg is in Den Haag uit den Noordwal het lijk opgehaald van een be jaard man, die den vorigen avond nog gezien was, zoodat men vermoedt dat de man een oud strijder van Waterloo die in den omtrek woont, huiswaarts keerende, in het water is geloopen. Het lijk werd voorloopig in het gasthuis opgenomen. Zaterdag-middag is in Den Haag een schuitenvoerder, onder het hoornen van zijn vaar tuig, in de trekvaart nabij het Zieken gevallen. De pogingen, door tal van personen aangewend om den drenkeling te redden, schoten tekort, want de man was te spoedig in de diepte ver dwenen. Weinige oogenblikken later vond men zijn lijk terug. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat Jut, bij zijn intreden in het tuchthuis, eene soort toespraak richtte tot den commandant en de hoop uitte, dat hem daar eene gelijke en welwillende behandeling zou ten deel vallen, als hij op de reis van Den Haag naar Leeuwarden had onder vonden van zyne geleiders, de rijksveldwachters. Het antwoord was, „dat hij het er dan maar naar moest maken." Jut is, wanneer hij de vrije lucht mag genieten, de metgezel van de Drachtsier moordenaars; op de conversatie zal dus niet te roemen vallen, daar het Haagsch en Boerenfriesch niet veel connexiteit hebben. Uit Vianen wordt het overlijden ge meld van W. Kieboom, die tijdens den hoogen waterstand altijd werkzaam was en, terwijl andere werklieden wegens overslaan der golven hunne pos ten verlieten, steeds pal stond en nooit ophield alvorens zijne werkzaamheden behoorlyk verricht waren. Na den 6torm werd hy bedlegerig, en hij laat thans eene weduwe met zes nog zeer jonge kinderen na. Niemand heeft ten gevolge van den watersnood meer geleden, dan zij en hare kinde ren door dit verlies.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1