Z. M. heeft tot burgem. der gem. St.-Phi- lipsland benoemd A. De Rooy; tot burgem. der gem. 't Zandt T. P. Tresling, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Ezingeaan J. W. Bemelmans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van St.-Geertruidmet in gang van 1 Juni e. k. bij het departement van koloniën bevorderd tot commies, den adjunct-com mies C. A. Gevers Leuven; tot adjunct-commies, de eerste klerken F. M. Bernhard, L. Van Ham burg, J. T. Viehofï en J. J. Perken tot bode, de adsistent-boden W. Van de Waal en H. R. Vervloet. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is in de Ververstraat, een jongentje van 7 jaar in een rioolkolk gezakt en door zekeren Schoute gered. Hedenmiddag is de 7-jarige C. op den Vliet op een schuit spelende te water geraakt en door zijn makkers gered. Zondag is te Amsterdam eene ver gadering van de nachtwaehts gehouden, waarin besloten is, dat bij het in te dienen adres aan den gemeenteraad verzocht zal worden om ver hooging van loon, distinctief en de bewaking van alle kwartieren met 2 man. Het verdient opmer king, dat des nachts 35 kwartieren van het nacht wachtwezen onbewaakt waren en 30 nachtwaehts eenvoudig niet op het appèl zijn gekomen. De meeste kwartieren worden door één man be waakt. Een baanwachter stond dezer dagen in Hessen terecht, omdat hij zijn dienst in vrou- wenkleeren had waargenomen. De man was onder de volgende omstandigheden in die moeielijkheid geraakt. In de hut, die hij met zijn vrouw be woonde, hielden de echtelieden een geit, die altijd door de vrouw verzorgd en gemolken werd. De vrouw werd een dag ongesteld, en nu nam de man de taak over om voor de geit te zorgen, maar zij wilde niet door den man gemolken wor den, welke moeite deze ook aanwendde. Eindelijk begreep hij de geit te moeten foppen; hij trok de kleederen van zijn vrouw aan, en werkelijk maakte nu de geit geen zwarigheid meer en liet zich melken. Nauwelijks echter was hij gereed, of hij hoorde den trein, en trouw op zijn post snelde hij met de omwonden vlag in 't costuum zijner vrouw naar buiten. De beambten van den trein die 't zagen vonden de scherts ongepast en maak ten rapport. Toen de man 't verhaal deed van zijn verkleeding, konden zijne rechters hun ernst niet bewaren; hij werd vrijgesproken en ontving bovendien drie dagen extra bezoldiging wegens bijzondere trouw op zijn post. Een vader en moeder te Hernsey maakten dezer dagen gebruik van eene kortelings in werking getreden parlements-akte, die aan ouders vergunning schenkt om de hulp van den magistraat in te roepen tegen onhandelbare of onverbeterbare kinderen. Op verzoek van de ouders in quaestie werd een 13-jarig zoontje van hen door den rechter naar eene ambachtsschool ge zonden, op kosten van den vader. Zekere D. J., een oppassend man en huisvader te Arnhem, heeft Zaterdag-avond om streeks halfzeven op eene treurige wijze het leven verloren. Terwijl hij zijn neus, waaruit hij bloedde, wilde afwasschen en zich daartoe aan den Rijn kant begaf, is hij bij het bukken voorover in het water gevallen en verdronken. Tien minuten later werd het lijk opgehaald. Pogingen om de levens geesten op te wekken, bleven vruchteloos. De ongelukkige laat een weduwe met 5 jonge kinderen achter. Te Berlijn hebben twee heeren een zonderling bewijs van hun hartstocht voor het biljartspel geleverd. Zij speelden 100 partijen carambolage van 50 punten en brachten onafge broken 36 uren aan de biljarttafel door. Zonder het spel af te breken, gebruikten zij in dien tijd eenige koude spijzen en koffie. Reeds sinds geruimen tijd was te Ber- lijn geklaagd dat het tegenwoordig aldaar en in de omstreken wemelde van gauwdieven, die hunne kunstgrepen zoo behendig wisten te volbrengen, dat roof en diefstal aan de orde van den dag wa ren, zonder dat de politie de daders op het spoor .scheen te kunnen komen. Door krachtiger maat regelen daartegen genomen en onder medewerking der gendarmerie zijn thans in de omstreken reeds 27 personen in hechtenis gebracht. Tevens is ge bleken dat er eiken ochtend eene bijeenkomst werd gehouden, waarin de „werkzaamheden" voor elke kleine bende voor dien dag werden geregeld en dat zij elkander slechts bij de bijnamen kenden. In de Engelse he handelskringen werd dezer dagen geen geringe sensatie veroorzaakt door het volgende geval: Kapitein Barnes, van 't schip „Locksley Hall", werd onlangs door een rechter te Londen tot 21 dagen gevangenisstraf veroor deeld, wegens 't in boeien slaan van een matroos op zijn schip, William Allen. Allen had geweigerd te werken, had den eeisten stuurman geschopt, en zich anderszins wanordelijk betoond. Kapitein Barnes had hem daarvoor in de boeren geslagen, en, daar de man hardnekkig weigerde zijn werk te hervatten, had de kapitein hem gedurende 49 dagen in de boeien gehouden. Na de aankomst van 't schip te Londen, werd Allen door den kapitein voor den rechter betrokken wegens plicht verzuim en insubordinatie, terwijl tegelijkertijd Allen den kapitein betrok wegens de door hem ondergane straf in de boeien. De rechter liet Allen vrij, doch veroordeelde kapitein Barnes tot de bovengenoemde straf, op grond, dat 't plaatsen van een matroos in de boeien een uiterste maat regel was, dien een gezagvoerder slechts mocht toepassen wanneer er door muiterij gevaar bestond voor bemanning of schip. De magistraat voegde er als zijne meening bij, dat „de matroos zeer wreedaardig en onwettig behandeld was." Deze uitspraak (een precedent stellende van 't naar de gevangenis zenden eens gezagvoerders wegens 't straffen van een weerspannig en kwaad willig matroos) deed onmiddellijk de reeders en schippers te Londen en te Liverpool de hoofden bij elkander steken. Vergaderingen werden belegd om tegen de uitspraak te protesteeren; de heer Muntz bracht in 't lagerhuis 't geval onder de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken, en de meening werd gevraagd van den advocaat-generaal, 't Gevolg is geweest, dat de minister Cross bevel heeft gegeven om kapitein Barnes op vrije voeten te stellen, en dat de ad vocaat-generaal op zeer beslisten toon de uitspraak van den Londenscher. rechter heeft gewraakt. Ten overvloede wendde Dinsdag eene invloedrijke deputatie uit den Londenschen handel zich tot den heer Disraeli, om bij hem, in verband met 't voorgevallene, aan te dringen op nieuwe wet geving, zoo noodig, tot 't handhaven van tucht op koopvaardijschepen. De heer Disraeli schijnt deze deputatie tevreden gesteld te hebben. „Ik betreur", zeide hij, „de uilspraak van den Lon denschen rechter. Ik acht haar ongepast; en de hoogste rechtsgeleerde autoriteit verzekert mij dat zij ook onwettig is." R echtzaken. De liooge raad (strafkamer) heeft bij arrest van gisteren den minister van financiën niet ont vankelijk verklaard in zijne voorziening in cas satie ingesteld tegen een arrest van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, waarbij de tapper G. Görtz te Roermond is vrijgesproken van het bij het doen eener peiling der tapperij, aanwezig be vinden van eenig gedistilleerd, niet gedekt door het vereischte document. Ook de hooge raad was van meening dat de plaats waar het gedistilleerd is gevonden niet tot een lokaal van het tappers- bedr'yf kan worden gerekend. Het O. M. bij de arrond.-rechtbank te Gor- cum heeft tegen W. F. M., beklaagd van het ontvreemden van hardglas uit de fabriek van de firma Jeekel en Co., te Leerdam, eene gevange nisstraf van 3 dagen geëischt. De uitspraak is op morgen bepaald. Het requisitoir van het O. M. in de zaak tegen den landbouwer te Elsloo bij Maastricht, die beschuldigd wordt een rijksveldwachter te hebben doodgeschoten, strekt tot veroordeeling van den besch. tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren de verdedigers van den besch. Mrs. Van Winters- hoven en Micheels, uit Maastricht, trachtten de onschuld van hun cliënt te betoogen, weshalve zij tot vrijspraak concludeerden. Den 27sten dezer zal het hof uitspraak doen. BUITENLAND. Frankrijk. Men verzekert dat op eene bijeenkomst, Zondag door constitutioneel-gezinde senatoren gehouden, besloten is, de circulaire van Ricard goed te keu ren, evenals in de Kamer geschiedde, met voor behoud dat de burgers hoop mogen koesteren op een hers'el der monarchie in 1880, maar zonder die verwachting openlijk aan den dag te leggen. Victor Hugo heeft gisteren in den Senaat het voorstel eener geheele amnestie verdedigd; het werd bijna eenstemmig, met zitten en opstaan, verworpen. De zitting van den Senaat is verdaagd. Er is een brief van prins Napoleon aan zijne kiezers te Ajaccio verschenen, waarin hij zegt, dat de republiek bestaat en de vaderlands liefde gebiedt haar aan te nemen. In den tegen- woordigen toestand van Frankrijk is enkel de repu bliek mogelijk. Hij wil de republiek zonder eenige nevenbedoeling. Bij de Zondag gehouden verkiezingen ter vervanging van die, welke door de Kamer nietig zijn verklaard, zijn de republikeinen Giraud, Maillé en Loustalot en de Bonaparlisten Peyrusse en de hertog van Ornano gekozen; te Bressuire moet herstemming plaats hebben tusschen Laroche- Jacquelin en Bernard. Groot- Oritannië. In antwoord op eene vraag van den heer Camp bell verklaarde de heer Disraëli gisteren in het lagerhuis, dat het waar is dat Engeland zijne adhesie niet kan schenken aan de door Frankrijk en Italië aangenomen voorstellen der Noordsche mogendheden. Hij geloofde niet, dat die voorstel len reeds formeel aan de Porie waren medege deeld en kon ze dus nog niet openbaar maken. In het hoogerhuis zeide graaf Derby, dat de regeering na rijpe overweging heeft besloten, hare adhesie aan de voorstellen der Noordsche mogendheden te weigeren. Hij ontkende dat zij tot dit besluit was gekomen doordien zij niet was uitgenoodigd aan de beraadslagingen deel te nemen. Dit zou op hare overwegingen geen invloed heb ben gehad, indien zij had gemeend dat de gedane voorstellen eenig vooruitzicht opleverden op het tot stand komen van den vrede. De redenen van haar besluit kon zij niet mededeelen zonder ge lijktijdige mededeeling der voorstellen zelve, en dit laatste was ondoenlijk, omdat die voorstellen nog niet aan de Porie zijn overgebracht en zij, zoolang dit niet is geschied, nog gewijzigd kun nen worden. Te Woolwich is men reeds sedert gerui men tijd bezig een kanon te construeeren, dat al de totnogtoe beslaande of onlworpene verre zal overtreffen. Het zal een gewicht hebben van 160 ton of 3200 centenaars, terwijl het projectiel niet minder dan 30 centenaars zal moeten wegen. Het Engelsche oorlogs-departement heeft nu den Galling-mitrailleur bepaald aangenomen voor het Engelsche leger. Dit wapen schiet 4 tot 500 ko gels in de minuut, meest van 't kaliber van het Martini Henry geweer. Enkele Galling-mitrailleurs hebben echter 't dubbele kaliber. Naar alle waar schijnlijkheid zal deze mitrailleur niet aan de ar tillerie maar aan de infanterie worden toegewe zen. Telegrammen. WILHELMSHAVEN, 22 Mei. Het Duitsch es kader gepantserde schepen is heden te 4 uren onder het lossen van kanonschoten in zee gegaan (naar de Tuiksche wateren). De bevelhebber is aan boord van het gepantserde fregat „Kaiser". WEENEN, 22 Mei. Na graaf Festetics weigerde ook Trautmansdorf gezant te Parijs te worden, onder opmerking dat bij de republiek een gezant te houden niet voegzaam was. ANTWERPEN, 22 Mei. Geheel de liberale lijst heeft gezegevierd met 550 stemmen meerderheid. Er heerscht groote geestdrift. BRUSSEL, 22 Mei. Men verwacht stellig dat het ministerie zal aftreden. Morgen heeft een manifestatie van den gemeenteraad van Antwerpen, plaats ten huize van Fiére Orban. Bij de provinciale verkiezingen zegevierden de liberalen te Antwerpen en Nivelles, die door clericalen werden vertegenwoordigd. Dit doet ver wachten, dat de liberalen ook bij de verkiezingen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2