dus geene aanwijzing kunnende geven, deed hij toch, gelijk boven is gezegd, aangifte van den diefstal. Inlusschen werden er omtrent den knecht, ofschoon de meester hem niet verdacht hield, door de politie inlichtingen genomen, die van een zeer ongunstigen aard waren; hij was meermalen ter zake van diefstal in hechtenis geweest. Dit gaf aanleiding deze in verhoor te nemen. De meester, hiervan onderricht, begon nu zijn knecht te verdenken en moet tot zijn bezwaar ingebracht hebben, dat verwringing aan het 8lot merkbaar was, hetgeen met een nijptang, den knecht alleen be kend, moet zijn geschied. Na langdurige onder vragingen van een paar personen, die met den knecht omgang hadden, kwam men tot de ont dekking dat het gestolene in het Bosch in den grond zou verstopt zijn en dat de dief het des nachts zou gaan opgraven. Terwijl deze daar mede in de duisternis bezig was, werd hij in zijn arbejd gestoord en in hechtenis genomen; doch de buit vond men niet bij hem, om de eenvou dige reden dat hij zich in de plek waar hij de voorwerpen had begraven moet hebben vergist. In afwachting dat de plek en het gestolen zilver zal worden gevonden, is de verdachte naar het huis van verzekering overgebracht. De vader van het kind, dat in het park van "Vincennes met afgesneden keel is ge- vondeD, heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Hij heet Jules Daveluy en heeft zich, bij het aan komen van een trein, op den spoorweg tusschen Combs-la Yille en Lieusaint geworpen en werd in tweeën gesneden. Hij had slechts 35 centimes in den zak. Men vermoedt dat hij, wetende dat de politie hem opspoorde, en geen middelen hebbende om zijn vlucht voort te zetten, besloten heeft zich van kant te maken. Dat hij de moordenaar zijner dochter was, lijdt geen twijfel. Zaterdag-ochtend ontstond brandin de woning van den landbouwer Th. Gepkens te Zeve naar. Yóór men met de brandspuiten op de plaats aanwezig kon zijn, waren huis en schuren reeds afgebrand. Van den inboedel zijn nogal eenige zaken gered. De oorzaak is onbekend. Zaterdag-nacht is nabij Leeuwarden zonder bekende oorzaak brand ontstaan in de werkplaats van den rijtuigschilder Piquer in de Schrans. Een groot getal rijtuigen in de werk plaats aanwezig, al de voorhanden verfstoffen en gereedschappen werden, evenals het pand zelf, door de vlammen vernield. De belendende huizen heb ben mede in meerdere of mindere mate geleden. De brand, die zeer hevig was, werd, dank zij de windstilte en de hulp van twee spuiten uit de stad en een spuit uit Huizum, na een paar uren geheel gebluscht. De schade is aanzienlijk en wordt op f 15.000 a 20.000 begroot. De commissaris des koriings, de burgemeester van de betrokken gemeente Leeuwarderadeel en van Leeuwarden waren op de plaats van den brand aanwezig. KOLONIËN. BATAVIA, 8 April. De expeditie, waarmede de controleur H. J. Honig den 7den Januari van Siak vertrok, om den Jang di Pertoean Besar van Kot!a-Intar een onafhankelijk Maleisch staatje op Sumatra voor gepleegden moord en geweldenarij te straffen, is 12 Februari naar Deli teruggekeerd, na Kotta-Intar te hebben vernield en den Jang di Pertoean ver geefs te hebben nagezet. Ten gevolge van een hevigen bandjir, waardoor de hoofdplaats Banjoewangi en hare omstreken geteisterd werden, stortte in den avond van den 23sten Maart jl. eene sleenen boogbrug over een tak der Banjoewangi-rivier, in den grooten postweg tusschen die plaats en het etablissement van landbouw te Soekaradja grootendeels in. Eene andere brug ter hoofdplaats bekwam aanzienlijke schade, terwijl ook nog de noodbrug bij de in aanbouw zijnde groote brug naar het Chineesche kamp geheel werd weggespoeld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomeD Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Earopa, w. ziekte, aan het lid in den raad van just, te Sama- rang Mr. H. A. Van de Poel en aan den leeraar van het gymn. "Willem III te Batavia, A. N. Clavier; een tweej. verluf naar Ned. aan den commies op het res.-bur. te Soerakarta G. W. Jansen. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het res.-kant. te Pontianak J. A. Scholtz. Benoemd: Tot notaris te Tangerang (Batavia) J. D. De Ricmer; tut Iden huip ond. aan de openb. tweede lagere school te Samarang, R. H. A. Thierbach. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den dirig. off.-van-gez. 2<le kl. A. E. Neeb; een tweej. naar Ned., aan den kapt. der inf. II. "VVieringa. Bevorderd: Bij de inf.: tot majoor A. G. C. E. W. Von dem Busscbe Ippeuburg; tot kapt. L. Du Bus de Valempré, F. A. F. E. E. V. Werdmuller von Elgg, P. Hobbelaar en J. H. Heyl; tot lstcn luit., D. De Vries Reilingh, J. II. Van Epen, G. H. Kroll, J. W. A. Nales, P. Silvergicter, S. J. Cochius, P. J. H. Kramer cn G. G. J. Notten. Geplaatst: Bij het bosp. te 'Weltevreden, de 2de luit.-kwartierm. J. C. De Raad; bij het hosp. te Fort*de Koek. de 2de luit.-kwartierm. J. A. 't Hooft; bij het 10de bat. (Weltevreden), de 2de luit.-kwartierm. C. G. Vossen; bij het bueau van den onderint. late kl. in de 2de mil. afd. op Java, de 2de luit.-kwartierm. H. W. G. en J. C. P. K. Wilderink; te Palembang, de off. van-gez. 1ste kl. J. J. De Wilde; op Sumatra's westkust en onderh. de off.-van-gez. 2de kl. K. Ross en H. Van Dam; bij het garn.-bat. van Pa lembang, de 2de luit. D. De Vries Reilingh en H. H. L. Kuil- man; bij het garn.-bat. van Banka, de 2de luit. D. W. Brink horst. Overgeplaatst: Bij het kleedmgm. te Samarang, de lste luit.-kwartierm. R. W. A. llarmsen; bij de adm. van subsist.-kader te Batavia, de lste luit.-kwartierm. J. J. H. Swij ser; naar Tjilatj&p, de 2de luit.-kwartierm. W. J. Zwager; bij het garn. te bort-de-Kock, de lete luit. kwartierm. H Stutter- heiru; naar Atjeh, de 2de luit.-kwartierm. G. Marcella. Als dirig. off.-van-gez. lste kl. in de 3de mil. afd. op Java, F. W. A. LudekiDg; als dirig. off.-van-gez. 2de kl. by het bosp. te Willem I, F. Perk; als idem vao Celebes en onderh. P. G. Neeb; als dirig. off.-van-gez. lste kl. te Atjeh D. J. DeLeenw; Bij het hosp. te Weltevreden, de off.-van-gez. 2de kl. G. B. Lowe en J. J. P. Landman; bij dat te Soerabaia de off.-van- gez. lste kl. J. J. Postma; by dat te Willem I, de off.-van- gez. 2de kl. H. Van den Broeck; bij het garn. te Weltevreden, de off.-van-gez. lste kl. K. W. Hamilton of Silvertonbill; bij dat te Soerabaia, de off.-van-gez. lste kl. P. W. A. Beyeo bij den geneesk. dienst in de Wester-afdeeling van Borneo, de off.-van-gez. lste kl. F. De Boer en 2de kl. J. Leber; bij dien in de zuider- en ooster-afd. van Borneo, de off.-van-gez. 2de kl. F. A. Tbör; bij dien van Celebes cn onderh., de off. van-gez. vde kl. P. J. L. Döriüg; bij dien der Moinkscbe eil.f de off.-van-gez. 2de kl L. Procbnick; bij het gesticht te Batoe- Toelis, de off.-van-gez. lste kl. W. F. H. Greup; bij den geneesk. te Atjeb, de off.-van-gez. lste kl. F. Van Gelder, en 2de kl. J. W. C. Rupert; op het ziekenschip Sindoro, de off.- van-gez. 2de kl. J. P. L. Fischer. Bij het 3de bat. inf. de lste luit. C. P. Ro9kcs; by het 6de, do kapt. D. Lucashij het 8ate, de kapt. F. De Lanuoy; bij het 9de, de lste luit. A. Scheltema; bij het 10de, dc 2de luit. J. P. J. Heintz; hij het 13de, de lste luit. C. K. J. Van den Bossche, de 2de luit. D. Aobie en D. R. Kruyt; bij het 15de, de kapt. A. Benja mins bij het garn.-bat. van Sumatra's westkust en onderh. de lste luit. H. C. Rijnder9. Barisan.: bij het lste bat., de kapt. H. Wetselaar en J. Sterk; bij het esc. cav. tc Batavia, de maj. F. H. Vod Boddien. Ingetrokken: de overpl. van den kapt. H. WieriDga, bij het 15de bat. inf.de overpl. van den lslen loit. C. F. Remy, bij het garn.-bat. van Banka, zijnde hij over geplaatst bij het linker 13de bataljon. Departement der Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den Isten commies bij het depart, der ma rine L. C. Agerbeek. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pensioen, de ambten, op wacbtg. H. F. Goudswaard; eervol, uit 's lauds dienst, de loodslcerl. bij het loodsw. te Soerabaia L. A. Van Sprew. BLJITKN LAIN D. Frankry li. In de Kamer vroegen Zalerdag de heeren Dufort en Civrac den minister van binneclandsche zaken inlichtingen aangaande het besluit van den prefect van Marseille, waarbij de maires, die geen deel uitmaken van gemeenteraden, werden bijeenge roepen. De Marcère antwoordde, dat dit besluit niet tot uitvoering is gekomen. Het gouvernement heeft aan de prefecten instrucliën gericht om zorg vuldig de wettelijke bepalingen in acht te nemen. Hij keurde de toepassing af, die De Broglie aan de wet op de maires gegeven heeft, en besloot zijne rede met de liberale politiek van het gou vernement uiteen te zetten. De Kamer nam met eenparige (343) stemmen eene rnotie aan, waarin zij hare voldoening uitsprak, dat in de verkla ringen des ministers de uitdrukking eener liberale politiek gevonden is. De minister van onderwijs heeft besloten zijn begrooting met G'/j millioen te verhoogen. Drie millioen er van zullen aangewend worden tot het bouwen van nieuwe lagere scholenander half millioen tot verbetering van het middelbaar en twee millioen van het hooger onderwijs. H> u. it schland. Voor het monument ter eere van den land- bouw-scheikundige Liebig is uit de landbouwkun dige kringen 150,000 mark bijeengebracht, zijnde ruim het bedrag der geraamde kosten. Tusschen het Berlijnsche en het Munchener comité woidt thans onderhandeld over den vorm en de plaats voor het gedenkteeken. Omlrent den vorm zijn twee voorstellen gedaan; het eene voor een stand beeld, het ander voor eene fontein, prijkende met de buste van Liebig. "Wat de plaats betreft, zoo wordt algemeen verwacht dat de keuze op Mun- chen zal vallen, waar hij geleefd en gewerkt heeft. De „Reichsanzeiger" zegt in staat gesteld te zijn, de mededeeling van verscheiden dagbladen, dat de Turksche gezant te Berlijn gedurende de beraadslagingen der ministers op 13 dezer zich bij den rijkskanselier en den staatssecretaris van buitenlandsche zaken zou hebben aangemeld, maar niet ontvangen kon worden, te kunnen tegenspreken. Betreffende de begrafenis der lijken van de vermoorde consuls te Salonika meldt het blad, dat het ceremonieel door de Buitsche en Fransche gemachtigden met de Turksche autoriteiten en de commandanten der vreemde oorlogschepen was vastgesteld. Bij het militaire eergeleide der Duit- sche en Fransche marinelroepen sloten zich de Turksche militaire en burgerlijke overheden, be nevens de officieren en manschappen der oorlog schepen aan. Spanje. In den Senaat heeft Canovas Zaterdag het wets ontwerp betreffende de opheffing der fueros voor gelezen. Hij verklaarde dat de constïtutioneele eenheid niet langer geschonden kon blijven. Artikel 1 legt militairen dienstplicht op aan alle provinciën. Artikel 3 betreft het opbrengen van belasting naar gelang van het vermogen. Volgens de „Impartial" zou koningin Maria Christina heden te Madrid komen. Vereenigde Staten. De commissie voor marine-zaken in het huis van afgevaardigden heeft aanbevolen het maken van een wet tot opheffing van het marinestation op Long Island. Telegrammen. DEN HAAG, 22 Mei ('s av. 7 u. 15 m.) Vol gens berichten uit Atchin van 2 en 15 Mei, zijn de Atjehrivier en Koerang Daroe builen hunne oevers getreden, waardoor on2e versterkingen last van water hebben. De vijand was in ons versterkt kampement Lampager doorgedrongen. Wij bleven in het bezit der positie. De gezondheidstoestand was in 't begin der maand ongunstiger. Cholera gevallen komen zelden voor. Een terrein voor onze vestiging te Pedir is geschikt bevonden. ANTWERPEN, 21 Mei. Er heerscht hier eene groote agitatie naar aanleiding van de zaak van het kanaal van Terneuzen. De vereenigde liberale associaties hebben den heer Fiére Orban geluk- gewenscht met de door hem gisteren in de kamer gehouden rede. Er woidt eene manifestatie voor bereid, die Dinsdag te Brussel zal plaats hebben. De Antwerpsche gemeenteraad is tot eene buiten gewone zilting opgeroepen. ST.-PETERSBURG, 21 Mei. Gisteren is eene som van 38,720,000 roebels aan crediet biljetten, die sedert 28 Januari door de rijksbank weer in gekocht waren, in tegenwoordigheid van de con troleurs-generaal verbrand. Het bedrag aan bankbiljetten, thans in omloop, is 758 millioen. Aan edel metaal is 199 millioen voorhanden. BELGRADO, 21 Mei. Het regeeringsblad behelst een verordening van 't stadsbestuur alhier, be treffende 't verschaffen van levensmiddelen aan de militie van Belgrado, gedurende de ophanden zijnde tiendaagsche oefeningen in 't kamp. WINDSOR, 21 Mei. Het pasgeboren zoonlje van prins en prinses Ghristiaan is heden gestorven. PARIJS, 21 Mei. De consul van de Argentijn- sche republiek deelt eene dépêche mede van de bank der provincie Buenos Ayres, dat de daling van den prijs der Argentijnsche producten in Europa en de onttrekkingen van goud uit de bank aanleiding gegeven hebben tot het besluit, tijdelijk de inwisseling der bankbiljetten te staken en dezen gedwongen wettigen koers te geven. Deze maatregel heeft geen invloed op de ressour ces van de bank, die hare operatiën zonder moei lijkheden zal voortzetten. De regeering zal nauw gezet hare verplichtingen in Europa nakomen. PESTH, 21 Mei. Gisteren heerschte bij het Hongaarsch pailement eene buitengewone sensatie ten gevolge eener mededeeling van den minister van koophandel, dat de door vorst teweeggebrachte schade nog grooler schijnt te zijn, dan die door de overs'roorningen was veroorzaakt. "WEENEN, 22 Mei. De „Montagsrevue" meldt dat de Oostenrijksche regeering zich bepaaldelijk verzet tegen elke wijziging van het Weener ver drag of de Bazeler conventie; zij verklaart vooral

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2