LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4992. A0. 1876. Maandag 22 Mei. W atersnood. PRIJS DEZEIt COURANT: Voor Leiden per 3 moanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommcrsD 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE*: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte l.Qft| 0.1 Ta Bij den ondergeteekende nog ontvangen voor de noodlijdenden door den watersnood ƒ137.40, zijnde de opbrengst van de plaat: eer. tafereel uit den watersnood, door den Heer B. Blankenberg, boekhandelaar te Leiden, uitgegeven. P. C. Librecht Lezwijn, Penningmeester. STADS-BEltlCUTES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI L)EN brengen ter algemeene kennis dat de pas sage over de brug over de Slngelgracht bij de Morschpöort, tot nadere aankondiging, AL LEEN TOOK VOETGANGERS is opengesteld. Burgëmeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E; KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. Oproeping in ivcrkclijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van iS«4. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2 ie afd Provinciaal blad n°. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevesiigde milicien-verlofgangers der lichting van 1871, behoorende tot het ide, 3de, 4de, 5de, 6de en 7de regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot hel houden van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Donderdag den 8ston Jnni aanst., des namiddags vóór vier uren, by hunne corpsen tegen- wooriiig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek rnet groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschap pen op den 1 "2den Juli daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof wolden hersteld dat bedoelde miliciens mitsdien worden ui'genoodigd, zich op Zaterdag den 3den Juni aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secre tarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld ol passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in deLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgem, E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. BURGi MEESTER en WE: HOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen aan de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den I6den October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats ia en de verhuizing binnen de gemeente, welke luiden als volgt: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 1861 (Staats blad N°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zyn binnen 24 uren aan den heer der ge buurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register in- schrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen eene maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgcilijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifie een bewys, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten êihde dezé het Vdor gééi&i teekene en in zijn register ifl- schrijve. Hy is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis te geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eeue boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. LEIDEN, 20 Mei. Heden is air. de hoogeschool alhier bevorderd lot doctor in de rechten de heer H. F. De Koek, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get.„Het duel.'1 (Aanteekening op Boek II, titel VI van het ontwerp wetboek van strafrecht van 1875.) Bij het heden in Den Haag gehouden exa men voor candidaat-notaris ziju.geslaagd de heeren Mr. Smit en Ter Laag Czn. Bij den voorzitter der commissie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet is dezer dagen uit Batavia ontvangen eene bijdrage van ƒ245, als opbrengst eener aldaar door Mr. J. De Wal, vice-president van het hooggerechtshof, geopende inschrijving. Van een onzer landgenooten was onlangs nog een gift van 25 ingekomen. Door een en ander, gevoegd hij de ontvangen renten, is het geheele bedrag der hij de commissie be schikbare gelden, na aftrek van alle gedane uitga ven, thans geklommen tot ƒ17461,625. Het badseizoen aan de zwem- en badin richting Rhynzigt zal Maandag 22 Mei ge opend worden. De uitstekende gelegenheid om zich daar te verfrisschen en te versterken zullen ook dit jaar zeker tot een druk bezoek uitlokken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4662 vol wassen personen en van 1016 kinderen. In Den Haag werden gisteren voor de akte in de Hoogduitsche taal o candidaten geëxami neerd; 4 werden toegelaten, mej.:"E. E. Leupen, uit AlblasserdamM. G. Meyer, uit Rotterdam; J. M. E. Van de Rivière, uit Dordrecht; H. Siin- gelin, uit Voorscholen. Voor de Engelsche taal werden van de 6 candidaten 2 toegelaten, m^j. E. Van der Poorten en A. Scheltema uit Rot terdam. De minister van financiën brengt ter kennis dat een onderzoek van candidaten voor de be trekking van landmeter 3de kl. bij het kadas ter zal plaats hebben in Den Haag. op den 3lsten Juli e. k. en volgende dagen. De candidaten be hooren zich bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Verzoekschritien, welke na 30 Juni inkomen, worden buiten aan merking gelaten. Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 30 van het reglement van het kon. insti- stuut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2de kl., zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, voorzitter, den kapt.-ter-zee A. Rietveld, de kapt.-luit.-ter-zee H. W. Walther, J. P. Van Rossum en P. J. Rosenwald, als leden; eerstgenoemde president en laatstgemelde lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren, enz. Den 27sten dezer zal te Nieuwediep aan boord van het stoomschip „Holland" embaiqueeren een detachement suppletiei roepen naar O.-1., sterk 126 militairen, onder welke 6 onderotficieren, onder bevel van den kapitein De Wilde, en mede- geleide van den 2den luit. Kuhn, beiden van verlof terugkeerende, en de 2de luits. B. R. W. G. Van der Grijp, J. J. G. Schuit en dén 2den luit.-kw. P. Brouwer. Voor het huldeblijk aan mevrouw Kleine- Gartman is o. a. van particuliere zijde 300 bij gedragen. Na de beschikking van Z. M. om voor twee achtereenvolgende jaren eene subsidie van 5000 te geven voor eene eventueel op te richten hoo- gere burgerschool te Apeldoorn, werd gisteren in eene daartoe belegde vergadering van den raad dier gemeente met algemeene stemmen besloten tot de oprichting der school over te gaan. De violist Henry Vieuxtemps heeft op het Loo, uit handen van den Koning, het comman deurskruis der orde van de Eikekroon ontvangen. De burgemeester van Barneveld, Mi'. 'G. A. Nairac, is benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Am sterdam heetl lot candidaat voor de prov. stalen gekozen den heer Joh. C. Zimmerman, lid van de kamer van koophandel en fabrieken, en tot candidaat voor den gemeenteraad Mr. H. I. Kist, adv.-generaal bij het gerechtshof. Naar men verneemt heeft de minister van justitie jl. Zaterdag een langdurige conferentie gehad met den minister van binnerilandsche zaken over een aan de Kamer voor te dragen wetsont werp, waarvan de strekking zou zijn het tegen gaan van de zoogenaamde verdeelingsmaatschappyen en de uitloving van bons bij den verkoop van sigaren, boeken en andere koopwaren. Op 'l depar tement van justitie moet men reeds druk bezig zijn met de voorbereiding van zulk een wets ontwerp. Volgens bij de regeering ingekomen ambts bericht zal op 10 September a. s. te Beilyn enne groote tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend worden in het voorlonpig ten toonstellingsgebouw op het Museum-eiland en ge sloten op 5 November. Alleen de door de kunste naren *elf of door hunne gemachtigden ingezonden werken worden tot de tentoonstelling toegelaten; uilgesloten zijn: werken, die reeds eenmaal in de akadetnie werden tentoongesteld, studiën, anonieme werken en kopijen, van deze laatste alleen uitge zonderd de teekenmgen voor kopergravure. Gisteren heeft aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der acien van bekrachtiging der conventie den 3den Augustus 1875 tusschen Nederland en Italië gesloten, tot regeling der rechten, voorrechten en vrijdommen der wederzydsche consulaire ambte naren in de beide lijken. Naar men verneemt is het oefenings-eska- der uit West-Indië per telegraaf terugontboden, en bestaat het voornemen dit smaldeel naar de Middellandsche Zee te zenden. Daar het niet te voorzien is dat de algemeene wet van 26 Aug. 1822 (Stbl. n°. 36) over de heffing der rechten van in-, uil- en doorvoer en van de accijnzen tegen het einde van het loopende jaar zal kunnen worden vervangen door een volledig samenstel van definitieve bepalingen voor wier vaststelling het ook wenschelyk is de beslissing omtrent aanhangige wetsvoorstellen o. a. betreffende verschillende wijzigingen in het tarief van rechten af te wachten, he« ft de regeering het wetsont werp ingediend strekkende om de artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870 (S1 bi. n#. 61) tot wijzigingen aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzeke ring der in- en uitgaande rechten van kracht te doen blyven tot 31 December 1879. Uil de toelichting blijkt dat behalve de verschillende besluiten reeds genomen om de formaliteiten bij in- uit en doorvoer van goederen te vereenvoudigen be-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1