LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4987. A0. 1876. Dinsdag 16 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0"i Grootere letters naar plaatsruimte LËI»E9r, 15 Hel. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer F. B. Tobias, geb. te Probolinggo, met stellingen. De bevelhebber in de 4de militaire afdeeling kolonel H. Onnen zal morgen alhier met den trein van 9 u. 18 m. arriveeren, om de militaire gebouwen te inspecteeren. Op Maandag 29 dezer zal in de Kweek school voor zeevaart alhier een keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Bij de beden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.00 en 2.50; de laagste 25,00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Door de Vereeniging van gymnasliek-onder- wijzers in Nederland is een adres aan de Tweede Kamer gericht, strekkende tot het opnemen van de gymnastiek in de Wet op het lager onderwijs. De Vereeniging wijst er op, dat waar de gym nastiek van het hoogste gewicht en onontbeerlijk is, waar de grondslag tot een goede lichaamsont wikkeling en vorming van den geest het eerst moet gelegd worden, namelijk in de lagere school, zij tol dusver gemist wordt, waardoor een leemte ontstaat, die niet enkel het individu maar staat en maatschappij ten nadeele strekt. Waar tal van genees- en opvoedkundigen van naam en gezag met zoo ernsiigen aandrang gewezen hebben op de heilzame strekking der gymnastiek in verband met opvoeding en onderwijs, daar mag zij niet langer ontbreken in eenige inrichting, die aan spraak maakt op den naam van kweekschool voor het leven. Sinds vele jaren is reeds op de open bare lagere scholen te Amsterdam het gymnas tisch onderwijs voor alle klassen ingevoerd, en de resultaten z'yn tot heden niet dan gunstig. Wat nu in de eene gemeente in dit opzicht voordee- lig werkt, daarvan kan en mag in alle gemeen ten een gezegende invloed worden tegemoetge- zien. Maar ook met het oog op naburige landen, waar aan inrichtingen van onderwijs voor eiken stand en rang de gymnastiek verplichtend is en in praktijk wordt gebrachtwaar men hare hooge waarde ook erkent als het middel om den knaap tot een weerbaar en bruikbaar man, het meisje tot een degelijke en gezonde vrouw te vormen, daar mag Nederland niet ten achteren blijven; waar in naburige landen met hooge ingenomen heid gewezen wordt op het gehalte van ons lager onderwijs uit een intellectueel oogpunt, daar moet het een spoorslag voor ons zijn, de goedkeuring te verwerven voor het geheele systeem van op voeding in onze scholen. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip „Torrington", van de „Rotlerdam- sche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 21 dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 20sten en de brieven den volgenden dag des voormiddags te Rotterdam aangekomen te zijn. Na afgelegd examen voor eene commissie uit het gerechtshof in Den Haag is Zaterdag het radicaal van candidaat-notaris verkregen door de heeren K. W. Maris, uit RotterdamJ. Heshusius en G. C. Terlaak, uit Den Haag. Zaterdag zijn in Den Haag 15 candidaten geëxamineerd voor de vrouwelijke handwerken; 11 werden toegelaten, mej.: E. Bras, voor smaak J- Esvelt, nut en smaakN. Hooykaas, nut J. W. M. Hulstijn, id.; J. C. Jansen, id.; J. W. De Keizer, smaak; E. A. Limburg, n. en s. M. C. Roeby, nut; J. Warmenhoven, id., allen uit Rotterdam; J. K. Schol, uit Charlois, smaak; J. W. Zee, uit Dellshaven, nut en smaak. Voor hulp onderwijzeres werden 16 candidaten geëxamineerd, waarvan 11 toegelaten, mej.: W. G. C. Doflegnies, W. H. C. Golterman, A. C. De Groot, J. M. L. Koolemans Beynen, J. T. Kramers J. M. Van der Linden, H. C. Roskopf, F. L. Schieke, M. C. Th. Slot, P. J. Turk, A. M. W. Verhoef, uit Den Haag. In de morgen te houden vergadering van den Haagschen gemeenteraad zal o. a. worden behandeld het rapport der commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van de heeren De Vries en Kips. De meerderheid der commissie is van oordeel dat het openstellen der stembureaux op 18 April tot 5 in plaats van 4 uren, eene infor maliteit is, maar nietigheid der \erkiezing daar van niet het gevolg behoeft le zijn, te minder daar in dit geval geene belangen gekrenkt en geen rechten verkort zijn. Volgens de minderheid brengt afwijking van de wettelijke voorschriften omtrent de verkiezing noodzakelijk de ongeldig heid der stemming teweeg, wanneer slechts de mogelijkheid bestaat dat, hij het nauwkeurig op volgen der wettelijke bepalingen, een ander resul taat verkregen ware. Z. M. heeft bepaald dat er van Juni lot Seplember a. s. practische oefeningen zullen worden gehouden in de legerplaats bij Zeist, waartoe bij afwisseling zullen kampeeren: van 12 Juni tot 29 Juli het bataljon mineurs en sappeurs; van 29 Juli tot 18 Augustus de 7de, 12de en 14de compagnie van het 1ste reg. vesting-art, de art. instr.-com- pagnie, alsmede de leerlingen van den wetenschap- pelijken cursus te Delft; van 18 Augustus tot 1 September de 4de, 7de, 9de en 12de comp. van het 3de reg. vesting-art.; van 1 tot 15 September de 2de, 4de, 7de en 9de comp. van het 2de reg. vesting-art. Bij de kampeerer.de compagnieën der drie regimenten vesting-art. zullen de miliciens verlof gangers der lichting 1873, die voor het bijwonen van troepenvereenigmgen worden opgeroepen, wor den ingedeeld. Het bevel over de artillerie-troepen in de legerplaats wordt opgedragen aan den kolonel K. A. Wimmer, commandant van het 3de reg. vesting-art. Met den administratieven dienst bij de artillerie-troepen wordt belast de militaire onder- intendant der 2de kl. I. S. L. Frantzmann. Als eene tegemoetkoming in de meerdere kosten gedurende het verblijf op de legerplaats, wordt de dagelijksche soldij verhoogd: voor een adjudant- onderofficier met 25 en de overige onderofficieren en minderen met 12 cents per dag. Volgens het jaarverslag der Stoomvaart maatschappij „Nederland" over 1875 is in dat jaar met 13 uit- en thuisreizen door de 6 stoom- booten der Maatschappij een winst behaald van bijna 820,000, zoodat, na afschrijving van 380,000, voor de schepen en van 30,000 averijrekening van het verbrande schip Willem III, aan de aandeelhouders 5 pCt. kan worden uitge keerd. Voor de op 30, 31 Mei en 1 Juni te Am sterdam te houden meetings ter opwekking van het geestelijk leven op de manier van die te Brigh ton, is het paleis van volksvlijt bestemd. Zaterdag is de in Thorbecke's geboortehuis te Zwolle geplaatste wit marmeren gedenksteen met het opschrift in vergulde letters „Thorbecke 17981872" onthuld. De feestredenaar, Mr. Van Diggelen, schetste de loopbaan van den staatsman en richtte achtervolgens het woord tot den com missaris des konings in Overijsel, tol burgemeester en wethouders van Zwolle, en tot Thorbecke's zoon. De burgemeester betuigde de commissie namens de gemeente dank en aanvaardde het onderhoud van den gedenksteen. In eene Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van houders van 3 pCts. Spaansche binnen- en buitenlandsche schuld werd door den voorzitter eene resolutie aan de goedkeuring van de vergadering onderworpen, strekkende dat het comité wordt uitgenoodigd eene memorie tot het Spaansche gouvernement te richten, waarby de door den minister van financiën voorgestelde re geling wordt verworpenhet comité verder te machtigen orn zich te verstaan met het buiten land ten einde eene betere regeling te verwerven, mogende het evenwel geen definitieve schuldrege ling aangaan zonder de fondsenhouders nader te hebben gehoord. Die resolutie werd door de ver gadering bij acclamatie aangenomen. De fondsen houders waren talrijk opgekomen. Het bleek dat zij een kapitaal vertegenwoordigden van meer dan zes en tachtig millioen gulden, aldus verdeeld binnenlandsche schuld 23,922,923, en buiten landsche schuld ƒ62,719,150. Onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die dit jaar den 8sten Augustus te Amsterdam zal gehouden worden, komen behalve de gewone huishoudelijke zaken de volgende voor Voorstellen van het hoofdbestuur om de jaarboe ken niet meer aan alle leden uit te reiken, en om het algemeen verslag daarin niet meer op te nemen. Een voorstel van het hoofdbestuur om de adhaesie der algemeene vergadering te verkrijgen aan het Nuts-rapport in zake onderwijs, en om ten gevolge daarvan bij de hooge regeering aan te dringen op wijziging van eenige bepalingen der wet op het lager onderwijs; een van het hoofd bestuur tot het uitschrijven van een prijsvraag over de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschoolvan het dep. Deventer om de algemeene vergadering te doen besluiten, dat de crèches een voorwerp der zorg uitmaken van M. t. N. v. 't A. en om daarvoor jaarlijks een som van 3000 vast te stellen; van het dep. Rotterdam, dat uit de maatschappelijke kas een som van ƒ1000 zal worden beschikbaar gesteld tot bestrijding der kosten van commissiën voor den dienstbaren stand, opgericht door de departe menten van het departement Hindeloopen, om de inrichting van den almanak geheel te wijzigen en het mengelwerk te doen vervallen, of bij ver werping van dit voorstel den volks almanak te doen vervallen. Verder wenscht het hoofdbestuur ontheven te worden van de opdracht der vorige algemeene vergadering om de mogelijkheid en wenschelijkheid te onderzoeken, dat aan de onder wijzers der departementale scholen uit de algemeene kas pensioen worde verleend. Als voorzitter zal fungeeren Mr. J. G. Gleichman, daartoe door het hoofdbestuur uit zijn midden benoemd. Het stoomschip „Friesland", van Rotterdam naar Batavia, is gisteren te Port Saïd aange komen. Naar men verneemt zal de „Prinses Amalia", uit Nieuwediep naar Batavia vertrokken en 8 April met schade aan de machine te Suez aangekomen, naar Glasgow worden gesleept, om aldaar te repareeren. De „Voorwaarts", van Bata via naar Nieuwediep, is 12 dezer Gibraltar gepas seerd. Naar men verneemt, zal in de maand Juni e. k. in de gemeente Breda eene algemeene ver-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1