sedert gisteravond vermist. In de nabijheid van het lijk, dat met ernstige brandwonden bedekt was, vond men naast de overblijfselen van een vuurtje het middageten van den ongelukkige. Men vermoedt dus, dat, toen hij dit heeft willen op warmen, zijne kleeren met het vuur in aanraking zijn gekomen. Dezer dagen werd te Hoorn een rnan gearresteerd, van wien rnen zegt, dat hij eerst sedert kort uit de gevangenis was ontslagen, en die zich schuldig gemaakt heeft aan onderscheidene diefstallen te Schagen, Medemblik, Hoorn en op andere plaatsen. Hij bood de te stelen voorwer pen aan vóórdat hij ze gestolen had en leverde ze dan spoedig. Het groote veevervoer uit het noorden heeft de firma Meeler en G°. te Zwolle doen beslui ten een stoombootdienst te openen tusschen de Friesche en Hollandsche kusten. De boot, die reeds tot dat doel is aangekocht, kan p. m. 150 stuks vee laden. Uit Breda wordt gemeld: Ten gevolge van het uitwaaien van een kozijn met raam, en den bouwvalligen, hoogst gevaarlijken toestand van een gedeelte der kloosterkazerne, hebben een aantal gehuwde onderolficieren Donderdag onver wijld hunne woningen moeten verlaten. Zij zijn elders onder dak gebracht, maar op eene wijze die hier liefst niet beschreven zal worden. Jaren en jaren achtereen was reeds op dien toestand en op het daaruit voortspruitende gevaar gewezen. Maar tevergeefs. Thans zijn de bedoelde onder officieren, van welke sommigen eerst kort geleden groote onkosten aan hunne woningen hadden moe ten maken, de slachtoffers. Men spreekt ook van het tijdelijk verplaatsen van een paar compagnieën naar Den Haag, Rotterdam of elders. Gebeurt dit, dan zijn ook weer in dit geval zoowel de officie ren als de onderofficieren de slachtoflers van den verwaarloosden toestand. In de „Zutf. Ct.wijst de heer Van Ernst er op, dat een kraanzager, die, na aftrek van huishuur, ongeveer f 4 's weeks overhoudt, om met vrouw en kinderen te leven, nog een patent behoeft, dat hem y30 van zijn inkomen kostdaar hy dit niet betalen kan, wordt er over gedacht hem door een garnisaire tot betaling te dwingen. De soldaat, die voor dat baantje gekozen wordt, zal een weelderig leven leiden! Bij Maastricht zijn in de Maas ruim een dertigtal elften gevangen, wellicht de eersten, die ooit daar zijn gevischt. Door dit succes aan gemoedigd, zal men er zich voortaan op de elftvangst toeleggen. De luipaard, die Zaterdagjl. te Elber- feld uit de menagerie-lent van Weidauer was ont vlucht, is eindelijk ontdekt. Blijkens bericht uit Haan is de gevaarlijke vluchteling in een niet ver van daar gelegen dorp in een schuur gekropen. Of men hem toen niet onder schot kon krijgen, dan wel of niemand het waagde hem te vervolgen, ah hans de burgemeester Hirsch heeft terstond naar Elber- feld getelegrafeerd, van waar de eigenaar onmid dellijk met een aantal personen, gewapend en voorzien van vangstrikken enz., op weg is gegaan om te beproeven het dier dood of levend in han den te krijgen. Voor zoover men kan nagaan scheen het gekwetst te zijn. Het reddingvlot van Rider bestaat uit twee gomelastieke buizen, die, luchtdicht ge sloten, door een blaasbalg worden opgeblazen en onder een betrekkelijk licht houtvlot geplaatst zijn. De geheele toestel is zoo licht, dat hij door twee man gemakkelijk kan vervoerd worden, en heeft een drijf ver mogen, groot genoeg om honderd menschen te kunnen dragen. In Noord-Amerika zal het in toepassing gebracht worden, daar de minister van marine te Washington er eenige be steld heeft. Kechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 6 Mei 3 wegens het zitten op een door honden ge trokken kar; 2 w. overtreding der wet op de jacht en visscherij; 2 w. het zonder voldoend toezicht, of vastgezet laten staan van een trekdier op den openbaren weg; 1 w. een hond onge- muilkorfd op straat te laten; 4 w. aan den openbaren weg builen een urinoir datgene te ver richten waartoe die inrichtingen zijn bestemd. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de vordering tegen den Staat, ingesteld door Th. Dubois tot het bekomen van mededeeling van stukken, bescheiden en titels betreffende de erfenis van zekeren Jacques Dubois, voor ongeveer een eeuw in België overleden, bij gebreke waarvan hij op de goederen van den Staat een beslag wenschle te leggen tot een bedrag van f 20000. De hooge raad heeft, geheel overeenkomstig het gevoelen van het O. M., deze vordering niet ont vankelijk verklaard, op grond, er geen bepaalde aanduiding van titel in deze heeft plaats gehad en de vordering tot het leggen van beslag op geene wetsbepaling was gegrond. Hierna werd door adv.-gen. Polis conclusie ge nomen in de zaak van de te Batavia en Padang kanteerende vennootschap van koophandel onder de firma Dummler en C°. tegen de regeering van Ned.-Indië, betreffende eene vordering tot schade vergoeding wegens het kolüevervoer van de gou vernementspakhuizen naar de plaats van insche ping. Adv.-gen. was van oordeel dat niets anders is bewezen dan dat eene groote hoeveelheid kolfie aan het veel duurder vrije vervoer door appellante was overgegeven, maar dat zij niet Jieeft aange toond dat de verhoogde loonen inderdaad zijn uit betaald. Hij achtte dus met het arrest van het gerechtshof in Ned.-Indië de beweerde schade niet bewezen en concludeerde tot bevestiging van het arrest. De uitspraak is bepaald op 23 Juni. In appèl werd gisteren door het hof in Den Haag behandeld de zaak van M. V., huisvrouw van J. v. d. B., te Rotterdam, beklaagd van in het laatst van het vorige jaar aan verscheidene personen geneeskundigen raad en bijstand te heb ben verleend en daardoor onbevoegd de genees kunde als bedrijf te hebben uitgroeiend. Zij werd te dier zake door de Rotterdamsche rechtbank vrijgesproken, omdat niet bewezen was dat de be klaagde eenige belooning had genoten. Adv.-gen. Van Maanen lichtte het appèl, door den officier van justitie tegen genoemde uitspraak ingesteld, toe. Hij meende dat wel degelijk belooning was ontvangen, hoewel deze niet noodig was voor eene overtreding der geneeskundige wet. Men had hier te doen met kwakzalverij en de Brielsche recht bank had reeds in 4872 de beklaagde wegens ge lijke overtreding veroordeeld, Adv.-gen. requireerde ten slotte de vernietiging van het vonnis en ver oordeeling van bekl. tot 45 dagen celstraf. Bekl. beweerde steeds uit menschlievendheid te hebben gehandeld en nooit eenige belooning te hebben ontvangen. Uitspraak a. s. Vrijdag. In de Woensdag gehouden ziltirig van de rechtbank te Middelburg, werd weder een inci- denteele conclusie, in zake het „Phoenix"-proces, behandeld, en wel van den oorspronkelijken ge daagde, den gezagvoerder van de nPhoenix," tot nietigverklaring van het rapport der deskundigen, op grond van het niet-naleven van wettelijke for maliteiten vanwege den oorspronkelijken eischer. Namens deze echter werd beweerd, dat de nale ving van de verlangde formaliteiten onmogelijk was en niemand tot het onmogelijke is gehou den, waarom tot niel-ontvankelijkverklaring werd geconcludeerd, met veroordeeling van den gezag voerder der „Phoenix" in de kosten van het in cident. Het incident werd terstond bepleit en de rechtbank, dadelijk uitspraak doende, voegde het bij de hoofdzaak, terwijl de pleidooieu ten prin cipale werden vastgesteld op 17 dezer. BUITEL .LAIN 1>. Frankrij li. Over het incident in de kamer van afgevaar digden Donderdag jl. wordt nader h>-1 volgende medegedeeld: De „Figaro" had den heer Rou- vier beschuldigd van een verschrikkelijke mis daad. Deze algevaardigde bracht zelf die zaak in de kamer te berde en verzocht den minister van justitie onmiddellijk, aan de kamer vergunning te vragen hem te vervolgen. De minister ant woordde hierop, dat er een onderzoek was aan gevangen. Als hem de uitslag zal bekend zijn, zal hij overwegen of er termen bestaan voor eene vervolging. De heer Tirard vroeg nu den minister, hoe het kwam, dat een dagblad bijzonderheden omtrent de gerechtelijke instructie, die nog geheim is, openbaar heeft kunnen maken „Dat komt", viel de heer Brisson hem in de rede, „omdat de ambtenaren van het keizerrijk in functie zijn ge laten." En uwe vrienden zijn allen in het bagno, riep Paul De Cassagnac. Rouvier ging hierop naar De Cassagnac toe en hief, hem eenige woorden toevoegende, zijne hand op; maar zyne vrienden hielden hem bijtijds terug. De voorzitter maande Pmuvier aan, naar zijne plaats te keeren, en verklaarde het incident geëindigd. De Cassag nac nam echter hiermede geen genoegen. Hij stond er op dat hem het woord gegeven werd. Wij vragen hier onpartijdigheid, zeide hij, en die vin den wij niet. De voorzitter verzocht De Cas sagnac zich nader te verklaren. De Cassagnac zeide dat de voorzitter rnet zijn gezag tusschen beiden had moeten komen, toen Rouvier op hem was aangevallen. De voorzitter antwoordde, dat toen Rouvier zijne plaats had verlaten, hij hem had uitgenoodigd naar zijne plaats teiu,; te keeren. Hij heeft niet gehoord wal Rouvier hem gezegd had. Hij betreurde zeer wat er was voorgevallen. De waardigheid der karner [lijdt er onder; maar 't is hem niet mogelijk, telkens als er interrup ties plaats hebben, tot disciplinaire maatregelen over te gaan. Allen moeten het gebillijkt hebben dat de heer Rouvier den minister van justitie verzocht hem te vervolgen. Hiermede verklaarde de voorzitter het incident geëindigd, en hij voegde er bij dat hij zijne onpartijdigheid nooit in twijfel zal laten trekken. Volgens de „la France" heeft Rouvier aan Paul De Cassagnac, eenige zijner vrienden gezon den met de vraag, of De Cassagnachern, Rouvier, persoonlijk of de geheele linkerzijde bedoeld heeft. De Cassagnac antwoordde hierop, dat hij de geheele linkerzijde bedoelde. Ouitschland. GortschakofT zal, zooals thans definitief is be paald, niet van Berlijn naar Wildbad vertrekken, maar bij keizer Alexander blijven gedurende diens oponthoud te Ems. Zoodra de laatste naar Ingel- heim vertrekt, gaat GortschakofT naar Wildbad. Sommige personen, die iets vermeenen te weten omtrent de bedoelingen der aan de confe rentie deelnemende regeeringen, verwachten dat Andrassy's eerste nota, op verzoek der andere mogendheden, zal gevolgd worden door een tweede, waarin de vereischte waarborgen omtrent de her vormingen zullen worden geformuleerd en een internationaal recht van toezicht op de uitvoering zal worden verzekerd. Men gelooft dat de drie keizerlijke regeering«m, in overeenstemming met de tolnutoe gevolgde gedragslijn, bij eiken nieuwen stap vooraf bij de andere mogendheden ondersteu ning zullen vragen. Met het oog op de stemming des lands acht R.usland het noodig, met alle energie ter verkrijging der bedoelde waarborgen door te tasten. In de hoogere politieke kringen te Berlijn wordt het als een zeer in 't oog loopend feit be schouwd, dat bij de jongste verwisseling by het regeerings-personeel te Konstantinopel de minister van oorlog zijne portefeuille heeft behouden. De toestand te Konstantinopel wordt geschetst als zeer geagiteerd. Bij gelegenheid der receptie van graaf An- drassy bij den keizer van Rusland, heeft deze, wijzende op de insignia der drie orden die hij op de borst droeg: de Si.-George-orde, het Maria- Theresiakruis en de „Ordre pour le mérite" gezegd „Ziedaar den grondslag mijner politiek." Graaf Arnim heeft aan zijn rechtskundigen raadsman opgedragen, bij het rijks disciplinair hof te Leipzig in beroep te komen tegen het von nis der disciplinaire kamer te Potsdam, waarbij hij uit den staatsdienst vervallen was verklaard. Dinsdag jl. heeft te Marbach, Schiller's geboorteplaats, de feestelijke omhulling plaats ge had van het monument, aan de nagedachtenis des dichters gewijd. Het standbeeld is gegoten uit Fransch geschut en geplaatst op een rood-grijs zandsteenen voetstuk, prijkende met toepasselijke opschriften. Vereenigde Staten. Bij de plechtige opening der tentoonstelling te Philadelphia werd de President, toen hij de tri bune beklom, met luide juichkreten begroet. E^n groot orkest van 460 personen speelde de volks-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2