LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4986. A0. 1876. Maandag 15 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEKTESTlE.Ni Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 13 Nel. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer Th. Heemskerk, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift: Over huwelijken van Nederlanders buitenslands. (Aanteekening op artt. 138 en 139 B. W.) Aan den Burgemeester dezer gemeente is door den heer C. ICooyker, uilgever alhier, ter hand gesteld eene som van 123.75, zijnde de zuivere opbrengst van een werkje getiteld: „J. K. De Regt, Uit twee wiegen", uitgegeven ten voor- deele van de noodlijdenden door den watersnood. Ten behoeve van een nationaal huldeblijk, mevrouw Kleine, naar aanleiding van haar veer tigjarig jubileum als tooneelspeelster, aan te bieden, is door de commissiën, die zich te Amsterdam, Alkmaar, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, Dok- kum, Dordrecht, Gorcum, Gouda, Hen Haag, Gro ningen, Haarlem, Heerenveen, Koog-Zaandijk, Leeu warden, Leiden, Meppel, Nijmegen, Schiedam, Tiel, Utrecht, Zaandam, Zitrikzee, Zutfen en Zwolle gevormd hebben, eene circulaire rondgezonden. "Wie zich bij hen aansluiten en hunne taak steu nen wil, zullen zij erkentelijk ontvangenwie zijne bijdrage wil inzenden, groot of klein, zal daarvoor dankbare opname vinden. Een album, de namen vermeldende van hen, die aan het huldeblijk deel nemen, zal mevrouw Kleine worden aangeboden. In de eerste helit van April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden Mej. Valkenburg, mej. K. J. Staats, N. D. Perrin, W. Schuins, H. Popta, V. L. Zijp, Gompertz, W. Bedding, J. Kroger, K. Van Wieringen, Amster dam; Wamner, Beek; J. De Bruyn, Doesburg; mej. Marks, Th. Van Embden, mej. J. Slrijland, H. Sasse, 's-Gravenhage; Binnendijk, Hoorn; Van der Spruyt, Nijmegen; Grasveld, P. Laterveer, Rotterdam; mej. J. Kodeman, Zevenhoven; M. Spruyt, B. Van der Voort, niet vermeld. Brief kaarten: J. G. Bisschofï Berlandt, H. Hoogeveen, mej. D. W. M. Mulie, J. J. Hartman, G. WegeriefF, Amsterdam; A. Scheflelaar, niet vermeld; wed. Klanbergen, 's-Gravenhage; Baarsch, Maastricht; H. Van Yssum, Rotterdam; K. C. Feun, Utrecht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5161 vol wassen personen en van 1346 kinderen. De heer dr. E. J. Diest Lorgeon, hoogleeraar in de theologie aan de Groningsche hoogeschool, is Donderdag, na eene langdurige en pijnlijke ziekte, overleden. Gisteren zijn in Den Haag van de 14 can- didaten voor de hulponderwijzeres-acte 3 afgewe zen; toegelaten mej.: E. J. Braat, C. E. Van De venter, A. Houtgraaf, uit Dordiecht; J. C. Emeis, M. A. Leliveld, uit RotterdamM. Van den Berg, J. C. De Hondt, J. E. M. Masthoff, M. Verschoor, A. J. A. Van Zuyaam, uit DelttJ. U. Schuur man, uit Rijswijk. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen in de vier eerste maanden des jaars, bedraagt de vooruitgang in vergelijking met het vorige jaar op het einde van April slechts 671,620.43, terwijl op 31 Maart de vooruitgang was 1 millioen. Er is dus teruggang iri April. Dit moet daaraan worden toegeschreven, dat dit jaar in April minder is betaald op de kohieren der directe belastingen ƒ186 000 en ook «Ir* suiker 138,000 minder heelt opgebracht. Evenzeer hebben de registratie- en successie rechten minder opgebracht. liet gedistilleerd blijft trouw de voor uitgaande beweging volgen. Gisteren is in Den Helder aanbesteed het verbeteren van het fort Kijkduin, onder bet be heer der genie aldaar. Inschrijvers waren de hee- ren A. S. Scbaalsma, van Harlingen, 765,700; J. J. Bekker, van Lent, ƒ683,000; J. Schreuders, van Barsmgerhorn, ƒ672,000. Het laatste biljet is niet als inschrijvingsbiljet aangenomen, omdat een der borgen een rijksbetrekking bekleedt. De be grooting was ƒ618,000. De heer Bekker is als aannemer voorgedragen. Uit het prospectus van de Nieuwe Noordsche Compagnie ter uitoefening van de robben- en walvischvangst in de Noordelijke IJszeeën, blijkt dat er besloten is vooreerst slechts met één stoom schip te beginnen, om later zoo mogelijk de onderneming op grootere schaal voort te zetten. Doch ook deze betrekkelijk kleine onderneming vordert een vrij belangrijk kapitaal. Om een stoom schip te laten bouwen, gelijk er tegenwoordig voor bedoelde visscherij gebruikt worden, heeft men eene som van ƒ180,000 noodig, terwijl men het schip dan nog van de vereischte walvisch-kanonnen, vuurroeren en zeer vele andere vangwerkiuigen voorzien moet, zoodat men voor het complete schip ongeveer 200,000 noodig heelt. Toevallig is er thans echter een nagenoeg nieuw stoom schip, dat slechts eene reis gemaakt heeft, aan te koopen. Het is een driemast-stoomschip van ongeveer 600 ton, volgens de nieuwste vereischten voor de IJtLee-visscherij gebouwd en met eene machine van de nieuwste vinding (compound sys teem) voorzien, terwijl de complete visch-inventaris er bij voorhanden is. De aankoop van dit schip zou aan de nieuwe Maatschappij al dadelijk eene uitgave van 30 pCt. besparen. Met het oog op deze gunstige gelegenheid is het benoodigde kapi taal gesteld op 250,000, te verdeelen in 500 aandeelen elk van ƒ500, te storten in 3 termijnen gedurende den loop van dit jaar, om met de exploitatie in het i gin van 1877 te kunnen aan vangen. Met het stoomschip „Torrington", dat den 20sten dezer van Rotierdam naar Java zal ver trekken, zal ook de off.-van-gez. 2de kl. F. J. A. Czurda zijne bestemming naar Indië volgen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning bepaald, dat de vanwege Z. M. ter gelegenheid van den gedenkdag van de overwinning by Water loo te Leeuwarden te houden jaarlyksche hard draverij om een zweep en een gouden oorijzer, ditmaal zal plaats hebben tusschen Friesche paar den, behoorende aan Friezen. Naar men verneemt heelt Jhr. IJ. A. D. Coenen, die niet op de voorloopig vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe be lastingen voorkomt, zich ter zake tot gedep. staten gewend, met verzoek, te vorderen dat zijn naam alsnog op die lijst worde gebracht, als daarop behoorende. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Brabant zijn tot de evangelie-bediening toegela ten de heeren W. H. Stenfert Kroesen en A. W. Van Wijk. De lste luit. bij de art.-instr.-compagnie, J. A. Lehmann, wordt dezer dagen naar Delft overgeplaatst en te Schoonhoven vervangen door den 2den luit. De Man, uit Utrecht. De minister van financiën brengt ter kennis dat in den loop van dit en het volgende jaar 100 commiezen der 4de kl. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van 420 's jaars, en eene toe lage voor eens van 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld: Op den lsten Augustus e. k. en volgende dagen, zal in het Oost-Indische Huis te Amsterdam een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitan ten voor die betrekking. De verzoekschriften om toelating lot dit onderzoek behooren vóór den 20sten Juni bij het departement van financiën te zijn ingekomen. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan kerk voogden der Ned. herv. gemeente in Den Haag 500 doen toekomen voor de restauratie van de Groote kerk. De toestand van den heer Groen van Prin- sterer is volgens de heden ingewonnen berichten verre van gunstig. De uiterst zwakke lijder heeft een onrustigen nacht doorgebracht, waarin de koorts zich wederom verheven had. H. M. infor meert zich dagelijks, nu en dan persoonlijk, naar den toestand. Hedenochtend is van Harderwijk naar het Nieuwediep vertrokken het detachement koloniale militairen, sterk 150 man benevens 2 onderoffi cieren, om te embarqueeren aan boord van het naar Java bestemde stoomschip „Koning der Ne derlanden." üemenüd IN ieuws. Het „Vaderland" meldt, dat Jut van zijn beroep in cassatie heeft gedesisteerd, nadat hij vernomen had, dat de procureur-generaal zij nerzijds cassatie had aangeteekend van het ver- oordeelend arrest, voor zoover zijn vrouw betreft, en dat vervolgens ook die ambtenaar van dat be roep heeft afgezien. Het „Utr. Dagblad" bericht, dat vrouw Jut Dinsdag a. s. naar 's-Hertogen- bosch zal worden overgebracht, ten einde aldaar haar straf te ondergaan. Te Muntendam is een nieuwe kerke- lijke gezindte opgericht, die den doop bij in- en onderdompeling toedient. Tegen den persoon te Deventer, die vermoedt wordt het kindje van Dr. Kan zoodanig te hebben geschopt en geslagen dat het aan de inwendige kwetsuren is overleden, is rechtsingang verleend. Te Veenendaal is gisternacht brand ontstaan, waardoor gebouwen van de heeren Van Eeden en Van Doorn zijn in asch gelegd. Naar men zegt, is er reden om aan kwaadwilligheid te denken. Het bericht omtrent het vangen van nachtegalen in het Liesbosch vordert eenige terecht wijzing. Daarin wordt gezegd alsof hel vangen van nachtegalen, .anders dan met netten, geoorloofd zou zijn, en dat ook het vervoer dier vogels niet zou zijn verboden. Intusschen zegt art. 21 der jachtwet van 13 Juni 1857 (S'bl. n°. 87) het volgende: „het is verboden: a. kieviten enz.; b. nachtegalen le vangen en hunne nesten te ver storen; c. nachtegalen te vervoeren". De chef der firma Donald en Co., die na den brand in de Wolvensiraat te Amster dam in hechtenis was genomen, is op vrije voeten gesteld. Woensdag-morgen, te ongeveer 6 uren, werd door eenige werklieden een persoon op de rails van den Rijnspoorweg bij Utrecht ge vonden, die aldaar te slapen lag. De jongeling, die tot de opkomende miliciens behoorde, was in een beschonken toestand in den nacht dien weg opgeloopen en alstoen over de rails gestruikeld en blijven liggen. Uit Oirschot wordt van 10 dezer ge- meld Dezen morgen is alhier in een bosch het lijk gevonden van den 76 jarigen landbouwer H. R.,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1