Gemengd Nieuws. Talloos zijn de vernuftige pogingen zegt de Arnh. Courant om door byzondere in richting van een advertentie de aandacht te trek ken. Het Leidsch Dagblad bevat er thans eene die geheel nieuw is. Een onbekende annonceert niets. Eene plaatsruimte van ongeveer twintig regels is geheel open gelaten, als het veld van een tooverlantaarn, in afwachting dat de figuren er op verschijnen zullen, en de lezers van genoemd blad staren met dezelfde aandacht op 'het wit als de kinderen, voor wie de tooverlantaren wordt vertoond, om straks den traditioneelen kreet van opgetogen verbazing te doen hooren als de eerste figuur verschijnt. Kappipo en 39 hebben hun meester gevonden. Die gaven een geheimzinnig ■woord en een raadselachtig cijfer; deze industri eel geeft niets, zoodat men zelfs er niet naar raden kan. De conducteur Immink die, zooals gemeld is, onder een trein geraakte, is aan de gevolgen overleden. In het Liesbosch (No ord -Bra ba n t waar in den tegenwoordigen tijd zich honderden verlustigen in het heerlijk gezang der nach'egalen, zyn, naar de „N. R. Ct." meldt, de zoogenaamde vogelmelkers druk bezig die dieren op listige wijze te vangen. Men maakt namelijk een gat in den grond en zet daarin een gewoon Noord-Brabantsch bierglas van boven wijd en van onderen nauw, vult den grond om het glas goed aan en legt slechts één meelworm in het glas. Nu verwijdert men zich en de nieuwsgierige nachtegaal komt zien, springt in het glas bij den meelworm en kan er niet meer uit. Op deze wijze van vangen is geen verbod, wel met netten. Het vervoer is gepermitteerd. De kathedraal van Alessandria, in Piemont, is afgebrand, waarbij een vermaard met diamanten en juweelen getooid Maria-beeld te loor ging. De ramp wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven en twee personen zijn in hechtenis genomen. Men schat de geleden verliezen op twee millioen lira's. Eene schilder ij van den beroemden kunstenaar Gainsborough heeft dezer dagen te Lon den op eene veiling van schilderijen een zeer hoogen prijs opgebracht. Hel eerste bod bedroeg 3000 pd. st. Bij 1000 pd. st. tegelijk klom men, zoo 6nel als de afslager maar spreken kon, lot 10,000 pd. Toen kwam er een kleine pauze. Een bod van 10,100 werd daarop nog gedaan en voor die som werd de heer Agnew eigenaar van Gains borough's „hertogin van Devonshire". Veertig jaar geleden was dat stuk voor 63 pd. st. verkocht. Volgens bericht van Curasao, zou aan boord van het stoomschip „Zilveren Kruis", behoorende tot het eskader aldaar, een treurige gebeurtenis hebben plaats gehad een onderofficier zou namelijk aan een minderen schepeling met een handspaak een geweldigen slag hebben toe gebracht, ten gevelge waarvan deze zeer spoedig is overleden. De onderofficier zal voor den krijgs raad worden gebracht. K echtzak en. In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 12 Mei zijn de volgende vonnissen gewezen: J. R., te Hillegom, wegens loopen langs den spoorweg, zonder daartoe bevoegd te zijn, geldb. van f 1 of 1 d. gev. P. B., te Woerden, w. lastering, 2 maanden cell, gev., geldb. van f 25 of 2 d. cell, gev.; F. G. P., zonder vasie ■woonplaats, w. eenv. diefstal, 8 m. eenz. opslui ting; L. K., te Aarlanderveen, w. eenv. dief stal, 8 d. gev.; G. v. C., te Alphen, w. ontd. van pl. bel. op de honden, geldb. van f 6 of 1 <lag gev.R. S., te Leiden, w. misbruik van vertrouwen, 5 maanden cell. gev. en 3 geldb. van 12.50 of voor iedere boete 1 dag cell, gev.; A. S. en C. P., te Noordwijkerhout, de eerste w. •diefstal 1 maand gev.; de tweede, w. idem, vrij gesproken; C. v. B., te Leiden, w. eenv. dief stal, 2 m. gev.; G. J. W. v. d. G., te Gouda, "w. eenv. diefstal, 1 jaar gev. in eenz. opsluiting te ondergaan. Het gerechtshof in Den Haag behandelde giste ren een strafzaak, waarbij was betrokken zekere J. J., schipper te Neuzen, beschuldigd van diefstal van een gedeelte der goederen die hem ten uit voer waren toevertrouwd. Ongeveer een jaar gele den zou hij van den kanaaldijk te Neu/.en r.aar Westdorpe vervoeren eene groote partij spaanders, maar in plaats daaraan te voldoen, vond hij goed één karrevracht voor 75 cent te verkoopen en een drietal vrachten naar het erf zijner woning te doen vervoeren. Hoezeer aanvankelijk te heb ben erkend dat hij misdaan had, kwam hij later tot de meening dat een brief, van den eigenaar der spaanders ontvangen, hem bevoegdheid gaf een gedeelte als zijn eigendom te beschouwen, welke bedoeling echter bij den briefschrijver niet aanwezig was, hetgeen deze gisteren ter terecht zitting volhield; terwijl ook de besch. bleef bewe ren ter goeder trouw te hebben gehandeld. Adv.- gen. Mr. Gregory eischte een jaar celstraf. De verdediger Mr. Van Eek bestreed echter uitvoerig zoowel de qualificatie aan het feit gegeven als het feit zelf. Z. i. was er geen strafbare hande deling gepleegd en hij concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Hierna trad in de bank der beschuldigden een 16-jarige jongen uit Rotterdam, die reeds ver schillende veroordeelingen heeft ondergaan en alzoo herhaaldelijk met de gevangenis kennis maakte. Thans had hij zich te verantwoorden over een feit den 5den Febr. jl., korten tijd nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, voorgevallen, bestaande in het wegnemen van een koffer met f 16 uit de lade van een boter- en kaaswinkel in de Hofstraat aldaar. Van verantwoording was ech ter geen sprake; als men hem hoorde spreken na aflegging der verschillende getuigenverklaringen, was 't of het onschuldigste wezen der wereld voor den rechter stond; met groote gevatheid had hij steeds een antwoord gereed, de strekking heb bende dat de getuigen zich in zijn persoon ver gisten. Hij was nooit in den bedoelden winkel geweest en zijne arrestatie had het bewijs moeten opleveren dat hij de schuldige was, maar niets van het ontvreemde was op hem gevonden, ter wijl hij geen tijd had gehad zich daarvan te ont doen. Niettegenstaande deze opgaven achtte het O. M. het bewijs van schuld aanwezig en was het wenschelijk dit jeugdig maar reeds verdorven sujet een zware straf op te leggen. Mr. Gregory requireerde eene veroordeeling tot 4 jaren gevan genisstraf. De verdediger Mr. Horch concludeerde tot vrijspraak van dezen besch., omdat naar zijne meening niet was gebleken dat zijn cliënt en nie mand anders den diefstal had gepleegd. Heden sprak het hof den schipper vrij en legde den jon gen drie jaren gevangenisstraf op. Het Openbaar Ministerie bij het gerechts- bof in Den Haag heeft, naar men verneemt, cas satie aangeleekend tegen dat gedeelte van het arrest, jl. Zaterdag gewezen, waarbij Christina Goedvolk van moord is vrijgesproken. KOLONIËN. BATAVIA, 8 April. Uit Paiakombo schrijft men, dat daar ter plaatse het gerucht loopt als zouden onze troepen, onder den kapitein Barthelemy, nabij Kassikan en Liantang, met een macht van den vorst van Kotta Iulan slaags geweest zijn. Er is daarbij sprake van eenige niet onbelangrijke verliezen aan onze zijde, maar ook van een volkomen zegepraal onzer wapenen. De radja van kotta Inlon zou echter gevlucht zijn, en zich in het Kwantansche op de grenzen der Padangsche bovenlanden ophouden. Onder het geleide van luitenant Van Teyn is dezer dagen een voor Aijeh bestemd transport militairen uit Fort de Koek naar Padang vertrokken, 't Schijnt dat de discipline onder dien troep niet veel zaaks was, of zij moet op marsch ten gevolge van gebrekkige leiding verloren geraakt zijn. Maar hoe dit ook zij, zeker is 't dat de soldaten, meestal Belgen, te Loeboe-Along zoo geweldig huisgehouden hebben, dat het gezag van den commandant te kort schoot om de rust te herstellen en de ge plaagde bevolking tevreden te stellen, zoodat ge wapende hulp is moeten verleend worden. Onder de orders van luitenant Bartels is een detachement van 26 bajonetten in allerijl naar Loeboe-Along opgerukt, doch naar men verneemt hebben zich de onbeteugelde soldaten over de omstreken verspreid. De ingenieurs van den waterstaat Van der Ploeg en Nederburgh hebben dezer dagen eene reis naar Japara gedaan, orn aldaar naar de noodige steenen te zoeken ten behoeve van de havenwerken te Samarang. De uitkomsten van dat onderzoek moeten tamelijk bevredigend zijn geweest. Voor gezegd doel zullen ook de hoopen bazaltsteen worden gebezigd, welke sedert jaren op Sleko liggen opgestapeld. Met genoegen word geconsta teerd, dat de resident van Samarang een grooten ijver aan den dag legt, om de genoemde haven werken in den kortst mogelijken tijd tot stand te doen brengen. Bij arrest van het hooggerechtshof op 30 Maart uitgesproken, is het vonnis bevestigd van den raad van justitie te Batavia, waarbij ontzegd is de vordering van de erven H. J. Lion c. s. op de firma Ogilvie Co. Door den gouverneur-geoeraal van Ned.-Indië zijn de volgend< beschikkiDgeD genomeD Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof caarNed., w. ziekle, aan den contr. 2de kl. S. P. De Bruiu; aan dei ads'-res. van Suekaboemi Mr. A. M. Oudemans en aau den cootr lste kl. K. W. H. Pitlu; een tweej. verlof naar Europa, w ziekte, aan deD insp. bij den pustd. G. J. Laurcnsen; ten tweej verlof naar Ned., w. ziekle, aan den lsten curr. bij 's landsdr te Batavia J. L. Hanozet Gordon. Benoemd: Tut 8tcr. bi het dep. van just., Mr. J. H Berg-ma; tot lid in den raac vau just, te Samarang, Mr. A. W. Blume; tot seer, der res Oostkust vau Snuiatia, J. C. Barkmeyer; tut ads.-res. van Soe- kaboemi W. Ligtvuet, van Soekapoera H. F. Ledeboer, vai Ajer-bangis en Rau C. A. WiJkeus; tot conlr. lste kl. op di bezitt. buiten Java en Madoia, E. G. Vau Schuyleuburch; to' 3den subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia, Jbr. Mr T. J. Vau Beyuia th e Kingma; tot griff, bij den omg. recbtei in de 3de afu. op Java, Mr. H. W. Du-phuis; tut lsti-n cumm by bet dep. der burg, openb. w., M. G. Dirpenheiniin cuuim tot een onderzoek naar de gesclnkth. der Braudewijusbaai vooi den aanleg vau een kolen- cu handelshaven enz. A. G. J. Ede- ling eD G. A. Pet; tot secr. der res. Oostkust van Snmatra L. E. Martens; tot buiteDg. subst -griff. bij de rechtb. Ie BaDg' kalaug, K. E. N. Maier; bij het binnenl bestuur op Java ci Madura tot contr. late kl., G. J. Blu-ue; tot contr. 2de kl. Pk. Metman; tot adsp.-cuntr. J. E. Hagen; lot boufdond. aai de o. 1. s. te Poerwakarta L. Franken; lot l6len huipond. aai de o. 1. s. te Malaug, F. J. Van der Linden. Bij de algem rekenk. tot hoofdcouim B. W. H. Wcber; tot lsten comm C. J. H. Biegou von CzudDochowski; tot 2deu comm. W. O Brouwer; tot 3den comm. P. J. Diepenhorst. Bij het dep. vai biun. best.: tot hoofdcumm. G. J. G. Van de Poel; tot Istei comm., E. De Lange; lot 2den comm., I). G. Beek; bij he dep. van fin.: tot hoofdcouim., W. C. C. Bleckmauu; tot latei comm. C. J. Schuurman; bij het binnenl. bestuur op Java ei Madura: lot contr. 2de klJ. F. N. Van Oosterzee; totadsp. contr., H. F. 1). Hekmtyer; bij den post- en telegraufd.to1 comm. lste kl., V. J H. Vau Wely; tot comm. 3de kl., C. L Charpentier en E. C. Dumas; bij den postd.: tot comm. 2d klG. A. E. Van den Bossche. Ontslagen: Wegens vertrek eervol, als buit. subst.-griff. bij de reclilb. ie Paüjitan W. A Van Weelderen; eerv., als buit. subst.-griff bij de rechtb. tl Buiidowuso L. M. Lemmers; eerv, de kl. ter griff, van he huogger. C. 11. Sersansie, eerv w. ziekte, de 6ecr. vau de res oostk. vau Sumatra, J. S. G. Gramberg; uit zijne betr. dt ventic. 3de kl. bij de in- en uitvoerr. eu acc W. G. S. Lil Ruaveneerv., als transl. voor de Frauscbe taal te Batavia, A N. Uavier; eerv., de klerk op het a-Js.-res.-kantoor teTjilatjap. L. G. Marleeneerv., de kl. ter algem. secr J. G. F. D Hueke; eerv., w. vertrek, als buit subst.-griff., bij de rechtb te Bangkalang, H. J. B^rgerhoff van den Berghen Bevor derd: Tut opz. lste kl. bij de slaatsspuorw. op Java, J. Klaring Ingetrokken: De beuoeming van L. E. Marlens, gew. secr der res. Tapanoeli, tot secr. der res. oostkust van Sumatra. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej verlof naai Ned. w. ziekle, aau den 2den luil.-kwart, op nunact. J. H. A Albrecht; aau deu lsten luit der inf. G. Vau Bijleveld en aai den opz. over de smederij bij den art.-const.-winkel te Soera- baia H. C. Sckilperourt; een tweej. verlof naar Europa, w ziekte, aan den lsten luit.-kwart. H. F. O. Van Cattenburch Bevorderd: Tot off.-vau-gtz. lste kl bij den mil. gen. diens! W. F. H. Greup en A. II. Rurabout-; bij de mil. adm. tol kapt -kwart. A. H. Hofman en C. Van Thienen, tot lste luit.- kwurt. H. P. G. Mnuninkhuizen en H. L. Uiecke. Ontslagen; Op verz., eervol, met beh. van recht op pensioen, de rail. ambt. 3de kl. J. J. Vau Doorn; eervol, de burg. schrijver 5de kl. bij de mil. adm. E. J. Du Qucsne Benoemd: Tot magazijnm. der genie 3de kl. (2de luit.J, H. F. Ormel; tot mil. ambt. 3dfl kl., P. J. Drion. Geplaatst: Bij het 2de bat. inf., de 2de luit. B. Gurdinou de Gouberville; bij het 4de bat. iDf. de 2de luit. F. P. L. Vau Dnel; bij h. t 7de bat. iuf., de 2de luit. A. E. Roest van Lirabarg; bij het gam.-bat. van Celebes, als adj., de lste luit. V. A. A. Bekking, van dat bataljon. Bepaald: Dat het aan den maj. der inf. 11. M. Tersteege, wegens 15 jareQ onafgebr. dienst in Ned -Indië, verleend tweej. verlof naar Ned. alsnog wordt beschouwd te zijn verleend w. ziekle. Vergund: Om naar Ned. terug te keereD, aau den voor den tijd van twee jaren bij bet lnd. leger gedet. lsten luit. der inf. vau de landm. in Nederl. T W. J. Buys. Departement der Marine. Benoemd: Tot bootsman bij dt mar.-mag. te Batavia W. Van de Putte. HUl l E l.Ai\ 1 Frankrij li- De kamer van afgevaardigden nam gisteren in overweging het voorstel van Lisbonne, dat strekt om aan de algemeene raden terug te geven de verificatie der geloofsbrieven van hunne leden. Rouvier vroeg, of eene vervolging tegen de „Figaro" zou worden ingesteld, wegens een be- leedigend artikel van dit blad. Dufaure antwoordde, dat de justitie onderzoek doet, en wanneer by

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2