LEIDSOH DAGBLAD. N°. 4085. Zaterdag A0. 1876. 13 Mei. HET SPOORWEGPLAN LEIDEN— WOERDEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IN'ommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEKTIEN: -I: I'M! ..it, 1 M: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte Op allen, wien de bloei van Leiden en de wel varende Rijnstreek Ier barle gaat, zal een aange name indruk zijn teweeggebracht door de ver schillende advertentiiin, in ons blad opgenomen, waarbij de burgemeesters der betrokken gemeenten aankondigen, op welk tijdstip belanghebbenden in de gelegenheid zullen zijn bezwaren in te brengen tegen het plan van aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden. Immers die kennisgevingen leveren het bewijs, dat wij weer eenige schreden zijn gevorderd op den weg, die tot het zoo vurig begeerde doel leidtde verbinding van Leiden door middel van een spoorweg met het rijkste gedeelte van zjjn omtrek. Aan den voet van die advertentiën komt tevens het bericht voor, dat het uitgewerkt plan van het geheele werk voor een ieder ter inzage ligt op de grilfie der provincie Zuid-Holland, een aanwijzing, waarvan wij gebruik maakten om ons eenigermate op de hoogte te stellen van het ontwerp. In de eerste plaats dient daarbij voor onze medeïngezetenen te worden opgemerkt, dat men bij de beschrijving der lijn is uitgegaan van het aansluitingspunt te Woerden, wat van het stand punt der Rijnspoorwegmaatschappij trouwens vrij natuurlijk i9. In die richting dan loopt de ont worpen spoorbaan achtereenvolgens langs de ge- meenien Woerden, Waarder, Barwoudswaarder, Bodegraven, Zwamraerdam, Alphen, Hazerswoude, Zoeterwoude en Oegstgeest; de geheele baan strekt zich uit over een lengte van 32012 meter. Behalve de eindstations zal zij slechts één sta tion, Alphen, tellen, benevens drie halten. Het station Alphen zal zijn ingericht voor personen-en goederenverkeer, terwijl daarbij, aan de Noordzijde van den spoorweg, levens een kleine haven zal worden aangelegd, door de bestaande vaart met den Rjjn te verbinden. De drie hallen, steeds van Woerden af gerekend, zullen geplaatst zijn bij Bodegraven, ter hoogte van den straatweg naar Gouda, vervolgens bij Zwammerdam en ten laatste bij Koudekerk; elke halte zal zijn ingericht voor personen- en goederenvervoer. Te Woerden zal natuurlijk gebruik worden gemaakt van het be staande station der Rijnspoorwegmaatschappijte Leiden echter wat voor ons van het grootste belang is zal uit den aard der zaak een an dere inrichting moeten worden gevolgd, en wel deze: het bestaande station der Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij zal voor gemeenschap pelijk gebruik dienen, wat betreft het vervoer van personen, bagage, ijl- en bestelgoederen. Voor het eigenlijk 'goederenvervoer van en naar onze stad evenwel zal op het grondgebied der gemeente Zoeterwoude, ter hoogte van Boschhuizen een slation worden gebouwd, dat tevens zal dienen lot berging van locomotieven en rijtuigen, met de noodige loodsen voor werkplaatsen, magazijn voor r(jsporen enz. Tevens zal daarbij worden aange legd een kleine haven in verbinding met de stads grachten. Thans blijft ons nog over te spreken van de overwegen, parallelwegen, kunstwerken, enz., die tot het verkrijgen der spoorbaan zullen moeten worden aangelegd. Ze alle op te noemen zou voor onze lezers een tamelijk droge en dorre lectuur opleveren en bovendien een vrij doelloos werk zijn. Slechts voor een enkel belanghebbende toch kan het van gewicht zyn te welen, dat b. v. onder de ge meente Waarder drie overwegen zullen voorkomen, en wel over den Waarderdijk tusschen de piketten 15 en 16, over den Papendijk tusschen de piketten 38 en 39 en over de Dubbele Wiencke tusschen de piketten; of wel, om ons tot de kunstwerken onder diezelfde gemeente te bepalen, dal eene brug, wijd 3 M., zal worden aangelegd op de grens der ge meente Woerden, een wijd 2,50 M. bij den Waar derdijk, een wijd 3 M. bij den Papendijk, een wijd 4.50 M. bij de Dubbele Wiericke en een wijd 2 M. in den Molentocht. Zij, wier gronden door de spoorbaan worden doorsneden, zullen zeker bij voorkeur inzage nemen van het olDcieele plan. Van meer algemeen belang vooral voor onze medeïngezetenen is de groote brug, die op het grondgebied der gemeenten Zoeterwoude en Oegstgeest in de nabyheid onzer stad over den Rijn zal worden gelegd om de welvaart versprei dende locomotief in staal te stellen haar tocht ten Zuiden van den stroom voort te zetten. Die brug zal uit verschillende openingen bestaan ter geza menlijke wijdte van 42 M., met een beweegbaar gedeelte, wijd 5 M. Hiermede meenen wij na een vluchtige inzage van liet plan de voornaamste bijzonderheden te hebben weergegeven, niet twijfeleode of onze lezers zullen belang genoeg stellen in het ontwerp om reeds nu met verlangen den tjjd tegemoet te zien, dat de spoorlyn, waarvan wy de voornaamste werken aanstipten, zal worden opgeleverd. Dan zal het blijken, dat de spoorverbinding met Woer den voor onze goede stad en de welvarende Rijn streek een nieuwe bron van bloei en rijkdom zal zyn. LKIUIi.N, 13 Jlci. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer E. M. Von Baum- hauer, geb. te Amsterdam, met Stellingen. Maandag a. s. zal de zomerdienst der Hol landsche IJzeren-Spoorwegmaalschappjj aanvan gen. Volgens de uitgegeven dienstbiljelten is de gemeenschap van hier met andere gemeenten we der uitgebreid. In slede toch van 8 treinen gedurende den tegenwoordigen winterdienst en 9 treinen in den vorigen zomerdienst in de richting naar Rotterdam, en van 8 treinen gedurende den tegenwoordigen dienst en den zomerdienst van het vorige jaar in de richting naar Amsterdam, zullen van dien datum af in elk der beide rich tingen 10 treinen rijden: de eerste in de richting naar Rotterdam 's morgens te halfacht en de laatste (alleen tot Den Haag) 's avonds te 10 u. 53 m.; de eerste in de richting naar Amsterdam 's morgens te 7 u. 24 in. en de tweede te 8 u. 4 m. in de plaats van den vorigen zomerdienst alleen te 8 u. 19 m., terwijl de derde trein nu overeenkomt met den tweeden trein in den vori gen dienst. Evenals toen vertrekt de laatste trein naar Amsterdam te 9 min. over tienen. De laat ste trein uit Rotterdam vertrekt te 10 u. 55 m-, zonder echter Leiden aan te doen hij gaat slechts door tot Den Haag (11 u. 25 m.) Daarentegen vertrekt de laatste trein uit Amsterdam die ook hier stopt, te 10 m. voor tienen, d. i. ongeveer een uur later dan den vorigen zomerdienst. Hoe wel dus niet geheel, is Leiden toch in vele opzichter, met den volgenden dienst vooruitgegaan. Tevens wordt met denzelfden datum de lijn Amersfoort Zutfen in dienst gesteld. Onder de ontvangsten op de bij den ge meenteraad van Amsterdam ingediende supplemen- loire begrooting komt o. a. een som voor van ƒ25,541.66 als geschenk (met de rente) van het syndicaat van bankiers, door wier tusscherikomst de geldleening van 21 miltioen geplaatst is, om „door den burgemeester te worden aangewend tot zoodanig doeleinde, als door hem in het meeste belang der gemeente wordt geacht." De burge meester heeft bepaald: 1°. dat deze som zal worden gebruikt tot deelneming in het waarborgfonds der Amsl. vereeniging voor het bouwen van arbeiders woningen; 2". dat bij uitloting der aandeelen in dat fonds deze zullen worden vervangen door inschryvingen op het grootboek 2'/i pCt., en 3°. dat de renten in de eerste plaats zullen strekken tot aanvulling van het kapitaal, voor zoover dit niet toereikend was voor den aankoop van 40 aandeelen, en daarna jaarlijks onder de algemeene armen der gemeente zullen worden verdeeld. Naar men verneemt, is de hoofdingenieur Dr. B. J. Tideman benoemd lot officier van de Eikenkroon. In het hoofddistrict Dokkum is tot lid der prov. staten verkozen de heer Y. Fockema, met 597 van de 796 uitgebrachte geldige stemmen. Naar de „Indépendance" mededeelt is op eene bijeenkomst der voorzitters van 24 letter kundige, dramatische en artistieke Vlaamsche ver- eenigingen te Brussel en in de voorsteden eene commissie van zestig leden samengesteld, ten einde het regelings-comilé te benoemen voor het 15de Nederlandsche taal- en letterkundig congres. By acclamatie zijn voorts benoemd: tot voorzitter, de heer Conscience; tot eere-voorzilters, de heer Anspach, burgemeester van Brussel, en de heer Vandenpeereboom, oud-minister. Dezelfde waar digheid zou ook den heer Delcour, minister van binnénlandsche zaken, en den Nederlandschen gezant, baron Gericke van Herwijnen, worden aangeboden. Het genoemde blad meent te weten, dal de heer Conscience om redenen van gezondheid voor het voorzitlerschap,bedankt heeft. De luit.-ter-zee 1ste kl. K. A. Stakman Bosse en H. A. Schippers, de luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn en J. Wentholt, de off.-van-gez. 1ste kl. B. Léon en de officier van admin. 2de kl. F. A. Frederiks, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „het Loo", worden met den 15den dezer op nonacl. gesteld. De regeering heeft naar aanleiding van het eindverslag over het ontwerp betrekkelijk de na tionale militie de sterkte der militie voorgesteld in plaats van 67500 op 70000 en de jaarljjksche lichting van 13000 op 14000 man. Tweede Kamer. Na verwerping met 55 tegen 7 stemmen van het voorstel van den heer De Casembroot om de behandeling tot wijziging der miliiiewet uit te stellen, is het debat daar over aangevangen. De heeren Van Baar, Lenting, De Bieberslein, Gratama, Bastert, Bredius en Geerlseina hebben hunne bezwaren daartegen uit eengezet. Sommigen achtten verhooging van het mi litie-contingent onnoodig en daarom te drukkender; de beperking van vrijstelling werd door anderen afgekeurd. Evenzoo vond de beperking van den leefujd der plaatsvervangers tot 25 jaar als een groot privilege vrij algemeen afkeuring. De heeren Stieltjes en Van der Schrieck betuigden hunne ingenomenheid met het hoofddoel van het ontwerp. Maandag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw H. J. Westenberg, prov. inspecteur der dir. bel. enz. te Leeuwarden. Z. M. heeft, met ingang van 1 Augustus e, k., benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te 's-Hertogenbosch, J. H. A. Van Raven horst, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burger school te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1