LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4982. Woensdag A0. 1876. (O Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel Grootere letters naar plaatsruimte STAD S-B ERICHTE N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad nö. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen dié gevaar, schade of hinder veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan JOHANNES MATTHIJS BENJAMIN BAKKER alhier, tot het oprichten van eene inrichting, waarbij stoom wordt gebezigd, tot het drijven van een draaibank, in het perceel Oude Vest, wijk 6, n°.67. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Mei 1870. LEIDEN, 9 Mei. De 66ste verjaardag van H. K. H. Prinses Marianne werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, dd. 28 April, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchera omtrent den toestand in Atjeh het volgende aan de Indi sche regeering bericht: Den 22slen bekroop de vijand 's nachts onze positie te Lamprit (oosler- linie) en viel de buiten de versterking gelegerde dwangarbeiders aan. De bezetting was echter waak zaam en versloeg den vijand, die drie dooden achterliet. In de vijandelijke stellingen is veel volk verzameld. Nu en dan worden onze konvooien aangevallen. Onzerzijds wordt krachtig voortgegaan met den aanleg van wegen en met de opvoering van vivres naar onze zuidelijke versterkingslime. De cholera heerscht sterk by den vijand. Bij ons is die ziekte nagenoeg geweken en de algemeene gezondheidstoestand zeer bevredigend. Het „Staatsblad" n°. 102 bevat de Wet van den 28sten April 1876, tot regeling van het hoo- ger onderwys. In Den Haag zyn gisteren van de 8 can- didaten voor de wiskunde toegelaten J. J. His- sink, J. V. Wieneke, uit Dellshaven; J. Kelder, P. Poot en P. H. Van Roon, uit Rotterdam. Van de 7 candidaten voor de landbouwkundige akte werd 1 afgewezen; toegelaten, J. Dammers, M. Van Dorth, A. Lankester, uit 's-Gravesande; W. H. Hasselbach, W. G. Van der Waals, uit Lei den; C. Van Rooyen, uit Maasdam. De heer J. A. De Vlieger, predikant te Katwijk-aan-zee, heeft voor de toezegging van be roep naar Loosduinen bedankt. Door Mr. S. E. Nykerk, 17 Maart jl. te Amsterdam overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd de som van ƒ200, vry van successierecht. Eenigen tyd geleden had zich uit een aantal voorstanders der kunst uit verschillende plaatsen des lands eene commissie gevormd om bijdragen in te zamelen, ten einde aan den heer J. J. H. Verhulst en zijne echtgenoote, mevr. I. E. C. Ver hulstRochussen, by gelegenheid van hun zilveren bruiloft een huldeblijk aan te bieden. Zondag, den dag waarop het echtpaar dit feest zou vieren, begaven zich de afgevaardigden, de heeren L. H. Weetjen (Amsterdam), J. C. Bloem (Den Haag) en J. R. Smalt (Rotterdam), naar Velp, de zomer- woonplaats van Verhulst, om hun het huldeblijk te overhandigen. Ten einde hun geen minder ge- "wenschte geschenken te doen geworden, werd de keus van het voorwerp aan de jubilarissen zeiven overgelaten; m. a. w. het bedrag hun ter hand gesteld om hen zeiven de bestemming te doen bepalen, waarby' een keurig (door den calligraaf Grevenstuk te Amsterdam bewerkt) album ge voegd was, bevattende de namen van alle bijdragers en van de commissie voor het huldeblijk. Zaterdag-avond is aan mevrouw Iburg, die na 60-jarigen welvervulden tooneeldienst het tooneel verlaat, in den Haagschen schouwburg een zeer hartelijke ovatie ten deel geyallen. Ver schillende kransen en bloemruikers werden haar aangeboden, voorts van de zijde barer kunstbroe ders eenige geschenken, maar het voornaamste werd haar door Dr. J. Ten Brink namens eene commissie overhandigd. Hy bood haar met een vleiende toespraak een gesloten enveloppe aan, waarin zich een bedrag bevond, dat mevrouw Iburg een onbezorgde toekomst verzekert. Een gouden lauwerkrans en een sierlijke fauteuil wer den haar namens de commissie mede aangeboden. In eene Zondag te Arnhem gehouden vergadering van het algemeen Nederlandsch werk liedenverbond is, met nagenoeg algemeene stem men, deze conclusie aangenomen: „De vergadering is van oordeel, dat het bestaande kiesstelsel on billijk is en strijdt met hel beginsel van den Slaat, dat de gelijkheid zijner burgers voorstaat; dat daardoor niet sléchts het zoogenaamde volk, maar ook zeer vele bekwame, oordeelkundige mannen blij ven verstoken van eiken rechtslreekschen invloed op het staatsbestuur; dat 's lands belangen eischen dat daarin voorziening komt door het herzien van het kiesstelsel in dien geest, dat het stemrecht wórde verleend aan eiken meerderjarigen Neder lander, die lezen en schrijven kan en geacht mag worden genoeg oordeel te hebben om over zijne stem te beschikken. De vergadering acht het noodzakelijk, dat de arbeidersbeweging stappen doe, ten einde dergelijke wijziging te verkrijgen; zij is genegen die pogingen te ondersteunen, welke leiden kunnen tot het beoogde doel, d. i. lot in voering van het algemeen stemrecht." De gemeenteraad te Hellevoetsluis behan delde dezer dagen een moeielyke quaestie. Enkele officieren en schepelingen namelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschip verkiezen niet hun aandeel bij te dragen in de gemeentelasten, den hoofdelyken omslag. De burgemeester droeg daarom voor, af schrijving te verleenen aan hen, die in 1874 aan boord hun verblyf hielden. De raad nu had in 1875 besloten, de heeren maar niet meer op hel kohier te brengen, omdat de minister van marine, de heer Brocx, geen redenen kon vinden om zich met de zaak te bemoeien. Afschiijving werd wel verleend, maar tevens besloot de raad het éiat- major en andere schepelingen weder op het kohier te brengen in 1877 en het gevoelen in te winnen van den tegeriwoordigen minister. In Noord-Holland zijn tot de evangelie-be diening in de Ned. herv. kerk toegelaten de hee ren F. W. Stutterheim, tot 1875 pred. bij de evang. luth. gem. te Middelburg, en Dr. J. N. Kohier. Met het stoomschip „Koning der Nederlan den" zullen den 13den dezer van Nieuwediep met beslemming naar Indië vertrekken de 2de luit. H. P. Willëmstyn en de 2de luit. F. J. R. Von Ernst, benevens de 2de luit. kwartiermeester S Hissink. De 2de luit. Von Ernst heeft verlof be komen om zich te Napels te embarkeeren. Met het stoomschip „Torrington,dat den 20sten dezer van Rotterdam vertrekt, zal de 1ste luit. kwar tiermeester E. G. Le Rutte zijne bestemming naar Indië volgen. Het schroefstoomschip „het Loo", van West- Indië den 8sten dezer ter reede van Tessel bin nengekomen, wordt met den 15den dezer buiten dienst gesteld en de commandant van dien bo dem, de kapt. luit.-ter-zee E. L. baron Van Heec keren van Walien, met dien datum eervol vat het bevel ontheven en op nonact. gesteld. De benoemde apotheker 2de kl. by de zee macht H. J. Helderman wordt met den 16dei dezer geplaatst by het hospitaal der marine t* Willemsoord. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Nieuwediep, heeft gisteren van Napels dc reis voortgezet. Hoewel de heer Mr. G. Groen van Prin- sterer den nacht rustig heeft doorgebracht, blyf! de zieke uiterst zwak. Tot vervulling van de vacatures, die op 1 October zullen ontstaan- in den raad van toezicht door de aftreding van Mrs. A. De Pinto en Wr Wintgens, zijn aan den hoogen raad voorgedra gen: 1°. Mrs. A. De Pinto en D. Van Eek; 2°. Mrs. W. Wintgens en D. Léon. Z. M. heeft den commissaris van politie te Harderwijk, C. M. Roosen, levens benoemd tol commissaris van rijkspolitie; aan A. Knottenbel^ te Vlaardingen, machtiging verleend tot het gelijk tijdig bekleeden der betrekking van notaris in hel arrond. Rotterdam, ter staodpl. Vlaardingen, me! het ambt van ontv. der gem. Vlaardinger-Ambacht benoemd tot lid van den raad van toezicht op het pen sioenfonds voor burgerl. ambtenaren, Mr. J. J. Vat Meerbeke, lid van den hoogen raad; tot voorzit ter van dien raad van toezicht, het lid Mr. P Elias, lid van den hoogen raad. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week zijn te Katwyi 40 schuilen met een mooie vangst aangekomen De vischpryzen waren nog zeer hoog. Er were besleed: voor groote tarbot 5 a 6, groot* tong 20 a 25 ct., kleine tong 6 a 10 ct., levend* benschol 50 a 70 ct., per stuk; buitenlek droog 6.25 a 6.75, binnenlek levend 4.50 a f 5 braad- 3,50 a 4, droge scharren 4.25 j 5.50 per mand. In Den Haag heeft Zaterdag-avond een wachtmeester der huzaren getracht zich dooi een pistoolschot van het leven te berooven. Hi; trof zich evenwel niet doodelijk en werd zwaai gewond naar het hospitaal vervoerd. Door het bestuur van de duivensocië teit „de Snelvlieger" werd Zaterdag uit Den Haag te 11.40 per snelvlieger de uitspraak van he! gerechtshof betreffende Jut en zijne vrouw naai Haarlem gezonden, en aldaar reeds te 12 urei ontvangen. Toen Zondag-ochtend de Ilaagschi scherpschutters hun gewone oefeningen aan dei Waalsdorpschen weg zouden hervatten, bemerktt de cantinehoudster, dat in de loods van liet corp door het raam was ingebroken en door binnen braak uit een daar aanwezige kist waren ont vreemd twee flesschen jenever, een flesch cognac rum, enz. benevens zestien kruiken bier. Doo de politie worden ijverige nasporingen gedaan. Als eene b ij zonderheid meldt men dat iemand, die zich dezer dagen te Haarlem va het leven heeft beroofd, door de goede zorge van zyne vrouw als lid van niet minder dan 1' begrafenisfondsen of levensverzekering-maatschap pijen was ingeschreven, te zamen voor eene vei zekeringssom van ruim 2700. De lieden behoorde

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1