in de onderste rib aan de rechterzijde een dolk steek ontvangen heefl. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen en een voorloopig verband aange bracht, waarna de gewonde per brancard naar de garnizoens-infirmerie vervoerd is. De dader is tot nogtoe onbekend, daar hij zich terstond na het plegen van het feit uit de voeten heefl gemaakt. Men hoopt echter hem op 't spoor te komen, daar een der aanwezigen hem herkend heefl. Te Overschie is Zaterdag-middag een knaapje van ruim 4 jaar van een omstreeks ander- halven meter hoogen kant in een moddersloot gevallen. Toen het gevonden werd, was het kind reeds een lijk. Zaterdag-middag is de bliksem gesla- gen in het telegraal-bureau van de Rijnspoorweg maatschappij te Zevenaar. De in het bureau aan wezige toestellen werden alle min of meer be schadigd, zoodat de telegraphische gemeenschap met andere plaatsen tijdelijk is verbroken. Op een gezicht afstand van Lemmer is in de Zuiderzee Vrijdag-morgen gezonken het met turf geladen Ijalkschip van schipper Van der Veer. Het schip had in de vroegte de haven ver laten, koers zettende naar Amsterdam. De opva renden, schipper met vrouw, vijf kinderen en een knecht, zijn door een in de nabijheid zijnde pa ling-aak gered en te Lemmer aan wal gebracht. De Pruisische politie is tot de ont dekking gekomen, dat in den zonderlingen dief stal eener niet onaanzienlijke partij buskruit en dynamiet, te Essen, een kantoorbediende de hoofd rol heeft gespeeld en dat het gestolene door tus- schenkomst zijner zuster is verkocht. Het Comité van Lloyds bericht, dat door hun ontvangen is uit Batavia een wissel groot 8,560 pd. st. '18 s. 8 d., zijnde het netto provenu der geborgen specie uit het door aanvaring met de „Aljeh" gezonken stoomschip „Willem Kroon prins der Nederlanden." Over de ramp te Ronaan deelt men nog 't volgende mede: Men moest „Hamlet" spe len en reeds waren verscheiden artisten, alsook al de figuranten en bedienden in hunne kleed kamers of op hun post, toen eene gasvlam van het voetlicht het scherm bereikte, dat in brand geraakte, het vuur mededeelde aan toestellen op het tooneel en zoowel daar als in de schouwburg zaal een dikken rook verspreidde. In weinige oogenblikken was ook die zaal geheel door de vlammen omringd. Zooals reeds gemeld is, waren een groot aantal soldaler,, welke in „Hamlet" moesten figureeren, koristen en de tooneelspelers, waaronder de heeren Guillemot en Justin Boyer, Mevr. Barbot, Mevr. Nadi-Vallée en de heer Plain zich aan het kleeden, toen de kreet: „Brand!" in de schouwburgzaal weerklonk. De uitgangen, zoowel op het tooneel als in de zaal, waren he laas te slecht ingericht om eene spoedige ont ruiming toe te latener ontstond een panische schrik onder de ongelukkigen, die door den rook verstikt en door de vlammen omringd werden. De heer Guillemot kwam nauwelijks gekleed op het reeds brandend tooneel en slaagde er met moeite in langs een zijdeur te ontvluchten. De heer Boyer ontsnapte insgelijks, doch de ramp moest hare slachtoffers hebben. In hunne vlucht, door de ven sters die op de Rue de la Comédie uitkwamen, zelfs door vensters van de vierde verdieping naar beneden springende, zijn een aantal soldalen, ko risten en bedienden verpletterd of deerlijk ver minkt, niettegenstaande met den meesten spoed matrassen waren aangebracht. Eene vrouw, de kleedster van den schouwburg, zinneloos van schrik, bevond zich aan een venster der derde verdieping en riep om hulp. Men wierp haar een touw toe, dat zij vastgreep, doGh toen zij nog zes of acht meters van den grond was, ontbrak haar de kracht om het langer vast te houden, en zij viel op de steenen, waar zij in bedenkelijken toestand werd opgenomen. Al de artisten, die in „Hamlet" moes- len optreden, zijn gered. Hunne kamers bevon den zich op de eerste verdieping. Vele vrouwen waren bij den heer Guillemot in de kamer ge vlucht. Hij heeft ze allen gered en daarbij een wonderbaren moed aan den dag gelegd. Mevr. Preys echter, de derde dugazon, hoorende dat haar man op eene hoogere verdieping was, wilde hem ter hulp snellen. De heer Guillemot poogde haar tegen te houden, doch zy rukle zich uit zijne handen. De arme vrouw was nauwelijks bo ven, of zij stortte in den vuurpoel en werd het slachtoffer van hare verkleefdheid aan haren echt genoot. De heer Guillemot heelt den schouwburg slechts kunnen verlaten, door op handen en voe ten te kruipen tot aan een venster, tegenover den restaurant Jacob. Half verslikt liet hij zich val len in eene der keukens, waar hem spoedig hulp werd toegediend. Hij was aan den arm en aan de heup erg verbrand. Men spreekt van vijf en twintig dooden of gekwetsten. In het gasthuis zijn 13 slachtoffers aangebracht, waarvan twee onmid dellijk overleden zijn. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Paris heeft namens de commissie van amnestie uit den senaat rapport uitgebracht over het voorstel van Victor Hugo c. s. om amnestie te verleenen aan allen, die ter zake van de gruwelen, door de Commune bedreven, veroordeeld zijn. De slotsom van het rapport is: ontrading van de goedkeuring van dit voorstel. Deze conclusie wordt echter verzacht door de volgende opmerkingen aan het slot van 't verslag: „De constitutie heeft aan den president der republiek het recht van gratie geschonken in al zijne volheid. De verklarin gen, op de tribune afgelegd en voor uwe commissie hernieuwd, geven de verzekering, dat de regeering, vast besloten om elk voorstel van amnestie te verwerpen, zich getrouw zal loonen aan de tradi ties, lot heden gevolgddat zij meer en meer rekening zal houden èn met den tijd die sedert den opstand in 1878 verloopen is, èn met de zedelijke verbetering der veroordeelden, en dat zij op zoo breeden grondslag als de omstandigheden het zullen veroorloven, zal gebruik maken van een harer gewichtigste en aangenaamste preroga tieven. Aldus zal zij, tegelijkertijd zich ferm toonende tegenover de misdaad en barmhartig tegenover het berouw, beantwoorden aan de wenschen van den senaat en aan de verwachting van het land." Duitsctilancl. Bij keizerlijk besluit is gewijzigd de wet van 24 Jan. 1873, betreffende de verkiezingen van leden van gemeenteraden, enz. in Elzas-Lolharin- gen. Het kiesrecht wordt weder verleend aan al len, die voor Frankrijk opteerden, maar het land niet verlaten hebben. In de Beiersche Kamer is Herzcher's voorslel om de gezantschappen van Beieren, behalve die bij Duitsche regeeringen, op te heffen, verwor pen. De minister Pfrelzschner deed uitkomen dat de rijkskanselier het recht van Beieren om zich door gezanten te doen vertegenwoordigen nooit had trachten te verkleinen. Ook protesteerde hij krachtig tegen de onderstelling, dat Beierens ge zanten waren te beschouwen als cèntroleurs der gezanten van het rijk. Het huis van afgevaardigden heeft Zaterdag bij hoofdelijke omvraag het wetsontwerp tot over neming der spoorwegen met 206 tegen 165 stem men aangenomen. Spanje. Eene officieele dépêche zegt, dat de voorberei dende werkzaamheden voor de opheffing der fueros voortduren. De regeering laat geen discussie toe. De lasten moeten gelijk zijn, voor de Baskische provinciën zoowel als voor hel overige Spanje. De gedelegeerden uit die provinciën worden een voudig bij wijze van raadpleging gehoord over de administratieve hervormingen in het provinciaal en gemeentelijk bestuur. Er heerscht werkelijk in in de Baskische provinciën malaise, en deze zal toenemen, zoo hare eeuwenoude organisatie met één slag wordt opgeheven, vooral omdat zij zullen worden genoodzaakt lastep te dragen, die nooit te voren daar hebben bestaan. Er is bevel gegeven, dat het bezettingsleger in de Baskische provinciën voor een groot deel zal moeten worden onderhou den door die provincies, om ze te gewennen aan het dragen van openbare gemeenschappelijke lasten. Groot-Britannië. In de koninklijke proclamatie betreffende den nieuwen titel: „Keizerin van Indiê" wordt be paald, dat de titel ongewijzigd zal blijven in alle besluiten en stukken, wier werking de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk niet overschrijdt. Oosterrr.- Hong. Monarchie. 11 De heer Tisza heeft, bij de indiening der Hooi gaarsche voorstellen, zijn verzoek aan den keizil om ontslag herhaald. Ten opzichte van het loltal 1 rief is eene volledige overeenstemming bereikt! het vraagsluk der restitutie van tolrecht lever! geen groole moeilijkheden meer op; in de bankl quaestie is een nieuw bemiddelend voorslel aanl genomenalleen bestaan er nog bezwaren ten op| zichte der belasting op artikelen van verbruik. I Telegramm en. PARIJS, 30 April. Graaf Apponyi heeft zijnt terugroeping als Oostenrijksch gezant ingediend. Hij vertrekt in den loop dezer week. De heet Von Küfstein is tijdelijk met de waarneming zijnei function belast. BELGRADO, 30 April. Officieus wordt gemeld, dat aan de militie bevel is gegeven, zich gereei te houden om op de eerste order binnen 24 urea op marsch te kunnen gaan en van proviand voor zien te zijn voor den tijd van zes dagen. ST.-PETERSBURG, 30 April. De Porte verlangt van de mogendheden alleen moreele en geen ge wapende medewerking om naburige landen te be letten de opstandelingen te ondersteunen. RAGUSA, 1 Mei. Mukhtar Pacha bereikte, na ze gevierende gevechten legen de insurgenten, op 2S April de vesting Niksich, welke hij ruimschoots ap proviandeerde. Uit Celtinje wordt gemeld, dat eer gisteren de vlakte van Niksich zoodanig in kruit damp was gehuld, dat het onmogelijk was den stand van zaken nauwkeurig op te nemen. Bij zonderheden nopens de zegevierende gevechten ont breken nog. RUDESHEIM, 1 Mei. Gisteren is de ketel ge sprongen van de tusschen hier en Bingen varende stoomboot „Louise." Men schat het aantal dooden bij deze ramp op ongeveer derlig; vier lijken zijn opgevischt; twee hier wonende vrouwen worden vermist. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te drie uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeter, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Harlevelt, Goudsmit, Juta, Surin- gar, Van der Zweep, Le Poole, Eigeman, Bijleveld, Verster, Du Rieu, Dercksen, Van Heukelom, Van der Lilh, Van Ilerson, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Tromp en Cock. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Daarna doel de voorzitter mededeeling dat o. m. zijn ingekomeneen mis sive van gedep. stalen om den afstand van grond van den heer Schellema, waaromtrent in de voor laatste zitting gunstig is beslist, aan le houden, en een adres van de hoofdonderwijzeressen der slads-bewaarscholen alhier om verhooging van jaar wedden. De eerste wordt voor kennisgeving aan genomen en omtrent het tweede wordt besloten dit verzoek bij de volgende gemeentebegrooting in behandeling te nemen. Verder is ingekomen een adres van veehouders met verzoek tot ver grooting der Beestenmarkteen adres van Wer ner tot afschrijving van plaatselijke directe belas ting en het verslag der commissie van oudheid kunde alhier over 1875, dat zal worden opgeno men in het gemeente-verslag overl875, dat tevens door den voorzitter wordt overgelegd en in middels wordt gedrukt en later den leden zal worden aangeboden en verkrijgbaar gesteld. Nog deelt de voorzitter mede dat het hoogheemraad schap Rijnland toestemming heeft gegeven tot demping der Binnenvestgracht met eenige wijzi- zigde bepalingen omtrent de wijdte der coupure enz. Hij stelt voor dienovereenkomstig het vorig raadsbesluit le wijzigen, wat bij acclamatie wordt aangenomen. Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, wordt het ontwerp-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betrekke lijk de voorgestelde opheffing van de Leidsche rechtbank, opgenomen in ons nummer van Vrijdag 11., met algemeene stemmen onveranderd aange nomen. Wel stelde de heer Du Rieu voor om naar aanleiding van 't thans aan Amsterdam ver leend recht orn ook academische graden te ver-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2