Dinsdag 2 Mei. N°. 4D75. LEIDSCÏÏ A0. 1876. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer9 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte S TA DS-BE RICHTEN. rohlcr der plaatselijke directe belasting 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN loen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 Ier wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n°. 85), in zijne vergade- ing van lieden, het kohier van de plaatselijke directe lasting voor het jaar 1876 heeft vastgesteld en dat kohier nog ter secretarie dezer gemeente (linancieele aldeeling), durende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- legd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aan- islagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd etsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoek- ihrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten zer provincie kan inbrengen. •En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Eeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANUELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1876. LEIDEN, 1 Hel. Hedenmorgen te 9 uren waren de beide batal jons van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen in groot tenue met het regimentsvaandel en de stafmuziek op het plein van de kazerne aan de Morschpoort opgesteld. De tot generaal-majoor benoemde chef van dat regiment, de heer Loder, droeg het hevel aan zijn opvolger, den kolonel M. M. Westenberg, Over. Na den troep in oogenschouw genomen te heb ben, nam de oud-chef afscheid van het corps, Wenschte allen een hartelijk vaarwel toe en ver klaarde dat hij de beste herinneringen aan het regiment met zich nam en het hem aangenaam was, dat het tot de divisie behoorde, waarover hem 't hevel was opgedragen. De kolonel Westenberg aanvaardde het com mando met de verzekering, dat hij zich gelukkig rekende aan het hoofd van een regiment te slaan, waarbij hij zijn militaire carrière is begonnen, terwijl hij vroeger gedurende zes jaren een batal jon daarvan had gecommandeerd en verklaarde den goeden naam van het corps te zullen hand haven en de belangen er van te zullen behartigen. Met den trein van 11.59 vertrok de generaal- majoor naar Amsterdam, om het bevel over de 2de divisie infanterie te aanvaarden en werd tot aan het station alhier uitgeleide gedaan door het corps officieren. Hedenavond le halfnegen wordt der/ kolonel Westenberg vanwege het corps officieren aan het holel Verhaaff eene serenade gebracht. Gisteravond gaf de Vereeniging „Harmonie" in de Stadszaal hare laatste uitvoering in dit sei zoen. Er werden opgevoerd: „Stille Jan", tooneel- spel met zang in twee bedrijven, en „Op water en brood", blijspel met zang in één bedrijf. Door de dilettanten werden de stukjes op zeer verdienste lijke wijze gespeeld. In het eerste waren zeer schoone oogenblikken en in het tweede legde de dame, die de rol van leerlinge der kostschool ver vulde, eene groote mate van vlugheid en vrijheid aan den dag, die hier niet weinig vereischt wor den. In de pauze werd aan drie werkende leden, waarvan een nu afwezig, door het bestuur namens den beschermheer het bewijs van eerelid maatschap toegekend, waarbij de president tevens in een kort woord den wensch uitsprak, dat de "vereeniging, evenals totnogtoe, meer en meer in bloei moge toenemen. Behalve door den bescherm heer der vereeniging, Mr. B. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, werd de voorstelling nog bijgewoond door commissarissen en eenige leden der vereeniging „Apollo" uit Haarlem, waarvan een lid aan de vrij talrijke vergadering de voordracht van een gedicht ten beste gaf. Bij de heden gehouden openhpre verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.10 en 2.50; de laagste 25,00, 5.00 en ƒ2.50. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 34551/, portiën, als: 3102 warme spijs, 270 vleesch en83'/aspek. Te Maasland is met algemeene slemmen tot hoofdonderwijzer aan de 1ste openbare school benoemd de heer F. Visser, hoofdonderwijzer te Katwijk aan den Rijn. Naar men verneemt zouden door een of meer aanzienlijke handelsfirma's le Amsterdam belangrijke geldsommen aan de stad zijn aange boden, ten einde de spoedige oprichting van de universiteit gemakkelijk te maken. Z. M. de Koning benevens de prinsen Alexander en Hendrik bezochten Zaterdag-morgen van 10 tot 12 uren de historische tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden in het Oudeman nenhuis. Na vervolgens ten hove gedejeuneerd te hebben, werd door de vorstelijke personen en hun gevolg een bezoek gebracht aan 's rijks werf. Op de binnenplaats van het magazijn stond eene eere- wacht van mariniers geschaard, wier manschap van het eerste gelid deelnam aan de expeditie tegen Atjeh en die als bewijs daarvan met de Atjeh-medaille gedecoreerd waren. Na een revue over deze wacht gehouden te hebben, werd Zr. Ms. sloomoorlogschip „de Koning der Nederlan den" bezichtigd, welk prachtig en kolossaal vaar tuig reeds een jaar ter aftimmering aan de werf te water ligt. Hierna werd een bezoek gebracht aan de „Wassenaer." Nauwelijks was men op den bodem van dit reusachtig gevaarte gekomen, of de „Ternate," die op de ree in het IJ ligt, sa lueerde. De muziek der marine, hiertoe uit het Nieuwediep overgekomen, voerde, terwijl het schip van onder tot boven bezichtigd werd, eenige mu ziekstukken uit. De geheele manschap stond op het dek geschaard, en in het want hadden de kweekelingen voor een groot deel post gevat, die op een gegeven sein als katten naar beneden klau terden. Op den Buitenkant en overal op de werf stonden duizenden nieuwsgierigen, die herhaalde lijk de vorstelijke personen toejuichten. Geheel het Oosterdok leverde een prachtig schouwspel op. Bijna al de schepen, vooral de „Wassenaer" en de „Ter nate," waren in een vlaggendos getooid. Te half- vier keerde de vorstelijke familie naar het paleis terug. Van de 17 candidaten voor de hulponder- wijzersakte, die Zaterdag voor de commissie in Den Haag zijn geëxamineerd, werden 7 afge wezen; toegelaten; H. Van der Gaag, J. J. Kolpa, uit Overschie; J. De Gast, uit Gouderak; J. A. Heinsbroek, J. Van der Laan, D. La Roy, A. Van Waart, uit Schiedam; E. W. Lindeyer, uit Rot terdam J. Oostrom, uit SchoonhovenW. Ronk, uit Ridderkerk. Voor de akte in de Fransche taal werden geëxamineerd 7 candidatentoegelaten A. Gaulhey, van Noordhey; W. Van Rossen, uit Schiedam. Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Madrid is de door de Spaansche regeering voorgestelde regeling betreffende de Spaansche schuld in de „Gaceta de Madrid" opgenomen, en zullen de fond senhouders te Parijs, Londen, Brussel, Amsterdam en Lissabon afgevaardigden uit hun midden kun nen verkiezen, om aaogaande de voorstellen der Spaansche regeering te worden gehoord. Die af gevaardigden zulleD, vóór den 20sten Mei e. k., schriftelijke rapporten, behoorlijk gelegaliseerd, moeten indienen, of wel zich in persoon, voorzien van de noodige volmachten, moeten aanmelden hij de parlementaire budget-commissie te Madrid. Uit het onlangs verschenen programma van het Haagsche Genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst blijkt, dat in de voorjaars vergadering der bestuurders geene der vijf inge komen verhandelingen over „de oud-katholieke beweging van deze dagen" is bekroond. De prijs vraag is opnieuw uitgeschreven, maar in gewij- zigden vorm, zoodat zij thans aldus luidt: Het Genootschap verlangt: Eene verhandeling over de oud-katholieke beweging van deze dagen, waarin haar oorsprong en voortgang geschetst, haar karak ter bepaald, haar verhouding tot verwante ver schijnselen in de geschiedenis der christelijke kerk in het licht gesteld en de uitzichten in hare toe komst overwogen worden. De antwoorden worden ingewacht vóór 15 December 1877. Het stoomschip „Friesland", van Rotterdam naar Java, is gisterochtend te Southampton gear riveerd. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, heeft, op zijn overtocht van Suez naar Aden, Djeddah aangedaan, en is den 28sten April jl. le Aden aangekomen. Z. M. de Koning heelt aan kerkvoogden der Nederd. hervormde gemeente in Den Haag doen toekomen eene som van 500 voor de restauratie van de Groote Kerk. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Frane- keradeel benoemd Jhr. J. Van Beyma, met toe kenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Zuidwolde; aan Dr. H. Kern, hoogleeraar te Lei den, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2de kl. der orde van Sl.-Sla- nislaus; aan A. J. Walter, in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der orde van Philipp, hem dooi den groothertog van Hessen geschonken. Gemengd Nieuws. V r ij d a g-o chtend bemerkten de buren van de wed. Beuker te Nieuw-Dordrecht, gemeente Emmen, die geheel alleen woont, volstrekt geene beweging in haar huis, hoewel het reeds laat was. Zij vreesden dat haar iets mocht overkomen zijn en gingen daarom binnen. Daar deed zich een verschrikkelijk schouwspel aan hunne oogen voor; de vrouw lag, badende in haar bloed, geheel be wusteloos, op den vloer bij de tafel. Zij had een gapende wond aan de onderkaak, terwijl hij onder zoek haar hoofd geheel gebeukt werd bevonden: De huren bemerkten spoedig, dat het leven nog niet geweken was; zij zagen gelukkig na eenigen tijd hunne pogingen om haar weder bij te brengen met een gunsligen uilslag bekroondhoewel zeer zwak kon zij op de haar gedane vragen den dader aanwijzen; zij noemde als zoodanig zekeren H. S., die niet ver van haar af woont, een man van 40 jaren. Deze is in hechtenis genomen en geboeid naar Assen overgebracht. De weduwe vermist ƒ30 aan comptanten en het schijnt dus dat de afschu welijke daad is gepleegd om den diefstal te kunnen bedrijven. Zaterdag-avond heeft te Harderwijk eene vechtpartij plaats gehad, waarhij een soldaat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1