LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4974. Maandag A0. 187(5. I Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEJiTlF.N: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte 1.05 0.17» STAD S-BERI CIIT E N. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Maandag 1 Mei, des namiddags te drie uren. Onderwerpen 1°. Ontwerp-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betrekkelijk de voorgestelde opheiliog van de Leidsche rechtbank. (68) 2°. Benoeming van eene hnlponderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. (70) 3°. Idem van een lid der Commissie van Fabricage. 4°. Verzoek van J. F. D. Blote, om ontslag als hulponderwij zer aan de school n°. 2 voor onvermogendeu. (69) 5°. Idem als voren van A. "Waasdorp, als hulponderwijzer aan de Tusschenschool. (75) 6°. Idem van N. C. Ondshoorn, om een keldergat te maken in de Bnrgsteeg. (67) 7°. Voordracht tot vermindering van het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening. (71 en 77) 8°. Idem lot verhoring van de beide hnisjes op de Aalmarkt. (72 en 78) 9°. Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (79) 10°. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dien9t 1870, en behandeling van het daartegen ingediend bezwaarschrift. (76) LEIDEN, 39 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer J. H. Moll, geb. te Zierikzee, met academisch proefschrift, getiteld: „Vita Publii Vilanii." De tweehonderdjarige gedenkdag van het sneuvelen van Neerlands grootsten zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter ging heden aan de Leid sche kweekschool voor zeevaart niet onopgemerkt voorbij. De vlag op de kanonneerboot was halfstok ge- heschen. Te één uur verzamelden zich het état major en de kweekelingen allen in volle uniform in het schoollokaal. Bü afwezigheid van den voorzitter van de com missie van oppertoezicht en beheer hield het lid de heer G. Kolft' een korte toespraak, waarbij hij in herinnering bracht de omstandigheden onder welke De Ruyter vóór twee honderd jaar in het gezicht der Etna werd gewond en op 29 April 1876 aan de gevolgen overleed in de baai van Syracuse. Hij stelde hun voorts De Ruyter voor als voorbeeld van den braven, trouwhartigen Hol lander uit het heldentijdperk onzer geschiedenis en eindigde, dat zijn schim zich zou verblijden, als nog na twee honderd jaren de scheepsjongens van Nederland het lied aanhieven ter eere van de vlag, die hij ongeschonden had bewaard en na menigen kloekmoedigen strijd had bezegeld met zijn bloed. Onder het zingen van Heije's Vlaggelied werd een eenvoudig horstbeeld van De Ruyter onthuld, dezer dagen geschonken door een vriend der kweekschool, wiens naam onbekend moet blyven. Daarna sprak de secretaris, de heer Juta, een hartelijk woord van afscheid aan het eerste deta chement jongens, die de kweekschool zouden ver laten om hun carrière te vervolgen aan boord van het instructieschip „Wassenaer" te Amsterdam. Aan eenige hunner werden certificaten uitgereikt en allen aangemaand De Ruyler's deugden na te volgen en niet te verzuimen hij hun verblijf in Amsterdam een eerbiedige hulde te brengen aan het praalgraf van den held. In den loop van den dag werden de jongens op krentenbrood, bier en sigaren onthaald. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den staat aan J. Franken, gewezen rijksveldwach ter te Leiden, ten bedrage van /238 'sjaars; de 2de luit. J. F. Breyer en H. C. Verniers van der Loeft, respect, van het 4de en 5de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst hij de inf. in Ned.-Indië. De 1ste luit.-kwartiermeester M. L. Mog- genstorm is van het reg. veld-art. hij het 2de reg. veld-art. overgeplaatst. Hedenmiddag te twaalf uren is alhier het depot en reserve-escadron van het 4de regiment huzaren uit Zutfen in garnizoen gekomen, ter verwisseling van dat van het lsle regiment dat gisteren van hier naar Den Haag is vertrokken. De stafmuziek van het 4de reg. infanterie wachtte het nabij de stad op en deed het binnengeleide. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 57G5 vol wassen personen en van 1319 kinderen. Van de 19 candidaten voor de hulponder wijzersakte in Den Haag, werden gisteren afge wezen (5toegelaten de heerenG. T. Biezen, C. J. Kievit, H. A. Meerburg, W. Van Poeteren, Th. T. Warffemuis, uit Delft; J. H. Bodegraven, G. J. W. Van Ingen, J. J. Sterkenburg, li. R. Van Tuil, F. P. Visser, uit Den Haag; W. Klinken berg, uit Loosduinen; L. A. Valstar, uit Voor burg; J. W. Van Wetlum, uit Leidschendam. De minister van financiën brengt ter ken nis dat met 1 Mei in werking treedt het kon. besluit van 28 December 1875 (Staatsblad n°. 250), betreffende de medewerking der postadmi- stratie tot inbreng van gelden in spaarbanken. Op last van den minister van oorlog zullen, ten gevolge van de nog heerschende koude des nachts, aan de verschillende militaire wachten, die daarop recht hebben, lot en met den 15den der volgende maand de brandstoffen worden verstrekt iu verhouding als bij contract over de maand April is voorgeschreven. Naar men weet zullen gedurende 's konings aanstaand verblijf op het Loo de auditiën gehou den worden van de pensionnaires, wier opvoe ding in de kunst onder de bescherming van Z. M. is geplaatst. De heeren Géróme, Cabanel, Portaels, Gallait en Hamman zijn van de buitenlandsche beeldende kunslenaars uitgenoodigd, die dagen aldaar te komen doorbrengen en 's konings gas ten le zijn, evenals onze Nedei landsche artisten Ch. Rochussen, Herman Ten Kale, Van Heems- kerek van Beest en Alfred Van Bijlandt. Tegen den 17den Mei zal het werk van de pensionnaires ter expositie naar het Loo gezonden en daar ge- etaleerd worden; de gasten zullen den 15den hunne opwachting bij Z. M. maken en gelegen heid vinden om de vorderingen en den aanleg der pensionnaires te beoordeelen en hun gevoelen er over mede te deeleri. De heer W. A. Van Bijleveld, pastoor te Maarssen, die Donderdag het feest van zijn 50-jarig priesterschap vierde, heeft bij die gelegenheid van zijne gemeente een prachtigen predikstoel ten ge schenke ontvangen; eenige protestantsche ingezete nen boden hem een kostbaren stoel met lezenaar aan. Een groot aantal vlaggen gaf aan het dorp een feestelijk aanzien en des avonds werd muziek uitgevoerd en vuurwerk afgestoken. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is gisteren de heer H. A. Zegers, arls en officier-van-gezond- heid bij de landmacht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een academisch proefschrift: „de hedendaagsche puntkogels, vooral die van het Beaumont-geweer, en hunne werking." Aan H. Brouwer te Deventer is tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- bootdiensl tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam en Deventer. Zr. Ms. ramschip „Schorpioen", liggende te Willemsoord, en monitors „Adder", „Heiligerlee" en „Tijger", liggende te Hellevoetsluis, worden met den löden Mei in dienst gesteld en het he vel daarover opgedragen respect, aan den kapl.- luit.-ter-zee W. Sleffens en aan de luit.-ler-zee Isle kl. C. J. Marinkelle, K. W. E. Von Leschen en H. J. Van Broekhuyzenvoorts wordt de kapt.- luit.-ter-zee E. F. Hanel von CronenlhaJt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. ramschip „Guinea" en vervangen door den kapt.-luit.-ter-zee J. A. Baart de la Faille. Gemengd IVievrws. Naar men verneemt is Donderdag- middag de moeder van Jut, in den regel vrouw Haffner genaamd, naar 't politiebureel in Den Haag overgebracht wegens het toebrengen van een zeer ernstige verwonding aan den man, met wien zij te zamen woonde. Gisteravond te ruim 8 uren is er le Rotterdam brand ontstaan op een bovenvoorkamer van een pand in den Oppert; de brand had een vry ernstig aanzien, doch door de spoedig aange rukte brandweer was men het vuur te ruim 9 uren meester. De stuurman Aart De Waal, aan boord van de schroefstoomboot „De Vereeniging," die tijdelijk dienst doet in de vaart van Rotter dam op Zwolle, is jl. Dinsdag op den Rijn nabij Culenborg overboord gevallen en verdronken. Te Apeldoorn is Donderdag-nacht in het midden van 't dorp, in het huis bewoond door den kleedermaker De Haan, een hevige brand uitgebarsten, die in weinige oogenblikken het ge- heele perceel in de asch legde. Huis en inboedel waren legen brandschade verzekerd. Donderdag is het Nederlandse lie kof schip „Jantje kapitein De Groot, beladen inet machinerieën (ten behoeve van droog te malen polders in Jutland), vervaardigd in de fabriek van stoomwerktuigen van gebrs. Figée te Haarlem, rechtstreeks van daar naar Denemarken vertrok ken. Men vestigt de aandacht op dat feit, eens deels omdat het herinnert aan Haarlems voor malige handelsvaart op de Oostzee, anderdeels ook omdat het er op wijst wat Haarlem zou kunnen zijn of worden. Den lSden April, 's morgens teil uren, kwam te Amsterdam, van Haarlem, een 13-jarige knaap aan, van wien sedert niets is vernomen. Hij was toen gekleed in zwart lakensche kleederen en wit ondergoed, alles gemerkt T. v. d. D. Aangezicht rond, donkerbruine oogen, dito haar, pokdalig gelaat. Information worden inge wacht aan de bureaux van politie. Dezer dagen nam een vrouw met een kind van ongeveer 5 jaren plaats in een waggon 3de kl. van den trein van Alkmaar naar Den Helder. Het kind zat bij het nog open portier; door een hevige windvlaag sloeg dit dicht en drie vingers der kleine werden zwaar gekneusd. Donderdag-avond is te Hunrade, ge meente Voerendaal, in het huis, bewoond door W. J. Douwen, een brand uitgebarsten, dien men, hoewel er dadelijk hulp aanwezig was, niet meester kon worden, dan nadat hij zeven huizen in de asch had gelegd. Zes daarvan waren tegen brandschade verzekerd. Woensdag werd te Capelle (Noord- Brabant) het lijk gevonden van eene vrouw. Bij onderzoek bleek, dat de hals was doorgesneden. Men denkt aan eene misdaad, gepleegd door haar man, daar dit echtpaar bekend stond als niet best le harmonieeren. De justitie uit 's-Heriogen- bosch heeft een onderzoek ingesteld; de verdachte is in verzekerde bewaring.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1