achtige beweging, alsof hij niets liever wilde dan die schutting verbreken. Ook onder het publiek hoorde men op dat oogenblik eenige opschudding en de voorzitter vermaande daarop de bevoorrech ten der gereserveerde tribune zich niet te verwij deren van de aangewezen zitplaatsen. Weder volgden er enkele oogenblikken van doodehjke stilte. Die echter het voorrecht had Jut in de oo gen te zien, kon wel bemerken, dat het in zijn binnenste nog allesbehalve rustig geworden was. En werkelijk trachtte hij een poosje later om zich heenziende, en woedende blikken werpende op de veldwachters, zich van zijn schoudermantel te ont doen. Dit veroorzaakte opnieuw eenige opschudding. Na eene aanmaning van den president, kwam de beschuldigde tot kalmte. Tijdens de voorlezing van het arrest en de acte zat vrouw Jut met neerge bogen oogen voor zich op den grond tc staren Jut daarentegen gaf niet het minste teeken van berouw of schaamte, maar zag den president vlak in de oogen. Het publiek hield zich onder de voorlezing zeer kalm. Slechts nu en dan hoorde men, als de grifGer bij enkele van de meest saillante punten was gekomen, eenig gesis en geschuifel en leekenen van afschuw, ook toen hg voorlas dat de zwakke vrouw zoo bedre ven was in het schieten van katten en ander ge vogelte. Toen de grifGer eindelijk aan de passage kwam, waarin sprake is van de bekentenis der vrouw, begon deze (hoewel niet luid) te weenen, terwijl Jut een soort van Gauwte kreeg, waardoor hij eenigszins met de beenen begon te spartelen. Met een doek met eau de cologne of eenig ander opwekkend vocht, door den brigadier der r'yks- veldwacht hem onder den neus gehouden, waar tegen hij zich wel eenigermale verzette, door het hoofd te verdraaien, werd de beschuldigde echter spoedig weder tot bedaren gebracht en bleef, scherpe blikken op het hof en om zich heen wer pende, verder naar de voorlezing der acte luis teren. Heden in den vooravond heeft een onbekend manspersoon op den stationsweg even voorbij het station getracht, door zich den hals af te snijden, zich van het leven te berooven. Hij is onder hevig bloedverlies en toezicht der politie naar het ziekenhuis vervoerd. De verwondingen moeten van ernstigen aard zijn. Naar men verneemt was hij van plan zich reeds hedennacht door ver drinking het leven te benemen. Boven In gen barstte Woensdag-voor- middag een onweder los, waarbij een werkman, die bezig was met het herstellen der kade nabij het veer, doodelijk door den bliksem werd getrof fen. De man laat vijf kinderen in hulpbehoevenden toestand achter. De schroefstoomboot „Lemmer" van den Lemster-Groninger-stoombootdienst, van Zater dag op Zondag-nacht, op de reis van Lemmer naar Amsterdam, bij het eiland Urk op nog geen drie voet water aan den grond geraakt, is Woens dag-namiddag, na lossing van passagiers, vee en goederen, weder vlot geraakt en heeft de reis naar Amsterdam vervolgd. Eenigen tijd geleden werdleDevenler een niet te goed bekend staand persoon, toen hij in beschonken toestand over de straat zwierde, door een troep jongens al joelende nageloopen de dronkaard keerde zich woedend om, greep den eersten knaap den besten en schopte hem zoo, dat gevaarlijke inwendige kwetsuren ontston den. Thans is de knaap, een zoontje van Dr. K., overleden. Woensdag-ochtend werd bij aankomst van den spoortrein aan het station te Roermond zekere Simons uil Geleen aangehouden, die vol gens een schrijven van den heer N. te Horn met dezen onderhandelingen wenschle aan te knoopen tot het uilgeven van valsch papieren geld. De politie, hiervan verwittigd door den heer N., wien Simons, volgens overeenkomst, onder den naam Berger van zijne aankomst had kennis gegeven, vond bij visitatie niets bij hem, wat in eenig verband met deze zaak kon slaan. Simons is voor- loopig weder in vrijheid gesteld, doch de politie doet onderzoek. De Amerikaanse he nabob, de heer Stewart, die onlangs overleden is, heeft, volgens den „Courrier de Lyon", eene schilderij van Meis- sonier, die Stewart ten vorigen jare te Parijs voor 300,000 fr. had gekocht, aan het museum in het Luxemburg vermaakt. Professor Otto te Brunswijk werd Zaterdag-avond in het laboratorium gevonden met onderscheiden zware wonden aan het hoofd. Hij werd naar zijne woning gebrachl, en hoewel hij nog leeft, verklaren de geneesheeren, dat de wonden doodelijk zijn, omdat de schedel op onderscheiden plaatsen ingedrukt is. Zijn bediende wordt verdacht deze misdaad bedreven te hebben. Maandag-avond werd hij gevangengenomen, en den volgenden mor gen bleek, dat hij zich in zijn cel had opgehangen. Daar prof. Otto buiten kennis is, zal men de ver schrikkelijke bijzonderheden van dezen moord waarschijnlijk nooit vernemen. De brand in het théalre des arls te Rouaan is, zooals nader wordt gemeld, eenige oogenblikken voordat de deuren voor het publiek zouden worden geopend, ontstaan, een half uur voordat de voorstelling een aanvang zou nemen. De „Hamlet" zou er opgevoerd worden. Alle artisten waren op het oogenblik, dat de vlammen om zich heengrepen, in het gebouw. Om zich te redden, moesten de artisten, die reeds in hun costuum waren, zich óf door middel van touw ladders naar beneden laten glijden, óf van eenige verdiepingen hoog uit de vensters springen. Men had in alle haast beddegoed op den weg gespreid, om den schok van hun val te brekenmaar met dit al was de val voor velen noodlottig. Voor zoover bekend is zijn acht personen omgekomen, waaronder vijf militairen. Vier dezer laatsten zijn onder het puin bedolven. De schouwburg is geheel afgebrand. Hij had honderd jaren beslaan. In 1774 werd een begin gemaakt met den bouw en in 1776 was hij voltooid. In het „Journal des Débats" geeft H. P. verslag omtrent de genezing van den befaam- den „man met de vork". Een jong Parijsch heel kundige, Léon Labbé, is er onlangs in geslaagd den ongelukkige van zijne plaag te verlossen. De vork, dezer dagen aan de academie der natuur wetenschappen ter bezichtiging aangeboden, is van compositie en bijna geheel zwart; aan de punten alleen schemert nog het koper door. Dr. Labbé heeft aan hetzelfde geleerde lichaam van de operatie verslag gedaan. De lijder, thans twintig jaren oud, vermaakte zich den 3den Maart 1874, na het eten aan tafel, met het nabootsen van goochelaars, bewerende, dat hij zonder hinder lepels en vorken verzwelgen kon. Hij stak er zich een zoo ver mogelijk in de keel en hield er de vork door een lichte samentrekking der mondspieren vast. Onge lukkig bracht een vriend hem aan het lachen en de vork schoot naar beneden. Tevergeefs beproefde Dr. Lepère, die onmiddellijk gehaald werd, haar terug te trekken, en ten slotte, nadat de jonge man verschijnselen van verslikking vertoond had, ge raakte zij in de maag, waar zij den lijder zoo weinig last veroorzaakte, dat deze zich in zijn lot schikte. Van de maand September af kwamen de pijnen echter in toenemende mate, vooral na den maaltijd, te rug, en de patiënt raadpleegde eerst in Bourgon- dië en later te Lyon verschillende heelmeesters. De pijnen verdwenen, hij keerde naar Parijs we der en hervatte zijne bezigheden. In October 11. inlusschen leed hij opnieuw zulke ondraaglijke smarten, dat bij in wanhoop zich weder tot de geneesheeren wendde. De heer Labbé onderzocht hem, voelde de tanden der vork in het maag weefsel steken en besloot, in overleg met de hee- ren Gosselin en Larrey, tot eene operatie. Men had te kiezen lusschen bijtende middelen en de bistouri. Aan de eerste werd de voorkeur gegeven en de „man met de vork" den 9dén April ge- chloroformiseerd. Toen de bijtende middelen on voldoende bleken, nam de heer Labbé zijne toe vlucht tot eene insnijding in het abdomen en rnaakte eene opening in de maag ter grootte van een centimeter. Den wijsvinger der linkerhand daardoor stekende, voelde li ij de vork, welke met eene sonde gegrepen en omgedraaid werd; de tanden verschenen voor de opening, eene kleine inspanning nog en de ongenoode gast was verwij derd. Van de gansche gevaarlijke operatie is op dit oogenblik geen ander spoor te vinden dan eene kleine maagfistel, welke reeds aan het ge nezen is. De patiënt voelt geen pijn meer en eet en drinkt als ieder ander. De tot dusver zeer on zekere gastrotomie is, door de naar aanleiding van dit geval ingestelde nasporingen van Labbé, volgens den schrijver eene veilige operatie gewor den, waartoe naar vaste regelen zonder aarzeling kan worden overgegaan, ook om lijders, die door den mond geen spijs tot zich kunnen nemen, te voeden. In de Kirkwall-baai te Orkney kri- oelde 't verleden 'Zaterdag van kleine walvisschen. Eene algemeene jacht werd door de visrehers en bootslieden van het eiland georganiseerd en niet minder dan zestig van de visschen werden op 't strand gejaagd. In Amerika maakt men tegenwoordig biljartballen en andere voorwerpen uit een meng sel van schietkatoen en kamfer, dat in r 11e op zichten op natuurlijk ivoor gelijkt, maar het nadeel heeft van buitengewoon ontvlambaar te zijn. De brand te Glasgow, die een oogen blik dreigde een verschrikkelijke verwoesting in de stad aan te richten, heeft zich beperkt tot de kantoren en werkplaatsen van de „Glasgow Herald", een gaarkeuken, drie magazijnen en een boekbin derswerkplaats. De „Glasgow Herald" kwam op den gewonen tijd uit en deelt mede: Kort voor middernacht merkte men een begin van brand in het „Western Cooking depot." Eenige uren later hadden de vlarnrnen zich tot onze werkplaatsen uitgebreid, en de glazen der ramen van de zet terij sprongen in stukken door de zaal. Het per soneel was toen gedwongen den arbeid te staken en een goed heenkomen te zoekeneen oogen blik later stond de werkplaats in volle vlam. Door krachtige tusschenkomst van de brandweer en het redding-corps, der stad, werd de brand echter gestuit en een deel van het materieel gered. De eigenaars der „Mail" en van „Glasgow News" stonden met hun personeel en materieel hun col lega krachtig terzijde; daardoor was 't mogelijk zonder stagnatie de uitgave voort te zetten. Men heeft te Londen weder een nieuw middel uitgevonden om kunstmatige bloemen te vervaardigen en wel uit brood. Het brood wordt vooraf goed gekneed, om de poriën zooveel moge lijk Ie doeri verdwijnen, vervolgens plat gerold of aan dunne schijfjes gesneden, die uit den aard der" zaak onmiddellijk eene neiging tot opkrullen ver- toonen en zeer gemakkelijk tot bloemen of bladeren van groote afmeting gevormd kunnen worden. Alle poriën kan men niet doen verdwijnen, doch dit is ook niet noodig, zij bevorderen bijzonder eene gelijkmatige en somtijds genuanceerde kleu ring, die, met eenige gom vermengd, èn substantie én duurzaamheid der bloem bevorderen. In Covent Garden's beroemde vruchten- en bloemenmarkt zijn dagelijks zulke bloemen te bewonderen. Camelia's worden tegenwoordig in massa uit schijfjes aard appelen vervaardigd. BUITEN L.AND. IluitseJiland. Het debat bij eerste lezing in het huis van afgevaardigden over de spoorweg-quaestie is giste ren afgeloopen. De ministers van koophandel en financiën hebben het ontwerp krachtig verdedigd. Een voorstel om het aan eene commissie te ver zenden, werd verworpen. Daarna werd besloten, de tweede lezing in plenum te houden. De disciplinaire kamer te Potsdam heeft in het onderzoek tegen graaf Arnim uitspraak ge daan, luidende: ontzet uit zijne ambtsbediening, met veroordeeling in de kosten. De violoncellist Gollermann, ook door zijne compositiën voor de violoncel algemeen bekend, is op 50 jarigen leeftijd te Stuttgart overleden. In goed ingelichte klingen wordt de Hes- sische minister-president, de heer Hoffmann, ge noemd als opvolger van den heer Delbiiick. Ook de „Nordd. Allg. Z." maakt hiervan melding. Te Berlijn is oülangs de vijfde bijeenkomst gehouden van de Duitsche vereeniging voor chi rurgie. Onder de belangrijke onderwerpen, die daar werden behandeld, was ook eene voordracht van onzen landgenoot, Dr. Schoeinaker, uit Almelo, over nieuwe beenvorming na Resectio humeri. Hij was de eenige Nederlander op de vergadering en beeft, naar de berichten te oordeelen, de eer der Nederlandsche chirurgie op loffelijke wijze op gehouden. Groot- Britannië. Aan het lagerhuis werd gisteren medegedeeld, dat de koningin het wetsontwerp belreflende den koninklijken titel heeft gesanctioneerd. Disraeli wei-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2