LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4973. A°. 1870. Zaterdag 29 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke RommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 38 April. Woensdag jl., de honderdsle verjaardag der geboorte van Joan Melchior Kemper, hebben hoog leeraren der Leidsche hoogeschool gemeenschappe lijk een schrijven van dankbare herinnering en hulde gericht aan zijn zoon, den oud-hoogleeraar Jhr. Mr. J. De Bosch Kemper. Door een belangstellend vriend wordt aan de kweekschool voor zeevaart alhier ten geschenke gegeven een borstbeeld van M. A. De Ruyter, en aangezien het morgen 200 jaren geleden zal zijn, dat de groote en meest populaire zeeheld voor zijn vaderland het leven liet, is de Commissie van oppertoezicht en beheer voornemens dien his- torischen dag te gedenken door in de school dit borstbeeld te plaatsen. Daarbij zullen de jongens gewezen worden op de waarde van dien dag, en vermaand om na hunne overplaatsing naar Amster dam hulde te gaan brengen aan de nagedachte nis van dien grooten admiraal, in den vorm van «en eerbiedig bezoek naar de plaats waar zijn stoffelijk overschot rust. Morgen zullen de vlaggen halfstok geheschen worden. Van de 19 geëxamineerden voor de akte van hulponderwijzer in Den Haag, werden gisteren 13 toegelaten: J. A. Boon, uit Gorcum; A. Van der Dussen, uit HillegersbergS. Elzas, uit Gor cum; J. Th. Jansen, uit Rotterdam M. Ouwehand, uit Katwijk-aan-zee; R. W, Theesing, uit Rotter dam; L. L. Van Thiel, uit Leerdam; A. Treur niet, H. Verwaal, A. Van Vliet, uit Rotterdam; H. G. Van der Waals, uit Leiden. - Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, eerlang te Alphen aan den Rijn te openen, is door den gemeenteraad benoemd de heer S. Van Bachum de Boer, te Katwijk. Tegen de wet op het hooger onderwijs stemden de hh. Van Rhemen, Dumhar, Van Swin- deren en Michiels van ICessenich. De Minister heeft aan het slot van het debat nog op de vraag van den heer Pincoffs verklaard, dat de bestaande onderwijswetgeving voldoende waarborgen en mid delen aan de hand geeft, tot voorkoming dat, on der den naam van hijzonder hooger onderwijs, middelbaar of lager onderwijs zou worden ge geven. Het stoomschip „Prins Hendrik," van Nieu- -wediep naar Batavia, heeft gisteren van Napels de reis voortgezet. Blijkens bericht van de Britsche postadmi nistratie zullen de naar het vasteland van Europa bestemde brieven en verdere stukken uit Liver pool, Manchester enz., welke totdusver niet tijdig genoeg in Londen werden aangebracht om begre pen 1e worden in de brievenmalen die te 8.15 av. vaii daar worden verzonden, te rekenen van den lsten Mei e. k. in dier voege in hunne over komst worden bespoedigd, dat zy bij verzendinj door middel van een te 1.45 's middags uit Liverpool en te 2 's middags uit Manchester ver- trekkenden trein, Londen vroeg genoeg zullen be reiken om met den avondtrein naar Dover en verder per stoomboot over Ostende te worden doorgezonden. De bedoelde brieven zullen dien tengevolge hier te lande voor 't vervolg met de eerste in plaats van de tweede Engelsche post outvangen worden, als: te Rotterdam te 11.25 'sm., te Amsterdam te 1.10 av., en in de andere plaatsen naar evenredigheid daarvan. In de gisteren te Amsterdam gehouden jaarlyksche algemeene vergadering van aandeel- boudërs in het paleis voor volksvlijt werd de balans over het afgeïoopen jaar goedgekeurd, waar uit bleek, dat het bezoek nog steeds toeneemt, en dat de inventaris dit jaar weder belangrijk is vermeerderd. Het dividend werd vastgesteld op 0,50 voor elk aandeel en op 0.90 per action de jouissance. Als commissaris werd herkozen de heer P. Goedkoop. Door de heeren Dr, J. Nolet de Brauwere van Steeland, Prof. E. Van Driessche en Maurits H. Van Lee is de volgende circulaire verspreid: Op de laatste algemeene vergadering van het XlVde Taal- en Letterkundig Congres werd den ondergeteekenden de vereerende last opgedragen eene regelings-commissie voor het volgende, te Brussel te houden congres, samen te stellen. Overeenkomstig de tot heden immer gevolgde overlevering, meenden zij die commissie uit ver tegenwoordigers aller godsdienstige en staatkundige schakeeringen te moeten vormen. Inderdaad, zóó- alleen kon het congres worden wat het behoorde te wezen„eene broederschap, om welker vaan zich alle Nederlanders kunnen scharen", een vol maakt onzijdig veld. Door eene kleine minderheid werd daarentegen verlangd, dat de benoeming der commissie, van wege de zeventien hier bestaande meer of minder letterkundige maatschappijen, benevens de voorstanders der Nederlandsche taal, door mid del der stembus, zou geschieden. Zonder nog stil te staan bij de moeielijkheid> om de grenzen dier zoo te verleenen „.kiesbe voegdheid" te bepalen, meenden ondergeteeken den dat, langs dien tot heden betreden weg, het lot van het XVde Congres noodzakelijk in de han den van eene, of hoogstens twee, der uiterste staatkundige parlijen zou worden gelegd. 't Is waar dat, ten laatste, een of twee leden der straks aangeduide minderheid bereid schenen zich, overeenkomstig het voorstel van onderge teekenden, met eene nieuwe uitbreiding der voor- loopig opgemaakte lijst der regelings-commissie tevreden te stellen. Niets echter waarborgde den ondergeteekenden, dat die meening door de geheele minderheid zou worden gedeeld, of dat de erger lijke tooneelen der eerste samenkomst zich niet meer zouden herhalen. In dien staat van zaken, scheen het XVde Congres slechts eene staatsr of kerkvergadering, eene kampplaats van staatkundig, godsdienstig of persoonlijk krakeel misschien wel een slagveld te kunnen worden, zoo het al niet een klove tusschen dezelfde stamgenooten in het leven riep. Om al die redenen achtten ondergeteekenden het oorbaar, de hun te Maastricht toegewezen opdracht aan den voorzitter van het XVde Con gres te moeten teruggeven. Kapt. W. B. Van den Bosch is van het 3de bij het 6de reg. inf. overgeplaatst; de 2de luit. W. L. Brocx van het 2de reg. vesting-art. wordt met 1 Mei bij de torpedo-compagnie te Brielle gedetacheerd; de off.-van-gez. 2de kl. H. G. G. Heringa, voor 2 jaar by het O.-I. leger gedetacheerd geweest, is weder bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht hier te lande ingedeeld. De hooge raad heeft benoemd tot lid van consultatie Mr. B. M. Vlielander Hein, ter ver vanging van Mr. D. Léon, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. C. Ellerraan, arts, en C. L. Heyse, genees-, heel- en verloskundige, beiden te Amsterdam, zijn gesteld ter beschikking van den gouv. generaal van Ned. Indië, om te worden bestemd tot ver vulling van eene der beschikbare plaatsen als bur gerlijk geneeskundige aldaar. De minister van marine brengt ter kennis, dat op de schepen, welke de Perzische Golf en de Zuidkust van Arabië tot Maculla ingesloten, hebben verlaten, de qjuarantaine-maatregelen zullen worden toegepast, vermits de pest zich in die stre ken heeft vertoond. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden te Pernau benoemd A. Rodde, aldaar; tot ridder van den Nederl. Leeuw; Mr. D. F. Van Leeu wen, officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Alkmaar, en H. Slant, notaris te Wijdewormer; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Groningen, Mr. C. F. G. De Menthon Bake, thans rechter te Almelo; aan H. P. Voorduin eervol ontslag ver leend uit zijne hetr. van notaris te Schoonhoven; benoemd tot notaris ter standpl. Schoonhoven D. Teyinck, cand.-notaris aldaar; herbenoemd tot burgem. van Sleenwijkerwold A. F. Slroink, van Achttienhoven en Weslhroek M. Lagerwey, van Herwen en Aerdt H. H. Christjani; van Haar- zuilens, Oudenrijn en Vleuten, jhr. Mr. W. H. De Beaufort; van Vrijenban G. D. Vreede; van Lisse H. C. Schuyt van Castricum, van Beilen Mr. J. Beckeringh van Loenen, van Kaltendijke Gv J. van den Bosch. Gemengd Nieuws. Proces Jut en. zijn huisvrouw. Bijna zonder uilzondering komen de getuigenissen over een met de verklaringen in de acte van beschul diging opgenomen. Opmerking verdient de verkla ring van jufirouw Van Heusden, dat zij op den. avond van den moord, het buis van mevr. Van der Kouwen verlatende, een man voor de deur meende te zien en toen zij op straat kwam, twee mannen voor een aangrenzend huis. Deskundigen houden pertinent vol, dat de dood der beide ver slagenen is een gevolg van verbloeding door ver wonding. De getuige Starckenborgh heeft vroeger mevr. Van der Kouwen gewaarschuwd beter op hare zaken te passen, daar zij anders wat ergers dan diefstal zou kunnen beloopen. Bet bandschrift en de overtuigingsstukken zijn bijna door alle ge tuigen herkend; alleen schijnt er twijfel te bestaan omtrent het zilveren knipje. De getuige Schluter verklaarde dat mevr. Van der Kouwen haar had gezegd, dat Helena haar had medegedeeld op St.- Nicolaasavond twee mannen voor de deur te heb ben zien staan. De koopvrouw Mienije Slag legdeeene^ uitvoerige verklaring af van hetgeen zij bij de ver- slagene gezien en voor haar gedaan heeft. Pertinent herkende zij het beursje met zilveren knip, als te hebben toebehoord aan mevr. Van der Kouwen. Zij laat zich door geene opmerkingen er van terug brengen en begon hare getuigenis met de woor den: „de moordenaars aan de galg!" waarop de voorzitter zeide: Als ge onmiddellijk na het aan roepen van God almachtig zulke uitdrukkingen bezigt, dan bewijst gij niet veel waarde te hech ten aan den eed. Op verklaring van den getuige Roelfs, dat hij Jui in diens herberg te Rotter dam tot bekentenis zou hebben gebracht, zeide Jut: volstrekt is dit het geval niet geweest. Op de verklaring van juffrouw Vrensen, dal zij vrouw Jut te Vught had zien schrikken, toen zij over den moord sprak, ontkende Christina Goedvolk, dat iets daarvan zou zijn gebleken. Over de houding van Jut tijdens de zitting zegt het „Vaderland"Merkwaardig was zijn blik, toen zijn vrouw, die hij in 't geheel niet te zien krijgt, met zwakke stem haar naam stamelde. Op dit oogenbhk rolde hg zgn oogen nog woester dan gewoonlijk heen en weer en maakte een kramp-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1