aldaar met zijn vaartuig liggenden bovenlandschen schipper A. Weiier en onder toezicht der politie in eene nabijzijnde tapperij gebracht, alwaar de drenkeling vruchteloos geneeskundig is behandeld. Het lijk werd naar de ouderlijke woning gebracht. Maandag had te Zutfen eene werk staking plaats onder de polderwerkers aan den Holl.-Westph. Spoorweg van het gedeelte onder aanneming van der. heer Wiegerink. Zes personen zijn in hechtenis genomen en gevankelijk Zutfen binnengevoerd. Zaterdag-middag wilde te Deventer iemand aan de overzijde van de rivier met een schuttersgeweer een hond doodschieten, doch miste zijn doel door te hoog aan te leggen. De kogel sloeg op 350 meter afstand in de woonkamer van den heer H., predikant aldaar, en verbrijzelde eene glasruit, een horretje en een pendulestolp. Geluk kig was niemand in de kamer, terwijl zich ook op de straat niemand in de gevaarlijke richting schijnt bevonden te hebben. De kogel was ge heel plat. Al de militairen te Harderwijk die zich in hechtenis bevonden als verdacht van deel genomen te hebben aan de ongeregeldheden aldaar op 10 Maart jl. gepleegd, waarbij een grijsaard om het leven kwam, zijn wegens gebrek aan bewjjs ontslagen. Zij vertrekken bij het eerste transport het beste naar Indië. De papiermolens van Sommerville te Bilton bij Bristol zijn Maandag geheel afgebrand. De schade wordt op 70 a 100,000 pd. st. be groot. Vijf honderd werklieden zijn zonder werk. Berlijn zal Ihans ook een spoorweg over de huizen verkrijgen. Het werk is reeds aangevangen en zal, naar berekening, eerst na vijf jaren vol tooid kunnen zijn. De kunst-akademie wordt over gebracht naar het zoogenaamde museum-eiland en op hare tegenwoordige plaats zal een monu mentaal gebouw ten behoeve der slaats-bibliolheek verrijzen C. Hansen, te Stockholm, hee'ft uit gevonden biscuitporselein met eene zich vasthech tende en dikke metaallaag koper, goud en zilver te overtrekken, zoodat de "daaruit ver vaardigde voorwerpen volkomen het aanzien van die van echt metaal hebben en evenals deze ge graveerd en geciseleerd kunnen worden. Volgens bericht van prof. Alex. Schmidt schijnt Hansens methode veel overeenkomst te hebben met 'de galvanoplastiek. De fabriek „Argentina" te Kopen hagen heeft het patent voor Denemarken gekocht. Een Japanner, door zijne regeering naar Engeland gezonden, om er zijn opvoeding te erlangen, heeft het denkbeeld verwezenlijkt om, evenals dat naar Amerika geschiedt, ook naar Engeland Japansche bak- of tichelsleenen in te voeren. Dezer dagen kwam de eersle lading aan, die onmiddellijk werd opgekocht, terwijl verschei dene groote aannemers van het West-End nieuwe orders naar Japan hebben gezonden. De steenen kunnen naar verkiezing van elke grootte, vorm of kleur besteld worden, en zijn, naar men zegt, veel harder dan de Engelsche baksteenen (die juist geene bijzondere hardheid vereischen, want de muren der pas opgetrokken huizen brokkelen gewoonlijk na een paar jaren af). De Japansche steenen kunnen tevens voor versiering dienen, in alle mogelijke modellen. De aanvoer is vrij van rechten, en er is dus weder eene omwenteling in den huizenbouw te voorzien, nadat de invoer van vensterramen, deuren, lijsten enz. uit Duitsch- land en België reeds groote wijzigingen veroorzaakte, ofschoon geenszins bevorderlijk aan de geriefelijk heid der bewoners, die des winters van alle zijden aan tocht blootgesteld zijn. Een opmerkelijk geval wordt uit Ban- dong verhaald. Een Javaan uil Loewano, afd. Poerworedjo (Bagelen) was op reis naar Bandong en maakte in de kolta Mangoenredja kennis met een Soendanees, die voorgaf ook naar Bandong te gaan, zich bij bem aansloot, doch op een eenza men weg hem tegen het vallen van den avond verraderlijk met zijn stok doodsloeg, zooals hij meende, en hem uitschudde. De ander kwam, verhaalde het gebeurde en de politie had de zeld zame handigheid van den aanvaller te vatten, die zeer verbaasd was te hooren, dat zjjn slachtoffer nog leefde, 2ijne daad intusschen niet ontkende, maar als reden opgaf, dat zijn vader indertijd met een som van f 700 in het Banjoemaasche op reis zijnde vermoord was geworden, en hij van zijne moeder toen den plechtigen last gekregen had een Javaan te dooden om den dood zijns vaders te wreken. De gehoorzame zoon schijnt intusschen bij voorkeur een Javaan uitgekozen te hebben, die wat geld bij zich had. Bechtzalieu, In de gisteren gehouden zitting van de straf kamer van den hoogen raad is door adv.-gen. Mr. Romer conclusie genomen in het beroep in cassatie van den minister van financiën, ingesteld tegen een arrest van het hof te 's-Herlogenbosch, waarbij de tapper C. Görtz is vrijgesproken van de aanklacht van het aanwezig hebben van onge dekt gedistilleerd op een terrein tot de aanspra kelijkheid des tappers behoorende. De conclusie van den ambtenaar van het O. M. slrekle tot niet-ontvankelijkverklaring der administratie van de belasting in hare voorziening, omdat hier ge geven is een zuivere vrijspraak en niet aan een bedekt ontslag van rechtsvervolging kon worden gedacht. De uitspraak is bepaald op 22 Mei. Hierna nam de raad in behandeling de zaken van J. De Geus en M. Jansen, beiden Zeeuwsche schippers, die bij respectieve arresten door het hof in Den Haag tot een half jaar celstraf zijn veroordeeld wegens het ontvreemden van voor werpen van het op den Ooster nabij Brouwershaven gestrande Engelsche stoomschip „Thomas Sorby". In beide zaken werd het beroep door den advocaat Mr. D. Van Eek toegelicht. Hij ont wikkelde één cassaliemiddel, luidende schending en verkeerde toepassing van artikel 401 van het wetboek van strafrecht en art. 9 van het wetboek van strafvordering, omdat de feiten, jegens een vreemdeling gepleegd, hier te lande niet straf baar zouden zijn. Pleiter betoogde na eene aan wijzing op eene topographische kaart te hebben gegeven, waar het Engelsche schip was gestrand, dat die plaats niet tot het grond- en rechtsgebied van Nederland -is of kan worden gebracht. Zijne conclusie strekte tot vernietiging van de arresten en dat de hooge raad alsnog den Nederlandschen rechter zal onbevoegd verklaren om over deze zaak te oordeelen. Het O. M. zal den lsten Mei conclusie nemen. BUITENLAND. Frankrij li. Tegen de personen, die eene bijeenkomst orga niseerden ten einde een petitionnement ten gunste van de amnestie voor te bereiden, is op grond hunner onwettige handeling eene vervolging in gesteld. De prefect der Seine heeft bij den gemeen teraad een ontwerp ingediend tot het sluiten eener leening van 120 millioen fr., strekkende tot voltooiing van verscheidene openbare werken. Sedert eenige dagen bevindt zich de heer Von Madai, directeur der politie te Berlijn, te Parijs, ten einde er de regeling van het gemeente wezen te bestudeeren. Zaterdag heeft hij, in gezel schap van den prefect van politie, Ferdinand Duval, verschillende inrichtingen bezocht, o. a. de slacht plaatsen van de wijk de la Vilette. J >uitsclil&nd. De keizer heeft den heer Delbrück op zyn verzoek ontslag verleend uit zijne betrekking van president der rijkskanselarij. De ontslagene gaat in 't begin van Mei, ingevolge het hem reeds vroe ger verleend verlof, op reis en komt in het begin van Juni terug, om zijne functiën over te dragen aan den inmiddels te benoemen opvolger. De „National-zeitung", over dit ontslag sprekende, en terwijl zij de warmste hulde brengt aan zijne werk zaamheid als staatsman, zegt stellig te kunnen verzekeren, dat uitsluitend private omstandigheden reeds tijdens de zitting van den rijksdag, alsook lichamelijke en geestelijke afmatting, het besluit om ontslag te nemen deden ontstaan. Alle door den rijkskanselier aangewende pogingen vermochten Delbrück van dit besluit niet af te brengen. Spanje. Generaal Martinez Campos heeft aan den voor zitter van het comité, dat inschrijvingen zamelt om hem uit naam van Catalonië een blijk van erkentelijkheid aan te bieden, geschreven, dat hij, voor dit bewijs van genegenheid dank zeggende de bijeengebrachte som van 158,738 peseta: wenscht besleed te zien voor het onder=leunings fonds ten behoeve van de invaliden en de weezer der in den oorlog gesneuvelden. De minister van financiën heeft de onl vangsten begroot op 063 milhoen pesetas, di uitgaven op 654 millioen; de dienst der schub zal 172 millioen en de departementen van oorlo; en marine te zameu 157 millioen pesetas eischen Grroot-Britannië. In het lagerhuis heeft de heer Lowther, ii antwoord op eene vraag van 6ir C. Dilke, mede gedeeld dat luidens berichten tot 23 dezer ui Barbados de lichte wanordelijkheden aldaar onder drukt waren; doch dat,ingevolge openbaargemaakt particuliere berichten, de minister van kolonie den gouverneur van Barbados had getelegrapheer om inlichtingen. Het antwoord werd verwacht. Aan luitenant Cameron is door de „Turnen Company" het eerelidmaatschap aangeboden, e hij heeft bij die gelegenheid eene toespraak ge houden, waarin hij o. a. beweerde, dat het klimae van de streken van Midden-Afrika, die hij be zocht had, veel gezonder was dan dat van Britse! Indië. Hij achtte het voorts in het draaiersge nootschap de plaats om er bijzonder op le wijzei dat die streken buitengewoon rijk zijn aan ivoo Maar tevens kon hij niet nalaten op te merkei dat het plantenrijk daar een rijkdom van voori brengselen opleverde, waarvan men zich geen den! beeld maken kon. Ook goud, zilver en tin had hij aangetroffen. Onder de inboorlingen had hij t ontmoet, die eene buitengewone vaardigheid bi zaten in het bewerken van ivoor en hij had, o: schoon zij zeer grove gereedschappen gebruikte en de kunst van draaien niet verstonden, vooi werpen uit hunne handen zien komen, die zie met vele der Europeesche kunst konden metei IJzer en steenkool waren, beweerde hg, in Midder Afrika in zeer groote hoeveelheden te vinden. handel met die streken moest, meende bij, zei veel voordeel opleveren. Hij voorspelde dan oo in de verre toekomst eene stoomvaart van c Westkust naar de Oostkust van Afrika op c Zambesi en de Congo-rivieren en de in deze ui loopende stroomen. Vereenigde Staten. De quaestie der bekroningen voor de inzending! ter tentoonstelling te Philadelphia heeft het onde: werp uitgemaakt van eene ernstige studie en nadi men alle stelsels, die tot dusverre in zwang warei had nagegaan, heeft men besloten een gehe nieuwe methode le volgen. De beoordeelinge zullen gegrond zijn op rapporten, onderteeker door hem die ze heeft opgemaakt. De beooi deelaars met het opmaken der rapporten hela zijn 260 in getal, 't Zijn alle lieden van een ui stekend karakter en die als experts voor de vei schillende seclies waarvoor zij zijn aangeweze met buitengewone bekwaamheden begaafd ziji Honderd hunner zijn Amerikanen en de overige vreemdelingenelk ontvangt 1000 dollars voc zijn personeele uitgaven. De rapporten en bekri ningen zullen gegrond zijn op de verdiensten va de tentoongestelde voorwerpener zal daarom g( let worden op alle denkbare eigenschappen die d verdienstelijkheid bepalen. Elk rapport zal, zoodr 't gereed is, aan de commissie voor het eeuwfees worden overgegeven, om daaruit de beslissin openbaar te maken. De bekroningen zullen bestaai in een diploma waarbij een bronzen medaille vai één enkel model gevoegd zal worden, en een spe ciaal rapport van de arbiters over het bekroondi voorwerp. Elk inzender rnag het rapport dat hen betreft openbaar maken, doch de commissie houd het recht aan zich, alle rapporten publiek te ma- en om er over te beschikken zooals haar 't beü in 't algemeen belang zal voorkomen. Rusland. Het regeeringsblad van gisteren bevat officieelf geruststellende verklaringen omtrent den toestanc in het Oosten. De groote mogendheden zijn een stemmig in den wensch om de moeielijkhedei langs vreedzamen weg op le lossen. Het kabine des keizers noodigde de vijf groote mogendhedei uit, aan de vertegenwoordigers te Konstantinope gelijkluidende opdrachten te verstrekken om dei Porte krijgszuchtige stappen te ontraden. Reedi hebben Duilschtand, Oostenrijk, Frankrijk en Italii

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2