LEIBSCH DAGBLAD. N°. 4971. Donderdag A0. 1876. 27 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V.n 16 regels....771.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere leners naar plaatsruimte LEIDEN, 26 April. Door de Kamer van koophandel en fabrieken alhier is, met ingang van 1 Juli a. s., tot haar secretaris benoemd Mr. H. J. Hamaker, advocaat en secretaris der plaatselijke commissie van toe zicht op de scholen van middelbaar onderwijs. De heer E. M. Von Baumhauer, doctoran dus in de rechten aan de Leidsche hoogeschool, toon van den president der Ned. hoofdcommissie roor de wereldtentoonstelling te Philadelphia, is door den minister van binnenl. zaken lot adjunct- secretaris dier commissie benoemd. Gisteren had te Amsterdam de algemeene of jaarvergadering plaals van de vereer.iging tot «erspreiding van stichtelijke blaadjes. Zij werd bijgewoond door 42 leden. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd Dr. H. U. Meyboom, pred. te Veendam; Dr. H. Oort, hoogleeraar te Leiden, en Dr. E. Snellen, pred. te Zierikzee, en wel ter vervanging van de aftredende leden A. J. Dort, L. Mees en J. J. Van Hille. Tot leden van ie commissie tot redactie van den almanak zijn lenoemd Dr. Rauwenhofl) hoogleeraar te Leiden, m M. Buys, pred. te Noordscharwoude, in de ilaals van de altredende leden J. J. Van Hille in A. G. Van Hamel. De vereeniging telt thans 392 afdeelingen, d. i. 16 meer dan in 1875. In Den Haag zijn gisteren geëxamineerd 7 landidaten voor het Hoogduitsch; 3 werden af- jewezen; toegelaten: J. R. Van der Lans, J. Th. Umbeck, J. Wielenga, uit Rotterdam; J. L. Van Ier Made, uit Dordrecht. Van de 15 candidalen foor de hoofdonderwijzersakte werden er 5 toe gelaten H. Van Bockel, J. T. Curvers, P. Kramer, W. Valkenburg, uit Rotterdam; L. Van Dongen, uit Dordrecht. De heer H. K. S. P. Begemann is door het prov. kerkbestuur van Overijsel tot de evangelie bediening in de Ned. herv. kerk toegelaten. Z. M. de Koning en Z. K. H. prins Hendrik zijn gisternamiddag te ongeveer halfdrie in de hoofdstad aangekomen en van het spoorwegstation in open rijtuigen langs den Haarlemmerdijk en den Nieuwendijk naar het paleis op den Dam ge reden, alwaar zij onder het herhaald gejuich der ■daar verzamelde volksmenigte zich eenige oogen- Llikken op het balkon vertoonden. Door den directeur der publieke werken te Amsterdam, den heer J. Ivalff, is een belangrijk rapport uitgebracht over het voor die gemeente aanhangige vraagstuk der waterververscbing en hodemzuivering. Op de in dat rapport in het breede ontwikkelde gronden komt de directeur omtrent waterververscbing tot de conclusie, dat men voor Amsterdam het grachtspoelstelsel daarvoor moet toepassen en te dien einde eenige werken moet maken, waaronder een sluishoofd in den Muider-zeedjjk, wijd 12 meters, diep 3.50 M. I- A. P. met machine van 290 paardekracht en eene nieuwe Amstel-schutsluis, bezuiden het te graven Amstel-Schinkelkanaal. De uitvoering dier werken wordt geraamd op een bedrag van ongeveer l'/j millioen gulden. Voor de bodem reiniging beveelt genoemde directeur aan het maken 'au het pneumatische stelsel in de nieuwe wijken der stad, de invoering van het tonnenstelsel in de oude stad, te beginnen in de Jordaan en op de eilanden Kattenburg en Wittenburg, het in de oude stad maken van riolen ter vervanging der atraatgoten en het oprichten van een algemeen abattoir. De kosten dezer werken, waartoe het dempen van den N.-Z. Voorburgwal en de Rozengracht behoort, worden geraamd op ruim /l,400,000. Burgemeester en Wethouders hebben het rapport ter kennisneming aan den raad over gelegd. Het algemeen beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam heeft onmiddellijk na het bekend worden van de voorstellen, door den Spaan- schen minister van financiën aan de Cortes gedaan met betrekking tot de schuldregeling, zich per telegraaf gewend tot Zr. Ms. minisler-resident te Madrid, met dringend verzoek namens hel comité te protesteeren tegen de ontworpen schikking, zoo nadeelig voor de fondsenhouders, welke niet eens zijn gehoord over de te nemen maatregelen, waarbij hunne belangen in zoo groote mate be trokken zijn. Na afgelegd examen zijn aangesteld tot tweede klerken bij het departement van justitie de heeren Muller, hulponderwijzer in Den Haag, en A. F. A. Abramsen, klerk op het parket van den procureur-generaal bij het gerechtshof aldaar. Bij beschikking van den minister van bin nenl. zaken is het dagelijksch toezicht op het ge deelte Amersfoort-Zutfen van den Oosterspoorweg opgedragen aan den spoorwegopziener Isle kl. A. J. Hendriks, ter standpl. Amersfoort, met bepaling dat die opdracht ingaat met den dag waarop die spoorweg voor het verkeer wordt geopend. - Bij kon. besluit van 18 dezer is ontbonden de staatscommissie voor de samenstelling van een wetboek van strafrecht, onder betuiging van 's konings bijzonderen dank en hooge tevreden heid aan den voorzitter, den secretaris en de verdere leden voor den door hen volbrachten arbeid, alsmede aan den adjunct-secretaris, voor de door hem bij dien arbeid bewezen diensten. Naar verzekerd wordt, bestaat bij den minis ter van oorlog het voornemen, om een vijftal officieren, van verschillende wapens en rangen, dezen zomer op rijkskosten naar de wereldten toonstelling te Philadelphia te zenden. De offic.-van-gez. 1ste kl. J. J. Dekkers, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost- Indië en den 12den dezer in Nederland terugge keerd, is met dat tijdstip op nonact. gesteld; de op nonactiviteitstelling van den luit.-ter-zee 2de kl. J. Fichet, met den laatsten dezer, wordt inge trokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Z. M. de koning-groothertog heeft H. A. Van de Garde, gemeente-secretaris te Zalt-Bom- mel, benoemd tot ridder van de Eikekroon. Kapitein Jhr. F. Van Spengler, van het Ode regiment infanterie, is benoemd tot adjudant van den luitenant-generaal inspecteur van het wapen der infanterie in Den Haag. De Ned. Bank had op 24 April bij een munt en muntmateriaal van 158,208,956.66 voor eene som van ƒ161,613,248.40 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 64,645,299.36 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. K. H. Prins Alexander is gisteravond uit Algiers in de residentie teruggekeerd. Eerste Kamer. Met 19 tegen 14 stem men is aangenomen het wetsontwerp tot het verleenen van tegemoetkoming aan den heer Van Angelbeek. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn daarop aangevangen. De heeren Van Rhemen, Michiels en Dumbar verklaarden zich tegen de wet, voornamelijk met oog op de Amsterdamsche universiteit. De heer Hein had vele bezwaren. De heeren Pické, Duymaer van Twist en Buchner verdedigden het ontwerp. Mor gen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot commandeur van den Ned. Leeuw Mr. J. De Wal, voorzitter der ontbonden staatscommissie voor de samenstelling van een wetboek van strafrecht; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam Mr. J. De Clercq van Weel, thans kantonr. te Haarlemtot kantonr. te Drulên, Mr. T. J. Hoppe, adv. te Nijmegen; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leiden, Mr. W. A. L. Domis, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar; tot ridder van den Nederl. Leeuw Dr. P. Scheltema, archivaris der prov. Noord-Holland en der stad Amsterdam; tot burgem. der gem. Nieuwleusen J. Bosch Bruist; aan den luit. ter-zee Isle kl. R. D. Cromraelin, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van een jaar, onder stilstand van nonactiviteits- traktement en zonder opklimming in de ranglijst aan W. Van Oppen WZn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne belr. van surnum. der poste rijen; den kapt. J. Blok, magazijnm. der art. van de lste kl. bij de art. stapel- en constructie-magazij nen te Delft, op zijne aanvrage op pensioen ge steld; in rang en belr. verplaatst: van Den Bosch, bij de art. stapel- en constructie-magazijnen den lsten luit., magazijnm. der art. van de 2de kl., C. J. Halkemeyer; van Delft naar Den Bosch, den 2den luit., magazijnm. der art. van de 3de kl., F. H. Homvan Grave naar Delft, den 2den luit., magazijnm. der art. van de 3de kl., J. Stel- lingwerfT; benoemd: lot kapt.-kwartierm., bij het 8ste reg. inf., den lsten luit.-kwartierm. L. A. Van der Burgh, van het corps pontonniers; tot lsten luit.-kwartierm., bij het corps pontonniers, den 2den luit.-kwartierm. A. A. E. Van Dorth, van het 7de reg. inf.; bjj het 4de reg. inf. den 2den luit.-kwartierm. J. W. Altink, van het corps; en bij het 2de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. J. Steendijk, van het corps; tot lsten luil.-admin. van kleeding en wapening, bij het 2de reg. inf., den 2den luit.-admin. van kleeding en wapening C. L. M. M. Metz, van het corps; en bij het 3de reg. huzaren, den 2den luit.-admin. van kleeding en wapening D. B. De Geest, van het corps; A. H. Thepass, gepension. dirig. ofi.-van-gez. der 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, benoemd tot off.- van-gez. bij het kolon. milit. invalidenhuis op Bronbeek. Gemengd. Nieuws. Hedenmiddag omstreeks vijf uren geraakte zekere V. door dronkenschap aan de Vlietbrug te water en werd door B. v. K. met moeite gered en vervolgens bij zijn broeder gebracht Op de Maandag gehouden openbare veiling van eenige stukken grond in de Paleis straat (vroeger Stilsteeg) te Amsterdam, die voor de verbreeding niet noodig zijn en door het ge meentebestuur aan de meestbiedenden werden ver kocht, heeft de vierkante meter gegolden den prijs van ruim 180; het geheel, groot 120 vierk. meter, heeft opgebracht 21,768. Een schildersknecht te Koog aan de Zaan is Maandag-morgen aan het station met de borst op de rails gevallen, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Dordrecht is gisterochtend de stoomboot „Johan de Wit I", kapitein De Graaf, tegen het Groothoofd gestooten. Door den schok viel de 17-jarige jongeling S. S., die op de stoom boot als hofmeestersjongen werkzaam was, over boord, verdween onmiddellijk in de diepte en werd 10 minuten later levenloos opgehaald door den

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1