tot de inrichting van het athenaeum te Amster dam tot eene universiteit, stond de regeering voor de belangrijke vraag: of zij in de beslissing der Kamer moest berusten, dan wel, door intrekking der wet, de kans op de regeling van het hooger onderwijs voor zeer langen tijd verloren doen gaan. Dat te Amsterdam goed onderwijs zal kunnen worden genoten, valt niet te betwijfelen. Ook ten aanzien van de faculteit der godgeleerdheid meent de minister, na al 't geen daarover is voorgeval len, zich van verdere beschouwingen te kunnen onthouden. Omtrent het toezicht op het bijzonder hooger onderwijs merkt hij op, dat de grondwet gever volkomen vrijheid aan de wet laat omtrent de wijze van uitoefening er vanvoorts dat het toezicht, gelijk het in deze wet is voorgesteld, aan het doel zal beantwoorden, terwijl dat van inspecteurs waarschijnlijk tot vele moeielijkheden en botsingen aanleiding zou geven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip „Friesland", van de „Rolterdam- sche Lloyd", waarvan het vertrek uit Vlissingen op 29 dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal er eene brievenmail naar Padang worden gezon den. De brieven, de gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk den 29sten 's morgens per eersten trein te Vlissingen aange komen te zijn. Aan Ds. J. A. De Vlieger, te Katwijk-aan- zee, is toezegging van beroep gedaan naar de herv. gemeente te Loosduinen. Vijf candidaten onderwierpen zich gisteren voor de commissie in Den Haag aan het examen voor de Engelsche taal; 3 werden toegelaten: J. H. Eybergen en P. L. Rotb, uit Den HaagP. "Van Slooten, uit Rotterdamde anderen werden afgewezen. Den 25sten Mei e. k. zullen de 215 oud- kweekelingen van de normaalschool te Beerta (Groningen), die sedert het bestaan van die school onder den heer H. Bouman, benoemd directeur van de kweekschool voor onderwijzers te Amster dam, aldaar onderwijs hebben genoten en thans als onderwijzers over het geheele land zijn ver spreid, eene réunie houden gezamenlijk met de 26 kweekelingen, thans aan de school aanwezig. Zij willen den heer Bouman een blijk geven van erkentelijkheid vóór zijn vertrek naar Amsterdam. De minister van koloniën heeft het eere voorzitterschap aanvaard van de hoofdcommissie voor een te Gouda op te richten monument voor de gebroeders Houtman. Naar aanleiding van de vele en daaronder, naar het schijnt, enkele gegronde bezwaren inge bracht tegen het voorschrift van den minister van binnenl. zaken, tot in den stal houden van we gens longziekte verdacht vee, heeft namens den minister de commissaris des konings in deze pro vincie de gemeentebesturen gemachtigd, met ingang van 1 Mei a. s., aan de veehouders, die verdacht vee naar hunne weide wenschen te vervoeren, de daarvoor vereischte vergunning te verleenen, onder zoodanige voorwaarden als door den districts-vee- arts noodig zullen worden geacht. Bij de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusver 206,325.49 ontvangen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, is 23 dezer Gibraltar ge passeerd. De heropening van den stoomvaartdienst Vlissingen-Queensborough blijft bepaald op 15 Mei e. k. De heer J. W. Wilkens, tot heden gezag voerder bij de Kon. Ned. stoombootmaatschappij, is benoemd tot inspecteur der stoombootmaat schappij „Zeeland", ter vervanging van den afge treden heer Halverhout. Den 29sten Mei e. k. zal in het gebouw der polyl. school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die voor de betrek king van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen in aanmerking wenschen te komen. Aanmelding bij het depart, van binnenl. zaken vóór 18 Mei. Voor den burgerlijken dienst in Ned.-Indië is benoodigd één gouvernements-veearts. Deskun digen, in het bezit van een diploma van veearts verkregen aan 's rijks veeartsenijschool, kunnen zich tot en met 20 Mei, bij gezegeld request, tot het departement van koloniën wenden. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zijn benoodigd 26 practisch ervaren opzichters der 3de kl. beneden den leeftjjd van 31 jaren. Zij, die het vergelijkend examen wenschen af te leggen, kun nen zich tot en met 15 Mei bij gezegeld request tot het departement van koloniën wenden. De minister van marine brengt ter kennis dat er eene wijziging is gebracht in den gestelden leeftijd voor artsen, die wenschen, onder genot van eene premie van (6000, voor den tijd van vier jaren als offic.-van-gez. 2de kl. bij de marine in dienst te treden. Die leeftijd, vroeger vastgesteld op 30 jaren, wordt met tien jaren vermeerderd, en alzoo gebracht op een maximum van 40 jaren. Artsen, die genegen mochten zijn op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, wenden zich met overlegging der vereischte stuk ken tot het departement van marine. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het district Den Haag den heer J. J. Rioche, kanunnik en pastoor der St.-Jacobus- parochie in Den Haag. Aan den sergeant J. Bolhuis van het 4de bat. 8ste reg. inf. te Arnhem in garnizoen is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen milit. dienst alsmede de daaraan verbondene gratifi catie van 50. De majoor C. H. F. Von Jeelze, van het reg. grenadiers en jagers, wordt belast met het bevel over het 3de bat. van dat corps; de kapt. van het 1ste reg. vesting-art. H. P. Van Dijk en J. Regenbogen zijn benoemd tot adjudant voor het materieel, de eerste te Woerden en laatslgen. te Dordrecht. Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik, is hedenmiddag vóór halftwee in Hd. salonwagen langs den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam vertrokken. Bij beschikking van den minister van justitie is de cipier C. Rehorst van Leiden naar Eindhoven verplaatst en is in zijne plaats benoemd N. Van Romunde, thans 2de commies in de militaire strafgevangenis te Leiden. Z. M. heeft aan S. R. Ruyssenaers, attaché honorair bij Hd. gezantschap te Parijs, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van rid der 4de kl. der orde van Medjidié; aan J. S. Schaars Prins, brigadier-titulair der rijksveldwacht, te Aallen, vergund het aann. en dragen van het algem. eereteeken, hem door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, geschonkenbenoemd tot notaris ter standpl. Anjum, gem. Oostdongera- deel, Mr. T. IJ. Kingma Boltjes, adv. en cand.- notaris te Grouw, alsmede plaatsverv. kantonr. in het kanton Rauwerd; tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. D. R. Wijckerheld Bisdom, kantonr. te GroningenJ. F. M. Van Haelst als burgem. der gem. Philippine ontslagen; tot vertegenwoor diger van de Ned. regeering op de negende zit ting van het internationaal statistisch congres, in Augustus e. k. en volgende dagen te Budapest te houden, benoemd Mr. H. P. G. Quack, hoog), aan de hoogeschool te Utrecht; den kapt. W. L. De Petit, van het 2de reg. inf., in zijn rang overge plaatst bij het reg. grenadiers en jagers; de 2de luit. H. Hemmes en J. F. T. Veeren, respect, van het 6de en 8ste reg. inf., in rang en ancienn. overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. De gewezen commissaris van politie de heer A. F. Beukman is uit Leeuwarden in Den Haag teruggekeerd om als getuige te kunnen optreden in de zaak Jut en huisvrouw. Het getal der in dit proces gedagvaarde getuigen bedraagt 46. Vrouw Jut zal in den gevangenwagen en haar man a. s. Donderdag in een gewoon rijtuig naar het hof worden gebracht, en het rijtuig door cavalerie worden geëscorteerd. De beschuldigden zullen zoodanig worden geplaatst, dat ze elkander niet kunnen zien. Jut zal, naar men zegt, zoo gezeten zijn, dat hij voor het publiek niet zicht baar is. Gisteravond geraakte op 't Rapen burg een paard op hol met een lemoen achter zich, dat het had losgerukt van de vigilante waar voor het gespannen was. Zoo zette het zijn tocht voort met veel geraas, totdat het, zonder onge lukken veroorzaakt te hebben, nabij het spoorweg station tot staan gebracht werd. Hedenmorgen omstreeks twaalf uren is zekere K. op den Wit ten Singel door een toeval getroffen. Hij werd per brancard naar 't ziekenhuis vervoerd. Heden middag geraakte op de Middelstegracht een jongen van 7 jaar te water en werd met veel moeite door de hulp van drie personen gered en in be- wusteloozen toestand naar zijne woning gebracht. Gisteren zijn teKatwijk-aan-Zee45 schuiten met mooie vangst aangekomen, die be- somden f 120 a 300 in 6 a 8 dagen. Hoewel de meeste tarbot en tong wegens windstilte niet levend was, waren de prjjzen nog zeer hoog: levende tarbot 5 a f 6, groote tong 25 a 30 ct., kleine tong 6 a 10 ct., bunschol 50 a 70 ct. per stuk, builenlek droog f 5.75 a f 6.50, bin nenlek levend (4 a f 5, braad f 3.50 a f i, scharren 4 a f 5 per mand; zeesterren 8 a f 10 per kar. Garnalen werden veel gevangen ter verzending naar Engeland. Vrijdag-namiddag is baron v. H. v. B. met zijne beide dochtertjes en koetsier aan een groot gevaar ontsnapt. Na eenige oogenblikken met het rijtuig te hebben moeten stilstaan op den weg van Utrecht naar Maarssen voor een aldaar passeerenden veetrein uit Kampen, gaf de wachter, die inmiddels den sluitboom opende, een wenk dat er kon worden doorgereden. Bijkans op de rails gekomen, kwam een locomotief met wagens terug, en zou allen verbrijzeld hebben, indien niet de koet sier v. d. Lee met buitengewone behendigheid en tegenwoordigheid van geest met een ruk het paard op zijde gelrokken had, waardoor wel is waar het tuig op vele plaatsen brak en het paard eene wond bekwam, doch de in het rijtuig zit- tenden voor een groot gevaar behoed werden. Tegen den wachter is eene klacht ingediend. Zaterdag-namiddag barstte onder de gemeente Voerendaal (Limburg) een hevige brand uil, die in korten tijd twee huizen met schuren en stallingen in de asch legde. De schade is aan zienlijk; alles was echter tegen brandschade ver zekerd. Te Vlaardingen zijn Zondag in de herv. kerk drielingen gedoopt. De kinderen, hoe wel van nederige geboorte, de vader is hout zager ontvingen vorstelijke namenn". 1 die van Z. M. den Koning, n°. 2 die van den Kroon prins, n°. 3 die van prins Alexander. Volgens de „Courrier des Etats-Unis' zullen bij de tentoonstelling te Philadelphia eeo driehonderdtal Roodhuiden, mannen en vrouwen uit verschillende stammen, op het terrein een legerkamp opslaan en aldaar gedurende al den lijd der tentoonstelling, met hunne paarden en honden hunne gewone levenswijze leiden, dekens wevende, huiden bereidende, manden vlechtende enz. Den 15den dezer is het eerste vijftiental dezer met ongelooflijke moeite saamgebrachte bende te Phila delphia aangekomen. In het geheel zullen drie en vijftig stammen vertegenwoordigd zijn, sommijp door vier, andere door acht personen van beider lei kunne. Aan de bibliotheek van het Britsche Museum is dezer dagen ten geschenke gezonder eene Chineesche geschiedenis van den oorlog lus- schen Frankrijk en Duitschland. Zij vult acM boekdeelen. Het blad „the Athenaeum" noemt haar niet onverdienstelijk. Opmerkelijk is het, dst daarin de tegenwoordige toestand van Europa ver geleken wordt met dien van China ongeveer 50! jaren v. C. Dat was een van de meest onrustig: tijdperken uit de historie van China, en de scha vers - de heeren Wang Taou en Chang Tsung- leang schijnen dan ook van oordeel te ziit dat de vrede in Europa weinig kans heeft vat bestendig te wezen. Zij zien den eenigen waar borg voor den vrede in een verbond tusscbe Engeland, Frankrijk, Pruisen en Rusland. Na e® overzicht van den algemeenen toestand van Europ in 1870 begint het boek terstond met de bekent: samenkomst van Benedetti (Pien-ni-tek-ti) en ds koning van Pruisen te Ems (Im-sze) en te" uitvoerig wordt de loop van den krijg en van andere gebeurtenissen beschreven tot aan de ver kiezing van Mak-ma-han als president der repu bliek. De man van de te Chelsea vermoordr dame zit te Konstantinopel wegens oplichterij gf vangen. Het schijnt thans, dat zijne vrouw aï die oplichterijen niet geheel vreemd was en di-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2