bestemd voor de tentoonstelling te Philadelphia. Eindelijk moest tot inscheping te "Willemshaven ■worden besloten. Bij de fabriek„de Atlas" te Amsterdam, zal voor rekening van het departement van marine een gepantserd stoomriviervaartuig worden ge bouwd. Naar men verneemt, is ook bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen eene bestelling voor een dergelijk vaartuig ontvangen. President Burgers is den 19den Maart te Kaapstad in goeden welstand aangekomen. "Van Port Elizabeth reisde hij met eigen paarden naar Pretoria, waar hij vóór zijn verjaardag (15 April) boopte te zijn. Mej. A. Van Bommel van Vloten, te Arn hem, heeft bedankt voor de op haar uitgebrachte keuze van leerares-directrice der aanstaande kweek school voor onderwijzeressen te Groningen. Eene inschrijving op het grootboek, ten be drage van f 50,000, is dezer dagen aan het wees huis te Zeist geschonken, onder bepaling, dat een derde der rente aan de stichting „Bethanië" al daar zal worden uitgekeerd en uit het naburige Austerlilz ééne wees, zoo die daartoe de vereisch- ten bezit, in het weeshuis zal worden opgenomen. Uit het ontwerp van wet tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven voor Ned.-lndië over het dienstjaar 1867, dezer dagen aan de Tweede Kamer aangeboden, blijkt, dat het voordeelig slot over 1867 be draagt 27,205,260.48, waarvan een bedrag van ƒ16,375,000 reeds aan de rijks-middelen van ver schillende dienstjaren is toegewezen, zoodat een saldo blijft van /10,830,260.48. Is de indiening van dit ontwerp, dat volgens art. 80 der wet van 23 April vóór of op 31 December 1869 bij de Stalen-Generaal had behooren te zijn inge komen, ruim zes jaar vertraagd, de hoop, dat de volgende rekeningen van 1S68 tot 1873 spoediger zullen volgen, schijnt niet zeer groot te zijn, blij kens de schriftelijke mededeelingen van den heer Sprenger van Eyk aan den gouverneur-generaal, in de memorie van toelichting opgenomen. Na 1873 zijn maatregelen genomen, welke gunstiger uitkomsten doen verwachten. De late indiening van de rekening voor 1867 is te wijten aan de gebrekkige inrichting der Indische administratie, en zelfs na al het onderzoek en al de gewisselde schrifturen erkent de memorie, dat wel eens twij fel opkomt, of de nu in deze rekening vermelde cijfers werkelijk genoegzaam vertrouwen verdienen. Het instellen van een nader onderzoek zou echter, na al hetgeen is voorafgegaan, vermoedelijk slechts tot nieuwe vertraging en tijdverlies leiden. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, is den 19den dezer van Suez naar Djeddah vertrokken. De luit.-ter-zee 1ste kl. A. P. Hooghwinkel, dienende als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", wordt met den laatsten dezer ■op nonact. gesteld en vervangen door den luit.- ter-zee 1ste kl. A. Van Hengel; de luit.-ter-zee 2de kl. A. Seret en de off.-van-gez. 1ste kl. C. H. Schroder, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar, respect, den 5den en 7den dezer, in Nederland teruggekeerd, zijn met die data op nonact. gesteld. Door den Nederl. consul te Christiania is tot vice-consul te Hammerfest aangesteld G. Ro bertson aldaar. De luit.-kolonel C. J. Van Orsoy Veeren van het 3de reg. vesting-art. te Willemstad wordt met 1 Mei bij het reg. veldartillerie te Leiden over geplaatst. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal voor Leiden geschieden op 12 Mei. De kapt. L. R. baron Taets van Amerongen Is van het 1ste reg. vesting-art. te Delft bij het Isle reg. veld-art. overgeplaatst. Eerste Kamer. Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga is als lid toegelaten. In de afdeelingen zijn gekozen tot rapporteurs voor het hooger on derwijs de heeren Smit, Van Akerlaken, Cremers en Voorthuysen. Tegen Zaterdag zijn de natura lisatie-ontwerpen aan de orde gesteld. Z. M. heeft benoemd tot onty. der dir. bel. en acc. te Zweelo R. Feith, thans surnum. bij de admin. der dir. bel. te Leeuwardentot ontv. der registr. en dom. te Medemblik J. Van der Laan, thans te Oldeberkoop; te Zaltbommel C. A. Vrie- sendorp, thans te KuilenburgMr. M. Verbrugge, lid en vice-presid. van de comm. van admin. over het burgerlijk en milit. huis van verzekering te Middelburg, en Ihr. Mr. L. W. A. Schuurbeque Boeye, lid dier comm., op hun verzoek, uit die betr. eervol ontslag verleend, onder dankbet., en benoemd tot lid dier comm. Mr. J. P. Van der Bilt, kantonrechter en Mr. J. Van der Lek de Clercq, subst.-offic. van just, bij de arrond.-recht bank te Middelburg, en het vice-presidium dier comm. opgedragen aan het lid Jhr. Mr. A. W. Snouck Hurgronje. Gemengd Nieuws. Reeds vroeger is gemeld, dat met 1 Mei aanst. de tramway-dienst van Den Haag op Delft zal worden hervat. Thans meldt men aan het „Vaderland", dat de kolossale wagens door de vroegere ondernemers gebezigd, door elegante en lichte wagens van veel kleiner afmetingen zullen worden vervangen, waartoe de rails verlegd moeten worden. Ten bewijze der uitgebreidheid van den eierenhandel in Twente, kan dienen, dat in de vorige week in twee keeren door de rader stoomboot van Zwolle bijna een half millioen stuks naar Amsterdam zijn vervoerd. In den nacht van Maandag op Dins dag is te Oss eene koe uit een stal gestolen. Den volgenden namiddag is de dief met het heest te Hintham aangehouden en naar het huis van burg. en militaire verzekering te 's-Hertogenbosch over gebracht. Uit Breda wordt gemeld dat de drie kinderen, die door de moeder alleen werden thuis gelaten en met lucifers brand veroorzaakt hadden, gisteren allen zijn overleden. Aan een halt niet ver van Breda is Dinsdag een spoorwegwachtster, die niet tijdig ge noeg op hare plaats was en na 't sluiten van het hek nog juist aan de overzijde meende te kunnen komen, door den aankomenden spoortrein overreden en vaneengereten. Men meldt uit Assen een staaltje van verregaande oneerlijkheid van eene dienstbode, welke 6 jaren in een goeden dienst woonde. Ge durende 1873 en 1874 haalde zij voor 550 brood op rekening bij den bakker zonder bijna iets te betalen, niettegenstaande zij daartoe dage lijks de noodige gelden ontving. De rekeningen werden door haar achtergehouden, zoodat de familie waar zij woonde niets merkte. Drank, loterijspel en pronkzucht waren de oorzaken van dit vergrijp. Eerst toen zij uit den dienst vertrok ken was, vernam de bestolene het geval, daar de dienstbode vroegere briefjes, waarin de bakker om betaling maande, achtergehouden had. De zaak is in handen der justitie gesteld. Men leest het volgende in het „Week blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel": Een treurig voorbeeld van ondoordachte wreed heid is in den laatsten tijd hier geleverd door een jongen van een jaar of twaalf, een slachter in den dop. Voorzien van een paar flinke messen, een goed aanzetstaal en verder toebehooren, hield hij zich in zijn vrijen tijd onledig met het van gen en slachten van katten, die hij, evenals hij zulks bij den slachter had zien doen, vilde, schoon maakte, ophing, in stukjes sneed en vervolgens woog, een en ander in bijzijn van zijne kameraads. Dit voorbeeld leert ons, naast de honderden andere voorbeelden, hoe het zien van wreedheden de wreedheid, die het kind van nature eigen is, ont wikkelt. Het zien slachten heeft onzen jeugdigen slachter hoogstwaarschijnlijk tot nadoen opgewekt. Met hulp van bloedhonden heeftmen het hoofd van het vermoorde meisje te Black burn bij een barbier, zekeren Fish, ontdekt, die thans reeds bekend heeft Emily Holland vermoord te hebben. Het stoomschip „Dictator" is Maandag op den Mississippi tegen eene spoorwegbrug aan gevaren en gezonken, waarbij negen personen om het leven kwamen. BUITENLAND. Frankrij k. De „Rép. fr." behelst een artikel over den financieelen toestand van Frankrijk, dat zeer de aandacht heeft getrokken, omdat Gambetta, wier, orgaan het blad is, voorzitter is van de park mentaire commissie, belast met het uitbrenge: van rapport over de begrooting. In dat artikel wordt de noodzakelijkheid van diep ingrijpend, veranderingen zoo in het belastingstelsel als in he administratief bestuur aangetoond. Onder andere, wordt gezegd, dat met het systeem van verbruik-: belastingen, die vooral drukkend zijn voor da geringen man, moet gebroken worden en dat tijd voor eene inkomstenbelasting gekomen ij. Ook wordt eene herziening van het kadaster, wan. van eene meerdere bate van 70 millioen kan ver wacht worden, aanbevolenzoomede afschafG» van de voorrechten, die de groote spoorwegmaü schappijen van den staat (subsidie of waart::.- van rente) genieten. öuitschland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Pruisisch- regeering zich bereid heeft verklaard, den aanle.; van het Eems-kanaal zijnde het begin vanhf kanaal ter verbinding van den Rijn, de Eems, 4 Weser en de Elbe voor haar rekening f nemen, indien de belanghebbenden garantie ver leenen voor een gedeelte der rente van het voe den aanleg benoodigde kapitaal. Men twijfelt nie of die voorwaarde zal worden aangenomen. "Vereenigde Staten. De groote jury van Washington heeft besli-l dat er termen zijn om den bekenden oud-secr; taris van president Grant, Babcock, evenals Har rington, Whilely en Miles terecht te stellen weger braak. In April 1874 namelijk werd de brandka; van den districts-attorney Harrington geplunders om de stukken betreffende de bedriegerijen ta aanzien van de whisky-belasting. Miles wordt be schuldigd van den diefstal gepleegd te hebben o| last van Whitely, het hoofd der politie-agentet in dienst der regeering. Beiden beweren that dat Harrington zelf en Babcock er hem toe hebbe overgehaald. Eerstgenoemde schijnt thans met J noorderzon vertrokken te zijn. Babcock is ondfc borgtocht ten bedrage van 10,000 dollars op vrij voeten gesteld. President Grant heeft het wetsontwer; waarbij het pasmuntpapier door zilver vervangt wordt, bekrachtigd. Maandag is het rijtuig van den keizer va: Brazilië, wiens aankomst te Nieuw-York men ui een telegram vernomen heeft, aldaar met een zwa: geladen wagen in botsing gekomen en vernield De keizer zelf ontving geen letsel. Zondag bed Z. M. in den morgen de mis en des avonds eeni bijeenkomst onder de leiding van Moody en Sanke bijgewoond. Telegrammen. LUXEMBURG, 49 April. De heer Funck, nu nister van justitie, belast met het bestuur it spoorwegen, is na eene ziekte van twee dage overleden. BUDAPEST, 19 April. De „Pester Lloyd schrijft„Bosnië is in vollen opstand. In Weent kringen wordt gesproken van eene mobiliseerin, binnen veertien dagen". PETERSBURG, 19 April. Bij ministerieele va ordening is de schorsing gelast van de uitga- der „Graschdanin", een blad, dat over de Hen; gowina een artikel had opgenomen, waarin hevig aanvallen werden gericht legen de Oostenrjjksct regeering. Het ijs op de Newa is begonnen op t breken. Het is warm en helder weder. NIEUW-YORK, 19 April. Eene dépêche ui Kingstown meldt, dat de omwenteling op Hai: heeft gezegevierd. De generaal Domingue, de vief president en de commandeerende generaal zij: gefusilleerd. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeis: voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, D Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Juta, Suric gar, Tromp, Le Poole, Van der Zweep, BijleveH Verster, Scheltema, Cock, Dercksen, v. Heukelon- Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Krantz Van Wensen. Nadat de notulen der vorige vergadering zij1

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2