bij dat depart.vergund het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico, respect, aan den kanonnier 2de kl. J. Demay en den soldaat E. R. L. Scohy, beiden \an het kol. werfdepot en bestemd voor den dienst in Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfnegen viel de veertienjarige I. B. aan de Heerengracht bij de katoenfabriek van een vlot in het water. Hij werd spoedig door een aldaar passeerenden politie-agent gered en naar de ouderlijke woning op de Uiterstegracht gebracht. Het besluit van den raad der g e- meente Beverwijk, waarbij eene hulponderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar wegens aan- stooteljjk gedrag is ontslagen, werd door den bur gemeester niet uitgevoerd. Thans echter is door den burgemeester kennis gegeven, dat er geene termen ter vernietiging van dat besluit gevonden zijn, rzoodat de onderwijzeres dan ook uit den dienst der gemeente is ontslagen. Zondag-avond omstreeks acht uren is onder de gemeente Abbenbroek een hevige brand uitgebroken in het pand bestaande uit een woonhuis en schuur, bestemd ter berging van afval van vlas. Ofschoon de spuiten van Abben broek en Heenvliet spoedig aanrukten, is het ge bouw totaal afgebrand. De afval van vlas is ook vernield of bedorven. Een gedeelte der meubelen is met moeite gered. Het gebouw en de afval van vlas waren tegen brandschade verzekerd, doch de inboedel niet. Een kleermaker uit Wanneperveen, Donderdag-avond uit Meppel vertrokken, geraakte, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, in een sloot. Met veel moeite klom hij weer op den wal. Daarop kwam hij aan 't tolhuis, kocht daar weer sterken drank en geraakte later andermaal te water, zoodat hy den volgenden morgen dood werd gevonden door visschers uit .Vollenhove. Uit het Nieuwediep wordt van 14 dezer gemeld: Op het schip „Webfoot," kapt. French, van Batavia hier op de reede gekomen, en door het breken van zijn ankerketting op den Zuidwal gedreven, scbjjnt na behouden reis en op de plaats zijner bestemming wel een zeker noodlot te rusten. Zoodra de ankerketting brak, seinde de gezagvoerder om de sleepboottoen deze in allerijl kwam opstoomen, werd de adsis- tentie van die boot om onbekende redenen ge weigerd, hoezeer menigeen van gevoelen was, dat het schip gemakkelijk in de haven was te brengen geweest. Nog tweemalen daarna braken andere ankerkettingen, en zat het schip hoog op den wal en werkte geweldig, zoodat het spoedig lek werd. Toen werd er door inmiddels hier heengekomen assuradeurs last gegeven, om met het lossen in schuiten te beginnen. Door het lossen van een groot deel der lading gelukte het om het schip hedenochtend met de sleepboot in de haven te brengen. Maar nog was het einde der rampen niet voorbij. Na gedurende den ganschen ochtend veilig in de haven aan den wal te hebben gele gen, ontstond er op het onverwachts geroep langs de haven: de „Webfoot" staat in brand! Van alle zijden sloeg een dikke rookwalm uit het schip. Ijlings werden er door den directeur en commandant der marine maatregelen genomen om den brand zoo mogelijk meester te worden. Ver schillende brandspuiten werden op vlotten aange voerd om te blusschen. Janmaat toonde zich bij die gelegenheid weer even ijverig en onverschrok ken als altijd. Reeds was het plan gemaakt om het brandende schip naar de reede te sleepen, om gevaar voor de andere schepen in de haven te voorkomen, maar gelukkig wist men door vereende en doelmatige pogingen den voortgang van den brand te stuiten. Enkele spuiten der marine blijven nog de wacht houden. Alles wat nog van de lading in het schip was is zeker totaal beschadigd. Omtrent het zoo plotseling ontstaan van den brand is men nog in het onzekere. De directeur van de „Ban que een trale" te Antwerpen, de heer Ingenohl, heeft zich van het leven beroofd. Op de beurs liepen Zaterdag ver schillende geruchten nopens de beweegredenen die tot deze daad leidden. Men zal zich wellicht nog den moord herinneren, die een werkman te Berlijn op een zijner kameraden heeft gepleegd, omdat beiden de zorgen van het leven moede waren. Voor den rechter heeft de schuldige verklaard, dat hij zelf door zijn misdrijf het overige gedeelte zijns levens in de gevangenis rustig hoopte door te brengen dat hij geen berouw gevoelde, omdat hij het ge heel eens was met de leer van den wijsgeer Eduard Von Hartmann en zijn vriend hem dus dankbaar moest zijn, dat hij hem uit dit tranen dal verlost had. Daarop heeft een Berlijnsch blad, de „Börsen-Courier", den heer Von Hartmann zedelijk verantwoordelijk gesteld voor het gebeurde en betoogd, dat de verontwaardige openbare mee ning in deze zaak over slechts één persoon het schuldig uitspreken zou: over Eduard Von Hart mann, uit wiens „bedriegelijke praemissen" de jeugdige moordenaar „slechts de logische con clusie" getrokken had enz. De heer Von Hart mann heeft een proces wegens beleediging tegen genoemd blad ingesteld. Bechtzakea, Verleden week is zekere A. K., dienaar van politie, door de correclioneele kamer der arrond.- rechtbank te Amsterdam, tot een cellulaire ge vangenisstraf van 2 jaren veroordeeld, ter zake van diefstal, gepleegd terwijl bij op zekeren avond dienst deed, geposteerd op den hoek van de Utrechtsche straat en het Frederiksplein. Hij was namelijk met een zwervend, reeds eenigermate beschonken heer in een tapperij gegaan om eenige borrels te gebruiken en had hem daarna, volgens diens verklaring, op eens overvallen en beroofd van een portemonnaie met ongeveer zeven gulden. De bestolene had zich onmiddellijk daarna naar het politie-bureau begeven, waar niettegenstaande het onwaarschynlijke van het geval, door den inspecteur van dienst proces-verbaal werd opge maakt. Deze bestelde hem op den volgenden morgen terug, ten einde uit de tegenwoordige dienaren den man aan te wijzen, dien hij bedoelde. Zonder aarzeling wees hij bovengemelden A. IC. als den dader aan. Zjjn verklaring werd bevestigd door een juffrouw uit de buurt, die toevallig den dief stal had gadegeslagen. De gewezen politiedienaar ontkende hardnekkig, doch dit mocht hem niet baten. De substituut-officier van justitie, Mr. P. Verloren van Themaat, nam, uit hoofde van het ernstige feit van een diefstal door een politie-agent, tegen dezen een zeer streng requisitoir, namelijk een gevangenisstraf van 5 jaren en 1 maand. Hij betreurde levendig, dat zulk een feit een demoraliseerenden invloed zou kunnen oefenen. Aangenaam was het hem intusschen, de verklaring af te leggen, dat zulk een daad op zich "zelf stond en dat het corps, waartoe beklaagde behoorde, boven allen blaam verheven was. BUITENLAND. Frankrij k. Bij de verkiezing te Saint-Amand, in het depar tement van de Cher, zijn uitgebracht: op Saint- Sauveur (conservatief) 5240, Bollet (republikein) 5149, Dindan (republikein) 1974 stemmen, zoodat eene herstemming zal plaats hebben. Bij besluit van den president der repu bliek is bepaald dat tegelijkertijd met de inter nationale landbouw- en nijverheidslentoonstelling (van 1 Mei tot 31 October 1878), te Parijs eene wereldtentoonstelling voor fraaie kunsten zal plaats hebben. Te Marseille is Bouquet, te Rijssel Mazure, beiden radicalen, gekozen. In het 17de arrondis sement van Parijs werden de meeste stemmen uitgebracht op Pascal Duprat (linkerzijde), te Bordeaux op Rayndal (radicaal), doch werd geen volstrekte meerderheid verkregen. De commissie, door den minister van bin- nenl. zaken belast met het ontwerpen eener wet op de samenstelling der gemeentebesturen, heeft zich vereenigd met het stelsel van 1871 voor de benoeming der maires. Dit stelsel, door de groote meerderheid der linkerzijde terugverlangd, strekt om in alle gemeenten, die eene bevolking van minder dan 20,000 zielen tellen en die geen hoofd plaats zijn van een departement of een arrondis sement, de gemeentelijke ambtenaren te doen ver kiezen door de gemeenteraden, terwijl in de overip gemeenten de regeering het recht behoudt i- maires en hunne adjuncten te benoemen, onde voorwaarde echter dat zij gekozen worden uit de. boezem der gemeenteraden. Om de agitatie der verkiezingen niet t lang te doen duren, heeft de raad van ministen besloten, dat in alle kiesdistricten, waar vacaturs in de kamer van afgevaardigden te vervullen i- ien gevolge van de ongeldig-verklaringen, Ajace inbegrepen, de verkiezingen zullen plaats hebt- op 21 Mei. I >ilitsclil:in<I. De „Küln. Zeitung" gelooft, dat in Ruslaf. ten opzichte van Turkije eene vrij twijfelachtig rol wordt gespeeld. De wapenstilstand ze- zij is door de opstandelingen in de Herzegi wina niet gehandhaafd en bovendien Woenshj afgeloopen. Onderwijl verkrijgt de opstand in hé noorden van Bosnië weder eene nieuwe uilbreiditj en stemmen de berichten hierin overeen, dat 4 agitatie onder de leiding staat van Serviërs, z» wel in het vorstendom als in Hongarije. Sent maakt openlijk toebereidselen tot een oorlog; ii waarschuwingen van den Oostenrijkschen gezaut prins Wrede, worden er in den wind geslager. zelfs met spot beantwoord, terwijl het verbod c; den doorvoer van wapenen natuurlijk bij de Ser viërs alles behalve sympathie voor Oostenrijk wetl Uit verscheidene plaatsen wordt geklaag! dat er een aantal valsche „Pieichscassenscheine' van 20 mark in omloop zijn. Zij zijn lithographisci bewerkt, terwijl de echte deels in koper-, deel1 in letterdruk zijn vervaardigd. Telegrammen. NIEUW-YORK, 17 April. De keizer en de ke: zerin van Brazilië zijn heden aangekomen. Humii ontvangst door den heer Fish had, overeenkom stig hun verlangen, slechts een particulier karakter Zy zijn aan een hotel afgestapt. St.-PETERSBURG, 17 April. Het „Journal d St.-Pétersbourg" heeft het artikel der „Polit Corresp." over de voortdurende overeenstemmin tusschen Rusland en Oostenrijk overgenomen. He blad waarschuwt het publiek tegen onrustwekkend geruchten en beschouwt de pers ten opzichte deze geruchten minder als medeplichtige dan als slachl offer. BELGRADO, 17 April. Officieus wordt gemeli dat de Russische consul-generaal in het laatst deze week op reis gaat naar Weenen, vermoedelij! om aldaar instructiën uit St.-Petersburg te ont vangen. BUCHAREST, 17 April. Het kabinet is aldu samengesteldGeneraal Floresco, oorlog en bin nenlandsche zaken; generaal Teil, financiën; Vi credne justitie; Cornea, buitenlandsche zaken Orescu, eeredienst en onderwijs; generaal Ghergel openbare werken. RAGUSA, 18 April. Het bericht wordt beves tigd, dat de achterhoede des legers van Mukhtar bassa door Simonik is uiteengejaagd en tot aai Duga vervolgd. Het corps van Mukhtar-bassa word: door Peka en Sosick ingesloten. ST.-PETERSBURG, 17 April. De „Golos" andere bladen laten zich scherp uit over de houding der diplomatie, met betrekking tot den opstanJ der Christenen in de Herzegowina. LIMERICK, 17 April. Alhier heeft eene bot sing plaats gehad tusschen 4000 homerulers en 400 nationalisten, die de politiek der eer6tgenoemden, als te gematigd, bestrijden. Een veertigtal personen zyn gekwetst. De straten worden door patrouilles der politie bewaakt en de militairen zijn in de kazerne geconsigneerd. Gemeenteraad, INGEKOMEN STUKKEN. De heer S. Muller Hzn., student in de rechten en letteren alhier, heeft zich tot den gemeente raad gewend, met het verzoek van terugbetaling van plaatselijke directe belasting dienst 1875, tol een bedrag van 11.78, door hem den 12den Februari jl. voldaan, en zulks op grond dat hij in deze gemeente geene woonplaats heeft en ge durende geen drie maanden alhier heeft verblijf gehouden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2