N°. 4964. Woensdag A0. 1876. 19 April. S TA DS-B ERICH TEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regels A1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden ep Du^derdig 20 April, des namiddags te twee oren. Ondencerpe* .1*. Benoeming van een onderwijrer 2de klasse aan de school n°. 1 voor onvennogenden. (48) 3*. Idem ala voren, aan de school n°. I voor minvermogenden. (49) 4*. Verzoek van S. Mnller Hzn. om restitotie van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (47 en 59) f. Voordracht betrekkelijk de Schietbaan. (50 en 61) '5*. Idem tot wijziging van de verordeningen regelende de hef fing en invordering der belasting voor platteen op de onderscheidene merkten en van een liggeld van vaartuigen. (41 en 51) 6°. idem van Commissarissen der Gasfabriek, tot aanvulling van het bedrijfkapitaal. (52, 57 en 60) 7#. Verzoek vsn J. J. Hasselbach en H. M. D. Van Gelder, ter bekoming van bouwterrein bij de voormalige Hooge- woerdjpoort. (53, 56 en 62) 8'. Voordracht tot vernieuwing van de brag over de Singel gracht bjj de Morschpoort. (54, 58 en 63) 9°. Verzoek van J. A. Kramer, stadswerkman, betrekkelijk het bedrag van het hem na bekomen eervol ontslag toekomend pensioen. (64) ■O6. Voordracht tot onderhandsehe verhoring van het hnisjo buiten de voormalige WittepoorL (65 en CG) R Staat van af- en overschrijving op de begrooting der Schut terij, dienst 1875. (67) LEIBEN, 18 April. In de eerste helft van Maart zijn aan het istkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, wegens onbekendheid der adressen niet be id konden worden Keyzer, Alkmaar; K. Gerards, Amersfoort; H. os, W. Schuins, Deedeman, M. B. De Mesquita, Schüller, Steenbergen, A. Stokvis, A. A. Vink, i'olters, Amsterdam; Van Zanten, GochE. Prins, oudaKatrina Verhoeven, A. v. Leeuwen, 's-Gra- enhage; Oorschot, Hilversum; B. W. Krantz, eidenN. De Hu, J. Hausbeek, Meester Cornelis; C. Harrems, NaardenJ. E. Chousoer (2 stuks), Igawie; W. Koning, Roermond; Wed. Engels, Milikan, H. J. Dievelaar, Rotterdam; W. F. rieer, ScheveningenA. Alkemade, Noordwijk Van Oosten, VoorschotenR. Jansen, Woerden Van Dijk, Zwolle; A. P. Kleynenberg, (niet iermeid). BriefkaartG. W. Bieneman, Amsterdam. Bij de heden gehouden openbare verkooping n cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.10 en f2.50; de laagste 25,00, f5.00 en f2.50. Ds. Ph. Peter te Valkenburg heeft voor de jtpezegging van beroep naar de Oude Wetering jedankt. In het eersle trimester van 1876 werden door de Alphensche brug gelaten 2658 schepen «n 1241 schepen door de brug over de nieuwe vaart tegenover de Gouwesluis. De schepen met liggenden mast en andere kleine vaartuigen, waar voor de bruggen niet gewipt behoefden te worden, lijn onder de opgegeven getallen niet begrepen. 'Io het gemelde tijdvak hebben langs de Gouwe drie doorbraken van polderdijken plaats gehad, waarbij opnieuw is gebleken de nadeelige invloed, die door de vele stoombooten op de oevers van dat smalle vaarwater wordt teweeggebracht. Indien de aan die booten toegestane snelheid niet spoedig wordt gewijzigd, in dier voege, dal de vaart tus- 'chen Alphen en Gouda in niet minder dan twee ren mag worden volbracht, dan is het te vreezen, at enkele dijken, zooals b. v. van den Nesse- older, nabij Boskoop, weldra geheel zullen be wijken voor de ondermijnende werking van de toomkracht op den slappen derriegrond, waaruit 'aar ter plaatse en grootendeels langs de geheele ivier de bodem beslaat. Voor ieder, die de uit- ebreide scheepvaart door dat kanaal van nabij ent, wordt het met den dag duidelijker, dat de verbetering van dat vaarwater door het algemeen belang dringend gevorderd wordt. Op het onderhoud der wegen in de ge meente Aarlanderveen is in den laatsten tijd eene regeling tot stand gekomen, die in den af- geloopen winter hare goede vruchten ruimschoots heeft doen kennen, en eenige meerdere bekend heid daaraan te geven kan van algemeen belang geacht worden. Dat onderhoud geschiedde tot het jaar 1873 uit kracht van het middeleeuwsche hoefslagstelsel en was uit den aard der zaak hoogst onvoldoende, zoodat de wegen in den winter schier onbruikbaar waren. Sedert den ge- melden tijd is over eene lengte van 14,566 strek kende meters het onderhoud overgenomen door het gemeentebestuur en hebben de hoefslagplich- tigen zich bjj contract verbonden tot betaling van eene jaarlijksche uitkoopsom van 10 centen per strekkenden meter, gedurende 12 achtereenvol gende jaren, welke afkoopsom door de gemeente moet worden gekapitaliseerd met oploopende rente, ten einde na het einde van dien tjjd uit de reve nuen de onderhoudskosten te kunnen bestrijden. In dien tusschentijd geschiedt het onderhoud uit de gewone begrootiDg, zoodat gedurende dat tijdsverloop al de ingezetenen bijdragen tot de kosten van dit bij uitnemendheid algemeen belang. De boven bedoelde wegen zjjn nu ten deele met hulp van provinciaal subsidie begrint, terwijl het overige deel met grint van lieverlede wordt hardgemaakt. De vroeger uiterst gebrekkige toestand is nu bij elke weersgesteldheid hoogst bevredigend, terwgl daardoor tevens i9 gebroken met een verouderd en zeer onbillijk stelsel. Van de voormelde rege ling is nog uitgesloten de zoogenaamde Ziende- weg, lang 3703 meters, welke in onderhoud is bij een polderbestuur, doch het uitzicht bestaat, dat ook die weg weldra op gelijke wijze aan het gemeentebestuur zal worden overgedragen. Door J. Groenewegen en 267 anderen, zoo leden van de afdeeling Zoetermeer, Zegwaard met omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw, als verdere veehouders in die streek woonachtig, is aan den minister van binnenl. zaken een adres gericht, waarin zjj te kennen geven: „Dat zij met de meeste belangstelling hebben kennis genomen van het adres, door het hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van landbouw tot Uwe Exc. gericht, naar aanleiding van de onlangs door Uwe Exc. genomen beschikking, waardoor de veehouders verplicht worden hunne verdachte runderen in den aanstaanden zomer op den stal te doen verblijven; „dat zij met de bemerkingen en ideeën, in dat adres ontwikkeld, volkomen instemmende, echter gemeend hel ben nog nader de bezwaren te moeten te kennen geven, die in de bedoelde beschikking voor ben gelegen zijn en die door overlegging van een afschrift dezes aan de Volksvertegenwoordiging kenbaar te maken; „dat toch de stalvoedering in den zomer een groot bezwaar oplevert om verschillende redenen. Immers in den regel is bij de landbouwers legen het einde der maand April het hooi verbruikt, en vooral thans niet dan tegen zeer hooge prijzen te verkrijgen, terwijl in de weiden nog geen gras is. tot maaien geschikt. „De veestallen worden in den zomer ingericht tot bereiding der boter en tot magazijn der ge produceerde kaas, in plaats waarvan geene voldoende gelegenheid aanwezig is, terwijl eindelijk de zuivel- productie bij stalvoedering in den zomer, zoowel in qualiteit als quantiteit, veel minder voordeelen zal afwerpen; „dat ten slotte de in deze genomen maatregelen zoozeer ingrijpen in het bedrijf en bet belang van den landbouwer, dat daardoor een onhoudbare, ja onmogelijke toestand wordt geboren, die eene onberekenbare schade moet veroorzaken, tegen welke schade op verre na niet kan opwegen de bepaalde vergoeding van 20 en 10 cent per dag, voor ieder rund." Adressanten verzoeken ten slotte den minister, de genomen maatregelen in te trekken, of anders zoodanig te wijzigen, dat de bovengenoemde be zwaren worden uit den weg geruimd. Het aantal droogmakerijen in deze provincie zal weldra weder vermeerderd worden. Er is na melijk aan de heeren Van Hall en Montijn concessie verleend tot het droogmaken der groote veenplassen onder Sluipwijk en Reeuwijk. Con cessionarissen zullen bijgestaan worden door eene commissie van advies, bestaande uit den burge meester eu drie verveners uit de gemeente Sluipwijk. Zondag is in Den Haag na eene korte On gesteldheid op hoogen ouderdom overleden de heer G. Eisen, pastoor aan de kerk der H. The- resia. Sedert 1836 bekleedde hij de priesterlijke waardigheid. Onlangs, bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum, was hij benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Bij de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusver ont vangen f 179,066,305. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is 16 dezer kaap Car- boeira gepasseerd. L. F. E. Hauët is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouvern.-marine daar te lande. ,De 2de luit. der inf. van het O.-I. leger F. J. R. Von Ernst zal in de volgende maand met het stoomschip „Koning der Nederlanden" naar Java vertrekken. Ten einde meer eenheid te brengen onder de verschillende muziekcorpsen der acht reg. inf. zal den 20sten dezer, onder de leiding van den kapt. F. Dunkier, directeur der stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers, eene bijeenkomst van de kapelmeesters dier corpsen in Den Haag plaats hebben, waaraan ook zal deelnemen de kapelmeester van het marine-muziekcorps. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan W. A. Piepers als commies der posterijen 2de kl. behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei, wegens langd. dienst op pensioen gesteld den vice-admi- raal F. A. A. Gregory, onder dankbetuiging; be vorderd: tot vice-admiraal, den schout bij nacht J. M. I. Brutel de la Rivière; tot schout-bij-nacht, de kapt.-ter-zee J. Van Gogh en Jhr. J. H. Van Capellen, adjudant in gewonen dienst, laatstgen. met bepaling dat hij in het genot zal blijven van zijn tegenwoordig traktement van kapt.-ter-zee; tot kapt.-ter-zee, de kapt.-luit.-ter-zee A. Dronkers en J. K. L. Gey van Piltiustot kapt.-luit.-ter-zee, de luit.-ter-zee 1ste kl. K. O. Van der Veen en Jhr. A. F. Meyer; tot luit.-ter-zee 1ste kl., de luit.-ter-zee 2de kl. J. Fichet, G. H. Van Steyn en J. Dalen; den bevorderden kapt.-ter-zee J. K. L. Gey van Pitlius wegens langd. dienst op pen sioen gesteld; aan C. Scheltus eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel., lste afd. te 's-Gravenhage, beh. aanspr. op pen sioen benoemd tot hoofdinspect. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. bij het depart, van financiën G. Oorthuys, thans contr. derz. middelen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1