kl. Ie Breda; C. Butgault, id. Ie Nijmegen; J. T. Van Dorp, luit.-kol., plaats.-command. 2de kl. te Utrecht; G. A. Van Haeften, maj., plaats.-command. 3de kl. te Arnhem; K. Van der Lely, maj., plaats.- command. 3de kl. te ZutfenC. W. Raaymaakers, kapt., 2de reg. inf.J. G. Kralft, id.J. Ströhms- dorffer, kapt., 7de reg. inf.; op verzoek op nonact. gesteld den kol. W. B. Bunnik en den luit.-kol. A. C. J. Defavauge;aan den gepens. gen.-maj. Engelvaart den rang toegekend van luit.- gen.; benoemd bij de art. tot luit.-kol. den majoor Speelmanbij den grooten staf tot luit.- kol. de majoors C. H. F. graaf Dumonceau en J. Roosmale Nepveu tot majoor en prov. adj. in Gro ningen en Drente P. J. J. Stoop, in Zeeland H. Sasburg, in Gelderland J. B. H. Van Royen, in Zuid-Holland J. R. Steinmetz; tot dir. der nor maal-schietschool den majoor W. H. Doorman bij de grenadiers en jagers, tot maj. den kapt. C. W. T. Von Jeetze; bij het 1ste reg. inf., tot luit.-kol., den majoor L. T. J. A. baron Van Boecop; bij het 3de reg., tol kolonel, den luit.-kolonel G. B. C. Stoop; tot majoor de kapt. J. W. Boellaard en J. J. C. Peperkamp; bij het 6de reg.: tot kol. den luit.-kol. W. Roloff, tot majoor den kapt. N. Epkema; bij het 7de reg. tot kol. den luit.- kol. E. J. Van Bel; bij het 8ste reg. tot luit.-kol. den majoor F. J. Langlois van den Bergh, tot majoor de kapt. L. J. J. A. Joost en C. F. Pabst; bij het algem. depot van discipline, tot command, den majoor F. J. YV. G. Leers; lot plaats.-com mand.: te Breda, den luit.-kol. P. F. Brunings; te Nijmegen den majoor D. \V. Van Winsheym te Zutfen den majoor Jbr. H. L. P. Hovy; te Helder den majoor F. J. Beltrami; bij de genie tot bevelh. in de 2de mil. afd. den kol. F. A. Vaillant. Gemengd Nieuws. De scheepstimmerlieden te Amster dam hebben gisterochtend het werk gestaaktmet kleine meerderheid is daartoe door de Vereeniging besloten. Men schijnt met de scheepsbouwmees ters eerst overeengekomen te zijn dat het zomer- loon 23 ct. per uur zou bedragendeze bereken den nu ook alles per uur en niet meer per schoft zooals vroeger, waaraan de werklieden niet had den gedacht en dat dus tegenviel. Reeds lang was men er op uit om 25 ct. per uur te vragen, doch bij de thans gevolgde wijze van berekenen stellen zij hun eisch nu op 30 cent. De Scheveningsche pink, welke dezer dagen aan het Nieuwediep zonk en waarvan de bemanning is omgekomen, behoort aan den heer Arie Knoester. De schuit was nog zoo goed als nieuw. Het kind, dat Maandag te Hellouw met hollende paarden in aanraking kwam, is, na eenigen lijd in bewusleloozen toestand te hebben doorgebracht, te middernacht overleden. De heer K. K., landbouwer te Kat- woude, keerde Maandag-avond met zijn jachtwa- gentje, waarin nog 3 andere personen zaten, van een uitstapje terug, toen zij bij het dorp Broek in Waterland werden overvallen door hevige wind vlagen, vergezeld van hagel en regen. Het paard, schichtig geworden, begon te hollen, waarbij de tuigen braken, met het gevolg dat het rijtuig achteruit van een brug rolde en in de vaart ge raakte. Het gelukte den heer K. vrij spoedig uit den wagen en op het droge te komen, waarna hij er met groot moeite in slaagde zijne metge zellen te redden, zoodat allen met een bad en den schrik vrijkwamen. Na vergeefsche poging om het rgtuig uit de vaart te halen, wandelden zij huis waarts, waar de eigenaar tot zijne aangename verrassing zijn paard rustig in den stal vond. Het beest had den ruim een uur langen weg naar huis zonder verdere ongelukken kunnen vinden. Uit Meppel meldt men van 11 dezer: In den afgeloopen nacht heeft het zóó vreeselijk gestormd en is er zoo'n geweldige massa water gevallen, dat door den opstuivenden ZW. orkaan opnieuw de oeverlanden tusschen deze en de na burige Overijselsche gemeenten totaal geïnundeerd zijn. Dat deze toestand onder de veehouders groole bezorgdheid wekt, laat zich denken, wanneer men weel, dat het jonge gras alom welig begon op te schieten en het thans overal weer onder water staat. Te Zwartsluis is het buitenwater tot ruim 12 voet geslegen, zoodat de Overijselsch-Drentsche stoombootdienst niet kon schutten en ook de correspondentie der zeeboot met de booten op Meppel gestremd is. Onder Goudswaard is Dinsdag bij den heer J. Van Leenen een postduif komen aanvliegen, geteekend 832. Te Oudkerk (Tietjerksteradeel) stiet eenige dagen geleden een arbeider bij het graven van een put met de spade op een hard voorwerp. In plaats van nu voorzichtig een onderzoek in te stellen, gebruikte bij al zijne macht om door het voorwerp heen te stooten. Bij later onderzoek bleek, dat hij een -40-tal fraaie beschilderde glas ruiten, ongetwijfeld van aanzienlijke waarde, had verbrijzeld. Men herinnerde zich nu, dal ouden van dagen wel eens hadden verhaald, dat in den zoogenaamden Franschen lijd, omstreeks 1805 door het kerkbestuur uit de kerkramen een aantal kostbare ruiten genomen en begraven waren ge worden. De houten bak, waarin ze schijnen te hebben gelegen, was reeds vergaan. De heer TN. Kater Jr. deelt in de „Prov. Gron. Ct." het volgende mede: „Donderdag 30 Maart jl. werd ik als getuige opgeroepen in eene zaak te Arnhem, om daar des morgens te 10 uur te verschijnen. De eerste trein van Groningen arriveert te Arnhem des namiddags te 1 uur 45 minuten; ik moest dus een dag te voren uit mijne zaken en durfde geen retour nemen, omdat ik niet wist hoelang het proces duren kon. Aan spoorvracht heb ik betaald ƒ14.40, voor logies, diner, enz. (een nacht en twee dagen) 7.80, alzoo te zamen 22.20, behalve tijdverzuim. Ver beeld u mijne verwondering, toen ik 9.40 terug kreeg. Ik moest alzoo, om den Staat een dienst te bewijzen, twee dagen uit mijne zaken niet al leen, maar daarbij nog ƒ12.80 cadeau maken. Ik heb den minister van justitie verzocht mij te doen weten, van .wien ik het te weinig ontvan- gene moest vragen, maar ik heb totnogtoe geen antwoord bekomen. Nu zou men kunnen zeggen ga niet; maar dan krijgt men een boete van ƒ60 en eene tweede dagvaarding met bevel van mede- brenging door middel der rijkspolitie." Zondag-avond had in de gemeente Schijndel eene vechtpartij plaats tusschen drie per sonen, waarbjj van messen werd gebruik gemaakt en zware verwondingen werden toegebracht. Door den brigade-commandant der maréchaussées van Boxtel is een onderzoek ingesteld en procesverbaal opgemaakt. Te Lith komt zoo zaclitkensaanalles weer op orde. De noodlijdenden door den waters nood hebben nagenoeg allen hunne opgeknapte bouwvallen kunnen betrekken. Zij krijgen nog goede bedeeling in steenkolen en brood. Verwon derlijk is het te zien hoe spoedig alles een geheel ander aanzien krijgt. Elk knapt zijn huis, erf en tuintje op. Aan het stroo en vuil, dat in de boomen is blijven hangen, kan men echter nog zien hoe hoog het water geweest is. Het onder wijs op de gemeenteschool is nog niet hervat. Te Dresden is dezer dagen de beroemde viool verkocht, welke graaf Von Trautmansdorff, opperstalmeester van keizer Karei VI, eenmaal kocht, onder de volgende zonderlinge voorwaar den, van den beroemden fabrikant Stainer. Hg betaalde contant 66 gouden carolussen en ver bond zich zoolang Stainer leefde dezen te ver schaffen dagelijks een goed diner, maandelijks 100 florijnen, jaarlijks een met goud gegalonneerd nieuw pak kleeren, verder twee vaten bier, vrije woning, vuur en licht en nog enkele zaken meer. Stainer werd 60 jaren oud, en de viool heeft alleen in specie 20,000 fl. gekost. Thans heeft eer. Rus haar gekocht voor 2500 thaler. Lausseur, de Pa rij zenaar die voor. ge- ruimen tijd een vork heeft ingeslikt, is verle den Zondag na een zeer moeielijke operatie van twee en een half uur, die de patiënt moedig heelt ondergaan, van dit lastig en dikwijls zeer pijnlijk gezelschap verlost. De vork was geheel zwart ge worden. Lausseur is zeer wel. De drie schilderijen van Rubens, één van Teniers en één van Wouwerman, behoorende tot de collectie van wijlen de gravin De Beaufort, die Maandag in het Hötel-Drouot te Parijs ver kocht is geworden, hebben de volgende prijzen opgebracht: De drie magiërs van Rubens zijn ge kocht door den heer John W. Wilson, de Griek- sche voor 46,500 fr, de Aziatische 30,600 fr. en de Ethiopische 10,600 fr. Een „Ylaamsch feest", door Teniers, is gekocht door den heer Poiret voor 23,000 fr., en het doek van Wouwerman toegewezen voor 32,000 fr. Dezer dagen zijn, naar de berichtgever van de „Times" verhaalt, ten huize van den heer Frédéric Kastner, te Parijs, voor een talrijk ge zelschap, proeven genomen met een door hem uitge vonden en „pyrophone" genaamd instrument, bestaande uit glazen buizen van verschillende lengte en doorsnee, gelijk orgelpijpen, waarin glasvlammen brandden en door middel waarvar niet slechts klanken voortgebracht, maar zelf fraaie, indrukwekkende muziekstukken ten gehoon gebracht werden. De moeielijkheid bestond natuur lijk in het regelen der vlammen. De theorie wai deze: Wanneer eene geïsoleerde gasvlam een ge luid voortbrengt, behoeft slechts eene tweede vlan daarbij gebracht te worden om dat te doen op houden. De heer Kastner nu is er in geslaagi een toestel te maken, dat, evenals de vinger eener hand, opent en sluitwanneer om zoo ti zeggen de vingers worden uitgespreid, laat ell er van eene vlam uit en het geluid wordt voort gebracht; worden ze tot elkander gebracht, zoi houdt het op. Vervolgens regelde hij de krach van het geluid door de afmetingen der buizei en de hoogten, waarop de vlammen daarin wor den aangebracht. De toestel komt voorts overeei met de toelsenrij van eene piano, en het gezanj der vlammen, door eigenaardige kracht, zuiver heid en juistheid gekenmerkt, moet diepen indrul hebben gemaakt. Een Schotseh blad, de „Dundee Ad vertiser", heeft gemeld dat de Duitsche veldmaar schalk, graaf Moltke, die zich thans te Rome be vindt, laatstleden Donderdag aldaar in het palen van den kroonprins was overleden. Het berich was onwaar, doch de „Advertiser" had ten dezi geen schuld. Uit Rome was namelijk getelegra pheerd, dat Moltke dien dag bij den kroonprin: had gedineerd en ten gevolge eener vergissin; van een telegrafist was uit het woord „dined' (gedineerd) de letter n weggelaten, zoodat ei stond: „died" (overleden). De „Portsmouth Times" geeft eei verslag over de handelingen van de korvet „Bre ton", gestationneerd op de Oostkust van Afrik; om den slavenhandel te keer te gaan. Eenigi booten van de korvet zijn herhaalde malen var boord gevaren en kruisten soms 80 dagen zondei naar het schip terug te keeren. Twaalf neger- schepen werden door die booten genomen en 22( negerslaven werden in vrijheid gesteld. Een enke schip bevatte 122 van die ongelukkigen, mannen vrouwen en kinderen; de laatsten maakten 't groot ste getal uit. Zij waren geheel vermagerd wegem gebrek aan voedsel, 't waren niet veel meer dat geraamten. Bij de afreis bevonden er zich 20C aan boord, 78 waren van ellende en gebrek be zweken en over boord geworpen. De bemanning der boot strafte den kapitein met 48 geeselslagen, omdat hij een slaaf een slag gaf, nadat het sla venschip reeds genomen was. Men keerde met de ongelukkige lading naar de korvet terug. Toen de kapitein van het slavenschip dfe „Breton" in 't gezicht kreeg, sprong hij, waarschijnlijk bevreesd voor een nieuwe afstraffing, over boord en verdronk. Rechtzaken. De drukker van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" is heden door de arrond.-recbt- bank in Den Haag vrijgesproken van de aanklacht van laster jegens den politieagent S., wien in een ingezonden stuk was geïmputeerd dat hij de woning van een ingezetene zonder toestemming zou zijn binnengegaan en een hond zou hebben mishan deld. Overeenkomstig de conclusie des verdedigers Mr. J. Van Gigh overwoog het rechtscollege dat de schrijver niet de bedoeling heeft gehad om te beleedigen, maar zich veeleer heeft voorgesteld om een misbruik onder de aandacht van het ge meentebestuur te brengen. Bij gebrek aan bewijs van den animus injuriandi volgde dus bekl. vrij spraak. BUITENLAND. Frankrijk. De academie van wetenschappen heeftden hoogleeraar Borchardt, lid der koninklijke acade-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2