De dirig. off.-van-gez. A. Peters, de ofl.- van-gez. 1ste kl. Dr. A. W. Van Renterghem en de lste luit. bij het corps mariniers J. J. Reeringh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 2Ssten Maart jl. in Neder land teruggekeerd, zijn, de beide eerstgen. met dien datum op nonact. en de laatste ter 1 eschik- king gesteld van den commandant van het corps mariniers. E. J. Maas is erkend, en toegelaten als consulair agent van Frankrijk, te Maassluis, op den voet van Nederlandsch onderdaan. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 dezer, des avonds te 8 uren. Bij beschikking van den minister van finan ciën zijn ten postkantore te Leiden geplaatst: de commies 4de kl. W. Hovens Greve, en de sur numerairs F. W. H. Rijke en A. G. Boekwijt, de laatste voorloopig. Z. M. heeft den hoofdcommissaris van politie te Maastricht W. J. H. Graven tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie; tot notaris binnen het arrond. Groningen, standpl. de gem. Slochteren, H. F. Deel, cand.-notaris, thans burgem. der gem. 't Zandt; aan W. A. Biben, consul-generaal van Portugal, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der Christus- orde. Ciremengfcl Nieuws. De schippersknecht J. F.die j 1. Za terdag voor het hof van Z.-H. terechtstond we gens valschheid in geschrifte en diefstal met bin- nenbraak op een bewoond vaartuig ten nadeele zijns meesters te Leiden gepleegd, is heden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, lot zes maanden celstraf en twee geldboeten van f 50 veroordeeld. Omtrent den moordaanslag te 's-Her- togenbosch gepleegd op mevr. De J. wordendoor de „Prov. Nb. en 's-Hert. Ct." de volgende bij zonderheden medegedeeld: Na reeds eenige dagen hier vertoefd en in de koffiehuizen door zijn gejaagdheid de aandacht getrokken te hebben, begaf zich de dader, zekere Sjobko Abelius, te Groningen woonachtig, Woensdag-avond naar de woning van de heer De J., die, zooals hij wist, niet thuis was. Door de meid opengedaan, vroeg hij om mevrouw te spreken, aan welk verzoek werd voldaan. Nauwelijks was deze de trap af en in de gang, of hij loste twee revolverschoten, die echter misten, waarop mevrouw de deur uitliep en invluchtte bij den heer De H., achter volgd door A., die weder twee schoten loste, waarvan het laatste haar trof achter het linkeroor. Nogmaals loste hij zijn revolver, doch zonder verder gevolg, waarna hij zich dood bedaard verwijderde, gevolgd door een paar burgers, die, zoodra zij den hoofdagent Valk zagen, dezen met het feil in kennis stelden, waarop A. verzocht werd naar het politiebureel mede te gaan. Zonder eenige aarzeling gaf hij den revolver af en volgde den agent naar het bureel, van waar hij nog denzelfden avond per rijtuig naar de gevangenis werd overgebracht, in afwachting dat omtrent hem nader worde beschikt. De toestand van mevr. De J. is niet zorgwekkend. De wonde is zoowat 1 cM. diep. Gelukkig dat de lading slechts bestond uit een percussion en de kogeltjes gelijk waren aan die der flaubertpa- tronen, anders ware de dood zeker onmiddellijk gevolgd. Wij zullen hier niet vermelden de ver schillende geruchten, die naar aanleiding van dezen aanslag de ronde doen, het aan den rechter overlatende ten deze het ware van het valsche te onderscheiden. Zooveel schijnt zeker, dat de daad met een vroegere liefdegeschiedenis in verband staat en de dader gehandeld heeft met zijn volle bewustzijn. Twee maanden geleden moet hij per brief geld gevraagd hebben onder bedreigingen, zonder bepaald te vermelden, wat hij voorhad. Het onderzoek der justitie is reeds in gang. Omtrent de vechtpartij onder Wes tervoort wordt door „een ooggetuige" aan de „Arnh. Ct." gemeld: De muzikanten zijn verschei dene keeren gestoord en geplaagd door een inwoner van Westervoort in beschonken toestand, die bij den optocht was en de leden van het muziekcorps telkens met een brandende fakkel tegen het lijf liep, en die, na verscheidene vriendelijke verzoe ken, nog zelfs door de commissie, van het feest heeft moeten verwijderd worden. Na den afloop zijn de muzikanten huiswaarts gekeerd, waarna eenige burgers aan drie van hen vroegen om nog een klein stukje op straat te spelen. Toen deze even waren begonnen, is onmiddellijk de rijksveldwachter toegeloopen en heeft een muzikant bij den kraag van zijn jas gepakt, zeggende: „gij zult geen muziek maken," waarop zij onmiddellijk hebben opgehouden. Daarop is de muzikant weg- geloopen, door den veldwachter achtervolgd. Een worsteling is toen ontstaan. Een ontzettende ramp dompelde Woensdag de stad Aberdeen in rouw. Er was feest in een dorp aan de overzijde van de rivier Dee; duizenden gingen er heen, en maakten daar toe gebruik van een veerpont. Telkens en telkens werd deze pont overladen. Op 't laatst, toen er, ondanks de waarschuwing der veerlieden, zestig personen in hadden plaats genomen, zonk zij mid den in de rivier. Ruim dertig van de zestig men- schen z'yn verdronken. De lijken werden door de sterke eb naar zee gevoerd. Uit Mastenbroek wordt gemeld, dat de aanvragen voor hooi naar Engeland en Schot land in de laatste dagen zoo ontzettend zijn toe genomen, dat sedert de heropening der vaart reeds p. m. 4000 pakken geperst hooi, elk van 100 kilo, uit deze streek per scheepsgelegenheid z'yn verzonden. De gemiddelde prijs is f 26 per 1000/2 kilos. Het snel wegloopen van het kwelwater en de buitengewone ontwikkeling der weilanden maken dat de boeren bij den hoogen prijs van hel hooi te eerder zich ontdoen van hun voorraad, daar het jonge vee reeds gedeeltelijk in de weide loopt en het melkvee binnen één a twee weken volgen kan. Te Par ij s is dezer dagen in de concert zaal van het Grand-Hótel eene carambolepartij van 600 punten gespeeld tusschen „de twee beste biljartspelers der wereld", de heeren Vignaux uit Toulouse en Sexton uit Nieuw-York. Vignaux had in een wedstrijd te Nieuw-York een eerebeker van 3000 franken gewonnen en dezen beker kwam hem de heer Sexlon thans tegen een inzet van 5000 fr. betwisten. Na 3'/2 uur won de Fransch- man de partij, terwijl z'yn tegenstander nog slechts 468 punten had verkregen. Onder de seriën, die beide spelers maakten, kwamen twee van 102 en 104 punten door den heer Vignaux en twee van 75 en '120 punten door den heer Sexton voor. Laatstgenoemde had met toestemming van den heer Vignaux een biljart uit Amerika medege bracht. Omstreeks 700 toeschouwers woonden den wedstrijd bij, waaronder zeer vele Amerikanen, die uiterst ternedergeslagen de kampplaats ver lieten, toen de Franschman plechtig als „de eerste biljartspeler der wereld" werd uitgeroepen. Op de te Par ij s gehouden verkooping van schilderijen uit de nalatenschap van den heer Schneider, is een landschap van Hobbema, aan gekocht voor het museum te Antwerpen, toege wezen voor 100,000 fr. Dezer dagen werd de laatste hand gelegd aan de East-London-spoorweglijn, die den cirkel van de Metroprolitan-baan binnen, of liever onder, de groote stad voltooit. De nieuwe lijn loopt van Liverpool-street, onder Shadwell, White- chapel en 't bassin der London Docks door, en vindt haar weg onder 't bed der rivier door den ouden Theems-tunnel, die, sinds jaren gesloten, thans dus weer practisch dienst bewijst. Aan de „Pali Mall Gazette" schr ij ft iemand, die zich D. teekent, dat hem by een bezoek in de mijndistricten in Nevada gebleken is, dat hoewel de productie van zilver daar thans zeer groot is, zij nog een kleinigheid is tegenover de enorme hoeveelheden erts die nog onaange roerd en zeer gemakkelijk te bereiken zijn. Vol gens dienzelfden schrijver wordt China in toene mende mate van Cahfornië uit van zilver voorzien. In 1874 bedroeg de uitvoer van zilver uit San Francisco naar China nog geen 12.000,000 doch reeds in '1874 was die meer dan 18,000,000. De schrijver is van oordeel dat de jaarlyksche productie van zilver nog met meer dan 50 pCt. zal toenemen, en mocht het al zijn, zooals som mige schrijvers beweren, dat de lage prijs van 't zilver niet door de vermeerderde productie is veroorzaakt, dat dan toch die toenemende productie al zeer spoedig ook haar invloed zal doen gelden. De stoomboot „Vesuvius", van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, van Gibraltar naar Rotterdam bestemd, is in het Kanaal door eene Engelsche stoomboot aangeva ren en gezonken. Men zegt, dat de equipage is gered, doch dat één man wordt vermist. Bijzon derheden ontbreken. De „Köln. Zeitung" meldt dat te Keu len 42 geslachte kalveren, uit Nederland aange voerd, door den district-veearts zijn geïnspecteerd, met het gevolg dat zes stuks zijn verbeurd ver klaard. R echtzaken. De hooge raad heeft bij arrest van gisteren vernieiigd een vonnis der rechtbank te Leeuwarden, waarbij de notaris Z. S. d. H. is ontslagen van rechtsvervolging wegens het goedkeuren van door halingen in eene akte, in plaats van aan den kant dier akte, aan het slot daarvan. De raad heeft gedeeld de meening van het O. M., dat daardoor overtreden was art. 36 der wet op het notarisambt, en heeft den notaris in eene geld boete van f 10 veroordeeld. Door het opperste hof der zeemacht te Madrid is den 14den Februari 11. uitspraak gedaan in zake den zeeroof in het najaar van '75 ge pleegd op het Nederlandsch schoonerschip „Pleya- den", kapitein H. H. De Jonge, van Wildervank. De twee zeeroovers, Piafaël Sanchez Ruiz en Ca- jetano Rodriguez Andujar, zijn veroordeeld tot vier jaren galeistraf en tot herstel der veroor zaakte schade, geleden door het schip. In geval van insolventie zullen zij eene subsidiaire gevan genisstraf ondergaan, berekend tegen een dag voor elke vijf peseten (ongeveer ƒ2.50 Nederl. Crt.) van het bedrag der schadeloosstelling, welke gevangenisstraf echter nooit langer dan een jaar zal duren. Aan den Nederlandschen consul te Almeria zijn vier arroba's van het ontvreemde meel der lading toegezonden. BUITENLAND. Duitscliland. Men verzekert, dat de rijksregeering zich weder bezighoudt met de vraag, hoe de inkomsten des rijks verhoogd kunnen worden, daar zij tot eene verhooging der matriculaire bijdragen niet wenscht over te gaan. De poging tot invoering eener beurs- belasting zou niet herhaald worden, maar de regee^ ring zou voornemens zijn om de geheele zegel- belasting ten bate van het rijk te doen komen, dat nu alleen de opbrengst van het wisselzegel ontvangt. De rijkskanselier heeft bekend gemaakt, dat dertien banken afstand hebben gedaan van het recht op uitgifte van bankbiljetten en mitsdien, overeenkomstig de bankwet, het bedrag in onbe lastbare ongedekte biljetten der rijksbank verhoogd is tot op 272,561,000 mark. Spanje. Gastelar heeft met zeven andere leden der Kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende om alle ministerieele bepalingen betreffende de vrijheid der drukpers vervallen te verklaren en deze weder onder het gemeene recht te brengen. Het voorstel werd gedaan, „overwegende, dat het herstel van de openbare rust en de heropening der Cortes als hoofdvoorwaarde tol de vrije uitoefening der volksvrijheden de onverwijlde afschaffing eischten van de willekeurige perken, den noodzakelijksten uitingen van de openbare meening gesteld." Door Pidal is een dergelijk voorstel ingediend, waarbij echter tevens bepaald wordt, dat de re geering binnen den kortst mogelijken tijd een wetsontwerp omtrent de drukpersvrijheid zal ter tafel brengen. Groot- Britannië. In de bladen is een brief openbaar gemaakt van den Turkschen gezant te Londen aan de bankiers Dent en Palmer, inhoudende: dat de Engelsche Bank hun de helft van de rente der leeningen van 1854 en 1871 zal uiikeeren, mits zij voor een zeker bedrag bijdragen ter amortisatie der leening van 1858 en de balans overlaten aan de Turksche regeering. De genoemde bankiers hebben deze voorwaarde afgewezen. De wet op den koninklijken titel is gisteren in het hoogerhuis bij derde lezing onveranderd aangenomen. Het huis is tot 27 dezer uiteengegaan.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2