Tweede Kamer. Aangenomen is mei 37 tegen 36 stemmen het amendement van den heer De Jong om voor den maatregel lot keering der longziekte niet een millioen maar slechts twee ton meer toe te staan. By de voortzetting der interpellatie van den heer Mackay is met 47 tegen 19 stemmen de motie van den heer Insinger aange nomen, de wenschelijkheid uitdrukkende van het aangaan van nieuwe onderhandelingen met vol komen vrijheid van Nederland tot afschaffing van den suikeraccijns. De Kamer is op reces ge scheiden. Van 1 Mei tot uit. September a. s. zullen bij het bataljon mineurs en sappeurs tot bijwoning der practische oefeningen te Utrecht worden ge detacheerd de lsle luit. C. L. Beck, J. K. Wijmans en F. G. Koppen, respect, van het 2de, 5de en 7de reg. inf., en de 2de luit. F. Hammacher, C. P. De Veer en F. J. G. Ten Raa, respect, van 3de, 4den, 6de reg. inf., alsmede de kapt. der inf. van het O.-I. leger M. L. L. Schell, die bij het leger hier te lande is gedetacheerd. De off.-van-gez. 2de kl. J. Van Lith Har- rebomée wordt met den 16den dezer geplaatst bij bet hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heelt tot consul der Nederlanden te Gent, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd V. De Meulemeester aldaar; tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Goes, P. D. Margadant, cand.- nolaris te Rotterdamden lsten luit. R. A. T. Wij- gersma en den 2den luit. W. D. Hubner, heiden van het 8ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Gisternacht brak er brand uitbijden bakker S. Van Kooten aan de Doesbrug te Lei derdorp. De bakkerij brandde voor een deel uit en ook het dak van het woonhuis werd vernield. Naar men verneemt, was het huis wel, maar de inboedel niet tegen brandschade verzekerd. Slechts een van de vier spuiten behoefde water te geven. De oorzaak was het vuur vatten van krullen. Een jongeling, die Maandag in de Daniel-Stalpertstraat te Amsterdam getroffen werd door een omvallende heistelling, is aan de beko men wonden overleden. Hij was 17 jaar oud en eenig kind. Woensdag is op de werf 't Witte Kruis te Amsterdam een stelling, waarop zestien personen aan het werk waren, ingestort. Bijna allen kregen meer of minder ernstige doch geen gevaarlijke kneuzingen. Naar men verneemt heeft de heer G. O. Veenstra, hoofdonderwijzer te Oldeberkoop, reeds een begin van succes behaald op zijne po gingen om een middel van den heer Brals, te Wapserveen, tegen de gevolgen van een dollen- hondsbeet algemeen in gebruik te brengen. Naar aanleiding van een door hem tot den minister van binnenl. zaken gericht verzoek, om het mid del aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, is de directeur van 's rijksveeartsenijschool te Utrecht gemachtigd, aan die instelling het middel en zijne uitwerking te onderzoeken. Dientengevolge heeft de heer Brals de samenstelling en de aanwending van het middel aan den directeur medegedeeld. De stoom- meelfabriek van de firma Daniel Huysen en Co. te Heusden, welke vóór acht dagen in publieke veiling kwam en toen voor f 9900 werd opgehouden, is gisternacht een prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt, was zij geassureerd voor 65000. De oorzaak van den brand is onbekend. De justitie doet on derzoek. Woensdag-namiddag is te 's-Her- togenbosch het lijk opgevischt van den aldaar omstreeks vier weken geleden verdronken schippers knecht, die, tijdens den hobgen waterstand, bij stormachtig weder en niettegenstaande de raad gevingen van andere schippers, het waagde een persoon over te brengen van sluis n°. 1 der Zuid- Willemsvaart naar den rijksweg en door het om slaan der boot deze roekelooze daad met den dood moest bekoopen. Dinsdag-avond had te 's-Hertogen- bosch een moordaanslag plaats op de echlgenoote van een der ingezetenen, door een persoon, naar men zegt afkomstig uit Groningen. Na zich ver gewist te hebben, dat de heer des huizes afwezig was, meldde die persoon zich aan de woning aan, met verzoek mevrouw te spreken. Nauwelijks was deze onder zijn bereik, of hij loste op haar een pistoolschot, dat door een tweede en derde gevolgd werd. Gelukkig zijn de daardoor veroorzaakte wonden niet doodelijk. Na getracht te hebben zich zeiven door een schot in de borst van het leven te berooven, is de dader gearresteerd en in het huis van burgerlijke en militaire verzekering over gebracht. Men vermoedt, dat eene vroegere lief desbetrekking met de bedoelde dame tot deze daad heeft geleid. De gekwetste dame was eerst sedert een rnaand getrouwd. De uit de cellulaire ge vangenis te Tiel ontvluchte gevangene is gisternacht in een bosch onder Oosterbeek nabij Arnhem gevonden en aangehouden. Woensdag is de eerste Carlist als soldaat voor het Indische leger geëngageerd. Blij kens zijne papieren is hij sous-lieutenant bij het Carlistische leger geweest en was laatstelijk geïn terneerd te Pan. Als verdacht van den brand te hefa- ben gesticht ten huize van den landbouwer C. N. Tanja te Franekeradeel, is thans een zestien- a zeventienjarige knaap gevangengenomen en naar Leeuwarden gevoerd. Hij zou de misdaad reeds hebben bekend. Gepasseerden Dinsdag is aan den Brakelschen steenoven opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing tusschen de 50 en 60 jaren. Het lijk was geheel naakt en is op het dorp begraven. Het blijkt, dat de smokkelarij, in een suikerfabriek te Marseille ontdekt, stelselmatig werd gedreven. Het bedrog moet hebben plaats gehad door bijmenging van ijzerschuim en zand en wel met suiker van het eiland Réunion, die zeer rijk is aan sacharina en bijzonder geschikt is voor die vervalsching. De fabrikant profiteerde door dezen kunstgreep 12 fr. per honderd kilo. Men kan daaruit nagaan, dat de Fransche schat kist voor millioenen bedrogen is. Volgens den suikermeter, leverde de vervalschte suiker 44 pCt. kristalliseerbare stoffen, voorts zeer veel asch. Kapitein W. H. Thompson, comman dant van het schroefstoomschip „Britannia", heeft onlangs in Engeland patent genomen voor eene inrichting om aan boord van schepen brand te blusschen. De uitvinding bestaat hierin, dat of alleen stoom of een mengsel van stoom en kool zuur kan aangewend worden op de plaats van ontbranding, onverschillig waar deze ontstaat. De „Britannia" en de „Germania", twee der grootste schepen van de White-Star-compagnie, elk van 5000 ton, zijn beide reeds voor 200 pd. st. per stuk van de noodige toestellen voorzien. Men denkt daarmede nog te vereenigen een stelsel van elec- trische vuurontdekkers in alle deelen van 't schip, die door middel van electrische draden in ver binding staan met een wekker in de kajuit van den kapitein, zoodat zoowel het ontstaan van brand als de plaats waar, bekend worden zonder algemeen alarm. Te Blackburne (Engeland) is een ze venjarig meisje gruwelijk vermoord. Het kind, welks ouders daar wonen, is het laatst gezien in gezelschap van een vreemdeling, voor wien het wat tabak zou gaan halen. Later zijn de lichaams- deeler. van het vermoorde kind op verschillende plaatsen gevonden. De Engelsche regeering heeft 200 pd. s. uitgeloofd voor hem, die den dader ontdekt. Totnogtoe is men hem nog niet op het spoor. Eenige Zweedse he geleerden zullen in de maand September aanstaande Stockholm verlaten, ten einde Cenlraal-Azië uit een archae- ologisch oogpunt te onderzoeken. Zij zijn de hee- ren Prelrius, Montelius en Tegner. De kosten worden geschat op 39,000 Zweedsche kronen, waarvan 30,000 door een beminnaar van archae- ologie te Gothenburg zijn aangeboden. Rechtzaken, In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 7 April zijn de volgende vonnissen gewezen: J. T. en C. v. L., beiden te Leiden, wegens diefstal, ieder 3 m. cell. gevangenisstraf; S. S., te Leiden, wegens medeplichtigheid aan een- voudigen diefstal, door met weten een deel van het geslolene te helen, en door een middel te verschaffen dat tot het feit gediend heeft, met voorweten dat het daartoe dienen zou, gepleegd na vroegere veroordeeling tot cell. gev. van langer dan 6 m., tot 1 jaar cell, gevangenisstraf. "Voor de arrond.-rechtbank in Den Haag stond gisteren terecht de heer J. A. De la Vieter, drukker van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Graven- hage", als beschuldigd van laster, ter zake van de plaatsing van een ingezonden stuk in genoemd blad van 27 Februari, waarin geklaagd werd over de wijze waarop door sommige agenten van politie in Den Haag de bepalingen tegen hondsdolheid werden toegepast. Daar de schrijver van het artike zich schuil hield, werd de drukker verantwoordelijk gesteld. Het O. M., waargenomen door den subsi.- officier Mr. Van der Kemp, betoogde dat de in hel artikel aangewezen polilie-agent, als uitvoerder var hem opgedragen bevel had gehandeld ter uitvoe ring van de wet op de hondsdolheid. Het feit, da op zijne rekening werd gesteld, het binnentredei eener woning zonder schriftelijk bevel en de scherpi taal waarin die dienaar aan de criliek van he publiek werd prijs gegeven, stelden hem naar d< rneening van den ambtenaar van het O. M. bloo aan eene strafvervolging of aan de haat en ver achting van het publiek. De feiten overigens be wezen achtende, requireerde Mr. Van der Kern; overeenkomstig het wetboek van strafrecht, schul digverklaring van den bekl. aan het misdrijf vai het in een gedrukt geschrift iemand ten laste legger van daden die hem aan de haat en verachtmi van de burgers zouden blootstellen en de opsluitin; van den heer De la Vieter in eene cellulaire ge vangenis voor den tijd van 15 dagen tot 3 maanden De bekl. liet de verdediging over aan zgn advocaa Mr. J. Van Gigch. In eene uitvoerige pleitrede trachtti deze raadsman aan te loonen dat er van laste geen sprake was, veel min van de bedoeling om ti lasteren. In de eerste plaats betwistte hij het O. M dat de lastering, aangenomen dat zij aanwezig was dengene tegen wien zij geduld zou zijn aan een lijf- of boetstraffelijke vervolging zou blootstellen omdat, hoewel in het slrafrecht eene onderschei ding wordt gemaakt tusschen officieren en agenter van de openbare macht of politie bij het binnentredei van woningen het feit, dat een politie-anrbtenaa zonder toestemming van den bewoner.zijn huis bin nengaat, niet strafbaar is. In het geïncrimineerd! artikel kon hij geen laster ontdekken, daar he slechts strekte om op eene minder strenge toe passing der hondenwet aan te dringen. Naai pleiters meening kon de agent door dit stuk even min aan de haat en verachting van het publiel worden blootgesteld. Eindelijk trachtte hij di onschuld van den bekl., die slechts als uitvoerde! van den wil der redactie had gehandeld, te doer ingang vinden. Ten slotte wees pleiter er op, hof men in den laatsten tijd bezig is de drukpers aan banden te leggen, getuige de vervolgingen te Utrecht en Rotterdam en hoe dit proces uit een politiek oogpunt was af te keuren, daar de eerbied voor de wet door zulke processen slechts verzwakt wordt. Hij concludeerde derhalve tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Bij repliek gaf het O. M. den pleiter zijn gevoelen omtrent de niet- strafbaarheid van het binnentreden der woning toe, maar persisteerde overigens bij zijn requisitor. Nadat de verdediger gedupliceerd had, bepaalde de rechtbank hare uitspraak op a. s. Donderdag. BUITENLAND. Franbrij k. De nog resteerende 14 verkiezingen van afge vaardigden zijn gisteren door de Kamer gevali deerd. "Waarschijnlijk zal de Kamer 11 dezer op reces gaanvan den Senaat vermoedt men dat dit Zaterdag a. s. zal geschieden. -De Kamer heeft na een langdurige beraad slaging, de verkiezingen van Cuneo, Ornano en Gorgnac ongeldig, die van Dorville en Maillesen (Somme) geldig verklaard en daarna de zitting opgeheven. Het negende bureau heeft met 18 tegen 7 stemmen besloten voor te stellen de ver kiezing van Chesnelong niet geldig te verklaren. Tot rapporteur is benoemd Bouchet. De minister van justitie heeft een besluit genomen, waarbij bepaald wordt dat er aan het

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2