LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4955. Donderdag A0. 1876. 6 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEE ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.I7J. Groolere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 5 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kinderen, als: 61 zoons en 69 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- ;eboorten; overleden 98 personen, als: 19 man- ten, 17 vrouwen, 37 zoons en 25 dochtersdaaren- toven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 11 -aren. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. Kappeyne ran de Coppello, geb. te Gouda, met stellingen. Voor een vry talrijk publiek had gisteravond n de Stad9zaal de laatste der vier uitvoeringen ilaats, die dezen winter door het strijkorkest der .eidsche Maatschappij voor Toonkunst haren leden verden aangeboden. Het orkest, waaronder men tog betrekkelijk jeugdige dilettanten opmerkte, naar ook reeds in de kunst vergrijsde musici, weet zich in de uitvoering der beide ouvertures an Mendelssohn en Mozart, alsmede van Beetho- ens vijfde symphonie dapper van zijne taak. Hoe- vel niet geheel zonder vlekje, heeft het echter ;etoond wat door eendrachtige samenwerking nder leiding van den heer Wetreus kan wor- len teweeggebracht. Het concert kenmerkte zich oor een bijzonderheid hier ter stede: het optreden an een dilettante als solo-pianiste. Werd men roeger alleen in de gelegenheid gesteld in den zang ennis te maken met de uitstekende talenten aan som- nige dames-dilettanten geschonken, hel is voorzeker en verblijdend verschijnsel dat mej. Goudsmit hans ook voor het instrumentale daartoe de iaan gebroken heeft. Wij hebben in haar een lianiste van veel aanleg leeren kennen; zij heeft en goeden aanslag en vertolkte de voor dezen vond gekozen nummers op zeer verdienstelijke ijze. Niet ten onrechte begrepen de aanwe- igen dan ook, haar hunne hoorbare blijken van ngenomenheid niet te mogen onthouden. Tevens erd de gelegenheid aangeboden kennis te maken net de onlangs benoemde onderwijzeres voor solo rang aan de Muziekschool der Maatschappij. Zij Iroeg een recitatief en aria uit de „Zerstörung erusalems" van Hiller, een aria van Paisiello en sen paar liederen van Schubert voor. Haar eerste iptreden alhier gaf redenen tot tevredenheid; zij ieeft een goed, hoewel in de lage registers niet :eer omvaagrijk altgeluid; Schuberts liederen svist zij met meer gevoel voor te dragen. Zij ;af dan ook op aanhoudend verlangen nog een ied ten beste. Wij hopen nu ook dat het zal slijken, dat commissarissen met de benoeming van Slej. Griepekoven, die hare opleiding aan het :onservatoire te Keulen genoten heeft, als onder wijzeres eene goede keuze hebben gedaan. Uit het verslag aan commanditaire vennoo- ten der Haarlemsche Bankvereeniging over 1875 in de algemeene vergadering van 4 dezer uitge bracht blijkt, dat de gezamenlijke brutowinst be droeg f 44124.09, zijnde f 7163.47s meer dan in het vorig jaar; waartoe Haarlem met f 4926.62 en Leiden met 2236.85' bijdroeg. Het jaar 1875 kenmerkte zich in nog sterker mate dan 1874 door groote geldruimte en lagen geldkoers; de gemiddelde prolongatiekoers was slechts 3.44 pCt. tegen 3.67 in 1874. Hoewel voor den groothan del 1875 niet tot de levendige en voordeelige jaren behoorde, ondervond de inrichting, die meer met den consumtiehandel in verband staat, daar van den nadeeligen invloed niet en was integen deel in verschillende zaken een goede vooruitgang zichtbaar. Het bedrag der provisierekening te Haarlem was ruim f 18500; te Leiden bedroeg de vermeerdering ruim f 900. Vooral het verhan delen en leveren van wissels op het buitenland vermeerderde belangrijk; ook in den commissie handel in effecten was meer levendigheid. Het bedrag der algemeene kosten te Haarlem nam met ruim f 1000 toe, hoofdzakelijk door vermeer dering van personeel en salaris; te Leiden waren die circa f 500 hooger, ook voornamelijk om ge lijke reden. Op de tentoonstelling te Rotterdam van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. maatsch. van landbouw zijn o. a. bekroond A. Van den Burg en N. Kaptein te Hazerswoude, P. Vromesteyn te Leiderdorp, J. Vollebregt Jr. te Zoetermeer. De acte-examens voor het lager onderwijs zullen aanvangen 19 dezer en eindigen 20 Mei. Het aantal candidaten bedraagt nu in 't geheel 450. Naar men verneemt is voor de aardrijks kundige expeditie naar Sumatra thans zooveel bijeen dat zij stellig zal doorgaan. Men is reeds druk bezig met het voorbereiden der expeditie: het aankoopen van instrumenten, het verzamelen van de noodige gegevens, kortom het bijeen brengen van alles, wat de onderneming zoo vrucht baar mogelijk moet maken voor handel en weten schap. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin zullen waarschijnlijk van 18 tot 24 dezer hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. De som, door de algemeene commissie te Amsterdam voor den watersnood bijeengebracht, is reeds geklommen tot ƒ116,713.85j. Ten raadhuize in Den Haag werd Maandag aanbesteed het leggen van rioolleidingen tot ge deeltelijke rioleering van Scheveningen en wel van den duinvoet bij het einde der Keizerstraat te Scheveningen tot 800 meter voorbij de vuurbaak aldaar. Minste inschrijver was de heer G. Key te Rotterdam, voor ƒ35.500. In de gemeenteraadszitting in Den Haag werd gisteren tot geneesheer-directeur van het gasthuis benoemd de heer Hoogkamer, arts en hulp-geneesheer in het gesticht. Het voorstel om, met het oog op de voordeelen die het afgeloopen exploitatie-jaar der stedelijke gasfabriek heeft opgeleverd, den gasprijs van 12 op 10 cent te brengen, werd met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, is 1 dezer van Malta vertrokken; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is den 3den van Suez vertrokken; de „Hampton" is 1 dezer van Rotterdam te Batavia gearriveerd. Op den hoofdcursus van het 2de reg. inf. te Maastricht ter opleiding van onderofficieren tot 2den luit. zijn geplaatst de sergeanten: D. Kuy- pers, C. H. Ising en H. J. Iwes, van het reg. grenadiers en jagers; A. B. J. Prakken, P. Wichers Wierdoma, J. G. Spandaw, G. J. Van Dort, van het 1steA. J. Rookmaker van het 2de; H. J. Van den Bussche, J. De Touw, van het 3deJ. F. Vethake, H. C. Verheul, G. A. Van Driel, van het 6de en F. C. Van Baar. Slangenburgh, G. J. Brink en W. H. Toewater, van het 8ste reg. infanterie. Onder presidium van den militairen inten dant De Ras is aan het departement van oorlog eene commissie vergaderd, die moet onderzoeken tot welke kosten het zal leiden, indien men de soldaat geheel vanwege het rijk voedt en hem eene vaste soldij zal doen genieten. De sergeant A. J. De Laet, van het batJ mineurs en 9appeurs te Utrecht, is door den minis ter van oorlog benoemd tot opzichter van fortifi catiën der 3de klasse. De luit.-ter-zee 2de kl. H. Van der Meer en F. W. C. Ledeboer, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 28sten Maart in Ned. teruggekeerd, zijn met dien datum op nonact. gesteld; de kapt. 2de kl. bij het corps mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarlen, P. S. C. A. Courrier dit Dubekart, en P. Dibbitz, en de 1ste luit. bij dat corps C. H. Pilaar, zijn met dien datum ter beschikking gesteld van den commandant van voorschreven corps. Tweede Kamer. Artt. 9098 zijn afge handeld. Op art. 91 is aangenomen een amende ment Mackay-Mirandolle om doctoren in de rechts wetenschap benoembaar te verklaren tot Indisch ambtenaar 1ste klasse na het afleggen van bet academisch examen in speciale Indische vakken. Art. 97 (vrijstelling voor af te leggen examens aan hen die in een ander rijk een wetenschap- pelijken graad verkregen) is verworpen met 55 tegen 11 stemmen. Morgen voortzetting De inter pellatie van den heer Mackay over de suikercon ventie zal worden voortgezet na afloop van het hooger onderwijs. Tot lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Amersfoort is heden gekozen Mr. /E. baron Mackay met 1168 van de 1803 geldige stemmen. Op den heer Beaufort waren er 613, op den heer Mollerus Westkerke 16 uitgebracht. Het getal kiezers is 3060. Bij een wetsontwerp is aan de Tweede Kamer machtiging gevraagd tot kosteloozen afstand aan de gemeente Katwijk van duingrond, benoo- digd voor den aanleg van een kanaal en een weg te Katwijk-aan-zee. Voor den aanleg der kanaal- werken is door den staat een subsidier verleend van 40.000, waarvan de eerste termijn, groot 10.000, is uitgetrokken op hoofdstuk V der staatsbegrooting over 1876. Z. M. heeft voor den lijd van vier jaren tot agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandriê benoemd J. N. Anslijn, te voren vice- consul aldaar; tot notaris binnen het arrond. Arnhem, standpl. de gem. Scherpenzeel, P. Van der Want J. Mz., cand.-notaris te Leerdam; met Mei aan G. Valette de Knoop eervol ontslag ver leend als commandant van de gevangenis voor veroord. vrouwen te 's-Hertogenbosch, en aan H. W. Wijmans als adjunct-commandant voor den arbeid in het huis van corr. te Hoorn, en benoemd tot commandant van die gevangenis J. W. Mat- thaei, thans adj.-comm. voor den huish. dienst in het huis van opst. enz. te Leeuwardentot subst.- officier van just, bij de arrond.-rechlbank te Sneek Jhr. Mr. D. O. Engelen, adv. te Leeuwardenaan Mr. J. Kruyff, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantonr. te Schiedam; aan W. Roelofs, kunstschilder te Brussel, vergund het aannemen en dragen der versierselen van com mandeur der orde van Karei III; met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur der rijkslandbouw school C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der; maatsch. van weldadigheid te Frederiksoord; met ingang van 1 Aug. tot tijdelijk leeraar in d« landbouwscheikunde aan de rijkslandbouwschool, tevens belast met de leiding der werkzaamheden van het proefstation, Dr. Adolf Mayer, thans bui tengewoon hoogl. aan de universiteit le Heidel-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1