tijd had gemaakt, terwijl de wijze van uit- ■voering gunstig afstak bij die van vroeger. De aanwezigen toonden ook hier bij herhaling hun bijval, vooral in het „grand air varié pour concours", ■waarin tevens het corps bij de solo-voordrachten voor verschillende instrumenten bewijzen leverde, over welke goede krachten het ook hiervoor heeft te beschikken. Niet minder deden ze dit voor de uitvoering van de liefelijke en zoozeer geliefde paraphrase uit de „Loreley". De heer Grentzius mag met voldoening op zijne pogingen terugzien waarmede hij zijn corps op zulk een wijze heeft weten te ontwikkelen. Daargelaten het doel van dit concert, is het te bejammeren dat het niet door een talrijker publiek werd bijgewoond. De namen van hen door wie het geheel belangeloos georganiseerd was, de heeren Van der Heide en "Wetrens, waren toch borg genoeg dat men op iets goeds kon rekenen. Het orkest was op zeer smaakvolle wijze met groen en bloemen versierd, hetgeen een recht aaDgenamen indruk maakte. Z. M. heeft machtiging verleend dat dit jaar de miliciens-verlofgangers der lichtingen 1873 en 74 in werkelijken dienst zullen worden opgeroe pen en gehouden voor herhalingsoefeningen. De miliciens der lichting 1873 zullen van A Mei tot 7 Juni en die der lichting 1874 van 8 Juni tot 12 Juli a. s. onder de wapenen komen. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, dd. 29 Maart, is den 24sten door den generaal-majoor Wiggers van Kerchem het volgende uil Atjeh aan de Indische regeering bericht: Een gewichtig punt, Atoa-noord, werd door onze troepen bezet. De gezondheids toestand was stationair; de weersgesteldheid min der gunstig. De luitenants Cayaux en Beekman overleden; de eerste aan cholera, de tweede ten gevolge van zijne verwonding bij Lambaroe. De minister van financiën brengt ter kennis dat in de maand Noveml er a. s., in het lokaal van het depart, van financiën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den lsten October a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Op de jaarlijksche algemeene vergadering der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, gisteren te Amsterdam gehouden, waren vertegen woordigd 145 aandeelen, gerechtigd tot het uit brengen van 58 stemmen. De rekening en balans over 1875 werd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 59.50 per aandeel (ongeveer 6 pCt.), waarvan als voorloopig dividend in October 1875 reeds f 20 is uitgekeerd, zoodat thans nog f 39.50 zal te ontvangen zijn. Herkozen werd de aftredende commissaris de heer H. C. Cruys, en in plaats van den overleden commissaris te Haar lem, den heer Jhr. H. G. Barnaart, gekozen de heer Mr. H. H. baron Roëll. Woensdag werd ten raadhuize te Alphen door Burg. en Ws. het bouwen van eene school voor uitgebreid lager onderwijs aanbesteed aan den laagsten inschrijver, Cornelis Boers, timmer man te Hazerswoude, voor de som van f 4689. Van de 5de batterij veld-artillerie wordt het voorlaad-veldgeschut verwisseld tegen achter- laad-veldgeschut van 8 cM. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, heeft gisteren van Napels de reis voortgezet. De regeering heeft, nu de Kamer beslist heeft tot het in de wet opnemen der vakken van onderwijs in iedere faculteit, de specificatie der examenvakken in de wet minder noodig geacht en is alzoo bij een gewijzigd ontwerp toegetreden tot den door de Commissie van rapporteurs geko zen naam omtrent deze zaak. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V heeft de minister verklaard dat de tegenwoordige toestand van het nieuwe academiegebouw te Lei den is, dat over het plan van den heer Metselaer verschil bestaat tusschen curatoren en rijksadviseurs. Op aandrang van verschillende sprekers heeft de minister zich bereid verklaard ernstig te overwe gen het uitschrijven van een prijsvraag voor bet nieuwe academiegebouw. Overlegging van plan nen en rapporten acht hij noodeloos. De discussiën over art. 34 hooger onderwijs zijn voortgezet. Het amendement De Vries (wegla ting van leerstellige godgeleerdheid) is aange nomen met 55 tegen 17, het amendement Van Naamen (weglating van practische godgeleerd heid) met 56 tegen 16 stemmen. Op voorstel van den voorzitter is besloten hedenavond te 8 uren de eindstemming te houden over art. 34. Z. M. heeft, met ingang van 15 April, be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Doe- tinchem Mr. J. Ermerins, adv. in Den Haag; tot griffier bij het kantongerecht te Tiel Mr. N. F. Van Noolen Jr., thans griffier te Vlaardingen; met ingang van 1 Mei, tot notaris binnen het arrond. Zutfen, standpl. de gem. Doesburg, J. N. Van der Boon, cand.-notaris aldaar; tot subst.- ofGcier van just, bij de arrond.-rechtbank te Am sterdam, Mr. C. W. J. J. Pape, thans subst.-offi cier te Zierikzee; aan Mr. F. P. J. De Sain, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopz. in het achtste schooldistrict van Limburg, en daartoe benoemd P. J. Janssen, te Horst; op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan D. J. V. baron Van Sylzama, als burgem. van Dantumadeel, met dankbet., en, met ingang van 1 Mei, aan F. W. S. Von Staedel, als burgem. van St.-Philipslandaan den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. H. O. Wichers en den hoofdingenieur-adviseur voor scheepsbouw Dr. B. J. Tideman, vergund het aannemen en dragen van het versiersel van het ridderkruis der orde van St.-Olaf; de gem. Zuidland gevoegd bij het vacante ontvangk. der dir. bel. enz. en voor het vaart-, sluis- en havengeld op het kanaal van Voorne te Hellevoetsluis c. a.; F. W. G. ICemmann, predikant bij de herst. evang. luth. gem. te Zwolle, benoemd lot predikant bij de protest, gem. in Ned.-Indiëden 2den luit. der inf. S. De la Parra, van de landmacht in West-Indiê, eervol als zood. ontslagen, en benoemd tot 2den luit. der inf. bij het leger in Oost-Indië, met bepaling, dat zijne ancienneteit bij dat leger zal rekenen van 2 Juli 1866. Gremengd Nieuws. Uit Boskoop wordt gemeld, dat de Gouwekade voor den Nesse-polder gistermiddag over eene uitgestrektheid van ongeveer dertig meter is ingezonkende toestand was gevaarlijk, met krachtig werken zou men echter de kade waarschijnlijk nog behouden. Woensdag-mid dag is te Dordreoht een geweer, in handen van zekeren P. G., plotse ling op onverklaarbare wijze afgegaan. P. G. be vond zich op eene visschersschuit, liggende in de Nieuwehaven. In de nabijheid van die schuit lag ook een zandschip, waarop eenige personen werk zaam wareneen hunner werd door het schot in den linker wijsvinger getroffen en bij heelkundige behandeling is een stukje metaal uit dien vinger verwijderd geworden. Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaakt en het geweer in beslag genomen. Dit ongeval is in zooverre aan onvoor zichtigheid te wijten, dat men zich niet te voren overtuigd had of het geweer geladen was. Te Assen is gevankelijk binnenge- bracht een kolonist uit Veenhuizen, die van daar was gedeserteerd. Hij werd te Vries gearresteerd, waartegen hij zich met geweld trachtte te ver zetten. Den veldwachter bracht bij met een mes eene wonde toe en ook de burgemeester werd door hem aangevallen. Dinsdag-avond, na een betrekkelijk zoelen dag, brak tegen halfzeven een vrij hevig onweder met zwaren slagregen boven Zierikzee los. De bliksem sloeg in den schoorsteen van een vrij hoog huis, bewoond door den confiturier S., doch richtte gelukkig geen andere schade aan dan het vernielen der bedekking en van een gedeelte muurwerk van den schoorsteen. De bui, uit het zuidoosten opgekomen, dreef snel over naar het noorden. Een uur later was 't een ongewoon heldere lucht met een prachtigen sterrenhemel; den geheelen avond door werden, betrekkelijk laag in den dampkring, zoogenaamde verschietende sterren waargenomen. Aan de havenwerken van het Noord zeekanaal is zekere F., een op'passend werkman, door bij het verplaatsen van een rail op den titan aan den Zuiderdijk het evenwicht te verliezen, met het hoofd op de betonblokken terechtgekomen zoodat hem de schedel werd verbrijzeld. Op last van de Engelsche admirali teit werden onlangs eene reeks van proeven ge nomen, die ten doel hadden de uitvinding te onderzoeken van den Franschman Denayrouze, om onopgemerkt torpedo's te kunnen leggen. Daar bij bleek, dat een van deze toestellen voorzien persoon zich gedurende twee uren in alle rich tingen onder water kan bewegen, zonder in eenige verbinding te staan met de oppervlakte, en dat hij zich met behulp van een kompas, dat hij door middel van eene lamp waarneemt, naar eene be paalde plaats begeven en vijandelijke torpedo's wegnemen of andere stellen kan. Men heeft blijkbaar de hoop, om 't ge zonken pantserschip „Vanguard" te lichten, nog niet opgegeven. Immers, gedurende de jongste twee maanden werd in Engeland aan niet minder dan 40 personen octrooi verleend voor uitgedachte middelen om dit zware werk te volbrengen, 't Nieuwste plan is dat van een zekeren heer Reece, die 't wrak lichten wil met behulp van de tillende kracht van gewoon waterstofgas. Hij stelt voor om aan den romp van 't gezonken schip een aantal groote ketels te bevestigen. In die ketels wil hij verdund zwavelzuur op zink laten inwerken, waardoor waterstofgas ontwikkeld zou worden, dat, 't water uit de ketels dringende, en deze geheel vullende, eene verbazend krachtige opwaartsche spanning zou oefenen. Die spanning zou op één vierkante yard 2200 Eng. ponden bedragen, 't Gewicht van den gezonken romp wordt geschat op 4.000.000 Eng. ponden. In twee ketels, elk van binnen eene oppervlakte hebbende van 1500 yards, zou dus ruimschoots kracht kunnen ontwikkeld worden om de „Van guard" naar boven te helpen, 't Nieuwe van dit denkbeeld bestaat niet in 't aanwenden der til lende kracht van waterstof, maar veeleer hierin, dat de heer Reece 't gas onder water en in de ketels zelf zich ontwikkelen doet. Proeven in 't klein gaven moed op een gunstig resultaat in 't groot. Rechtzaken, In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 31 Maart zijn de volgende vonnissen gewezen: C. R., te Leiden, wegens bedelarij, 14 d. gev. H. D., te Rotterdam, w. idem, vrijgesproken. A. N. B. en J. B., te Noordwijk, de eerste w. moedw. verbreking van afsluiting, de tweede w. toebrengen van stooten, ieder 8 d. eenz. opsl. H. L., te Voorschoten, w. verbreking van afslui ting, 15 d. eenz. opsluiting en boete van ƒ25 of subs. 1 d. eenz. opsl. P. B., te Kamerik, w. hoon, f 50 boete of subs. 7. d. gev. A. P. en M. Van 't VV., te Aarlanderveen, w. bedelarij onder verschoonende omstandigheden, ieder 2 d. gev' Overeenkomstig de conclusie van het O. M. heeft de arrond.-rechtb. in Den Haag gisteren vonnis gewezen in de zaak van Jhr. Van Lennep, tegen het gemeentebestuur van Den Haag, om trent de teruggave van 5/,j van betaalden hoof- delijken omslag. De rechtbank heeft eveneens uit gemaakt dat het hoofdverblijf van den eischer gedurende den tijd waarover de vordering handelt, te Heemslede was gevestigd en mitsdien diens vordering toegewezen. De 14-jarige P. H., te Bodegraven, die de catechisatiebus ontvreemdde, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal van geld met binnenbraak, gepleegd met oordeel des on derscheids. BUITENLAND. Volgens den Franschen correspondent van de „Köln. Z.", meent men te Parijs te weten, dat het nieuwe Italiaansche ministerie aan Frankrijk, Oos tenrijk en Duitscbland het voorstel zal doen tot het houden van een congres, ten einde de Valicaansche quaestie te regelen. Alexander Pillon is in den ouderdom van 84 jaren overleden. Hij vervulde in vroegere jaren de betrekking van bibliothecaris der nationale bibliotheek in het Louvre, en was een der beste Hellenisten in Frankrijk. Behalve andere werken

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2