Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Zwartsluis Mr. R. J. W. F. baron Van Hoëvell, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Nieuwleusenmet 1 April bij de directie der marine te Hellevoetsluis tot opzichter van politie, de gepension. sergeant der mariniers H. J. Reisig, en bij die te Amsterdam tot teekenaar lste kl., den teekenaars 2de kl. J. Roos en F. A. J. Gemer. Zij werd door eene talrijke volksmenigte begroet en zou te Belgrado baar verblijf bouden. Rechtzaken, Gemengd Nieuws. Op den 23sten dezer werd door de commissie voor den watersnood te Dordrecht eene collecte voor de noodlijdenden gehouden. Al spoe dig bleek, dat zij niet de eenige was, die zich met deze taak had belast, maar dat ook zekere P. J. E. zich op weg had begeven en zich aan onderscheiden woningen als collectant voor den watersnood had voorgesteld; daar, waar hij dit minder veilig achtte, werd door hem een inteeken- lijst gepresenteerd op een werkje getiteld: „Een handvol dichtbloemen", dat ten behoeve der nood lijdenden zal worden uitgegeven en waarmede E. door een boekhandelaar te Dordrecht belast was te colporteeren. Dat van de bedriegelijke hande lingen van E. menigeen de dupe werd, laat zich licht begrijpen, te meer, omdat hij zijn uiterlijk voorkomen geheel in overeenstemming had ge bracht met de taak die hij zich»had opgelegd, en op de meest eenvoudige manier zich aan meldde, een geldzakje voorhoudende en roepende „collecte voor den watersnood", zoodat een ieder dacht met de werkelijke collecte te doen te hebben. In politiebewaring gebracht, is hij, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, naar het huis van arrest gebracht. Een paar dagen geleden is te Hitzum (Franekeradeel) een kind in zijn stoel, waarin vuur gezet was ter verwarming, in brand geraakt. Het bekwam zóó hevige brandwonden, dat het kort daarop onder hevige pijnen overleed. Hoewel de „König Wilhelm" reeds zeer diep in het zand gezonken en zwaar lek is, willen de Engelsche ondernemers, naar men ver zekert, het plan, om het schip af te brengen, nog niet opgeven. Zij moeten voornemens zijn werk tuigen uit Engeland te ontbieden, om het schip te lichten. Het doen van werkzaamheden is nu echter veel moeilijker, omdat het vaartuig thans op de buitenbank rondom in 't water ligt. De studenten te Jena hebben geza menlijk de officieren van het. garnizoen aldaar tot een duel uitgedaagd, omdat een luitenant aan een zijner ondergeschikte manschappen, die tevens 3ludent is, een beleedigende laak had opgedragen. Te Harderwijk is Vrij dag-morgen het lijk van den onlangs door kolonialen mishandelden grijsaard, die Dinsdag aan de gevolgen dier mis handeling is overleden, ter aarde besteld. Tot heden is het nog niet 'gelukt den dader van dezen manslag te ontdekken, ofschoon twee militairen zich nog steeds in voorloopig arrest bevinden, als verdacht. Een dame uit Oudenbosch heeft o. a. voor de noodlijdenden 1600 gekookte eieren naar de hoofdcommissie te 's-Hertogenboseh gezonden. Vr ij dag-na middag had een persoon, die bij den restaurateur var. het station van 't Rijnspoor te Rotterdam eene boodschap had verricht, de onvoorzichtigheid over het voor 't pu bliek verboden terrein van den spoorweg te loo- pen, om zijn weg te bekorten. Nabij het Boeren- gat, waar men bezig was met het rangeeren van treinen, kwam hij met een der treden van een achteruitrijdenden trein in aanraking, waardoor hij viel en de trein hem over de bejde voeten ging, zoodat deze verbrijzeld werden. Na voor- loopige geneeskundige hulp werd hij per draag mand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy echter spoedig daarop aan de bekomen wonden is overleden. Naar men verneemt, heeft zich in de laatste dagen een aantal Carlisten ter dienstne ming bjj het leger in onze O.-I. bezittingen aan geboden, en is het meerendeel daarvan reeds aan genomen. Uit Belgrado wordt officieus gemeld dat de te Linz geïnterneerde mejuffrouw Merkus van daar ontvlucht is en te Belgrado aangekomen. De arr.-rechtbank te Leeuwarden deed Zater dag uitspraak in de zaak van S. D. v. V. en J. F. H. K. Beiden brachten iodium-ijzer-levertraan in den handel, en de laatste plaatste onder zijne onderteekening onder de advertenties: „opvolger van apotheker S. D. v. V." Dit gaf den eerste aanleiding te adverteeren, dat de tweede zulks deed, om het publiek in den waan te brengen dat hij met zijne debietzaak als apotheker ook zijn specialiteitshandel in levertraan had overge nomen, terwijl S. D. v. V. tevens adverteerde, dat J. F. H. K. een preparaat van levertraan in den handel trachtte te brengen, waarvan de wer king voor het organisme schadelijk is, zoodat hij iedereen waarschuwde zich voor schade te wach ten. De rechtbank verklaarde S. D. v. V. schul dig aan laster in gedrukt schrift dat verspreid is geworden, twee malen gepleegd, en veroordeelde hem tot 2 geldboeten, ieder ad 50, en de kosten van het geding. Naar men verneemt komt S. D. v. V. in hooger beroep. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Februari. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een twcej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den contr. late kl. bij" het binneDl. best. op Java en Madura W. Th. P. Martens; aan den hoofdonderw. aan de openb. 3de 1. s. te Batavia J. Schoonderbeekaan den lsten commies bij de algem. rekenk. H. E. A. Rcdeker en aan den waterschoot te Samarang D. W. Tarenskeen; een tweej. verlof naar Eoropa, tv. ziekte, aan den lsten huipond. aan de openb. 4de 1. s. te Batavia J. A. Broos. Benoemd: Tot resid. van Kadoc C. A. G. Van Zijll de Jong; tot ads.-res. van Koedoes C. M. Ketting Olivier; tot hoofdond. (ond. late kl.) aan de openb. 3de 1. s. te Amboina J. C. Tamson, tot lsten huipond. (onderw. 2de kl.) aan de openb. éde 1. s. te Batavia F. J. C. Klaar; tot comm. op het resid.-kant. te BaDjoemas F. G. Strie- lack; tot comm. bij 'elands alg. pakh. te Padang C. J. Peltzer; tot comm. op het bar. van den ads.-res. van Painan (Sumatra's westk.) J. W. Maurer;"tot comm. 3de kl. bij den post- en tel. J. G. W. Hoekstra; tot posth., teven9 coll. over de eil. Bonerate, Kalao en Tana-Djampea, (gouv. Celebes) F. W. A. Oosthoek; tot cipier te Padang Ch. W. Boombergen. Bij het binnenl. best. op Java en Madnra: tot contr. late kl. J. A. Van don Broek, en de ambt. op nonact. Mr. H. Kuneman; tot contr. 2de kl. H. J. Borgerhoff van den Bergh; tot adsp.-contr. A. T. Cock; tot lsten klerk ter griffie van dat coll. E. A. F. P. Chun. Ontslagen: Eervol, de ambt. op wachtg. G. H. W. Muller; eervol, de comm. op het res.-kant. te BaDjoemas B. Pas. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de mil. ambt. 2de kl. J. C. Blom. Bevorderd: Tot maj. bij de inf. G. De Bont; tot lsten luit. bij de art. K. G. A. Vemer. Geplaatst: Bij het hosp. te Soerabaya, de off.-van-gez. 2de kl. J. A. Lodewijks en G. Myatowitschbij den geneesk. dienst van Sumatra's westk. de off.-van-gez. 2de kl. J. P. G. Johansen bij het 5de bat. de 1ste luit. J. Buddingh; bij het linker 12de bat. te Meester Cornelis, de 1ste luit. J. H. Van Batenburg. Departement der Marine. Benoemd: Tot 2den stuurman by de gouv.-marine U. Uges. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" brengt een ministerieel besluit ter openbare kennis, waarbij de intrest der schalkistbons, loopende van drie tot vijf maan den, bepaald wordt op 1 pCt., van zes tot elf maanden op 11 /2 pCt., en tot een jaar op 2'/, pCt. De kamer van afgevaardigden heeft de ver kiezing van den heer Aymé de la Chevrelière, in het departement der beide Sèvres, met 333 stem men tegen 152 nietig verklaard, omdat de geeste lijkheid en de administratie zich bij deze verkie zing verre te buiten waren gegaan. In de commissie der Kamer voor 't voorstel betreffende de amnestie zijn gekozen twee afge vaardigden, die voor de algemeene amnestie, en acht, die voor individueele kwijtscheldingen zijn. Groot-Britannië. Volgens bericht uit Cape Coast Castle heeft de commandant van de Britsche zeemacht te Whydah ingesteld een hof van enquête, dat den koning van Dahomey beeft veroordeeld tot 't betalen van een zware boete, voor de beleedigingen Engel- schen aangedaan door zijne onderdanen. Drie maanden uitstel zijn verleend. Zoo geen betaling volgt, zal de kust geblokkeerd worden. Telegrammen. KAIRO, 26 Maart. De prins van Wales is hier aangekomen en door den khedive ontvangen in tegenwoordigheid van den Russischen prins Alexis. BELGRADO, 26 Maart. Uit officieuse broa verneemt men, dat het antwoord van de Servische regeering, aan hare vertegenwoordigers in Oosten rijk en Rusland gericht, een vredelievenden geest ademt. NIEUW-YORK, 26 Maart. Berichten uit Mexico van den 15den, over Havana aangekomen, melden dat de insurgenten bij Jalapa zich van den weg naar Vera-Cruz hebben meester gemaakt. De staat van beleg is afgekondigd in de staten Puebli, Tabasco en Vera-Cruz. Uit Galveston wordt be- richt dat de commandant van Matamoras en gedwongen leening heeft gesloten,, om de stal tegen de opstandelingen onder Diaz te dekken. Een bericht uit St.-Thomas bevestigt dat Jacm-J dooi; de opstandelingen (op Haïti) onder Tana bezet is. De generaals Caval, Boiror. en andere» zouden St.-Thomas verlaten hebben, om zich bj de opstandelingen aan te sluiten. De presides van St.-Domingo heeft het oostelijk en zuideljï deel van Haïti in staat van beleg verklaard, 4 haven Jacmel gesloten en is met zijn leger tege de opstandelingen opgerukt. WASHINGTON, 26 Maart. Het Kabinet hee' gisteren langdurig beraadslaagd over den opstan in Mexico en over het verzoek der locale autor teiten aldaar om vergunning te verkrijgen t« den aankoop van wapenen in de Vereenigo Staten. De Amerikaansche zaakgelastigde te Mexit is aangeschreven, namens de Unie zijne goei diensten tot herstel des vredes aan te bieden. SHANGHAI, 26 Maart. De Duitsche gezat heeft het tractaat tusschen Duitschland en Chit opgezegd. ROME, 26 Maart. Het officieele orgaan maa de samenstelling van het nieuwe kabinet beken De ministers hebben den eed reeds afgelegd e heden hunne eerste bijeenkomst gehouden. SAN-SEBASTIAN, 26 Maart. Er hebben hii eenige manifestatiên plaats gehad, ten gunste vï het behoud der fueros. De daardoor op sommie punten ontstane ongeregeldheden zijn echter spoedi onderdrukt. LISSABON, 26 Maart. De democratische pari heeft een feestmaal gehouden ter eere van overwinning der Fransche democratie. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier o 25 Maart. Ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercl senEen koopmans- en winkelhuis en erf waari de tabakshandel en sigarenfabriek wordt uitgi oefend aan de zuidzijde van de Haarlemmerstrai en aldaar aan den hoek van de oostzijde der Doi kersteeg, alwaar geteekend N». 2, sectie H, N 553; kooper J. De Koning alhier, voor ƒ10401 Ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wiji stroom: Een heerenhuis met erf en tuin aan oostzijde van het Rapenburg tusschen de Hou straat en de Kloksteeg, N°. 36, sectie G, N°. 52( kooper J. C. Meysing q.q., voor 11000; ei buitenverblijf genaamd „Veldzicht" aan de Haaj sche en Delfsche trekvaart buiten de voormali; Wittepoort onder de gemeente Zoeterwoude, g< teekend wijk F, N°. 100, sectie A, N°. 282! 2823 en 2824; kooper J. C. Meysing q.q. vot 5200; een huis en erf aan de oostzijc van de Middelstegracht omtrent den Ouden Riji N". 159, sectie I, N°. 1372; kooper G. W. Va der Drift, voor ƒ1000. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 26 Maart. L. Van der Kaay jm. 26 j. en P. C. Van Leei wen jd. 26 j. P. Hanselaar wedr. 62 j. e M. J. Van der Togt wed. 46 j. J. Mater jm. 24 en E. Thiel jd. 19 j. N. Turenhout jm. 31 en D. Moolenaar jd. 35 j. C. Enseling jm. 30 en J. M. De Mey jd. 23 j. R. Van der Heli jm. 32 j. en A. Vogel jd. 34 j. Marktberichten. Amsterdam, 27 Maart. Tarwe per 2400 k< Nov. ƒ308. Rogge per 2100 kg. Odessa 7f 180; Taganrog 186; Petersburger 183, 181 Op levering in deze maand Mei 181, 180

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2