N°. 4947. Dinsdag A0. 1876. 28 Maart. Watersnood. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels .7.".f 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte Aan ons bureel is nog ingekomen ƒ25.van de Leidsche Katoendrukkers-vereeniging van de Heeren De Heyder Comp., welk bedrag door ons aan de Leidscbe Subcommissie is overhandigd. STA OS-BERICHTEN. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI-' DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot koatnlooze Vaccinatie en Revacclnatle voor onver- mogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortdaring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag IS februari, Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag IA Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver- volgens, telkens met eene tosscbenruimte van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags ta één uor voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, i Februari 1876. LEIDEN, 27 Maart. De heden alhier gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming heeft 5441 opgebracht. Door w'ylen mejuffrouw J. Wisman, onlangs te Rotterdam overleden, zijn besproken de volgende legaten, vrij van successierechtAan het R.-K. parochiaal armbestuur te Leiden 5000aan de armen van de Ned. Herv. gemeente aldaar 2000; aan de armen van de Evang. Luthersche gemeente aldaar ƒ1000 en aan de te Frederiksoord geves tigde Maatschappij van weldadigheid (afd. Leiden) ƒ1000. Heden werd alhier de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Het debiel, dat in 1874 het getal van 1.770.632 kilo bereikte, sleeg in 1875 tot 1.854.567 kgr. De gemiddelde brood prijzen in 1875 waren de laagste gedurende het negenjarig bestaan dier fabriek, alsgebuild brood 18.36 ct., ongebuild brood 13.35 ct. per kgr.rog gebrood 14 ct. per 1'/, kgr. Door den heer H. C. Juta, secretaris der Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweek school voor zeevaart alhier, is een bundel „Zee mansliederen" verzameld, uitgegeven door genoemde Commissie en aangeboden aan „ferme jongens en kloeke mannen van 's rijks zeemacht." Dit werkje, dat niet in den handel is, bevat behalve de be kende zeemansliederen van Heye e. a. er twee van M. A. Brandts Buys: een Wilhelmusliedje, begin- uende Ran plan plan, en het „Schipperslied." Bovendien is het voorzien van eene afbeelding dier inrichting, waardoor zoowel den jongens, ook wanneer zij eenmaal de kweekschool verlaten hebben, de gelegenheid gegeven wordt om nu en dan een vaderlandsch lied te zingen, als zich tel kens den tijd voor den geest te brengen, die zij aan die voor hen zoo heilzame inrichting hebben doorgebracht. Is bovendien, zooals wij vertrouwen, het tijdstip nabij waarop de lijfstraffen bij de marine zullen worden afgeschaft en door den minister eenige gunstige overgangsmaatregelen genomen, met des te vroolijker hart zullen de kweekelingen een der liederen uit hun bundel aanheffen. De 1ste luit. J. Van Wijk van het 3de bataljon 4de reg. inf. alhier in garnizoen is door den minister van oorlog benoemd tot adjudant hij het 1ste bataljon van genoemd reg. te Delft. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.50, 5.30 en 2.70; de laagste 26,00, ƒ5.10 en ƒ2.65. Tot de lotelingen die bij het reg. grenadiers en jagers zijn geslaagd voor het examen van milicien-sergeant behooren nog: De Goede, van Schiedam, (niet van Leiden, zooals eerst is opge geven); Van den Berg, van Leimuiden; Duyser, van Leiden. Uit Oude-Wetering (gemeente Alkemade), wordt gemeld dat er eindelijk in het dorp in eene lang gevoelde behoefte is voorzien. Tot heden ontbrak het aan een goed pad en aan verlichting. Daar tot de burgerlijke gemeente tal van grootere en kleinere dorpen of buurten behooren, meende de gemeenteraad geen vrijheid te hebben alleen de grootere vereenigingen van huizen [van behoor lijk licht bij winteravond te voorzien, om geen naijver te wekken bij de kleinere buurten; en tot eene algemeene verlichting te besluiten, dit liet weer de kas niet toe. Men sloeg nu een midden weg in en bepaalde, dat de gemeentekas in de verlichting en het onderhoud van het daartoe be- noodigde materiaal zou voorzien, indien de buur ten zelveri voor de aanschaffing van lantarens enz. zorgden. Op het initiatief van den hoofdonderwijzer der openbare school, den heer Diepenhorst, vormde zich nu eene commissie, die binnen korten tijd van de ingezetenen eene som van p. m. 500 wist bijeen te krijgen. Daarvoor zijn er nu op een lengte van 1400 M. 32 lantarens, voorzien van (linke petroleumlampen, die een helder en zeer voldoend licht verspreiden. In de Zaterdag in Den Haag gehouden al gemeene vergadering van het koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- Indië zijn tot bestuursleden gekozenMr. C. J. F. Mirandolle, Dr. P. Bleeker en Prof. G. Nümann te Delft. Door het instituut is een bijdrage van 300 geschonken aan de Sumatra-expeditie. In Juni a. s. zal een plechtige algemeene vergadering gehouden worden ter viering van het 25-jarig bestaan. Voor de expeditie naar de Boven- Djambi en Korintji-vallei is te Sneek ingeschreven voor eene som van 83.50. Uit het voorloopig verslag van het onder zoek in de afdeelingen der Tweede Kamer om trent de belastingwetten was de slotsom van de meeste leden dat de gedane voorstellen als een geheel beschouwd niet aannemelijk waren. Tegen het ontwerp lot invoering van een tabaksbelasting golden, behalve het benadeelen van handel, in- landsche cultuur en fabrieksnijverheid, de grieven: de uniforme belasting van 22 per 100 kilo gram, waardoor de minvermogenden onevenredig gedrukt zouden worden en de onwaarschijnlijkheid dat de consumtie hier te lande 12 millioen kilo gram zou bedragen. Naar men verneemt zal de Fransche regee ring niet ongeneigd worden bevonden, om ook met ons gouvernement in nadere onderhandelingen te treden over de suikerregeling en in Frankrijk den exercice in te voeren, als hier te lande de accijns wordt afgeschaft. Het stoomschip „Holland", van Balavia naar Nieuwediep, is 24 dezer te Suez aangekomen en zou den vólgenden dag het kanaal ingaan. De gemeenteraad van Nieuwkoop is bij den koning in beroep gekomen tegen een besluit van gedep. staten in deze provincie, waarbjj aan het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden hunne goedkeuring is onthouden tot het houden van vergaderingen en zitdagen, het ter visie leg gen van stukken, alsmede het in gebruik afstaan van 2 kasten tot berging van het archief, in het raadhuis. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft den minister van oorlog aangeboden den ingestor- ten boog der kazerne in de Pieterstraat voor reke ning der gemeente te doen herstellen, op voor waarde dat het garnizoen niet verminderd worde. Men schrijft uit Den Helder aan het „Vader land" Met de werkzaamheden tot' verbetering van de bestaande batterijen en forten is men hier druk in de weer. Het schijnt, dat men grootsche plannen met deze werken voorheeft. Het verwon dert evenwel menigeen, dat men begonnen is met de oostbatterij, die in het centrum der kustbatterij, gelegen is, te veranderen. Deze batterij wordt een groot bemuurd werk, een soort van fort, waarop een 8- of 10 tal vuurmonden van het zwaarst kaliber zullen komen te staan. Vervolgens is met de ver andering van het fort Erfprins een begin gemaakt. Er zal een rij kazematten in komen, die zich over de geheele lengte van het fort, nagenoeg van het observatorium tot aan Kaaphoofd, zal uitstrek ken en waarin bijna 1000 man zal kunnen wor den gelegerd. Op die kazematten komt een groote kustbatterij voor een 20-tal vuurmonden van de grootste soort, om aan de zwaarst gepantserde vijandelijke oorlogschepen het binnenloopen te be letten. Een dergelijke kustbatterij zal bij het fort Kijkduin, dat alsmede geheel veranderd wordt, worden gelegd om het binnenloopen van het Schul- pengat tegen te gaan. Bovendien worden boringen verricht op de Harssens en op de Laan voor de aldaar te bouwen zeetorens. Dit alles echter is nog slechts een deel van al de kolossale werken welke hier achtereenvolgens zullen worden gebouwd. Men kan zich eenigszins een denkbeeld van den omvang der positie vormen als men nagaat dat, naar men hier verzekert, daarmede een bedrag van 15 millioen zal gemoeid zijn, ongerekend nog de kosten van het zwaar geschut. Voor die som kan men een pantservloot uitrusten. Nederland zal daardoor evenwel een versterkte zeehaven be zitten, waarop het trotsch zal kunnen zijn en die het door menige mogendheid zal worden benijd. Van 20 Febr. tot 18 Maart zijn, blijkensunge- komen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 162, Noord-Holland 6, Utrecht 11Friesland 68, samen 247 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 237 runde ren aangetast. Bij beschikking van den minister van kolo niën is J. Hol, teekenaar 3de kl. bij de directie der marine le Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als scheepsteekenaar aan het marine-etabl. te Soerabaya. Tweede Kamer. De heer Mees heeft verlof bekomen nader de regeering te interpellee- ren over den toestand van den nieuwen Maas mond na de laatste stormen. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn voortgezet. Met 36 tegen 28 stemmen is aanganomen eene motie van den heer Moens uitmakende dat de onder- wijsvakken aan de universiteit in de wet zullen worden opgenomen. De behandeling der artt. 34 en 35 is geschorst om een nieuw programma, door den minister voor te stellen. De arlt. 3647 en 50 zijn, sommige na eené kleine wijziging, goedgekeurd; artt. 43 is aangehouden tot na artt. 55. Volgens heden in Den Haag ontvangen tele- grapliisch bericht, is H. K. H. prinses Zu Wied van een zoon bevallen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1