N°. 4945. Zaterdag A0. 1876. 25 Maart. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer0.!7i* Grootere letters naar plaatsruimte Zij die zich met 1 April a. 8. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvan gen de nog verschijnende nummers tot dien da tam gratis. Van het kwartaal Haart, April en Hel worden dan alleen de belde laatste maanden ln rekening ge bracht. LEIDEN, 24 Haart. Iri de gisteravond gehouden departements vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werden, in plaats van de aftredende heeren J. M. E. Dercksen en D. F. Van Heyst, die niet herkiesbaar waren, tot leden van het Bestuur ge kozen: de heeren Mr. M. H. A. Lisman en P. Van der Velde Erdbrink en voorts tot leden der verschillende van het departement uitgaande com- missiën, als: voor de spaarbank: de heeren Mr. C. H. P. Klaverwijden en P. Van der Velden Erd brink voor de leesbibliotheekde heeren A. Van Driel, A. Koetser, Dr. W. Palmer Van den Broek en H. Burgersdijkvoor de zangscholen en man nenkoren: de heer J. Godefroi; voor de bewaar school: de heer G. Japikse; voor de spaarkas: de heeren P. G. Houlhuyzen, J. C. Rijk en J. P. J. Van Ewijk; voor de volksvoorlezingen: de hee ren W. T. Werst, I. J. Reyst, P. C. H. M. B. D. Kraal en A. L. De Sturlerterwijl als commissie tot het nazien der boeken en effecten van de spaarbank werden benoemd de heerenDr. W. Palmer Van den Broek en D. J. Braakenburg, waaraan uit het Bestuur werd toegevoegd de heer Prof. P. Van Geer. Ds. Ph. Peter te Valkenburg heeft voor het beroep naar Koudekerk bedankt. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Noordwijk is rapport uitge bracht omtrent den toestand der spaarbank voor Noordwijk en omstreken op '1 Januari 1876. Uit dat verslag blijkt, dat die zoo hoogst nuttige in stelling in het afgeloopen jaar weder in vele op zichten is vooruilgegaan en meer en meer in bloei toeneemt. Op gezegden datum waren er 15 in brengers, aan wie verschuldigd was aan kapitaal en renten f 15,192.16. De grootste inleg be droeg f 2020, de kleinste f 0.10, de gemiddelde plus minus f 100. Aan renten heeft de spaarbank in 1875 ontvangen ƒ446.76 en uitbetaald 353.63, geeft dus een goed saldo van 93.13. Toch stond het aantal deelhebbers in kleinere evenredigheid tot het totaal der ingebrachte gelden, dan het vorige jaar het geval was, en ook het getal der teruggevraagde boekjes was percentsgewijze veel grooter. Er werd voorts gewezen op de wensche- lijkheid om toch vooral een zeker maximum van inbrengst te bepalen, om voor sommen boven de 500 de rente op hoogstens 3°/0 te bepalen en tot het oprichten van een afzonderlijk reservefondss over te gaan. De raad heeft besloten de trak tementen der hulponderwijzers te verhoogen met f 50 en dus te brengen op 600. De Maatsch. van weldadigheid wordt op de wereldtentoonstelling te Philadelphia vertegen woordigd door eene collectief-inzending. Deze be staat hoofdzakelijk uit een model van eene vrij boerenwoning, eene teekening van eene der zes boerderijen, twee collectiën platen en phologra- phieën, voorstellende gezichten in de koloniën, portefeuilles met teekeningen en schoonschriften van de leerlingen der teeken- en lagere scholen, en verschillende voorwerpen in de werkplaatsen vervaardigd, als: russchenmat, koedekken, koffie- en steenkolenzakken, looper- en tapijtgoed, mand en touwwerk en stroovlechten. Hierbij is gevoegd eene complete verzameling van verslagen, regle menten, statuten en jaarboekjes, terwijl de direc teur de heer C. J. M. Jongkindt Coninck daarbij zond eene korte beschrijving van de Maatsch. van weldadigheid, in het Engelsch, Fransch en Duitsch, welke aan belangstellenden zal worden uitgereikt. Op de onlangs te Parijs gehouden veiling van schilderijen, waarvan wij in een vorig nommer melding maakten, zijn vier doeken voor rekening der Ned. regeering aangekocht: een steengroeve, door Begeyn; een binnenhuis, door Van Deelen, en twee portretten, door Van den Tempel. Op een andere veiling werd nog voor eene onzer rijksverzamelingen aangekocht: „Une assemblee galante", van P. Codde. Gisteren werd te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt het aangekondigd nationaal concours van organisten gehouden. Er hadden zich 23 mededingers doen inschrijven; enkelen werden verhinderd op den bepaalden dag tegenwoordig te zijn, anderen bedankten wegens andere belet selen. Te 10 uur meldden zich, volgens programma, de overigen aan, om voor de jury de vereischte proeven af te leggen, die over de toelating tot den wedstrijd moesten beslissen. Deze proef was: 1°. het spelen vierstemmig van eene op te geven melodie en diezelfde melodie in de bas te leggen2°. eene gemakkelijke orgelcompositie a vue te spelen. De jury bestond uit de heeren S. De Lange (Rotterdam), G. A. Heinze (Amsterdam), R. Ho! (Utrecht), ge kozen door het taeerendeel der inschrijvers, en uit de heeren C. Philbert, namens de vereeniging tot bevordering van orgelmuziek te Amsterdam, en Joh. M. Coenen, namens het paleis voor volksvlijt. Tot den wedstrijd werden toegelaten de heeren J. F. Tierie (Wageningen), H. De Vries (Broek in Waterland), B. A. Hendriks (Amsterdam), W. Ezerman (Arnhem), Joh. Bastiaans Jr. (Haarlem). De prijsopgave was Preludium en Fuga in A Mol van Bach; vrije improvisatie ter keuze van den deelnemer. Omstreeks halfvier was de wedstrijd afgeloopen. De uitspraak volgde onmiddellijk. De eerste prijs, massief gouden medaille, aan de eene zijde verloonende het paleis voor volksvlijt en aan de keerzijde de inscriptie„Nationaal concours van organisten, 23 Maart -1876", werd toegekend aan den heer H. De Vries; de tweede, in verguld zilver, aan den heer B. A. Hendriks. Men verneemt dat deze mededinger slechts 17 jaar telt. Het zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op ^Voensdag 5 Juli te Velzen, op het landgoed „Beekenstein", eigendom van de familie Boreel van Hoogelanden. De Duitsche orde Balije van Utrecht heeft 5000 geschonken voor de overstroomden. Het hoofdcomité der Ned. Vrouwen-veree- niging „De Faam", gevestigd te Deventer, heeft eene bezending van allerlei kleedingstukken en dekens voor de noodlijdenden van den watersnood in Gelderland en Noord-Brabant afgezonden. Men zal zich herinneren, dat het overschot van de toen ingezamelde gelden voor het standbeeld der Faarn, welke de Nederlandsche vrouwen aan Z. M. den Koning hebben aangeboden, rentegevend zijn belegd, met bestemming om bij eventueele rampen tot een weldadig doel te worden besteed, hetgeen reeds meermalen is gedaan. De „Staatsct." bericht dat te 's-Hertogen- bosch het water geregeld blijft vallen. Gistervoor middag te 8 uur teekende het 5.86 M. boven A.P.in 24 uren gevallen 0.12 M. Het verkeer voor personen en goederen op den spoorweg Zevenaar-Kleef is heden weder ge opend. Op den spoorweg Venlo-Wesel loopen sedert 21 dezer weder alle treinen. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. consul-generaal te Hamburg is door den Hamburg- schen senaat, onder dagteekening van 10 Maart jl., eene bekendmaking uitgevaardigd, waarbij, „in overeenstemming met een in het koninkrijk Prui sen genomen maatregel, de invoer en doorvoer van rundvee, kalveren daaronder begrepen, uit het koninkrijk der Nederlanden, het koninkrijk België en het groothertogdom Luxemburg tot nadere beschikking verboden wordt." De luit.-ter-zee Isle kl. J. C. Joekes, officier van politie bij de directie der marine te Amster dam, wordt met 1 April gedet. bij het depart, van marine en met dien datum in eerstgem. werkkring vervangen door den luit.-ter-zee 1ste kl. J. F. M. Lange; de scheepsklerk E. E. M. Schoevers, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld. De 1ste luit. C. J. Vaillant, van het instructie-bataljon, is benoemd tot instructeur op den wetensch. cursus van dat bataljon. Heden is tot lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Eindhoven herkozen Mr. A. J. H. Van Baar, met 881 van de 904 uitgebr. stemmen. Tweede Kamer. Na discussie is verwor pen met 41 tegen 32 stemmen het amendement der commissie van rapporteurs tot opneming der faculteit godsdienst weienschap aan de hoogescholen het amendement Van Naamen tot opneming der faculteit godgeleerdheid daarentegen aangenomen met 43 tegen 30 stemmen. Maandag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot secretaris bij Hd. gezantschap te St.-Petersburg Mr. L. H. Ruysse- naers, secr. van legatie bij het ministerie van builenl. zaken, en tot attaché bij het Ned. corps diplomatique Mr. A. Heemskerk; lot adjuoct-com- mies bij hel ministerie van buitenl. zaken, met ingang van 1 April, Mr. D. baron van Hogendorp tot notaris binnen het arrond. Arnhem, standpl. de gem. Wageningen, J. M. F. Van Everdingen, cand.-notaris te Tiel; K. J. Gey van Pittius, ontv. der dir. bel. en acc. Ie Ravenslein, benoemd tot ontv. derz. middelen te Weesp. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfelf is in de Nieuwstraat alhier de timmerman v. W. van de tweede verdieping van een perceel, waar hij eenige herstellingen verrichtte, op de straat gevallen en erg gekneusd door drie personen naar zijne wo ning op de Garenmarkt gebracht. Hedenmiddag om halftwee is in de Korte Hoefslraat alhier het tweejarig dochtertje van D., wonende op de Zijdgracht, overreden door een man die op een wagentje petroleum rondventte. Het kindje is zwaar gekneusd naar hare ouders gedragen. Gisterochtend is te Dordrecht, ter wijl vier werklieden bezig waren om den gevel muur voor het in aanbouw zijnde pand van den heer J. L. W. aan de Wolwevershaven op te metselen, een gedeelte van dien muur vooroverge- stort, de daarvoor geplaatste stelling gebroken en zijn de daarop aanwezige werklieden daarmede naar beneden gevallen, met het ongelukkig gevolg, dal de metselaar S. Steenwjjk, oud 62 jaar, ten gevolge

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1