LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag A0. 1876. 24 Maart. Watersnood. N". Wif. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte Voor de slachtoffers van den watersnood zijn sedert gisteren nog ontvangen: van J. B. ƒ1. S. F. S. ƒ1.een ornberclubje van Jan 1.50; een omberkransje 4.35; de oudelieden en dienstboden in het oude- mannen- en vrouwenhuis alhier ƒ6.70; K. S. 5.50W. B. ƒ2.50; A. B. C. ƒ15.E. en M. ƒ3.uit den spaarpot van Corry, Adrienne en Marie 2.47'/2; H. B. een bankbiljet van 25.in de Bus: in enveloppe 5.25 en los 11.52; te zamen 84.79'/a. Totaal met de vorige opgaat ƒ404.34'/j. Wij verzoeken verdere liefdegiften te bewaren voor de groote Collecte op Maandag a. s. Wat wij nog ontvangen, zullen wij de commissie ter 'hand stellen, die zich alhier heeft geconstitueerd. S T A D S-B E It 1 (J M '1' ~ËT. JACHT en VIS9CHEKIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor liet aanstaande seizoen 1876/7 in het bezit wenschen te zien van JACHT- of VISCHAKTEN, of wel van eene kosteloos vergunning tot uitoefening der viiicherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoining daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den li, den Afrit dezes jaare moeten terugbezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blanco verzoekschriften tot liet bekomen van buiten gewone machtiging lot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte en het visschen als het loater met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulliDg verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 26 Februari 1876. LEIOESI, 23 Haart. De commissie die zich thans ook hier Ier stede heeft gevormd, ten einde giften in te zamelen voor hen, die door den watersnood zoozeer hebben ge leden, bestaat uit de heerenDr. J. A. Boogaard, Dr. W. C. Van den Brandeler, S. De Clercq, Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravensloot, Dr. H. G. Hagen, H. C. Hartevelt, H. W. Hazenberg Jr., Mr. C. W. Hu- brecht, J. Kappeyne van de Coppello, W. G. De Bruyn Kops, Dr. C. Leemans, Mr. P. C. Librecht Lezwijn, W. A. Baron Mulert tot de Leemkule, Mr. J. Van Outeren, K. Polano, Mr. F. Maclaine Pont, A. C. Quant, Jhr. L. Ridder van Rappard, Mr. P. Du Rieu, J. Scheltema, Dr. J. H. Scholten, D. A. Schretlen, A. W. Sijlhoff, J. Van Toorn, S. B. Vos, J. J. Van Wensen, E. W. Wichers en J. C. Van der Zweep. Maandag a. s. zal door hen een collecte aan de woningen der ingezetenen worden gehouden. Moge aan dit beroep op de algemeene weldadigheid als dan op waardige wijze beantwoord worden en de commissie hare pogingen met een goeden uitslag bekroond zien. Het getal bons, dit jaar uitgereikt aan hen die plantjes aanvroegen, om ze gedurende den zomer op te kweeken, bedraagt 146 meer dan in het vorige jaar, en wel 620, om 3332 plantjes. Dat deze poging door de Commissie der Volksbijeen- komslen dus op prijs wordt gesteld en dat ze geen hersenschim najaagt, blijkt hieruit duidelijk, gelijk trouwens de ten vorigen jare gehouden tentoon stelling er opnieuw een zichtbaar bewijs van was. Bijzondere vermelding verdient de belangstel ling van het Bestuur der Werkmansvereeniging „Nut en genoegen" alhier, daar het niet alleen slechts tegen vergoeding van de koslen voor vuur en licht de lokalen dier vereeniging voor de zit tingen der Commissiën afstond, maar met niet genoeg te prijzen hulpvaardigheid haar terzijde- slond, bij het bewaren eener goede orde. Dat de ijverige voorzitter dier vereeniging, de heer Goe- deljee, in dit opzicht niet de minste was, zullen zij begrijpen, die welen hoezeer hij steeds bij de hand is, waar het de belangen van den werk man geldt. De stekplantjes zullen den aanvragers afgeleverd worden door den bloemist der firma Von Siebold C0., in 't begin van Mei. Naar het „Vaderland" verneemt zal de com missie voor de akten-examens voor lager onderwijs in Zuid-Holland dit voorjaar worden bijgestaan als deskundigen door de heerenBrouwer te Leiden en Van Riet te Gharlois voor de Ned. taal, Straub in Den Haag en Van Heumen te Dordrechl voor het rekenen, Van Wijk te Leiden en Van der Brugh in Den Haag voor geschiedenis, Van Ever- dingen te Delft en Gediking te Scheveningen voor de aardrijkskunde, Dr. Kann te Schiedam en Koo- mans te Delft voor natuurkennis, Van Dijk uit Leiden en Ludolph uit Rotterdam voor paedagogiek, Landman en Kamerbeek te Rotterdam voor wis kunde, Schmidt Crans in Den Haag voor teekenen, Sprenger te Haarlem voor gymnastiek, Slater te Rotterdam voor de Eog., Chatelain in Den Haag voor de Fr. en Rumscheidt in Den Haag voor de Hoogd. taal. Het examen in de handwerken van nut en smaak is opgedragen aan mej. Van den Ende iu Den Haag, bijgestaan door twee hoofdonderwijzeressen van bijzondere scholen al daar. De commissie zelve bestaat uit den inspec teur, voorzitter, en als leden de schoolopzieners Mr. J. J. Bergsma, Mr. S. Hannema, Mr. J. J. De Reus, en als plaatsverv. leden Prof. De Goeje en Mr. A. M. Cock. De collecle voor de noodlijdenden door den watersnood, gisteren te Voorschoten gehouden, heeft opgebracht ƒ888.60, waaronder eene gift van 200 en eene van 25. Bovendien is op de kostschool Noorthey gecollecteerd 19.20. Eene Dinsdag door B. en Ws. en raads leden van Oudshoorn gehouden openbare collecle voor de noodlijdenden door den watersnood heeft de voor deze gemeente aanzienlijke som van 600 opgebracht. De mededeelzaamheid was algemeen. Te Haarlem zal morgen door den burge meester, de wethouders, leden van den gemeente raad en den gemeente-secretaris in persoon eene inzameling gehouden worden. Te Hillegom is door eenige particulieren aan de huizen der ingezete nen eene collecte gedaan ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, met het gun stige gevolg, dat een bedrag van 388,75 werd bijeenverzameld, hetwelk zal worden overgemaakt aan de commissie te Amsterdam. Ouder voormeld bedrag is begrepen eene som van 21.65, bij eengebracht door de leerlingen der openbare la gere school. De afdeeling voor wis- en natuurkunde der kon. academie v. w. zal Zaterdag eene gewone vergadering houden. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, is gisterochtend van South ampton vertrokken. Dinsdag hadden zoo wordt uit Zoeter- woude gemeld vanwege de polderbesturen op metingen plaals aan den Hoogen Rijndijk, die als waterkeering moet dienen bij eventueele doorbraak van de Lek, en steeds eene hoogte rnoet hebben van 0.9 M. A. P. Herhaaldelijk is door Rijn land toestemming gegeven aan de eigenaren van aangelegde panden om, tot het verkrijgen van een oprit als anderszins, de kistingen te verlagen, waardoor de hoogte op zeer vele plaatsen tot 0.4 M -1- A. P. gedaald is. Nu de Lekdijk onlangs op het punt van doorbreken stond, begint men er over te denken den dijk weer overal tot zjjne oorspronkelijke hoogte terug te brengen, om het water althans uit het ten noorden van den Rijn gelegen deel van Rijnland te keeren. Z. K. H. prins Frederik heeft ƒ1000 ge schonken voor de noodlijdenden door den water vloed in Gelderland en ƒ2000 voor Noord-Brabant; H. K. H. prinses Marianne heeft aan den voor zitter der Haagsche commissie voor den watersnood 1000 doen toekomen. In de studentensociëteit „Nos Jungit Amicitia is de gelijkstelling van hel Amsterdamsche alhe naeum met de rijksuniversiteiten gevierd met een feest, waarbij onderscheiden hoogleeraren tegen woordig waren en het aan redevoeringen en luide bljjken van vreugde en ingenomenheid met het gevallen besluit niet ontbrak. In de lokalen der sociëleit „Machaon" van de militaire studenten was het niet anders. De veranda aan de achter zijde van dit gebouw was feestelijk met Chineesche ballons verlicht. Uit vele woningen wapperden vlaggen. Zoodra de wet aangenomen is, zullen manifestatiën en feestelijkheden van meer publieken aard plaats hebben. Door den aanhoudenden val van het water, die op de bovenrivieren krachtiger intreedt, wordt de toestand dagelijks meer geruststellend. De be staande afschuivingen en verzakkingen aan de dijken zijn niet verergerd, terwijl zicb geene nieuwe hebben voorgedaan. Te 's-Hertogenbosch leekende het water gisteren vm. 8 uur 6 M. boven A. P.; in 24 uren gevallen 0.12 M. De telegraphische gemeenschap mei en over België is thans mede geheel hersteld. Een wetsontwerp tot het stellen van nadere termijnen voor de oplevering van werken der Amsterdamsche kanaalmaatschappij is bij den raad van state aanhangig en zal eerstdaags hij de Tweede Kamer worden ingediend. De consul-generaal der Nederlanden te Londen heeft tot vice-consul te Gloucester aangesteld H. Cadenne aldaar, ter vervanging van W. Niks, die als zoodanig op zijn verzoek is ontslagen. Tweede Kamer. Art. 33 (vier faculteiten) en de daarop voorgestelde amendementen zijn den geheelen dag besproken. De minister heeft uit voerig het regeeringsvoorstel verdedigd. Morgen voortzetting. De minister van financiën heeft zijne memo rie van antwoord doen toekomen op het voorh verslag der c. v. r. over het wetsontwerp tot nadere regeling der kosten voor verrichtingen be trekkelijk het kadaster. Hij deelt geheel in de meening der meerderheid in eene afdeeling, dat het verleenen van inzage der kadastrale stukken niet kosteloos behoort te geschieden, en geeft voorts te kennen dat het niet in de bedoeling der regeering ligt om de vernieuwing der leggers bij de gemeentebesturen berustend kosteloos te doen plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot lid van het hoog milit. gerechtshof J. Vos, gepensioneerd kapt.-ter zee tot deurw. bij het prov. gerechlshof te Leeuwarden N. C. M. Koch, vroeger deurw. bij het prov. gerechtshof in Groningen, thans als zood. fung. bij de arrond.-rechtbank te Groningen; aan A. F. Bcheffers, op zijn verzoek, eervol ontslag

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1