LEIDSCH DAGBLAD. Een Roepstem. N°o 4943. Donderdag A0. 1876. 23 Maart. Watersnood. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte Groot is de ellende, door den hoogen waterstand op vele plaatsen van ons vader land ontstaan. Gaarne zal, hiervan zijn wij overtuigd, een ieder een offer willen brengen op het altaar der menschenliefde, om de duizenden te helpen, die have en goed verloren en van welke velen ter nauwernood het leven redden. Ook aan ons Bureel is eene bus ge plaatst. Sedert gisteren zijn nog ingekomen: van R. 2 coupons a ƒ1.48en 1 a 1.23'/,; B. K. (of B. R.) een bankbiljet van ƒ25.eenige knechts van een boekdrukkerij en binderij 5.80; B. W. een bankbiljet van ƒ25.Z. ƒ2. R«. ƒ10.— Mej. C. ƒ2. Y. Z. ƒ10. J. W. ƒ10.2 kantoorbedienden ƒ2.in een couvert 2.50; Suze en Liena ƒ1.Jacoba 0.75; uit de Bus ƒ22.351/,, te zamen 122.61. Totaal met de vorige opgaaf ƒ319.55 Voor verdere giften, hoe klein ook, blijven wij onze noodlijdende landgenooten nogmaals dringend aanbevelen. Al moge de natuur tot hare vroegere rust zijn teruggekeerd, de nood daarginds is er niet minder om. Ook kleedingstukken en levens middelen, waaraan de behoefte zich evenzeer doet gevoelen, zullen wij met erkentelijkheid in ontvangst nemen. Het heden ontvangene hebben wij aan de hoofd commissie te Amsterdam toegezonden. Die da delijk helpt, helpt dubbel. Van de directie der Stoombootmaatschappij „Volharding" hebben wij de verzekering ontvan gen dat het haar hoogst aangenaam zal zijn voor alles wat tot nut, voordeel en belang der nood lijdenden kan strekken, hare booten tot kostelooze verzending en bestelling in de verschillende diensten disponibel te stellen. Onze brievenbus is thans liefdadigheidsbus Jge- worden. S TABS-BERICHTE BURGEMEESTER en WETHOUDERS1 van LEIDEN, Gezien het adres van J. T. Van Velzen, houdende verzoek om vergunning tot het houden van een varken in de St.-Ursulasteeg N°. 12/14. Gelet op art. 132 der Algemeene politieverordening van 16 October 1873, Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27sten Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen het verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de -inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Maart 187o. Weer deed het kanongebulder zich hooren in bet Zuiden en het Oosten des lands; weer woei de nationale driekleur van menigen kerktoren; weer werden de trillende tonen van het klokgelui voortgedragen op de vleugelen van den wind. Maar geen feestgetij deed ditmaal de vuurmonden spreken met geen vreugdegejuich werd daarginds het dundoek begroet; geen blymare verkondigden de metalen slemmen der klokken daar hoog in de lucht. Zie, bij ganscbe scharen vluchten zij, de minst rampspoedigen onder de ongelukkigen, die er althans het leven afbrachten. Het leven, maar ook niet veel meer. Begrijpt gij het, wat die blikken beteekenen, die ze bij herhaling rugwaarts slaan? Daarginds stond nog vóór weinige dagen zoo me nige welvarende hoeve, zoo menig gezellig huisje, het eenige eigendom van een nijveren landman, de vrucht van jarenlangen arbeiddaar loeide het vee op den stal en rijpte het wintergraan op den akker. Maar de vijand kwam, de aloude vyand, de erfvijand van Nederland en met den stormwind tot bondgenoot beukte hij de dijken, waarachter de begeerlijke prooi lag, die hij belaagde. Niet zonder strijd behaalde hij de overwinning, ja op menig punt werd hij, dank zij de rustelooze krachts inspanning van gansche dagen en nachten, zege vierend afgeslagen. Toch was hij op vele plaatsen te machtig en teisterde hij dijken en dammen tot ze bezweken, zoodat de hemelhooge golven, die reeds op menige plek over de kruin der glooiende borstwering sloegeD, ten laatste met bulderend geweld zich een gemakkelijker doortocht baanden. Thans viert hij zijn triomf, de overwinnaar, en in woeste vaart voeren de golven de akelige tee kenen zijner vreeselijke zegepraal met zich mede. Hier zijn het de verstrooide stukken van het huisraad van een eenmaal gelukkig gezin die het oog treffen, ginds de levenlooze overblijfselen van het door den woedenden vloed verzwolgen vee, nog zoo kort geleden de onschatbare rijkdom van den tot den bedelstaf gebrachten landbouwer. Ja, reeds heeft men het lijk van een mensch op den slroom zien drijven. Wellicht kwam hij om, de ongelukkige, terwijl hij een moedige poging aanwendde om benarde natuurgenooten uit het vreeselijke gevaar te redden. En wie zal voor het oogenblik zeggen, hoeveel anderen nog den dood in de golven vonden? Eerst wanneer het vloei bare lijkkleed, dat zooveel dierbaars bedekt, zal zijn weggetrokken, zal men het antwoord op die vraag kunnen geven. Zulke verliezen wy kunnen ze niet lenigen. Maar toch, wij vermogen iets, ja veel. De onge lukkige landgenooten, wien het aan voedsel, klee- ding en dekking ontbreekt, kunnen wij te hulp komen om in hun oogenblikkelijke nooddruft te voorzien. Doch daarmee is nog niet alles hersteld. Die honderden woningen, die zijn ingestort, wie zal ze helpen opbouwen? Dat door den vloed verzwolgen vee door ander doen vervangen? Wie de onberekenbare schade helpen dragen van het verlies van den oogst, terwijl de akker, waarop het graan moest rijpen, is verkeerd in een moeras dat nog lang de noeste vlijt van den landman tot een ijdel pogen zal maken? Wie? Maar die vraag herhalen we niet. Het Nederlandsche volk is nog eenvolk van wel dadigheid en menschenliefde. Reeds heeft menige ongelukkige het oog geloken op het leger, hem door de hand der liefdadigheid gespreid; van alle zijden worden hun kleeding en voedsel toegevoerd, en dezelfde golven, die hun alles ontnamen, wor den dienstbaar gemaakt aan dat edele doel; tot duizenden en nogmaals duizenden zjjn ze reeds aangegroeid de giften, door ryk en arm bijeen gebracht om den nood van zoovelen te helpen lenigen. Zulke giften te ontvangen 't is geen schande, want ze worden toegereikt met den eer bied dien het ongeluk den gevers afdwingt. Weer is 't de oude wedstrijd, wie 't eerst en 't meest hulp zal bieden. In dien edelen kamp mogen ook wij, ingezetenen der eerste academie stad, niet achterblijven. Want al is er reed3 iets bijeengebracht om in den eersten nood te voorzien, er is nog veel, oneindig veel noodig om slechts gedeeltelijk te vergoeden wat er voor zoo menig een verloren ging aan huis en have, vee en veld. Mogen stormgeloei en golfgeklots voor een oogenblik de voorhand hebben gehad, Neerlands aloude liefdadigheid zal ten laatste zegepralen want dat zelfde sombere kanongebulder, dat angstig trillende klokgelui en die onheilspellend wuivende driekleur, al verkondigden ze den nood, waarin zoovelen verkeerden, voor gansch het volk waren ze toch ook de teekenen voor een feest gelyk er reeds zoo menig binnen onze landpalen werd ge vierd, een feest der weldadigheid. LEIDEN, 22 Maart. Ter- Gemeentesecretarie en op hel Museum in de Lakenhal op den Ouden Singel is tegen be taling van 30 cenls verkrijgbaar de catalogus van schilderijen, teekeningen, gravures, oudheden en andere voorwerpen in het stedelyk Museum. Wij vernemen dat de Rederijkerskamer „Van Lennep" alhier den 5den April eene uit voering zat geven, waarvan de opbrengst ten voordeele der noodlijdenden zal strekken. De goede krachten waarover deze vereeniging kan beschik ken en het liefdadig doel bij deze uitvoering be oogd, zullen menigeen aansporen hieraan zijn steun te geven. Het lokaal zal binnen weinige dagen bij advertentie worden bekend gemaakt. De val van het water op de bovenrivieren neemt toe, zoodat men mag vertrouwen dat het gevaar geheel geweken zal zijn. Door de vermin derde werking van den overlaat in den Ouden Rijnmond is de val op de Lek grooter dan op de beneden-Waal en Merwede; doch ook deze blij ven regelmatig vallen. Nieuwe verzakkingen of scheuren hebben zich niet voorgedaan, terw'yl de bestaande goed voorzien zijn en voortdurend be waakt worden. Te 's-Hertogenbosch teekende het water gisteren vm. 8 uur 6.12 M. boven A. P., in 24 uur gevallen 0.08 M. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat bij zijn departement eenige giften zijn ingekomen bestemd voor de noodlijdenden door den watersnood, brengt ter algemeene kennis, dat tot het ontvangen dier giften meer bepaald is aangewezen de algemeene commissie voor de nood lijdenden door den jongste overstroomingen te Amsterdam, van welke commissie de burgemeester van Amsterdam, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex, president en de heer Mr. J. A. Sillem secretaris is. Met uitnoodiging die giften niet aan zijn depar tement, maar aan die commissie te willen doen toekomen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden"; van Batavia naar Nieuwediep, is 21 dezer Sagres gepasseerd; de „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is 19 dezer van Aden verlrokken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1