■verschaffen. Z. K. H. prins Hendrik heeft den commissaris des konings een stoombarkas aange boden, ten einde daarmede levensmiddelen en be- noodigdheden naar de geteisterde gemeenten te vervoeren. De postboot tusschen 's-Hertogenbosch en Hedel is gisterochtend nabij Treurenberg vast gevroren. Za t er dag-avo n d is een bi n n en bra n d ontstaan in de sloomoliefabriek van Alberdingk Co., buiten de 'Willemspoort te Amsterdam, en wel door ontploffing, welken brand men met behulp van zakken zand heeft uitgemaakt; des nachts te 2 uren is de brand opnieuw uitgebro ken en wel met uitslaande vlam, die alstoen door de brandweer met behulp van een stoomspuit en een handspuit is gebluscht geworden. Te 5 uren was men den brand meester. Om eenig denkbeeld te geven hoe het in de overstroomde gedeelten van Noord-Brabant gesteld is, ontleenen wij het volgende aan de „N. R. Ct."Tegen halftwee was de boot „Edarn" nabij Alem. Het dorp ligt aan de rivierzijde voor een gedeelte vrij hoog. Ter vermijding van alle mogelijk gevaar stoomde men den Piekenhoek om, en hoe meer men het dorp naderde, zooveel te meer groeide de volksmenigte op den dijk aan. Op het algemeen geloop en geroep was ook de pastoor naar buiten gekomen. Deze noodigde de heeren in de pastorie, alwaar onmiddellijk de wet houders, (de burgemeester was afwezig, zoo wij meenen naar Kessel), een lid van het armbestuur en andere gezaghebbenden bijeenkwamen, om met ■de vertegenwoordigers der Rotterdamsche com missie en den heer De la Court te raadplegen. Daar werd eene verdeeling gemaakt, bergplaatsen aangewezen, geld bijeengelegd om in de dringende behoefte aan veevoeder te voorzien, enz. Inzon derheid was er gebrek aan brandstof, bij voorkeur steenkolen, zoodat een paar honderd mud aldaar hoogst welkom waren. Natuurlijk ontbrak het niet aan ijverige handen om alles van boord te halen. Inmiddels gingen wij den dijk eens rond. Daar bleek het nu, dat ja, vele huizen aan de voor zijde waren vrij gebleven, doch dat zij aan de achterzijde in het water stonden. Ruim twee derde der gezamenlijke huizen was zoo goed als weg. In de school zaten vijftien huisgezinnen; en bij vele ingezetenen waren een aantal buren opge nomen. Evenzoo stond het vee in bekrompen ruimte bij 150, 170, 200 en meer stuks overal opeengehoopt. In een der donkerste kleine wonin gen vonden wjj drie gezinnen, met de kalveren, varkens en geiten tusschen hoopen huisraad bijeen op een vloer, nog vrij wat modderiger dan menige Rotterdamsche straat bij het ontdooien der sneeuw. Zoowel daar als overal trof ons de bedaarde ge moedstemming der menschen. Verder rondwande lende, zagen we het geheele achtergedeelte van het dorp onder water liggen en niets dan erbar melijke tooneelen. „En toch" zei een inwoner van Alem, „toch zijn we er nog gezegend afge komen in vergel'gking bij Maren 1" En inderdaad, bij de aankomst te Maren was dit dadelijk zicht baar. Daar stonden de huizen, namelijk steenen huizen met rieten daken, bij tientallen, met ge scheurde muren tot het dak onder water, bjj eiken slag van den slroom heen en weer schuddende. Overal hetzelfde schouwspel als te Alem, eene ruïne in een onoverzienbaar watervlak, doch op vele pun ten nog erger. Bij den rustenden pastoor, die voor aan bij den dijk woont, was tot op de zolders alles vol. Meer dan 60 menschen hadden bij hem eene toevlucht gezocht. Te zijnen huize bood hij de aan boord zijnde heeren een vertrek aan, waar zy met de autoriteiten konden raadplegen. Ook de noodlijdenden te Maren werden ruim van het noodige voorzien, en maatregelen werden geno men om hetgeen voor Kessel bestemd was langs den dijk te vervoeren, daar Kessel per boot onmogelijk te bereiken was. Onderwijl zag men de stoom boot „Trio" uil I.ithoyen terugkomen en wel dra stapten de daar aan boord z'ijnde leden dei- Bossche commissie' op de „Edam" over, om ver volgens gezamenlijk langs de dyken rond te zien. Daarna gingen beide booten terug. Onder een aanhoudend geroep van dankbetuigingen, harte lijke wenschen en ten slotte een langgerekt „hoe zee, leve de helpersverlieten zij de plaats. Te Hedel teruggekomen, namen wij afscheid van de Rotterdamsche subcommissie, die zich met de andere commissie naar Den Bosch begaf. Van de Maasboorden wordt gemeld: Velen verkeeren in de meening dat door het sluiten van de monden der Beersche Maas te Cuyk en te Linden ten minste een groot gedeelte van haar stroomgebied vrij van water zal blijven, en dat ook's-Hertogenbosch daardoor meer water- vrij zal worden. Zoolang echter de overlaten te Heerewaarden blijven bestaan, valt aan die afslui ting niet te denken, 't Geval zou zich kunnen voordoen, dat de "Waal hooger zou komen te staan dan de Maas. Zelfs bij afsluiting te Cuyk en te Linden. De Maasdijken zouden byna zoo sterk niet kunnen worden gemaakt, dat zij weerstand zouden bieden aan de grootere massa water door de Maas afgevoerd en aan 't Waalwater, dat te Heerewaar den overstort. De hoogst bekende waterstand van de Waal is die van 1824: 8.63 boven A. P. In 1850 stond de Maas bij Dreumel 8.03 M. boven A. P. Een waterstand tot nutoe nog niet terug gekeerd. Ware toen de Waal even hoog geweest als in 1824, dan zou deze met een verval van 60 c.M. zich op de Maas hebben uitgestort. Er zou dan niet veel van de Maasdijken zijn overge bleven. In 1871 stond het water te Maastricht en te Grave respectievelyk 1.75 en 1.01 M. be neden den hoogsten stand van 1850. Toch wier pen de overlaten te Heerewaarden zóóveel water in de Maas, dat aan de Blauwesluis de peilschaal 66 c.M. boven den stand van 1850 aanwees. Een dichting van de monden der Beersche Maas zou dus gelijktijdig vergezeld moeten gaan van de op heffing der Heerewaardsche- overlaten. Elke rivier moet haar eigen water afvoeren. Werd tot die dichting en opheffing overgegaan, dan spreekt 't van zelf dat de dijken langs de beide oevers aanzienlijk zouden moeten versterkt en verhoogd worden. Een brug over de 111, in de omstre ken van Lutterbach, had door den hoogen water stand geleden. Vrijdag-avond toen de spoortrein van Mulhausen naar Straatsburg over de brug reed, bezweek een der bogen. De locomotief was reeds over de brug en op den vasten grond, maar de rijtuigen vielen met de boog naar beneden, op elkander, en verdwenen in de rivier, of werden door den stroom medegesleept tot ze tegen de rotsen verpletterden. De reizigers, die niet bij den val om 't leven kwamen, verdronken in de wieling. Meer dan dertig lijken zijn gevonden, doch 't aantal verongelukten is veel grooter. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur werd te Schiedam brand ont dekt in den stoomkorenmolen van den heer Braat. Er was tot twaalf uur gewerkt en de brand schijnt ontstaan te zyn in de machinekamer. Bij de gun stige richting van den wind mocht het aan de brandweer, die met negen spuiten spoedig ter plaatse zich bevond, gelukken de belendende pan den te bewaren. De fabriek zelve is geheel uit gebrand en met een aanzienlijken voorraaad van granen en meel verloren. Uit Rome wordt aan de „National- Zeilung" geschreven, dat de verklaring van markies Montegazza, dat hy alleen schuldig was aan het uitgeven van valsche wissels ten laste van koning Victor Emanuel, gebleken is onwaar te zijn. Er is aan 't licht gekomen dat graaf Mirafiori, 's konings eigen zoon uit zijn morganatisch huwelijk, aan deze zaak medeplichtig is. Het gerechtshof te Bologna moet reeds een bevel tot gevangenneming tegen hem hebben uitgevaardigd. Te Liverpool zijn door 't schip „Greta" een tiental schipbreukelingen aangebracht van 't schip „Great Britain." Deze ongelukkigen, door de „Greta" in den Atlantischen Oceaan opgevischt, hadden negen dagen, na 't zinken van hun schip, in een open boot rondgezwalkt, en hadden gedu rende dien tijd zóó fel honger en dorst geleden, dat zij de lijken hunner gestorven makkers ge deeltelijk hadden verslonden. De hoogste prijs van de loterij voor den Simpangschen luin te Samarang is getrokken door iemand in de centrale gevangenis, den gewe zen notaris v. L. Eenigen tijd geleden verzocht en en verkreeg deze vergunning om een lot te doen koopende directeur liet er tegelijkertijd één voor zich halen, gaf vervolgens een der twee loten aan den heer v. L., en is nu bezitter der f 50,000 geworden. Hij heeft onmiddellijk zijn verdediger laten roepen en hem het lot ter hand gesteld, ten einde daarme alles te voldoen, hetgeen hij aan de regeering of de Javasche Bank schuldig is, ter zake van acceptaliën, venduprocenten of dergelgke. In het Hongaarsclie stadje Jaszbe- reny kwam onlangs een brander op 't denkbeeld zyn fabrikaat ook in 't klein te verkoopen en was in staat dit voor den geringen prijs van 12 kreuzer per liter te doen. De slijters besloten in bur. angst voor dezen nieuwen concurrent de han den in een te slaan en gezamenlijk de verliezen te dragen, die uit hun heldhaftig besluit moesten voortspruiten; zij huurden een lokaal en verkoch ten den brandewijn tegen 10 kreuzer per liter. Of zij de gevaailijke concurrentie doodden, wordt niet gemeld, maar daarentegen wel dat gedurende eenige dagen de halve bevolking van 't stadje totaal beschonken was. BUITENLAND. Frankrijk. Onder voorzitterschap van "Victor Hugo heef eene bijeenkomst van senatoren en afgevaardigde! plaats gehad, waarin besloten is het voorstel tol het verleenen eener amnestie in te dienen op 23 dezer. Het voorstel is geleekend door 27 afgevaar digden en 8 senatoren. De verzameling schilderijen van den ridde Von Lissingen, uit Ween en, is voor een paai dagen te Parijs verkocht. Er waren in 't gehed 53 stuks, die 468.210 fr. hebben opgebracb: Meer dan twee derden der doeken bestonden ui middelmatige stukken. Daarentegen waren er oct eenige meesterstukken; onder anderen een mat nenportret van Rembrandt, dat voor 170.000 f. aan den heer Wilson werd toegewezen. Een Ostai, „De kaartspelers", bracht fr. 28,100 op; een Vs de Velde, „Een schip op de reede," fr. 34,506 een Wouwermans, „Rust bij de Fontein," fr. 20,000 De minister van financiën heeft een buiten gewoon krediet van 1,750,000 fr. aangevraagd ten einde in de eerste behoeften der overstroomd plaatsen te voorzien. De heer Waddington, minister van onder wijs, heeft de hoogleeraren bij de verschillend! slaalsfaculteiten te Parijs ten gehoore ontvanger Volgens „le XIXme Siècle" heeft hij hun bij d) gelegenheid het volgende gezegd„Ik wil u mi. programma ten opzichte van het hooger onda- wijs mededeelen. Ik wil de vrijheid van dat oi derw'yszij kwam mij steeds noodzakelijk voo en ik denk er thans nog evenzoo over. Maar m het recht tot het verleenen der academische gn den aangaat, ik wil het onherroepelijk aan df staat teruggeven. Alléén de staat moet academ sche graden kunnen toekennen. Omtrent dat pui heb ik nooit eene andere gedachte gehad. Ik ve zoek u aan die mededeeling de meest mogelijt openbaarheid te geven." Ouitsclila-nd. In het Heerenhuis antwoordde gisteren minister van koophandel toestemmend op de vrai van graaf Udo Stolberg, of de regeering voort mens was bij de vertegenwoordiging een voorst in te dienen over den aankoop van spoorweg: in Pruisen door den staat. De minister voegde bij, dat de regeering tot deze operatie geleid woi uit overwegingen van staathuishoudkundigen, niet van politieken aard. Spanje. De koning heeft gisteren aan het hoofd c 25000 man troepen een schitterenden intochtj Madrid gedaan. Hij werd met geestdrift ontvang» Aan de soldaten van het tegenwoordige leger een jaar diensttijd kwijtgescholden. Men gel» dat liet leger tot 100,000 man verminderd u worden. Groot-Britanniê. De „Serapis", met den prins van Wales boord, is Zondag-avond te Aden aangekomen. 6 prins is niet aan wal gegaan. Hij is gisterochten naar Suez doorgereisd. Telegrammen. DEN HAAG, 21 Maart. Na discussie is do de Tweede Kamer het subamendement van di heer Van der Hoeven verworpen met 49 tegen en het amendement van den heer Kappeyne (f lijkstelling van het Amsterdamsch athenaeum

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2