Jhr. C. J. A. Den Tex, president, en de heer J. A. Stllem secretaris is. De commissie heeft be sloten de verschillende dagbladen uit te noodigen tot het in ontvang nemen van giften. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft bepaald, dat de zendingen van voofwerpen en goederen, dienende lot leniging van de door watersnood geteisterde gemeenten of personen, uitgaande van hulpcomités of van gemeentebesturen en bestemd naar de plaatsen des onheils, over de door de maatschappij geëxploiteerde spoorwegen kosteloos zullen vervoerd worden. Ook op de lijn der Noord- Brabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij heeft dit vervoer vrachtvrij plaats. Door den minister van binnenlandsche zaken is vergunning verleend tot hervatting van den gestaakten dienst op den spoorweg tusschen Gro ningen en "Winschoten. - De telegraphische gemeenschap met Duitsch- land is hersteld. De berichtenwisseling met België is nog aan groote vertraging onderhevig. De „Staatscourant" bevat de volgende rivier- berichten Ook op de benedenrivieren begint thans het water langzaam te vallen, waartoe de verandering in de richting van den wind gunstig medewerkt. Door den langduriger! hoogen waterstand blijft de toestand der door afslag verzwakte dijken echter zorgelijk. Verzakkingen zijn op verschil lende plaatsen waargenomenzonder dat er dade lijk gevaar is, worden echter de noodige voorzie ningen genomen en deze plaatsen nauwkeurig bewaakt. Te 's-Herlogenbosch was het water Zaterdag tot 6.30 M. boven A. P. geklommen, doch in den morgen van 18 dezer één cM. ge vallen, teekende het 6.29 M. Een uit Nieuw-York ontvangen telegraphisch bericht vermeldt dat de goederen, uit Nederland voor de Philadelphia-tentoonstelling bestemd, te Nieuw-York behoorlijk gelost en naar Philadelphia verzonden zijn. De gemeenteraad van Assen heeft het ver zoek ingewilligd om het Sterrenbosch voor het zesde noorder zendingfeest op 5 Juli beschikbaar te stellen. Voor de benoeming tot hoogleeraar in de Oostersche letteren aan het athenaeum te Am sterdam zijn door B. en Ws. aan den gemeenteraad voorgedragen Dr. F. J. Van den Ham, te Utrecht, en Dr. "W. B. J. Van Eyk, te Deventer. Met 1 April worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen": de luit.-ter-zee 1ste kl. M. J. C. Lucardie, als 1ste officier, de luit.-ter-zee 2de kl. D. L. M. E. Keus, "W. Van Hasselt, C. F. A. Gregory, C. Pels Rijcken en F. B. 's Jacob, de off.-van-gez. 2de kl. W. Schoondermark, de off. van admin. 1ste kl. J. F. J. Mahieu, de scheepsklerken M. C. De Jong en •C. F. Julius, en de 2de luit. bij het corps mari niers D. G. Vreedenberg; laalstgen. ten einde be last te worden met het bevel over het op dien bodem in te schepen detach, mariniers. Voorts worden de luit.-ter-zee 2de kl. E. Kempe, H. Vreedenberg, J. S. Van Drooge en W. H. Souman geplaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoelsluis, te Amsterdam en te Wil lemsoord en ramschip „Guinea". De kapt.-ter-zee A. J. Van Mansvelt wordt met den lsten April gedetacheerd bij 's rijks werf te "Willemsoord, ter waarneming der betrekking van onder-directeur der marine aldaar. Heden zijn in Den Haag uitgeloot 20 aandee- len van het uitgegeven gedeelte ad f 210,000 der provinciale geldleening van 300.000, aangegaan 1 Juli 1871 en van 20 aandeelen van het uitge geven gedeelte ad f 100.000 der prov. geldlee ning van f 105.000, aangegaan 1 Nov. 1872, beiden tegen eene rente van 5 pet. 'sjaars. De uitgelote aandeelen van eerstbedoelde leening be vatten de nos. 116, 40, 157, 67, 45, 64, 105, 70, 136, 200, 125, 49, 63, 134, 86, 174, 138, 29, 158 en 23; die van laatstgemelde leening de nos. 72, 52, 31, 47, 49, 41, 71, 21, 84, 64, 54, 66, 24, 38, 91, 99, 25, 1, 61 en 67| De aflossing zal geschieden op 1 Juli en volgende dagen, ten kantore van den arrond.-betaalmeester in Den Haag of van de Rotterdamsche Bank te Rotterdam. Tweede Kamer. De geheele dag was gewijd aan de behandeling van art. 32 a (Am sterdam de rechten van eene universiteit te geven) en een nader amendement van den heer Des Amorie van der Hoeven om de athenaea in andere gemeenten gelijk recht toe te kennen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft aan Mrs. A. C. J. De Kuyper en J. G. Patijn, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid der comm. van admin. over de gevangenissen te Rotterdam, en daartoe benoemd Dr. J. H. Klinkert en Mr. A. J. Roest; aan Jhr. Mr. R. Sandberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van het coll. van regenten over het huis van arrest te Almelo, daartoe benoemd Jhr. Mr. M. "W. C. De Jonge en het vice-presidium opgedragen aan C. Cardi- naal Jr.de benoeming van Ph. Verhagen Met man, burgem. van Rijswijk, tot secretaris dier gem., goedgekeurdaan L. ridder De van der Schueren te 's-Hertogenbosch vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den GrootenMr. J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam, met ingang van 1 April, benoemd tot schoolopz. in het elfde school district van Noord-Hollandmet ingang van 1 April benoemd: tot hoofdingenieur voor het stoomwe zen, den ingenieur 1ste kl. A. A. C. De Vries Robbé; tot ingenieur 1ste kl. de ingen. 2de kl. S. L. Kempen en H. J. P. Van Meurstot ingen. 2de kl., den adsp.-ingen. N. Van Dissel; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat II. A. Tietkau, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van het Duitsche herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oosten rijk in 1866, alsmede van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 18701871 den 2den luit. J. J. G. Schuit, van het 6de reg. inf., in rang en anciënniteit overgepl. bij de inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd IVieuws. Het ongeluk, wijlen schipper Boot overkomen, heeft zich, naar wij nader vernemen, anders toegedragen dan gemeld is. Het had niet plaats nabij het Utrechtsche veer alhier maar te Amsterdam. De schipper was daar aan boord door eene beroerte getroffen, doch had geen lichaams deel gebroken. Vanwege het wa t ersn ood - co m it in Den Haag is gisteren door lusschenkomst van de brood- en meelfabriek een groot aantal kisten met brood naar de door het water geteisterde plaatsen verzonden om onder de ongelukkige dor pelingen te worden verdeeld. Naar men verneemt is de zaak van H. J. Jut en zijne huisvrouw C. Goedvolk door de raadkamer van het gerechtshof in Den Haag ver wezen naar de openbare terechtzitting. Een koopman te Amsterdam had 1500 pakken met manufacturen gereedgemaakt, die hij tegen 30 het stuk te koop annonceerde, In één dier pakketten zou een bon gelegd worden voor 10,000 of wel een huis, ter keuze van den vinder; op de twee laatste nrs. der staatsloterij zou de bon vallen. Tegen dezen koopman is on middellijk proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag-avond te halfzeven is de Gouwekade vóór den Nesserpolder, tusschen Gouw- sluis en Boskoop, doorgebroken. De doorbraak van het Jaagpad bij "Waddinxveen is hersteld. Van lieverlede heeft het water in de Gouwe zijn gewone hoogte bereikt; de scheepvaart tusschen Amsterdam en Rotterdam is nu weer open, voor zoover de hooge stand van den IJsel het schutten te Gouda gedoogt. Nadat de Haarlemmervaart gerüimen tijd buitengewoon hoog was geweest, is Vrijdag-middag op een uitgestrektheid van 30 a 50 M. een lek in de kaai geslagen. Het water stroomde met geweld door de spoorwegbrug in den Overbraker-binnenpolder. Het erf yan de hof stede „Groenhoven", onmiddellijk aan de kaai ge legen, werd geheel overstroomd. Een groote voor raad mest is weggespoeld. Ook in het hooihuis en in den paardenstal drong het water binnen, en in den koestal liepen de groepen vol. Het pol derbestuur heeft onmiddellijk eene estafette gezon den naar Halfweg-Haarlem met het verzoek, dat diar de duiker gesloten worde, waardoor het water uit de Ringvaart om Haarlemmermeer in de Vaart wordt gedreven. Ook zijn maatregelen genomen om de brug door kistdammen af te sluiten. De waterstand was Zaterdag te 's-Hertogenbosch 6.35 M. Te Berlicum was een nieuwe doorbraak 300 huizen stonden onder water, menschen en vee werden gered. De Vugtsche dijk is gedeeltelijk weggeslagen. De ongelukkige dorpelingen zijn schier naakt op de daken gevlucht. Te Ernpel is een lijk aangespoeld. Te Zuilichem en Brakel is de toestand jammerlijk. Gansche reeksen van huizen zijn ingestort. De schoollokalen te Zuilichem, Spij ker en Brakel zijn vol menschen, die van dak beroofd zijn, en allerwegen heeft men inkwartiering. De stoomboot „Edam", Zaterdag van Rotterdam met benoodigdheden naar de noodlijdenden in Noord-Brabant op reis gegaan, is te 7 uren des avonds te Dordrecht aangekomen. De burgemeester van Dordrecht had onmiddellijk eenige heeren uitgenoodigd om zich voorloopig als commissie te constitueeren en levensmiddelen en dekking in te zamelen, ten einde die aan de Rotterdamsche subcommissie mede te geven. Door middel van rondklinken was voorts een beroep gedaan op de algemeene medewerking. Tot 2 uren des namid dags was bijeengebracht 1500 pond brood, 600 pond spek, een kist met gekookte eieren en ander proviandvoorts kleeding en 200 dekens. Ook hel Dordrechtsche comité van het „Roode Kruis" stelde al wat het in voorraad had beschikbaar. "Werklieden brachten dubbeltjes en kwartjes, mei verzoek die den noodlijdenden in de handen te stoppen. Gisterochtend te 5 uren is de „Edam" uit Dordrecht vertrokken, en te 11 uren kwam zij te Hedel aan. Aan boord van de sloombool bevinden zich als subcommissie de heeren Mees, Remy en Philippi. Reeds hebben uitdeelingen plaats gehad te Blauwesluis, Alem en Marea Kessel echter was niet te bereiken; evenwel werden ook ten behoeve van de noodlij dender dier plaats goederen afgegeven te Maren. Overal werd de boot met groote vreugde ontvangen. Tusschen Sellingen en Bourtange is de dijk op vier plaatsen doorgebrokente Beetsterzwaag vloog het opgestuwde water 40 a 50 centimeter over den weg; sommige woningen staan er tot aan het dak in het water. De dijk tusschen Doesburg eQ Steenderen is doorgebroken, zoodat alle omliggende gemeenten onder water staan. Een Duitscher van goeden huize, let terkundige, die om later gebleken goede redener zijn land heeft moeten verlaten en laatstelijk zich te Groningen had gevestigd, waar hij privaatlessen gaf en onlangs eene hoogphilosophische voorlezing hield, maar die zich genoopt vond ook van daar te vertrekken, werd vóór eenige dagen dood ge vonden in een niet gebruikt wordend varkenshok buiten eene boerderij te Beerta. Blijkbaar washii door gebrek omgekomen. Bechtzahen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 11 Maart: 1 wegens het rijden op de klinkerstraat; I w. het niet opvolgen der gegeven bevelen om bi gladheid der straat, zand, asch of turfmolm t( strooien; 4 w. ongemuilkorfde honden op straal te laten; 2 w. op den openbaren weg buiten een urinoir datgene te verrichten, waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 w. het houden van hazardspel op de openbare straat. BUITENLAND. Praakrij k. In de kamer van afgevaardigden heeft Floquel een voorstel ingediend, strekkende tot dadelijke opheffing van den staat van beleg. De urgentie van dit voorstel werd met groote meerderheid aangenomen. Het onderzoek der geloofsbrieven werd voortgezet. De Parijzer correspondent van den „Times' verzekert, dat het ministerie in Frankrijk de poli tiek der linkerzijde zal volgen. Het zal trachten harmonie te brengen tusschen de drie met gezaj bekleede lichamen; een dozijn prefecten afzetten en anderen trapsgewijze vervangen; de staat va» beleg zal tot 1 Mei gehandhaafd worden. Verder zou het 't bestuur der - gemeenten aanmerkelijk hervormen, en niet voor 't einde van 't jaar de wet op 't hooger onderwijs ten uitvoer brengen, de vrijheid in 't toekennen van graden zou alleeD ingetrokken worden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2