tingplaats aan de Noordzeesluizen, onder de ge meente Velzen. De commissaris des konings in dit gewest heeft zich gisteren naar Schoonhoven begeven en vergezeld van den heer Van der Vegl, provinciaal hoofdingenieur,' die reeds vroeger ter plaatse was aangekomen, de meest door het water bedreigde punten in den omtrek bezocht. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van posten der loopende staatsbegrooting voor het departement van binnenl. zaken. De eerste bedraagt f 1000000, ten einde tot krachtiger maatregelen ter bestrijding der long ziekte over te gaan. Wanneer het gelukt door de voorgestelde maatregelen de ziekte spoedig te fnui ken, dan mag men als zeker aannemen dat het verbod van in- en doorvoer van vee naar Pruisen onmiddellijk daarna zal worden opgeheven. Daar het van veel belang is, dat met de maatregelen hij den aanvang van den weidelijd worde aange vangen, dringt de regeering op spoedige behande ling van haar voorstel aan. Z. M. heeft aan A. Aalderink, ontsl. hoofd onderwijzer bij eene der openb. lagere scholen te Arnhem, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs teruggegevenH. Van MaDen, ontv. der dir. bel. en acc. te Zweelo, benoemd tot ontv. der dir. bel., in en uitg. rechten en acc. te Gennep; opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Zevenhuizen, zooals het thans beslaat; de gem. Bleiswijk toegevoegd aan het ontvangk. te Hillegersberg, onder voortdurend beheeï- van den tegenw. titularis K. Boudewijnde gem. Zeven huizen, Moercapelle en Waddinxveen toegevoegd aan het ontvangk. der dir. bel. en acc. te Gouda, buitengemeenten, onder voortd. beheer van den tegenw. titularis D. W. C. Veldhorst; M. Haentjens, controleur der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Vlaardingen, Lenoemd tot controleur derz. middelen te Helder; den lsten luit.-kwartierm. E. G. Le Rutte, van het 6de reg. inf., voor den tyd van vijf jaren gedet. bij het personeel der milit. admin, in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Donderdag-middag had nabij het Utrechtsche Veer alhier schipper Boot het ongeluk van zijn schuit in het water te vallen, en geraakte zoodanig bekneld tusschen de schuit en den wal, dat hij zijn arm en borstbeen brak. Hij werd onmiddellijk naar zijn woning vervoerd, waar hij gisteren aan de gevolgen overleed. Vanwege de directie van de duinwa- terleiding-maatschappij wordt thans eene tweede hoofdbuis aangelegd van de duinen bij Leiduin naar Amsterdam. Die buis wordt door Haarlem gelegd van den Wagenweg naar de Amsterdam- sche vaart. Er zijn bijna 100 arbeiders dagelijks werkzaam. De Holl. IJzeren-Spoorweg maatschap pij, heeft, ten einde het verzenden van verhuis- boedels gemakkelijk le maken, een paar meubel wagens aangeschaft, in den trant der in België algemeen gebruikelijke tapissières. Deze meubel wagens zijn eigenlijk eene zeer groote soort van bestelwagens, geheel van hout en volkomen ge sloten. Zij worden door twee paarden getrokken en kunnen dus aan de woning van den belang hebbende geladen en van daar naar het station gereden worden, waar zjj, in hun geheel en ge sloten blgvende, op een spoorwagen worden ge plaatst, om aan het station van aankomst daar weder te worden afgerold en met paarden vervoerd te worden naar de nieuwe woning en er te lossen. De meubels en het huisraad worden dus uitsluitend door den eigenaar of zijn personeel geladen en gelost, en daar de wagen door den eigenaar wordt gesloten, is ontvreemding of be schadiging niet mogelijk. De meubelwagens mogen met 3000 KG. beladen worden. De toestand voor de Krimpenerwaard is gunstiger geworden, en de voortdurende val op de bovenrivieren doet de vrees veel verminderen. De scheuren, welke begonnen te ontstaan nabij Bergstoep en boven Ammerstol, zijn voor verdere dijkschade beveiligd door het leggen van dammen vóór den buitendijk. Reeds is een gedeelte van het dijkleger naar zijne woonsteden vertrokken. Te 's-Hertogenbosch zijn slechts een paar straten en de markt geheel walervrijfabrieken en Werkplaatsen staan onder water; de mindere'man verdient weinig; de handel staat stil en door de weinige communicatie worden sommige levens middelen duur, vooral boter, eieren, melk en groen ten. Duizenden arme menschen (de arme buurten liggen het laagst) hebben het water 1 meter en meer in huis en wonen op zoldertjes en vlierinkjes. Voor Lobith schijnt het gevaar, dat dezer dagen dreigend was, geweken; de dijken zijn allerwegen gekribd en hier en daar zelfs met zeildoek ge stopt vijftien huizen zijn door het water vernield en door de bewoners verlaten. Aan de dijken tusschen Olst en Wijhe werkten gisteren meer dan 300 personen. Te Zwolle, waar morgen van gemeentewege voor den watersnood in Noord- Brabant en Gelderland eene collecte zal worden gehouden, is de IJsel heden 1 cM. gewassen, de dijken zijn hersteld en het gevaar is geweken- te Tiel is het water 4 cM. gevallende berichten uit Keulen spreken van 28 cM. val. Mejuffrouw Merkus, de bekende Neder- landsche dame die de opstandelingen in de Her- zegowina ondersteunde, is, toen zij met het ben- denhoofd en zijn staf op Oostenrijksch grondgebied kwam, niet gevangengenomen. De mannen werden geïnterneerd. Aan de amazone stond men toe te gaan waar zij wilde, alleen niet naar de Turksche grenzen. Gisternacht brak te Breukeleninhet perceel, bewoond door den meubelmaker Van S., een felle brand uit. De vlam deelde zich al spoe dig aan het belendende perceel mede. De brandweer scheen tamelijk goed in orde, althans zij beperkte den brand tot de twee genoemde perceelen. Uit Feienoord wordt gemeld, dat sedert 14 dezer een man vermist wordt, die werk zaam was aan de petroleumbergplaats aldaar. Hij zou die bergplaats des nachts surveilleeren, en men vreest dat hem met den storm een ongeluk is overkomen. Zijne vrouw met 3 kinderen ver- keeren in grooten angst. Vrijdag-nacht te 2 uren ontdekte men te Zwolle brand in eene banket- en suikerbak kerij. De bewoners der derde verdieping moesten met hunne vijf jeugdige kinderen, in dekens gewik keld, de woning verlaten en werden tijdelijk in het politie-bureel opgenomen. Den brand is men spoedig meester geworden. Tegen den hoofdbe woner is proces-verbaal opgemaakt, omdat het gebleken is dat de brand aan achteloosheid te wijten was. Men vond nl. bij den oven een groote partij krullen en spaanders. Te Nieuwolda heeft het uiteinde van de gezusters Nieman vrij wat sensatie verwekt. Toen jl. Maandag hare woning geopend werd, vond men eerst een lijk, dat zeker wel een paar weken gelegen hadeen tweede, nog niet in staat van ontbinding, droeg sporen van vergiftiging door phosphorus. Deze vrouwen leefden in behoeftige omstandigheden, maar riepen noode de hulp van hare dorpsgenoolen in, die haar evenwel toch het noodige deden toekomen. Honger is de oorzaak van dezen noodloltigen dood klaarblijkelijk niet geweest. Tusschen Mühlhausen en Straatsburg is een spoortrein verongelukt door het instorten van eene brug, die over het thans sterk gezwol len riviertje de Doller voert. De locomotief was reeds over de brug, toen een der pijlers bezweek, maar de tender en de overige wagens stortten in het water. Van de 30 passagiers schijnt geen om het leven gekomen te zijn, maar 5 waren zwaar gekwetst. De brug was indertijd gebouwd door den ingenieur Bazaine, een broeder van den maarschalk, die toen reeds gewaarschuwd had, dat men den grond aldaar niet goed vertrouwen kon. BUITENLAND. f rzinltrijJk. De Seine blijft te Parijs steeds wassende, en op vele punten is 't gevaar groot. Alfortville staat zoo hoog onder water, dat de bewoners, die de wijk hadden genomen naar de eerste verdieping, zich thans ook daar niet meer veilig achtten. Het bestuur der hoofdstad heeft dientengevolge hulp naar de ongelukkigen gezonden ten einde hen naar elders over te brengen. De vlakte tusschen Maisons-Alfort tot boven Villeneuve-St.-Georges is één watermassa, boven welke de daken van eenige huizen en de toppen der populieren als zoovele eilandjes uitsteken. Omtrent de Dinsdag in den-Senaat en de Kamer voorgelezen verklaring van het ministerie loopen de oordeelvellingen der dagbladen natuur lijk zeer uiteen. Over het algemeen kan gezegd worden dat zij bij de min of meer geavanceerde republikeirische bladen in sommige opzichten goed keuring ingeoogst heeft en aangemerkt wordt als eene reden te meer om op de daden der regee ring te wachten. Onverdeelden lof vindt zij bij de „Temps" en vooral bij de „Débats", meer voor waardelijk ook bij het Orleanistisch „Journal de Paris." Scherpe afkeuring daarentegen, behalve bij de Bonapartistische „Liberté", ook bij de legi- timistische „Union" en de „Univers." Duitschland. De Pruissische regeering is in het huis van afge vaardigden geïnterpelleerd over het gebeurde te Caub. Het antwoord der ministers Eulenburg en Achenbach was niet zeer troostrijk. Eene herha ling van het gebeurde in nog grooteren omvang is hoogst waarschijnlijk. Volgens een verslaggever der „Köln. Zeitung" dreigen nog 90,000 kubiekt meters rots- en aardmassa naar beneden te stor ten; de bergstorting, die thans aan 26 personen het leven heeft gekost, omvatte slechts 4000 kubieke meters. Het proces wegens landverraad tegen graai Arnim voor het staatsgerechtshof te Berlijn zal doorgaan, maar grootendeels in geheime zittingen van het hof gevoerd worden. Men verneemt over eenstemmend van verschillende zijden, dat de ach van beschuldiging voornamelijk op het derde lil van art. 92 der strafwet steunt, bepalende, dal met tuchthuis van minstens twee jaren gestraft wordt al wie onderhandelingen met eene vreemde mogendheid, hem door eene Duitsche regeering opgedragen, voert ten nadeele van de regeering, welke de opdracht verleend heeft. Bij de instruc tie der zaak trad het openbaar maken van ge heime diplomatieke stukken, in de brochure „Pro Nihilo", meer op den voorgrond, welk misdrijf io het eerste lid van genoemd artikel strafbaar wordt gesteld. Spanje. De Spaansche regeering heeft van de autori teiten in Gibraltar de invrijheidstelling der ma trozen van het Spaansche kustwachtschip „Invici- ble", dat door de Engelsche brik „Amelia" opge bracht is, geëischt. De Spaansche douane bericht dat het beslag, gelegd op het Engelsche schip „Franfois", vol komen gerechtvaardigd is. Groot- JBritannië. In het lagerhuis heeft de heer Bourke verklaard dat de regeering geen berichten heeft ontvangen, waarin het bericht van den „Times", betreffende een inval der Russen op Korea, wordt bevestigd. De arrestant 't Kint is gisteren te Londen voor het politiehof gebracht, onder beschuldiging van diefstal, en wel van eene som van zes millioen franken, uit de Belgische Bank. Een Engelsche politiebeambte heeft verklaard, dat de gevangene vergezeld was van twee vrouwen, waarvan de eene in arrest gehouden en de andere losgelaten is. De politie had bij haar obligatiën gevonden, te zamen ter waarde van 210,000 franken. Bij den gevangene 't Kint vond men vele edelge steenten van booge waarde. De magistraat heefl last gegeven om de waarden en edelgesteenten in handen te stellen van den chef der Londensche politie, die daarvoor verantwoordelijk zal zijn bij de Belgische politie. Daar de ambtenaar dezer laatste zeide, dat de gevangene zal worden beschul digd van vervalsching, maakte de magistraat de opmerking, dat hij op 't oogenblik alleen van diefstal wordt beschuldigd en het dus raadzaam was, de zaak acht dagen uit te stellen, ten einde te vernemen of het Belgische gouvernement de uitlevering van den gevangene eischt op grond van vervalsching of van diefstal. Oostenr.- Hong. Monarchie. Twee voorvallen in militaire kringen hebben in de laatste dagen algemeen opzien gebaard en een pijnlijken indruk gemaakt. Een hooggeplaatst officier, baron Von Erlel, luitenant-kolonel der jagers en werkzaam in het topographisch bureau, heeft aan den militairen attaché der Russische ambassade het mobilisatieplan van het Ooslenrijk- sche leger verkocht voor eene som van 8000 roe-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2