LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4938. Vrijdag A0. 1876. 17 Maart. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN, Gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wet van 4 Jcrti 1S50 (Staatsblad n». 37), doen te weten, dat de lijsten der personen, die tot het verkie zen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het Raadhuis; voorts dat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die een of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischten verloren hebben of overleden zijn, als: J. S. Bienen, G. Diepenbach, J. Dingjan, B. J. Fornara, P. De HaaB, C. 1). Van der Hcnst, B. Van der Horn, J. Keizer, R. Koekkoek, T. Los, J. C. Lnberti, W. De Munnik, J. P. Overdijk, P. J. Peltenburg, J. F. La Rivière, J. G. Sasse, J. Sioteur, L. G. Smeenk, M. Stappers, H. P. C. Stoffels, G. P. Timp, H. J. E. Uiterraark, J. Vallentgoed, N. Verlint, M. G. "Vinkesteyn, N. Van Wingen, L. Van Wissen en J. G. F. Woll- weber, die overleden zijn-, M. J. Dieben en J. Van Meeteren, die een hunner burger schapsrechten verloren hebben-, J. A. C. Apol, E. J. Bannet, J. A. Van Beek, J. Bercken- kamp, C. J. Botteraanne, J. De Bree, J. F. Broekveld, J. M. J. Brutel de la Riviere, K. H. Bargemeister, A. B. Cohen Stuart, B. J. Coovée, R. Van Dam, C. H. Van DraaneD, C. G. Van Engelen, G. A. De Geus, P. Van der Heyden, F. H. Hoek, P. H. J. Hofkes, H. Houwcling, A. Van der Hurk, J. F. Jans?en, W. J. Keyzcr, H. Van der Klaaaw, J. A. W. Kohier, B. A. Kreps, J. C. Lagerwerf, B. F. Van Leeuwen, P. Maas Gees- teranns, C. J. Morel, W. H. Noltheniu9, J. B. Petri, H. P. Van Raden, C. G. Ronkens, A. Rutgers, A. P. J. Schmier, J. G. W. Schocb, H. M. Steenberghe, W. H. Stoffels, D. Trik, J. Van der Waals, A. W. Willebrands, P. J. Wijnnobel en J. S. Wijsman, die in den loop desjaars de gemeente hebben verlaten G. J. Van Beek, G. Van Bemtnel, P. Van Bergen eu Hene- gonwen, J. Betgen, C. L. Van der Berghe, S. K. Broekveld, T. Van der Burg, W. F. Buys, G. Van Es, J. W. De Gooy, P. Hakkenberg, N. Hillenaar, E. Horneman, P. Lagerenberg, J. P. Lambert, J. H. Van Leenwen, D. Overveld, J. Palm, G. Panlides, E. Prins, M. B. Tukker, W. B. Uitenhont, J. G. Belterman, J. Christiaanse, F. Daniels, J. J. Dool, F. J. Dries- sen, P. Van Duurcn, A. Van Dijk, J. Feekman, J. A. Fischer, L. L. Fonteyn, A. Gerritsen, J. B. P. De Haas, G. C. Van Hilten, A. Kalmeyer, R. Kool, A. Langerveld, P. Loeber, F. F. Mattaar, I. I. Van Meyel, G. Meyer, P. J. Peters, J. P. Popp, J. K. De Regt, G. De Roos, J. Van Rijkom, P. J. Stephanas, J. W. Van Straten, B. Thonus, I. Van Tongeren, J. H. Vallent goed, P. J. Verhoeven, H. Van der Wijngaard, J. E. Wijten- borg, H. Zweye en J. De Zwijger, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad-, G. Aalbertsberg, J. F. R. De Balbiaan, C. Du Croix, F. Daniels, D. J. Dobbe, A. Lc Feber, J. J. A. Franchimon, J. A. Fischer, C. A. M. Gaal, F. Van Gils, S. D. Van Gelder, C. A. Dc Haan, W. F. Van der Heyden, J. H. Van der Hoek, J. A. Janssen, J. J. C. Kehl, M. H. Keller, T. Van der Kloot, N. Laman, A. LaDgerveld, B. Lindeman, A. Van der Linden, J. J. Meersmans, J. Moene, T. L. Mausers, J. Palm, M. Palm, H. Poët, A. J. Van Rutte, A. A. Rensink, A. Van Rijn, A. Van Schie, D. Schramp, J. P. H. Schretlen, N. D. Smits, J. Sommeling, C. P. Van Son&beek, A. J. Van der Stok, H. Veef- kind, P. Van der Velden, Jac. Verbrogge, P. J. Verhoeven, P. A. Van der Voorden, C. Vreem, P. De Wekker, J. E. Wijten- horg en J. Zonneveld, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1876. KEMI8CETINC1 AAN VEEHOUDERS. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden; Dat door den Heer Minister van Binnenlandsche zaken bij beschikking van 11 Maart 1876 n°. 37 afd. IX is bepaald, dat ten einde verbreiding der LONGZIEKTE gedurende den aan staanden zomer in de weiden tegen te gaan, het noodig is dat de van die ziekte verdachte runderen den stal niet verlaten voor dat de termijn, gedurende welken zy verdacht blijvcD, veratre ken is, wordende de districtsveeartsen aangeschreven in geen geval de Burgemeesters te adviseeren tot het geven van vergun- ning, tot vervoer van zoodanig vee van den stal naar de weide, volgens art. 21 der Wet van den 20sten Jnli 1870 (Staatsblad n<>. 131). Dat voor elk stuk MELKVEE dat teu gevolge van deze be maling tusschen 1 MEI en 1 OCTOBER, in den stal moet blflven, aan den eigenaar 20 CENTS DAAGS en voor elk stuk ANDER RUNDVEE, 10 CENTS DAAGS zal worden uitge keerd, ter tegemoetkoming in de meerdere uitgaven door de stal- voedering veroorzaakt en die kosten bij voorschot aan de belang hebbenden tegen quitantie, die wanneer zij het bedrag van 10 te boven gaan op zegel moet zijn, door den Bargemeester zal worden uitbetaald. En geschiedt hiervan kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 16 Maart 1876. LEIDEN, 16 Haart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. J. M. Koch, geb. te Amsterdam, met stellingen. Gisteravond gaf het studentengezelschap „Arena" in den Schouwburg een voorstelling in de gymnastiek en den wapenstrijd, waarbij tevens een paar tooneelstukjes werden opgevoerd. Het tooneel was op doelmatige wijze gedecoreerd en van toepasse lijke tropeeën voorzien. In de eerste afdeeling werden eenige vooroefeningen gegeven, alsmede oefenin gen in de sabelcolonne en 't trekken, op de hand- brug, in carré met korten stok en trekken, aan de ringen en met 't geweer. In de tweede afdeeling gaven de leden proeven van hunne vaar digheid in de oefeningen aan den rekstok, in carié met langen stok en trekken, met gewichten, bras de fer, met muur, degen en trekken en in 't springen, terwijl het trekken op alle wapenen wegens het late uur achterwege bleef. Tusschen de beide afdeelingen traden eenige leden in een blijspel op: „Burgemeesters pruik", terwyl de voorstelling besloten werd met de opvoering van „Niet of graag", eveneens een blijspel in een bedrijf. Zoowel voor het een als ander verdienen de medewerkenden alle eer. Aan de talrijke toe schouwers werd een genoeglijke avond verschaft. Toen de uitvoering, die door de slafmuziek van het 4de reg. inf. werd opgeluisterd, was afgeloopen, trokken de leden met fakkellicht en muziek naar de Stadszaal, om zich aldaar aan een souper te vereenigen. De sergeant M. W. De Vries van het 4de reg. inf. heeft aan het examen tot toelating op den hoofdcursus voldaan. Naar men verneemt hebben 88 habitués van den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam zich schriftelijk tot de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels gewend met 't verzoek, zoo spoedig mogelijk eene voorstelling van „Jan van Leiden" te geven. Zij verklaren niet te kunnen gelooven, dat de directie, wijkende voor de pressie van eenige weinigen, dit drama voorgoed van het réper toire zou hebben gevoerd, 't Gebeurde gedurende de tweede voorstelling kan het niet weder opvoe ren van dat drama niet motiveeren, daar 't publiek, dat die voorstelling bijwoonde, krachtig protes teerde tegen de demonstratie van een drietal be zoekers. Adressanten stellen er eer in zoo heet het verder voorstanders te zijn van gewetens vrijheid in den ruimsten zin; zij eerbiedigen eens ieders overtuiging, dus ook eens ieders gemoeds bezwaren; doch zij vorderen voor zichzelf die zelfde vrijheid. Niemand wordt gedwongen een bepaalde voorstelling bij te wonen, maar niemand heeft ook 't recht anderen te beletten daar heen te gaan, om er ongestoord te leeren en te genieten. Bovendien wordt herinnerd, dat zy, die zich wa gen op 't moeilijk pad der dramatische poëzie, recht hebben op onze volle sympathie, op onze krachtige ondersteuning. Aan hen toch zullen we eens te danken hebben, wat ons nu nog ont breekt een oorspronkelijke tooneel-literatuur. 't Is onze plicht er tegen te waken, dat een arbeid, waaraan maanden studie is besteed, ongedaan worde gemaakt door één verkeerd begrepen woord, door een spontane opwelling van enkelen, die door hunne onbesuisde handelwijze blijken geven zich niet eens op het standpunt te kunnen stellen, dat door den schrijver werd ingenomen. Geen demon stratie, in welken geest ook, willen adressanten uitlokken. Wat zij bedoelen is voldoening te geven aan de publieke opinie, die zich niet door een kleine minderheid kan laten leiden; voldoening ook aan den auteur en aan de artisten die het moeten weten, dat hun arbeid op prys gesteld wordt en dat men hen by hunne taak wil steunen. Aan Van Leeuwen en Swerver te Alkmaar is van 31 Maart tot en met 12 Mei 1876 vergun ning verleend voor een stoombootdienst tol vervoer van vee, van Vijfhuizen naar Leiden, en tusschen- gelegen plaatsen. Op de 16de tentoonstelling van hyacinten en verdere bloembolgewassen en planten, welke door de vereeniging „Elora van Noordwyk" ge houden wordt van 15 tot 19 dezer, zijn verschei den prijzen toegekend, meest aan ingezetenen dier gemeente. Bij kon. besluit is het kader by de torpedo- compagnie uitgebreid en alsnu het aantal ser geanten gebracht van acht op twintig en dat der korporaals van twaalf op twintig. De kapitein dier compagnie zal jaarlijks aan toelage genieten f 300 en een 1ste of 2de luitenant f 200, terwijl de soldij der korporaals, hoornblazers en soldaten respectievelijk met 22, 12 en 9 cents daags wordt verhoogd en alzoo zal bedragen voor de korpo raals 80 cents, hoornblazers en vrywilligers kanon niers 1ste kl. 55 cents, vrijwilligers kanonniers 2de kl. en miliciens 50 cents daags, een en ander in te gaan met 1 April e. k. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen om bij de corpsen infanterie, die aan. geen manoeuvres op groole schaal deelnemen, de miliciens, thans met groot verlof, in de maanden Mei, Juni en Juli a. s. in werkelijken dienst te doen treden. Door hoog water en storm is de spoorweg tusschen Groningen en Hoogezand tijdelijk onbruik baar. Tusschen Hoogezand en Nieuweschans wordt, behalve voor goederentreinen, de dienst geregeld onderhouden. De omnibusdienst tusschen Hedel en Vught is gestaakt en de telegraphische gemeen schap van Hedel met 's-Hertogenbosch verbroken. In den spoorweg tusschen Orthen en 's-Hertogen bosch is eene verzakking ontstaan. Ten gevolge van eene dijkbreuk naby Wesel hebben op 13 dezer de treinen der Keulen-Min- dener Spoorwegmaatschappij nos. 116, 117, 112 en 118 alsmede de goederentreinen niet geloopen en de treinen nos. 113 en 115 tot en van de plaats van de doorbraak. Gisteren is de dienst van en naar de plaats van de doorbraak weder regelmatig begonnen. Aan de herstelling wordt krachtig gewerkt. Te Arnhem is in den avond van 14 dezer de tyding ontvangen dat aan den burgemeester van Doetinchem door zijn ambtgenoot te Emmerik het bericht was gezonden van eene doorbraak gevallen in den Noorder Rijndijk te Esserden even beneden Rees. Ook te Deventer was dergelijk be richt ontvangen en de bepaalde seinschoten waren gegeven. Nadere berichten ontbreken ten gevolge der op vele punten verbroken telegraphische ge meenschap; doch sedert gisternacht is op den Neder-Rijn en Waal het water niet verder gewas sen. Even beneden Vreeswijk is een te laagdijks?

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1