De drie personen, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd bij den heer Piek te Oudshgorn, zijn reeds 28 Febr. in hechtenis ge- nemen, ingevolge bevel tot gevangenneming van de rechtbank te Leiden, waarheen de verdachten zijn vervoerd. De aanhouding was weken te voren ■voorbereid, en de aanleiding er toe schijnt in een feit te moeten worden gezocht, dat eenige maan den geleden te Amsterdam heeft plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat indertijd de zelf moord door een pistoolschot werd vermeld van een persoon, op dat gedeelte der Prinsengracht bij de Weesperstraat, dat tegen de vaart langs de stads-timmer-tuinen blind loopt. Deze zelf moordenaar schijnt van de zaak geweten te hebben en door de ondoordachte praatjes van zijne weduwe schijnt men de eerste stappen tot de gewichtige ontdekking te hebben kunnen doen. Een 15-jarig dienstmeisje teHeeren- veen is na een smartelijk lijden van 28 weken, ten gevolge van bekomen brandwonden, bezweken. ■Zij had een petroleumlampje op haar bed gezet, en was onder het breien in slaap gevallen. De •huisgenooten ontdekten den brand. De familie, bij wie zij woonde, heeft haar met voorbeeldelooze liefde bijgestaan en niets gespaard om haar in het lieven te behouden. Uit Waddinxveen wordt omtrent de doorbraak, die aldaar Vrijdag-middag een minuut of tien ten noorden der brug plaats had, gemeld dat bet jaagpad op eene lengte van -I- 15 Mr. was ■weggespoeld, zoodat de Gouwe niet geweld in den "Bloemendaalschen polder liep. Onmiddellijk werd naar Gouda bericht gezonden om de IJselsluis, en naar de Gouwesluis (Alphen) om de Rijnslui zen dicht te houden. De scheepvaart werd gestremd. Te tien uren was de Gouwe reeds een meter gezakt. Zekere S., uit Urmond, is door de maréchaussée der brigade Beek gearresteerd en naar Maastricht overgebracht. Hij wordt voorden vermoedelijken dader gehouden van den in den nacht van 28 op 29 Febr. te Naltenhoven ge- pleegden moord. Vrij dag-middag ging te's-Hertogen- bosch een schippersknecht, aan boord van een schip liggende in de Zuid-Willemsvaart nabij Sluis n». 1, met nog twee anderen een zeiltochtje ma ken over het overstroomde veld. Nauwelijks door de overlaat der Zuid-Willemsvaart op de vlakte gekomen, werd de boot door een rukwind omge slagen en geraakten alle drie te water. Door spoedig opgedaagde hulp werden twee gered; de derde, naar men zegt een jongeling uit Dordrecht afkomstig, moest het met den dood bekoopen. Zijn lijk werd spoedig opgehaald. Te Harderwijk is Vr ij dag-avond een troepje kolonialen van omstreeks 20 man de wo ning van een burger binnengedrongen, die zij voor eeDe herberg bielden. De bewoners trachtten hun te beduiden (daar 't meest vreemdelingen waren), dat er geen drank verkocht werddoch de kolo nialen, waarschijnlijk meenende dat men hen niet wilde tappen, begonnen den boel stuk te slaan en brachten den bewoner drie wonden toe. Op het hulpgeroep snelde de politie toe, maar de soldaten wisten zich door de vlucht te redden. Een kwartiermuts, door een hunner verloren, zal misschien tot hunne ontdekking leiden. Den zelfden avond werd een man van ruim 70 jaren, die karnemelk bij zich droeg, welke hij aan zyne dochter wilde brengen, door een troepje kolonialen op straat aangehouden en ontving, zonder eenige aanleiding, van een hunner een dolkwond in den onderbuik, die voor 't behoud van zijn leven doet vreezen. Ook van dit gruwelstuk is de dader on bekend. De secretaris der Belgische Bank is in handen der Engelsche politie en zal naar Brussel teruggebracht worden, om zich voor de justitie te verantwoorden. Eugène 't Kinl de Roodenbeke behoort tot een der eerste families; een zijner bloedverwanten is lid van den senaat, een ander consul-generaal der Nederlanden te Brussel. Hij ,was lid van de meest aristocratische club te Brussel en speelde daar steeds zeer grof. Ook aan de Beurs speculeerde hij op groote schaal en betaalde in de laatste maand nog ettelijke duizenden, die bij verloren had. Ongelukkige speculaties schijnen dan ook zijn vlucht noodzakelijk gemaakt te heb ben. Hg was belast met de bewaring der door particulieren in deposito gegeven effecten, en, naar 't schijnt, t racht hij die aan de Beurs, om ze weder in te koopen als zijne speculaties slaagden. Intus- schen kwam hij daartoe niet in de gelegenheid en op een goeden morgen bespeurde hij, dat zijne verliezen zóó groot waren, dat 't gat niet meer te stoppen was. Met een onverstoorbare kalmte pakte hij zijn boeltje bijeen, tot zelfs al zijne schilderijen, die hjj uit de lijsten nam, telegra- pheerde naar Liverpool om plaatsen op de „City of Paris" te nemen en vertrok Woensdag-avond met den trein naar Calais, vergezeld van zijne mailresse en hare kamenier, den schijn aannemende alsof hij voor een paar dagen een reisje ging ondernemen. Zelfs gaf hij den directeur der Bank schriftelijk kennis van zijn vertrek. Deze echter telegrapheerde onmiddellijk naar „Scotland Yard" te Londen, en weldra waren de vereischte maatregelen genomen om den voortvluchtige te Queenstown aan te hou den. Waarschijnlijk wist hij niet, dat de booten op Nieuw-York deze plaats op elke reis aandoen, doch hoe 't ook zij, in Amerika aangekomen liep hij toch groote kans onmiddellijk gearresteerd te worden. Wellicht vleide hij zich door de hulp van gladde advocaten aldaar aan eene uitlevering te ontsnappen. Onmiddellijk na zijne aanhouding, telegrapheerde hij aan den heer Fortamps: „Ik ben gearresteerd; ik hoop dat men mij met 'toog op mijne gezondheid met égards zal behandelen". Dit zonderling telegram was weldra in geheel Brussel bekend; men hoorde van niets anders spreken en iedereen stond verbaasd over zulk eene onverschilligheid. Altijd echter volgde eene blijde verzuchting: „il est pincé". Hij is inderdaad in den knip, en met hem zijne maitresse. 't Ern stigste van de zaak is, wat de „Etoile Beige" ver haalt, namelijk dat de gouverneur der Bank reeds een jaar geleden voor hem gewaarschuwd is; toen waren er effecten in omloop, die blijkens de nom- mers aan de Bank in déposilo waren gegeven. En te meer is 't in hem gestelde vertrouwen onverklaarbaar, omdat hij „en grand seigneur" leefde, hoewel zijn traktement niet zeer schitte rend was en hij geen vermogen bezat. Hoe groot de door hem verduisterde som is, kan nog niet worden opgegeven; nacht en dag wordt er aan de Bank gewerkt om zoo mogelijk een nauwkeu riger) staat op te maken der effecten, die aanwe zig moeten zijn, maar dit althans is zeker dat de verliezen niet duizenden maar millioenen be dragen. Bghalve deze ontzaglijke schade voor de administrateurs der Bank moet de schuldige amb tenaar ook jiog een consortium van zeer achtens waardige lieden, die een belangrijke speculatie in petroleum op 't touw gezet hadder., in zijn val medesleepen. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Februari. Door de vele en zware regens zijn de rivie ren te Batavia zoo overvuld geraakt dat een groot deel der stad en omstreken gedurende een paar dagen onder water heeft gestaan, tot groot onge rief van duizenden inlanders, die hunne woning, van zeer licht materieel gebouwd, moesten Verla ten. Het heeft niet aan deelneming, hulp en be langstelling ontbrokende waterstaat was ijverig in de weer. De dijk bij Jacatra is doorgestoken, waardoor aan het water een andere uitweg gege ven werd. De gouverneur-generaal is van Buiten zorg overgekomen en heeft verschillende punten der overstrooming bezocht. Van Samarang is een particulier telegram ontvangen met het bericht dat die plaats geheel was geïnundeerd, daar door den hevigen bandjir drie dijkbreuken hadden plaats gehad. De spoorwegmaatschappij moest den dienst staken, daar de spoorbaan overstroomd en beschadigd was. Blijkens een later bericht was het water te Batavia bij het vertrek der mail zoodanig gedaald dat de ellende voor de bevol king voorbg was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-ïndiö zyn devolgendo beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., w. ziekte, aan den laten halpond. 'aan de o. 1. school te Poerworedjo G. A. Sedée, en aan den klerk op het re3.-hnr. te Soerabaya E. H. Van Haaaen. Ontslagen: Eervol, de kl. by het dep. van binnenl. best. M. F. Der Kinderen; eerv. de gew. kl. bij het haven-dep. te Makassar J. Platt. Benoemd: Tot inspect, van fin.: in de lste afd. (standpl. Batavia) F. W. Boes Lutjens; in de 8de afd. (standpl. Soerabaya), L. J. J. Michiel- sen; in de 2de afd. (standpl. Samarang) E. Mekern; in de 4de afd. (standpl. Pasoeroean) L. B. Van Maanen; tot gezw.landm* lste kl. bij het kadastr.bur. te Batavia F. J. De Galonne; tot comm.: op het res.-kant. te Soerakarta G. W. Jansen; te Ma- gelang P. H. WcsterkampLamp. dist. F. G. A. Berlanwt;tot cipier bij het civiel en milit. gevangenhuis te Weltevreden C. Elmensdorp. Bij de alg. secret.tot ref. A. Soltot hoofde. "W. O. Gallois; tot lsten comm. H. K. Myer; tot 2den comm. P, Rosendahl; tot 3den comm., J. W. Köhlen. Bij het dep. van binnen), best.: tot 2den comm. C. P. Doeve en J. Van Ek; tot 3dea comm. J. F. Simon en J. E. Maas. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof nap Europa, w. ziekte, aan den maj. der inf. J. J. W. E. Verste) Ontslagen: Op verzoek, eervol wegens volbr. diensttijd, m bek. v. recht op pens., de off.-v.-gez. lste kl. Dr. Th. 1 Eisinger, onder toek. van den tit. rang van dir. off.-van-ge 2de kl. Geplaatst: Bij het 6de bat. iof. de maj. J. Visser. Departement der Manine. Ontslagen: Eervol, debootsnm bij het haven-dep. tc Neira (Banda) J. J. D. Den Toom. BUITENLAND. Frankrijk. De Seine is nog steeds wassende en heeft di hoogte van 6.20 M. bereikt, nagenoeg die van 1873. Nabij het raadhuis en op andere puntet der stad staan de kelders geheel onder water. Te Bercy is dit evenzeer het geval met de kadi en het water staat er in de straten een paar duimen hoog. Te Parijs zijn eenige personen ven dronken. Lager af, buiten de vestingwerken, zijn de winkels en huizen ondergeloopen. Isle de Ger main staat bjjna geheel onder water. TeAsnièrei z'ijn de huizen aan den rivierkant ontruimd. Het linkercentrum in den senaat heeft ziek Zaterdag geconstitueerd. Rampont is benoemd tol voorzitter, Laboulaye en Berthauld tot onder voorzitters. Vijftig leden van den senaat woonder de vergadering bij. Men ziet de toetreding var nog andere senatoren tegemoet. Spanje. Door Romero Ortez is het ontwerp-adres var antwoord bestreden; hij werd door Canovas de Castillo beantwoord. De regeering heeft in de Kamer eene dépêche voorgelezen, meldende dat Spaansche oorlogschepen bij Jolo, op de Philip- pijnsche eilanden, door zeeroovers zyn op de vlucht gejaagd. Volgens de „Politica", een ministerieel blad, zou de minister van buitenlandsche zaken Calderon Collantes, op de vraag van Italië, om het stoffe lijk overschot van Columbus naar Italië temogen overbrengen, geantwoord hebben dat nimmer eer Spaansche regeering daartoe hare toestemming zou verleenen. Den 20sten dezer zullen weder directe trei nen tusschen Parijs en Madrid loopen. Duitschland. Ter gedachtenis aan de feestelijke herdenking van de nagedachtenis van koningin Louise za! eene instelling geopend worden om begaafde jon gens en meisjes, leerlingen op lagere scholen ii steden en ten plattelande in Duitschland, bij t: staan tot zij in de maatschappij kunnen optreden Tevens zijn de noodige maatregelen genomen te oprichting van een gedenkteeken te Berlijn. Telegrammen. LONDEN, 12 Maart. In de bagage van dei gearresteerden beambte der Belgische Bank is eei gedeelte der gelden teruggevonden. Hij blijft ii hechtenis en het onderzoek wordt voorgezet. NIEUW-YORK, 12 Maart. Volgens de dagbladen zet Diaz de opstandelingen aan de Rio Grand; tegen het Mexicaansch gouvernement op. De com mandant der Amerikaansche troepen in Texa- heeft eene strikte onzijdigheid bevolen. BUCHAREST, 12 Maart. De Kamer heeft in beginsel het voorstel der meerderheid van de commissie aangenomen, de regeering te machti gen voorloopig eene leening ten bedrage van 16 millioen te sluiten en tot dat bedrag schatkist biljetten uit te geven. De regeering vereenigdf zich met dit voorstel. WASHINGTON, 12 Maart. De senaat heeft Nieuw-Mexico als staat in de unie opgenomen. BELGRADO, 12 Maart. In de kringen der afgevaardigden wordt verzekerd, dat zooeven aan de nationale militie het bevel is gegeven, om zich elk oogenblik tot oprukken gereed te houden. PETERSBURG, 12 Maart. Volgens dépêches uit Slavische bron hebben de opstandelingen in de laatste dagen merkbare voordeelen behaald. ROME, 12 Maart. (Ind. beige). Lord Lyttoc,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2