Voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam is heden gekozen tot lid der Tweede Kamer Mr. H. C. Verniers van der Loeft, met 685 van de 759 geldige stemmen. Mr. P. P. Van Bosse had 66 stemmen. Gisteravond werd Jhr. Mr. J. W. Van Loon, lid der Tweede Kamer, terwijl hij met een zijner medeleden op de Heerengracht in Den Haag liep, plotseling hevig ongesteld. In eene woning bin nengebracht, werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend door den chirurgijn Schoevers, die den heer Van Loon per rijtuig naar zijne woning bracht, waar deze na een hevigen krampaanval overleed. Z. M. heeft Henry Muller erkend en toege laten als consul van het Duitsche rijk te Para maribo; aan Jhr. J. L. C. Pompe van Meerder- voort, te St.-Petersburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van St.-Stanislaus en der herinnerings-me- daille voor niet-strijders gedurende den oorlog 1870—1871benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Heerenveen Jhr. Mr. J. M. Van Beyma thoe Kingma, adv. aldaar; goed gekeurd de gewijzigde statuten en tarieven der maatsch. van onderl. levensverzekering te Amster dam; aan den kapt. Evers, van het schip „Elisa", van Baltrum, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het op 19 Oct. 1875, op zijne reis van New-Caslle naar Lübeck verongelukt Ned. schip „Martenshoek" toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; aan Jhr. VV. E. Kerens de Wijlre, lid van de Tweede Kamer, F. Th. Everard te Am sterdam en J. B. Nolet te Schiedam vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van den H. Grego- rius den Grootenaan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. A. R. Scharlach, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; den lsten luit.-adju- dant J. Knuppe, van het 4de reg. inf., op zijn verzoek, zonder lezwaar der schatkist op nonact. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuws. Maandag-namiddag is te Amsterdam een jongeling van ongeveer 18 jaren, werkzaam aan eene houtkooper'g, van zijn schuit gevallen in de Oostenburgergracht en verdronken. Gisteravond is te Amsterdam brand ontstaan in de lading katoen van een Amerikaansch schip, liggende in het entrepotdok. De brandweer was dadelijk tegenwoordig en het liet zich aan zien, dat men eene uitbarsting der vlammen zou voorkomen. Te Schiedam bestaan thans 318 bran derijen en ééne stoombranderij, die twaalf gewone branderyen vertegenwoordigt, tegen 258 brande rijen ten vorigen jare. Mouterijen werden er aan getroffen 58, tegen 57 in 1875. Aan iedere fabriek is verbonden een personeel van ten minste drie knechts. Bij het land van v. d. L. aan den Loos- duinschen weg is gisterochtend het lijk opgehaald van eene 30-jarige jongedochler uit Loosduinen, die sedert eenige weken werd vermist en toen de ouderiyke woning heeft verlaten onder om standigheden die aan zelfmoord doen denken. Dertig kerkeraden in Drente hebbejn zich verklaard voor het houden der dank- en bid dagen voor het gewas op Zondag, terwijl 19 ker keraden hebben bepaald, dat de Woensdag daarvoor zal blijven aangewezen. Onlangs had onder de gemeente Mun tendam, onder vreemde omstandigheden, een dief stal van meer dan f 25,000 aan effecten plaats uit een brandkast; thans wordt bericht dat de dieven zijn ontdekt. Te Kerkrade is een manslag gepleegd. Maandag heeft de justitie zich daarheen begeven. Nadere byzonderheden ontbreken nog; alleen ver neemt men dat de dader gearresteerd is. De boerderij van het krankzinnigen gesticht te Deventer is naar het landgoed „De Brinkgreve" overgebracht. Naar men verneemt zal ook het gesticht in het laatst van dit of in het begin van het volgend jaar uit de stad naar dat buitengoed worden overgebracht. Gisteren is te Heerenveen een goe derentrein, die van de locomotief was losgeraakt en door den wind werd voortgedreven naar de veenscheiding, waar de spoorbrug openstond, in het water gestort. Er hebben geen ongelukken by plaats gehad. Maandag heeft zich te Breda de bar bier L. in het vertrek, waar zijn vrouw te bed lag, door een pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkige, eerst ruim 30 jaren oud, gaf zich veel aan misbruik van sterken drank over. De vrouw blijft met drie jonge kinderen achter. Te Goes is Zaterdag-avond in de kroeg van H. Kramer, ten gevolge eener woor denwisseling tusschen een slachter, die gewoonlijk leverworst aan de bezoekers verkoopt, en een koopman in vodden en beenen, door den eerste aan.den laatste met zijn slachtmes zulk een steek in de linkerzijde toegebracht, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De slachter is on middellijk in verzekerde bewaring genomen. Volgens het „Journal de Paris" zal de bekende componist Offenbach den 15den April te Philadelphia zijn, om er zijne werken en die van andere kunstenaren ten gehoore te brengen. Rechtzaken. In het laatst des vorigen jaars werd te Rotterdam eene zekere Maatschappij de „Zonne straal" opgericht, die, zooals het in de statuten heette, ten doel had de mindere klasse aan nut tige voorwerpen te helpen. Dit zou geschieden door het contribueeren der leden en het verdeelen der door het bestuur aangekochte voorwerpen. Dit gaf het „Zondagsblad" aanleiding tot eene zeer scherpe critiek' der zaak, welke critiek den heeren directeuren weer aanleiding gaf tot een zeer uitvoerige klacht bg den officier van justitie wegens laster. Deze heeren zijn T. De Ruyter, zaakwaarnemer, H. Engelen, commissionair in manufacturen, en L. J. Van Bovene, horlogema- maker. Hieraan werd gevolg gegeven en de heer H. Heyermans, die zich als schryver van het geïncrimineerde stuk had bekend gemaakt, stond daarvoor gisteren terecht. Na het getuigenverhoor zeide de officier van justitie dat hij in geen geval de vrijheid der pers aan banden wil leggen. Scherpe critiek is zeer goed, en vooral een scherpe critiek over deze „Maatschappij". Maar men moet binnen de perken blijven, en is hier te ver gegaan. In het artikel staat niet slechts wat niet goed is, maar ook dat men hier het er op toelegt om de lieden het geld uit den zak te kloppen. Dat mag niet, en daarom werd aan de klacht gevolg gegeven. Hij keurt zelf die vermomde loterij af. Maar dat ze alleen om te bedriegen is opgericht, is nog niet gebleken en mag niet gezegd worden. De verzachtende om standigheden waren hier overigens maar voor het grijpen. Hij requireerde eene geldboete van f 10. Mr. Knottenbelt zeide, dat hg, het stuk lezende, wel dacht dat er vervolgd zou worden, maar dat de getuigen de beklaagden zouden zijn. Er is, z. i., hier een principieele begripsverwarring. Het O. M. heeft niet onderscheiden de imputatie van een feit en de beoordeeling eener zaak. Het eerste is strafbaar, het tweede niethier is alleen het tweede. Uitspraak over 8 dagen. BUITENLAND. Frankrijk. Na eene voorbereidende bijeenkomst van de Kamer, heeft Gambetta in eene redevoering op eene bijeenkomst van de uiterste linkerzijde, met het oog op den toestand, aangedrongen op de aaneensluiting van alle republikeinen. Het tegen woordig ministerie maakt het noodzakelijk dat de republikeinsche partij eenparig het besluit neme om te verklaren, dat zij geen ander dan een zuiver republikeinsch kabinet zal steunen. Naar eene vergadering van de linkerzijde werd eene commissie gezonden om haar uit te noodigen tot eene ge meenschappelijke beraadslaging over de ministe- rieele crisis, en in eene bijeenkomst van afgevaar digden en leden van den senaat van de linkerzijde en de uiterste linkerzyde werd daarna het be- sluit genomen, slechts een homogeen kabinet tj steunen, dat het land wilde besturen in krachti» republikeinschen zin, overeenkomstig den geest der constitutie en den wil der natie. In de nieuwe Kamer, die 533 leden teil, zullen de republikeinen over 352 stemmen kunRen beschikken, de Bonapartisten over 76, de leden der rechterzijde over 56, de legitimisten over 24 en de constitutioneelen over 21. Spanje. Het regeeringsleger heeft zich met de Carli;. tische soldaten die het indulto komen vragen ge. fraterniseerd. 45,000 man zullen, onder bevel va generaal Quesada, Biscaye en Navarra blijven bs zetten, totdat het land geheel tot rust gekoma zyn zal. De lichting van 1870 zal met verlof naa huis gezonden worden, zoodat het leger op 200,00) man gereduceerd wordt. Aan de Carlisten z'gn in 't geheel 112 stut ken geschut ontnomenmet de geweren worde deze op een waarde van ƒ18,000,000 geschat, h koning zal met die kanonnen den 1 Oden dezer zji intocht houden in Madrid, doch nog vooraf Burg; en Santander bezoeken. Volgens een telegram aaD de „Köln. Zeitung zal Salaverria, minister van financiën, bij bi indienen zyner begrooting aan de Cortes bi voorstel doen, gedurende de eerstvolgende v jaren van de 3 pCts. rente slechts 1 pCt. in ge!; te betalen en voor het restant rentelooze obli gatiën te geven, aflosbaar zoodra de toestand ój schatkist zulks gedoogt. Spanje's fmancieele toi stand is, door het slechte beheer en den lang durigen burgeroorlog, van dien aard, dat me gelooft dien niet zonder buitengewone maatregele te kunnen doorworstelen. De bezoldiging van staat ambtenaren enz., moet men met drie vierde ve: minderen, of door de tijdelijke conversie van i 3 pCts. rente in een 1 pCts. fonds een soort vai staatsbankroet te maken. De minister heeft laats genoemd middel gekozen, omdat een vermindering der jaarwedden en pensioenen een misnoegen zou teweegbrengen, dat voor de nieuwe regeerin; hoogst gevaarlijk zou zijn en misschien een nog slechteren financieelen toestand ten gevolge zoo hebben. Vereenigde Staten. De meest furore makende zaak in de Yeree- nigde Staten is thans die van den secretaris var het departement van oorlog, G. G. Belknap, zoo. als reeds gemeld werd, op een aanklacht van zekeren heer Caleb P. Marsh, beschuldigd vac het verkoopen ten eigen bate van landsbetrekkin- gen. Belknap was driemalen gehuwd; zyn tweedi vrouw, Carrie Tomlinson, stierf in 1870. Zijn derde vrouw is de zuster van zijn tweede en was vroeger mevr. Bowers. Mevr. Belknap en harc zuster mevr. Bowers brachten eenigen tijd dooi ten huize van den heer Marsh; mevr. Belkna; was toen ongesteld, en om de liefderijke verpleging, die zy daar ondervond, te beloonen, raadde mevr Belknap Marsh aan te solliciteeren naar den pos' van commercieel agent op Fort Sill, welke betrek king toen vacant was. Dat deed Marsh, maai 't bleek dat John Evans, die vroeger dat blijk baar zeer lucratieve baantje bekleedde, er ver schrikkelijk op gesteld was herbenoemd te worde;. Belknap raadde daarom Marsh aan met Evans te spreken en eene schikking met hem te treffen, daar Evans belangrijke sommen had gestoken in gebouwen en voorraden te Fort Sill. Marsh en Evans maakten een geschreven overeenkoms! waarbij bepaald was, dat Evans benoemd zon worden, waarvoor hij jaarlijks 12,000 dollars aan Marsh zou geven in vierendeeljaarstermijnen voor uit te betalen. Maar mevr. Belknap deelde sa men met Marsh. Deze althans zegt, in zijne getuigenis, dat hij, toen hg 't eerste kwartaal ontving, de helft aan mrs. Belknap zond. Zijn getuigenis draagt alle leekenen dat Marsh cl sommige dingen vergeten heeft óf met opzet ver- zwygt. Mevr. Belknap stierf in December 1870 en Marsh woonde de begrafenis bij. Hij verhaalt daaromtrent het volgende: „Ik ging naar de kin derkamer met mevr, Bowers om 't kind te zien. Ik zeidat kind zal binnenkort geld ontvangen. Zij zeideJa, de moeder gaf het kind aan mg en vertelde mg dat het geld van u kwam. Ik zou het in ontvangst nemen en voor het kind bewa-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2