Gistermorgen werd in Den Haag een bejaarde vrouw in de Snoekstraat door een toeval getroffen, dat een onmiddellijken dood ten gevolge bad. De persoon, die Zaterdag-avond in Den Haag in hechtenis werd genomen, onder verdenking van brandstichting, had, nadat bij vóór eenigen tijd uit den Indischen militairen dienst was ontslagen, zijn beroep van verver weder ter hand genomen. Sedert den korten tijd dat hij gehuwd was leefde hij met zijn weder helft in oneenigheid, welke tusschen het jeugdige echtpaar eene feitelijke scheiding deed ontstaan, zoodat de man thans alleen de kamer in de Krane- straat bewoonde, waarin de brand werd ontdekt. Hij had brandende lucifers in zijn bed gelegd en was met afgesloten deur in zijn vertrek gebleven. De pogingen van een der bewoners om de deur te openen, waren vergeefs, daar de man halstar- rig weigerde haar te ontsluiten, zoodat men door geweld toegang tot de kamer verkreeg. Aan blus- sching viel toen echter nog niet te denken, ver mits de verver met een mes in de hand ieder die hem naderde dreigde, en zelfs een persoon 'bet mes in de pols stak, waardoor deze eene ge vaarlijke verwonding heeft bekomen. Met behulp van eenige personen is hij van de kamer verwij derd en aan de politie overgeleverd. Kort na zijne arrestatie legde hij eene volledige bekentenis af. Op de gisteren te Haarlem gehouden voorjaarspaardenmarkt zijn aangevoerd 195 paarden en 3 veulens. De prijzen der paarden verschilden van 100 tot 600; die der veulens liepen van ƒ100 tot ƒ120. De handel was matig. Gisternamiddag vermaakten zich eenige jongens te Haarlem op de Turfmarkt met ijzeren buizen der duinwaterleiding, die daar zijn nedergelegd, heen en weer te rollen, met het treurig gevolg, dat een hunner, een jongen van 12 jaar, onder een buis geraakte, waardoor hij verpletterd werd; hij was onmiddellijk dood. Zondag-morgen is in de Schie onder Delfshaven drijvende gevonden het lijk van zekeren J. W., die den vorigen avond bij het passeeren van den weg, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken is. Een dezer nachten is te Amsterdam ingebroken in het kantoortje van den commissaris van het beurtveer op Heerenveen, geplaatst op bet Singel nabij de Korsjespoortsteeg. De dieven hebben zich meester gemaakt van een geheele en een achtste kist thee, vier kistjes sigaren en eenig kleingeld, in een lessenaar aanwezig. Om goed te kunnen zien wat zij deden, is door hen een op 't kantoortje voorhanden petroleumlamp aan gestoken, welke zij bij hun vertrek hadden ver geten uit te blazen, maar waarvan het licht, ten gevolge van de gesloten luiken, van buiten onzichtbaar was. De deur waardoor zij waren binnengekomen, was door hen weder gesloten. Blijkbaar hadden zij goed gezocht, want alles was overhoop gehaald. Tegenover het kantoortje, aan den overkant van bet Singel, staat een nachtwachthuisje. Eerstdaags merkt het „N. v. d. D." op zal men nog vernemen, dat is ingebroken in een nachtwacht buisje, terwijl de wacht daarin was, doch zonder dat hij het bemerkte! In den vroegen morgen van Zondag is te Amsterdam in de Kalverstraat en Jonge Roelensteeg tusschen eenige Leidsche studenten en burgers twist ontslaan welke spoedig in een hevige kloppartij overging. De politie, bijgestaan door de militaire wacht van den Dam, maakte aan de vechtpartij een einde, en nam eenige der belhamels in verzekerde bewaring. Op den centraalspoorweg bij Utrecht is Zondag zekere v. D., uit Utrecht, overreden. De man schijnt zich in dronkenschap moedwillig Op de rails nedergelegd te hebben. De beide bee- nen werden hem afgesnedeneen paar uren na het gebeurde is hij overleden. Zoowel te Utrecht als te Rotterdam biedt zich iemand als tandmeester aan, die naar -de Nederlandsche wet geen recht heeft op den titel, dien hij voert. Hij geeft rooskleurige visite kaartjes af, waarop gedrukt staat: Dr. Jozef Son, pract. chirurg, denliste van Z. M. den Koning der Nederlanden, Utrecht." Te Utrecht is geen tand meester van dien naam gevestigd en te Rotterdam evenmin. De eenige te Utrecht gevestigde tand meester is de heer J. M. Son, wiens zoon wel te Rotterdam woont, maar niet bevoegd is tot het uitoefenen der tandheelkunst, reeds eenmaal we gens onbevoegde uitoefening dier kunst werd veroordeeld en thans om dezelfde reden weder vervolgd wordt. De fabriek van knoopen uit Ameri- kaansche noten, te Veendam, die eenig was in ons land en nog maar sedert eenige maanden in werking was, is Zaterdag-avond een prooi der vlammen geworden. De proefneming met het tonnenstel sel voldoet te Zwolle zoo goed, dat men daar mede ook in de voorsteden, bij wijze van proef, zal aanvangen. Dezer dagen zijn 100 nieuwe ton nen bijgemaakt; het geheele getal bedraagt nu 700. Volgens een telegram uit Portland, in Oregon, is een regeeringsvaartuig, op de Co- lumbiarivier bezig met het wegruimen van zekere hindernissen bij de watervallen van Unadilla, Woensdag in de lucht gevlogen, zooals sommigen willen door het springen van den ketel, gelijk anderen beweren ten gevolge van eene buskruit- ontploffing. Dertien personen kwamen daarbij om het leven en twee werden zwaar gewond. Een Hongaarsche dame, die tot voor weinige dagen tot de naaste omgeving der keize rin van Oostenrijk behoorde, heeft een boek uit gegeven waarin de geheele aristocratie te Weenen, tot zelfs sommige leden der keizerlijke familie door het slijk worden gesleurd. De schrijfster is de dochter van een zeer bekend staatsman. De oorzaak van het schandaal moet in ijverzucht wor den gezocht. De man tegen wien zij in de eerste plaats hare verwoeden aanval richt, is een hooge militaire autoriteit met een schitterenden naam, maar de geheele aristocratie wordt met een koel cynisme gebrandmerkt. Zonder mededoogen wor den de maatschappelijke gebreken der hoogere standen blootgelegd, gebreken die men tot dus verre slechts in de laagste klasse der samenleving mogelijk achtte. De kroon zelfs is niet verschoond gebleven. Men heeft direct alle exemplaren, die voorhanden waren, opgekocht, doch nu bereidt men een tweede uitgaaf voor, welke de politie echter tracht te verhinderen. Men kan zich moeilijk een denkbeeld maken van de opgewondenheid die in de hooge kringen heerscht, en de aristocratie gaat zelfs zóó ver, dat zij de familie van de razende schrijfster huiten hare kringen heeft gesloten. Te Parijs is verschenen een autogr.a- phische brochure, die de schrijver noemt „Een Brievenbus." Zij stelt ook voor een brievenbus te ledigen, en in het boekje zijn nu een tal van brieven opgenomen, minnebrieven, maanbrieven, felicitatiën, huwelijksaanvragen enz., allen in hun eigen stijl, spelling en schrift. Het boekje maakt veel opgang. De Weser-Zeitung" bevat het vol gende karakteristieke bericht uit Dresden: Dezer dagen werd hier het huisraad, nagelaten door den moordenaar Thomas, in het openbaar verkocht. Betrekkelijkerwijs zijn fabelachtige prijzen besteed, want de geringste voorwerpen golden minstens driemaal meer dan er in een gewoon geval voor besteed zou zijn. Rechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 26 Februari: 1 wegens het voorhanden hebben van een stok of maat niet bij de wet erkend; 3 w. onge- muilkorfde honden op de openbare straat te laten; 1 w. het rijden in verkeerde richting; 2 w. buiten eene openbare waterplaats datgene te verrichten, waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 w. als tapper geen ex tract-reglement van de verordening in de gelagkamer aanwezig te hebben, (gem. Voorschoten)1 w. het plaatsen van wildstrikken zonder vergunning, (gem. Voor schoten) 1 w. het rijden met een kar, bespan nen met honden, op den hoogen Rijndijk, zonder vergunning, (gem. Zoeterwoude)I w. riet en stroo uit een bosch onder de gemeente Voor schoten te verzamelen en zich toe te eigenen, zonder vergunning. Gisteren is door den hoogen raad (kamer van strafzaken) uitspraak gedaan in het beroep in cassatie van J. E. G., tegen wien door het hof van Groningen eene veroordeeling is uitgesproken ter zake van den verkoop van was met harst vermengd, ofschoon het zijn moest wasvanprimi qualiteit. De hooge raad heeft, wegens onvoldoende motiveering, het bestreden arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem, om met inachtneming van's hoogen raads arrest de zaak opnieuw te behandelen en af te doen. BUITENLAND. EYankrij k. Het is waarschijnlijk dat het tegenwoordi; kabinet eerst de bijeenkomst der kamers zal af wachten om met de wenschen der nieuwe meer derheid bekend te worden. Naar gemeld wordt, heeft de minister «a onderwijs en eeredienst aan de bisschoppen eer; circulaire gezonden, waarin hij hen heeft uitg» noodigd, om in de mandementen ter gelegenhsi van de vasten buiten het domein der staatkuD.- te bljjven. Voorts werd hun verzocht, de one- hen staande geestelijken aan te schrijven, zich hunne predikatiën van elke toepassing op politie, zaken te onthouden. De gravin d' Agoult, bekend als schrjjfst onder den pseudoniem van Daniel Stern, is ove leden. Behalve de hertog Decazes zijn te Par tot afgevaardigden gekozen: de republikeinen Tira en Spulier; Frebault, van de onverzoenlijke pari Germain-Casse, Farcy en Allain-Tange, radicals In Neuilly, departement der Seine, Bambergr republikeinin Vincennes Talandier, radica Verder nog Guyot-Monlpayroux, hoofdredacte van den „Courrier de France;" Robert de Mas: van het linkercentrum; Langlois, radicaal; Naqv van de onverzoenlijke partijRaspail, van dezelf partij, heeft te Marseille een mandaat gekre» tegenover Amat, een republikein van gematig richting. In Aix is Lockroy gekozen, in Ajaci Rouher. Volgens de „Temps" wil Casimir Périer zi( belasten met de portefeuille van binnenlandsche z kenmaar hjj stelt als voorwaarde, dat in het kabir. slechts zitting hebben mannen van dezelfde richtic; De Montaignac, die tot de gematigde rechterzijde k hoort, kan dus de portefeuille van marine niet behot den, daar het beginsel van homogeniteit mo gehandhaafd worden. In 't algemeen is Mac Mahi voor die denkbeelden gewonnen. Maar hjj maal uitzonderingen. De portefeuilles van buitenlandse! zaken, van oorlog en van marine wil hjj aan di invloed van het parlement onttrokken hebbe Dit nu geeft Périer niet toe. Voor de drie k doelde portefeuilles gelden dezelfde regelen a voor de overige. Dat is de eisch der zuiver co: stitutioneele beginselen. Als dit punt eenre: vaststaat, dan wordt de personen-quaestie va minder beteekenis, aangezien De Cissey en Decai als ministers kunnen blijven. Duitschla-nd. Prof. Von Sybel, die reeds sedert eenige maï den zijne nieuwe betrekking van directeur vi het Pruisische staats-archief aanvaard heeft, voornemens om de staatkundige correspondent van Frederik den Grooten in het licht te geve: De koning heeft daartoe zijne toestemming gegeve: De brieven, die voor verreweg hel grootste g: deelte nog geheel onbekend zijn, zullen ongeve: 30 boekdeelen vullen. De Beiersche kamer heeft de regeering gr machtigd om gedurende het eerste kwartaal va het loopende dienstjaar de belastingen te heffe waarbij de ultramontaansche meerderheid te kei nen gaf, dat zij dit alleen deed om geene stoc nis in den gang van zaken te brengen, zich voo behoudende om de begrooting aan een nauwkeur onderzoek te onderwerpen. „Want zeide woordvoerder dezer partij wij zijn Zr. Ms. ze getrouwe oppositie." „En wij antwoordde hierc de minister Von Pfretzschner zijn Zr. Ms. ze getrouw ministerie"; welk antwoord door de 1» kerzijde met een levendig „bravowerd begro' Spanje. Volgens de „Europe Diplomatique" een niet)' weekblad, onder redactie van Jules Hamsen, er- schrijver die, volgens den correspondent van i „Times", zeer goed bekend is in diplomatie! kringen, is de terugkeer van de ex-koningin Ia

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2