L EID S C jig DAGBLAD. N°. 4928. o%o A0. 1876. Maandag -6 Maart. 'Jr^. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Sj^S^ Daar de inning der Abonnementsgelden wegens het groot aantal abonnementen zeer omslachtig is en veel lijd kost, worden de Abonné's verzocht de quitanties op vertoon te willen voldoen. LËIUËKI, i Maart. In de maand Februari zijn binnen de ge meente Leiden geboren 158 kinderen, als73 zoons en 85 dochtersoverleden 86 personen, als: 15 mannen, 14 vrouwen, 31 zoons en 126 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6; gebuwd 123 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7283 vol wassen personen en van 2124 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 4049 porliën, als: 3656 warme spijs, 276 vleesch en 117 spek. In een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê dd. 2 dezer wordt het volgende bericht: De radja van Pedir heeft zich onderwor pen en is beêedigd; mitsdien is hem de Neder- landsche vlag uitgereikt. In Groot-Atjeh is de ge zondheidstoestand verbeterd, de cholera zeer afge nomen. De in de XXVI Moekim ageerende kolonnes hebben den 26sten Februari Kwalla Gighen en den 28sten ICotta Pohama bezet. Bij het afdeelingsonderzoek van het voorstel- Kops tot afschaffing van den suikeraccijns is uit voerig van gedachten gewisseld. Eenige leden meenden, dat 't beoogde doel beter en geleidelijker te bereiken ware door aanneming der amende- menten-Insinger op de suiker-wetten, 'l Gevolg daarvan zou zijn schorsing der beraadslaging over de conventie. Meer algemeen vond de vorm van het voorslel-Kops instemming. Ten tweede werd de vraag behandeldof inderdaad opheffing van I den suikeraccijns ineens dringend noodzakelijk was. Vele leden antwoordden toestemmend; er was met het oog op de betrokken groote volksbelangen geen andere uitweg, hetgeen door de enquête naar den toestand der koopvaardijvloot en andere verschijnselen en omstandigheden, vooral de af schaffing van den suikeraccijns in Engeland, ge staafd werd. Werd de accijns hier niet opgeheven en de conventie aangenomen, dan zouden raffina derijen en beetwortelfabrieken de knellende ban den van het exercice-stelsel moeten dragen. Een aantal andere leden vereenigden zich met deze beschouwingen niet, en verklaarden zich tegen afschaffing van den accijns, althans zonder aan wijzing van een voldoend equivalent. De commis sie van rapporteurs achtte, met het oog op het spoedvereischende der zaak, het voorstel rijp voor openbare beraadslaging. De heeren Schepel en Ruyter Zylker hebben een amendement voorge steld om aardappelmeelslroop, in de wet genoemd vloeibare druivensuiker, onbelast te laten blijven. De heeren C. H. D. Buys Ballot, W. G. Brill, H. Van Herwerden, P. De Jong en J. A. Wijnne, vroeger als leeraren aan verschillende gymnasiën of nog als curatoren aan het Utrechtsche gymnasium verbonden, hebben met het oog op de spoedig verwachte beraadslaging over het voorstel van wet tot regeling van het hooger onderwijs in een aan de regeering en de leden der Tweede Kamer rondgedeeld adres kenbaar gemaakt wat zij in sommige der belangrijkste punten van ver Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. schil noodig achten om de gymnasiën inderdaad dienstbaar te doen wezen aan het doel van het hooger onderwijs. Een eerste vereischte is in hun oog, dat die scholen niet met een te groot aantal leervakken bezwaard worden. De chemie, de staat huishoudkunde, de uiterlijke welsprekendheid, de redeneerkunde wenschlen zij geheel, de physica voor een groot deel uitgesloten, de mythologie, de Grieksche antiquiteiten, de letterkundige geschie denis niet als bijzondere vakken onderwezen te zien. Uit het gebied der lot de natuurweten schappen voorbereidende vakken zouden zij evenwel, nevens de wiskunde, de natuurlijke historie en de cosmographie niet gaarne zien ontbreken. Op den zelfden grond wenschen zij, dat het onderwijs in de moderne talen in de hoogere klassen tot het cursorisch lezen der auteurs bepaald worde. De grammatica zullen de leerlingen zich in de lagere klassen kunnen eigen maken. In allen gevalle staat bij de ondergeteekenden deze overtuiging vast, dat de opleiding op een deel der klassen van de hoogere burgerschool voor de aanstaande gym nasiasten niet verplichtend gesteld moet worden, daar gymnasium en hoogere burgerschool, bij ver schil van methode, een gansch verschillend doel beoogen. Eindelijk zien zij bezwaar in een duur van zeven jaren voor den cursus van het gymna sium. Bij de vermindering van het aantal vakken oordeelen zij een cursus van zes jaren toereikend om de leerlingen zoover te brengen als billijkerwijze van de voormalige propaedeusis op de hoogeschool kon gevorderd worden. Door de leeraren van 't gymnasium Ie Maastricht is een adres bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij zij verzoeken om in art. 7 van het aanhangig ontwerp van wet op het hooger onderwijs de eene of andere wijziging te brengen, waardoor de aansluiting van de lagere klassen der gymnasiën aan die der hoogere burgerscholen vervalt. Het gerucht als zou de heer J. J. Cremer optreden als regisseur van het „Ned. Tooneel" is van allen grond ontbloot. De omstandigheid, dat zijne vrienden gaarne te gelegener tijd zijn advies in sommige zaken, de opvoeringen betreffende, zouden inwinnen, heeft waarschijnlijk tot dit ge rucht aanleiding gegeven. Mejuffrouw Elize Baart is, naar men meldt, door het gezelschap der Vereenigde Tooneelisten te Amsterdam geëngageerd. De heer Cajot, beeldhouwer te Arnhem, die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij de res tauratie van het Loo, is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren van Napelsde Hampion, van Rotterdam naar Batavia, is den lsten dezer van Malta vertrokken. De minister van marine brengt, naar aan leiding van de bij 's Konings besluit van 1 Maart jl. gebrachte wijzigingen in het reglement voor het kon. instituut voor de marine, ter kennis, dat bij die inrichting na afgelegd examen kunnen ge plaatst wordena. Als adelborst voor den zeedienst jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari van het jaar waarin het examen wordt aangevraagd den ouderdom van 13 jaar reeds en op den lsten September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Voor een vier jarige opleiding aan het instituut wordt betaald f1200. b. Als adelborst voor de mariniers: jon gelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari des jaars waarin het examen wordt aan PRIJS DER ADVERTEXTIEX Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel racer0.17 A Grooterc lcllers naar plaatsruimte gevraagd, den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Voor eene driejarige opleiding aan het instituut wordt betaald 00. Onmiddellijk na de aankomst op het instituut verbindt zich de adelborst om na zijne benoeming tot adelborst der 1ste klasse of tot 2den luitenant der mariniers, het rijk tien jaren te dienen. Zij, die verlangen hunne zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, behooren voor of uiterlijk op den laatsten Mei a. s. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in te dienen. Het gewijzigd reglement zat zoo spoedig mogelijk wor den gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Door Z. M. den koning is bepaald dat de volgende wijziging wordt gebracht in de uni form van het corps mariniers. Voor officieren blijft de korte jas voor groote en kleine tenue van het bestaande model, doch de sabelkop pel zal onder de jas worden gedragende opslagen der mouwen van de groote lenuejas, evenals voor de kleine lenuejas, zullen ongebiesd en voorzien zijn van de onderscheiding zooals voor de laatstgenoemde jas is bepaald, met bijvoeging evenwel voor beide jassen van de „krul", zooals door de eigenlijke zeeofficieren wordt gedragen. De epauletten en de geborduurde passanten op de groote tenuejas en de schouderbedekkin gen op de kleine tenuejas vervallen en worden vervangen door op iederen schouder een platte gevlochten scbouderpassant vau gouden koord, een halssnoer van dubbel gouden koord met dito kwasten, de soort en het getal der kwasten te bepalen zooals voor de hoofd- en verdere officieren der infanterie is vastgesteld. De muls van het bestaande model vervalt en wordt vervangen door een pet van het model voor de zee-officieren be paald, met dit verschil, dat het anker van het emblême klaar is, de rand niet omzet van zwart zijden galonde twee onderste biezen zijn van rood laken en voor de hoofdofficieren is de klep met goud omboord. Voor de onderofficieren en manschappen vervalt het lakensche mouwvest en wordt vervangen door eene lunique van blauw baai van dezelfde qualiteit als waarvan de matrozenhemden zijn vervaardigd, met eene rij van 7 kleine uniform-knoopenvoor on derofficiers en manschappen wordt de muls ver vangen door een pet, het emblême van goud geborduurd doch niet omgeven door de ovaal vormige bies of koord, voor de manschappen van massief koper; voor de onderofficieren en man schappen worden de schouderbedekkingen vervan gen door schouderpassanten en halssnoer van rood kemelsgaren. Het dragen van de gewijzigde uni form-kleeding en onderscheidingsteekenen is ver plichtend voor officieren hier te lande drie maan den na de bekendmaking van dit besluit, voor offi ciers buitenslands drie maanden na hun terugkeer. De lotelingen der lichting van de nationale militie voor 1876, voor welk wapen ook, die aan het examen voor den graad van milicien-onder officier en de verdere voorrechten tijdens hun diensttijd wenschen deel te nemen, behooren zich daartoe vóór 15 Maart e. k. schriftelijk aan te melden bij den commandeerenden officier der infanterie, ter plaatse, waar zij verlangen dit te doen, met vermelding tevens van het wapen of het corps, waarbij en het garnizoen of de garni zoenen, waarin zij bij voorkeur hun mililieplicht willen volbrengen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Breskens, H. W. Bor, thans adsistent ten postkantore te Tiel.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1