laar en J. A. Haakman, rechters in gemengde rechtbanken in Egypte, houdende bezwaar tegen het hun, ten gevolge van hunne benoeming tot die betrekking verleend ontslag als Nederlandsche rechterlijke ambtenaren. De Ned. Bank had op 28 Febr. bij een munt en muntmateriaal van f 156,703,042.35 voor eene som van ƒ158,368,578.2675 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 63,347,431.34 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou ■wezen. Zr. Ms. schroefsloomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ler-zee Isle kl. Jhr. J. A. Röell, is den 28sten Februari ter reede van Duins geankerd. De off.-van-gez. lste kl. W. Pannevis, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met de waarneming van den geneesk. dienst bij het kon. instituut voor de marine, bij het gedeelte van het corps mariniers en bij het gedeelte van 's rijks werf aldaar, wordt met den 5den Maart a. s. op nonact. gesteld en vervangen door den off.-van-gez. Isle kl. H. J. Nieuwkerk. Aan B. Rutgers te Doesburg is vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen tusschen Arnhem en Velp en tusschen Dieren en Doesburg. Naar men verneemt heeft Mr. D. Léon den hoogen raad zijn ontslag verzocht als president van het bureau van consultalie. Tweede Kamer. De algemeene be raadslagingen over de suikerconventie zijn geëin digd. De voortzetting is verdaagd lot Maandag, daar morgen de afdeelingen een vooistel van den heer De Biuyn Kops zullen onderzoeken tot af schaffing van den suikeraccijns. Ingekomen zijn 9 wetsontwerpen over de inrichting en het rechtsgebied der arrond.-rechtbanken en kanton gerechten, strekkende wat de rechtbanken betreft tot opheffing \an die te Leiden, Gorcum, Brielle, Hoorn, Amersfoort, Nijmegen, Deventer, Sneek, Appingadaro, Eindhoven en Goes. Z. M. heeft benoemd tot directeurs van het entrepotdok te Amsterdam de heeren II. Van Eeghen, D. Cordes en J. G. Matlhes; laatstge noemde levens gelast met de dagelijksche leiding der zaken. Z. M. heeft den minister-resident Ie Stok- holm en Kopenhagen J. A. Mazel overgeplaatst naar Lissabon; den minister-resident, weikzaam bij het depait. van buitenl. zaken, Jhr. A. P. C. Van Karnebeek, benoemd lot minister-resident te Stokholm en Kopenhagen; den raad van legatie te Parijs, Mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, overgeplaatst naar het depart, van buitenl. zaken, om aldaar tijdelijk werkzaam te zijnden raad van legatie te Petersburg, Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, overgeplaatst naar het gezantschap te Parijs; met ingang van 1 April, benoemd tot directeuren van ïijkstelegraafkar.toren de telegr. 2de kl. A. Meyer, J. Thie en E. J. Veldhuyzen; aan A. J. Van der Poest Clement, op zijn verzoek, met 1 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Poorlugal; aan Mr. P. Hofstede id. als lid van de comm. van admin, over bet burgerl. en mil. huis van verzekering te Groningen, en benoemd tot lid dier comm., Mr. II. Edelinck, not. aldaar; als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het op 3 October jl. op het Zweedsch eiland Nidingen gestrand Nederl. schip „Louis" toegekendaan den kapt. O. B. Eriksson te Onsala en den vuur- en bakenm. C. W. Oslling te Nidingen, ieder de zilveren medaille; aan hunne onderhoorigen, die tot de redding medewerkten, A. Andersson, M. Andersson, N. Svensson, A. Westerberg, Al. Andersson en H. Lundberg, ieder eene geldelijke belooning; alsmede aan elk der hovengenoemden een loffelijk getuigschrift; aan den 2den luitenant F. A. Einthoven, van het ■8ste regiment infanterie op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; aan den sergeant-hoornblazer F. W. Muller, van het 5de reg. inf., vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veld tocht in 1870 en 1871; den 2den luit. der irif. van het leger in Ned.-Indië F. W. A. H. Scheu- rer, thans met verlof hier te lande, bevorderd tot lsten luit., met den ancienneteilsdatum van 22 April 1875, en met bepaling dat hij in de rang lijst zal plaats nemen onmiddellijk boven den lsten luit. A. Van den Briel; aan den O.-I. hoofdamb tenaar H. J. C. Hoogeveen, laatstelijk resid. van Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuws. Maandag-avond is te Amsterdam bij de voorstelling van „Van Toulon naar St.-Helena" een der paarden, die men bij de opvoering ge bruikt, schichtig geworden en eerst in het orkest en daarna in de stalles gesprongen. Ofschoon de verwarring en schrik algemeen waren, hield het publiek zich zeer kalm, en men mag het daaraan toeschrijven dat de ongenoode gast, zonder onge lukken veroorzaakt te hebben, verwijderd kon worden. Op een bankierskantoor te Amster dam werden onlangs door een commissionair in cfiecten 28 obligatiën Central-Pacificspoorweg ten verkoop aangeboden, die hij uit Brussel had ont vangen. Na onderzoek door den chef van het bankiershuis bleken de stukken vervalscht te zijn. Onmiddellijk spoedde de laatste zich naar Brussel en vernam daar, dat degene, die de stukken naar Amsterdam had opgezonden, zé ontvangen had van twee personen, die ze Ie koop hadden aan geboden. Daar de Central-Pacific ter Beurze van Brussel niet genoteerd wordt, schoot die tusschen- persoon '10,000 franken op de stukken voor, om later, na ontvangen prijsopgave en remise, af te rekenen. Tot zijn schrik vernam hij van het lid der bankiersfirma, dat de stukken valsch waren en dat de twee personen zich waarschijnlijk wel niet meer zouden verloonen. De politie werd ge waarschuwd en het signalement der oplichters naar alle hoofdsteden geseind. Reeds weinige dagen later werden zij te Parijs aangehouden. Aan den Eendrachtpol der in de ge meente Zaamslag is een stuk zeedijk, ter lengte van p. m. 150 meter, weggevallen en in de Wes- ter-Schelde verdwenen. De val bereikte nagenoeg de kruin van den dijk, zoodat met alle krocht gewerkt moet worden om dezen te behouden. Ten gevolge van de dijkbreuk te Voorst is de geheele "Wilpsche klei ondergeloopen, waar door eene zeer groole oppervlakte met bouwland is onder water gezet, onder andere vele akkers met granen bezet, waarvan een groot gedeelte als geheel verloren is Ie beschouwen. Vrijdag-middag bad, naar de „Tiel- sche Ct." meldt, het volgende ongeval plaats: Een schipper, de schutsluis te St.-Andries aan de Maas zijde uitvarende, werd door den buitengewoon hoogen waterstand misleid en raakte met den kop van zijn schip op een paal, die op een dier kribben staat. Door deri feilen stroom, die daar overgaat, zwenkt het vaartuig om en de schipper wordt door het roer over boord geslagen. Niet tegenstaande den gevaarlijken toestand van het schip, springt de knecht in den zoogenaamden vlieger en redt zijn baas. Maar terwijl hij bier mede bezig is en* vrouw en kinderen van het slingerend schip met een beklemd hart dit tooneel gadeslaan, neemt het roer, terwijl bet weer om slaat, een dier kinderen in zijn vaart mee en maakt het, ondanks onmiddellijke hulp, tot een prooi der golven. Men denke zich den toestand dier ouders, die nog dienzelfden ochtend vóór hunne afvaart een hunner lievelingen hadden ter aarde besteld. Met het stoomschip C e 1 e b e s van Batavia te Nieuwediep binnen, zijn aangebracht een aantal kroonduiven en andere Indische vogels, bestemd voor het genootschap N. A. M. te Am sterdam. Bedoeld stoomschip heeft ook aan boord gehad een grooten rhinoceros, voor gezegde in richting bestemd geweest; dit kolossale dier is echter na den 20sten dag van de afreis getorven. Rechtzaken, In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 29 Februari zijn de volgende vonnissen gewezen: P. H., te Utrecht, wegens diefstal, lot gevange nisstraf van 8 dagen; \V. H. en F. v. E., in Den Haag, de tweede wegens diefstal en de eerste wegens medeplichtigheid daaraan; de eerste tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, de tweede tot cellulaire gevangenisstraf van 4 maan den; J. G., zonder vaste woonplaats, wegens landlocperij, tot gevangenisstraf van 14 dagen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 19 Februari: 2 wegens hun koffiehuis na bezetten tijd open gehouden. 2 w. na bezetten tijd ii) een koffie huis bevonden. 1 vv. na bezetten lijd stof ver spreidende voorwerpen gereinigd op de openbare straat. 1 w. het maken van nachtelijk buren gerucht. 3 w. buiten eene openbare water plaats datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 1 w. het houden eener verloting zonder vergunning. 1. w. een hond ongemuilkorfd op de openbare straat te laten. BUITENLAND. frnnlïr i j k. Twee candidaten te Marseille, de heeren Mag- giolo, een legitimist, en Bourcart, een Bonapar- tist, zouden met elkander geduelleerd hebben, naar aanleiding van de verkiezings-circulaire, door Mag- giolo uitgevaardigd. Deze namelijk had daarin gezegd: „Kiezers, stemt niet op den Bonapartist. Bourcart was olficier, ik soldaat. Lodewijk XIV heeft den Elzas en Lotharingen aan Fiarikrijk toegevoegd. Napoleon III heeft ze van Frankrijk losgemaakt." Bourcart eischte wegens deze woor den van zijn mededinger met de wapens voldoe ning. Maggiolo was bereid hem die te geven. Beiden waren reeds op het punt naar Zwitserland te vertrekken, ten einde aldaar te vechten, toen de getuigen de zaak schikten. Naar de „Moniteur" verzekert, heeft de interneering van ettelijke duizend Carhsten geleid tot de ontdekking van een aantal vreemdelingen onder hen, waaronder verscheidene gewezen offi cieren der Fransche gardes-mobiles, Duitschers, Polen en een aantal weggeloopen soldaten uit het Fransche leger. Deze laatsten zijn in hechtenis genomen en zullen voor den krijgsraad terecht staan. De prefect van Pau heeft don Carlos doen weten dat, daar hij zelfs niet tijdelijk nabij de Pyreneeën zijn verblijf mag opslaan, hij voorloopig in eene stad in het noorden des lands zich zal kunnen neerzetten. Duitschland. De Dresdener vereeniging „Urne" heeft aan alle Duitsche, Oostenrijksche en Zwitsersche ver- eenigingen voor lijkverbranding eene circulaire gezonden, waarin zij voorstelt: 1". de stad Gotha, alwaar thans alle beletselen tegen de lijkverbran ding uit den weg zijn geruimd, tot het centrum der beweging te maken; 2". in overweging te nemeD, of het voor het algemeen belang noodig zou zijd, door geldelijke bijdragen den bouw van een oven aldaar te bevorderen en zoo ja, zoovéél mogelijk te onderzoeken, hoeveel de leden daartoe zouden willen bijdragen3°. afgevaardigden te benoemen voor een algemeene vergadering te Dresden, te houden den 12den April. In den „Reichsanzeiger" is opgenomen het verbod van invoer van vee uit Nederland, België en Luxemburg, wegens de aldaar heerschende longziekte. (Spanje. Uit Parijs wordt gemeld dat don Carlos Maan dag-avond te 7 uren, vergezeld door den graaf van Caserta, te Mauleon is aangekomen en weder naar Pau vertrokken. Men zegt dat hij voornemens is naar Engeland te gaan. Groot- Britanniê. De „Times" verneemt dat De Lesseps en zijn mede-directeuren plotseling sir Daniel Lange uit zijne positie in de directie van de Suez-kanaal- maalschappij hebben ontzet. Sir Daniel Lange ver tegenwoordigde in dit lichaam de Britsche belan gen. Deze stap moet zijn uitgelokt door brieven van sir Daniel aan lord Granville, in 1871 ge schreven, en thans, met de officieele correspon dentie over het kanaal, onwillekeurig mede open baar gemaakt. Oostenr.- Hong. Monarchie. Ooslenrijk-Hongarije zal Ie Sebenico, aan de zuidwestkust van Dalmatië, weldra eene tweede

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2