-„Stilleven"; op N°. 517 een schilderij van G. J. Bos, „Een geitenstal met konijnen"; op NA 371 een schilderij van Mej. Sara Sartorius, „Bloemen" op NA 201 een schilderij van J. Ten Hagen, „Gezicht bij maanlicht"; op N°. 5 een schilderij van G. Schermer, „Een voorpost"; op N°. 36 een schilderij van R. E. J. Roeterink, „Een Kerk gezicht" op N°. 95 een schilderij van A. Volkers, „Een Win tergezicht"; op N°. 489 een schilderij van A. Volkers, „Een stadsgezicht"; op N°. 310 een schilderij van J. Treudenberg, „Landschap met trekschuit"; op N°. 235 een schilderij van Akkersdijk, „In gepeins verzonken"op N°. 535 een schilderij van C. W. Hoevenaar Jr., „Koeien in de weide"; op NA 116 een schilderij van J. R. Keuchenius, „Landschap met heuvel"; op NA 278 een schilderij van J. H. Melcher Tilmes, „Landschap"; op NA 301 een schilderij van Jan Vrolijk, „Landschap met water" op 559 een schil derij van H. R. Van der Flier, „Landschap met water"; op NA 179 „een marmeren pendule met coupes"op NA 642 „een gouden arm band"; op NA 739 een blaker; op NA 536, 494, 562, een exemplaar van „Nederlands Geschiedenis en Volksleven", Serie A, in prachtbandop NA 286, 700, 689, een exemplaar van „Milton's Verloren Paradijs" door Ds. J. J. L. Ten Kate, met platen van Gustave Doré in prachtband, enz. Door den gemeenteraad van Antwerpen is Zaterdag, op voorstel van het raadslid Jan van Beers, met 28 tegen 2 stemmen besloten, dat met 't oog op de in 1877 te vieren feesten ter nagedachtenis van Rubens eene prijsvraag zal worden uitgeschrevenwelke tot onderwerp heeft de Geschiedenis van de Antwerpsche schilder school." Die geschiedenis zal moeten zijn een lees- en leerboek ten gebruike voor het volk, in de Nederlandsche taal geschreven en minstens 800 bladzijden druks in 8°. beslaan. In ons land is ruim 6000 bijeengebracht als bjjdrage voor de oprichting van een „Holland memorial church" te Nieuw-York. Onder de giften behooren f 1000 van Z. M. den Koning, f 500 van Prins Hendrik, ƒ300 van Px-ins Frederik, enz. Aan de Ulrechtsche hoogeschool is tot doctor in de rechten bevorderd de heer P. C. J. Hennequin. De luit.-ter-zee 2de kl. G. H. Van Steyn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 20sten dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Tweede Kamer. De beraadslagingen over de suikerconventie zijn voortgezet. De heeren Blussé, Mees, Insinger en Corver Hooft hebben de conventie bestredende minister van financiën verdedigde haar uitvoerig en verklaarde niet mede te kunnen werken tot afschaffing van den suiker accijns. In zijne rede kondigde hij de spoedige in diening der nieuwe muntwet aan. De voorstellen van den heer Moens betref fende het lager onderwijs bepalen zich tot den waarborg, dat een voldoend aantal onderwijzers worde gevormd, het onderwijs in iedere school door een voldoend aantal worde gegeven, behoor lijke bezoldiging, voor iedere school dezelfde akte van bekwaamheid, de kosten naar vaste regelen voor een deel door den staat te dragen. De mijncompagnie „Nederland" is heden bij vonnis der arrond.-rechlbank failliet verklaard. Z. M. heeft de benoeming van J. M. Vincent, burgem. van Haaksbergen, tot secretaris dier ge meente, goedgekeurd. Gemengd IVieuws. Gisternamiddag is een vrij hevige brand uitgebroken in de koolteerfabriek buiten de Zaagpoort te Amsterdam. Te ongeveer 5 uren was men het vuur meester. Te Heinkenszand heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag zekeren A. L., die zich voortdurend aan dronkenschap schuldig maakte, aan de deur van zijn woning aan de beenen op gehangen gevonden. Zondag-ochtend vond men Jiem met het hoofd naar beneden en de voelen aan de klink gebonden, gestikt. De daders van dit gruwelstuk schijnen reeds bekend te zijn. Naar aanleiding van het bericht, dat er valsche bankbiljetten van ƒ100 zijn aangebo den, wordt nog gemeld, dat het verschil met de echte alleen daarin zou bestaan, dat bij deze in den rechterhoek bovenaan de lelie niet aan het lofwerk raakt, terwijl dit bij de valsche wel het geval zou zijn. Uit Hellevoetsluis wordt van 26 dezer gemeld: Door de burgerij dezer gemeente wordt zeer verlangd, dat de beloofde afschaffing der lijf- straflen aan boord van Zr. Ms. oorlogschepen spoedig worde tot stand gebracht. Dezen morgen tech werd aan boord van het wachtschip de nog altijd barbaarsche wijze van straffen bij de marine, „het slaan", toegepast. Het geschreeuw van den schepeling klonk akelig boven het tromgeroffel, dat bij dergelijke straffen wordt aangeheven, uit. Algemeen is de afschuw van zulk eene mensch- onteerende straf. In de nabijheid van Roden op Drentsch grondgebied heeft men bij het opdelven of ont ginnen van grond barnsteen gevonden. Volgens te Antwerpen ontvangen be richten heeft men te Cap Haïlien lichte schokken van aardbeving gevoeld in de richting van het zuidoosten naar het noordwesten. De heer Crookes, een Engelsch natuur onderzoeker van naam, heeft de hoogst belang rijke ontdekking gedaan, dat lichtstralen in een vacuum eene stuwende kracht oefenen, 't Is hem zelfs gelukt, die kracht min of meer nauwkeurig te meten. Hij mat de kracht van de vlam eener kaars, en bevond den druk daarvan gelijk te staan met dien van één zes- of zevenhonderdste grein. Op grond van deze waarneming berekent de heer Crookes, dat 't zonlicht eene stuwende kracht oefent van 32 grein op den vierkanten voet, dat is, van circa 3,360,000,000,000 kilogram op de oppervlakte der aarde. Dat deze kracht de aarde niet met groole snelheid van de zon doet afwijken, is te danken aan de veel sterkere aantrekkende werking van de zwaartekracht. "Weston, de vermaarde Amerikaan- sche wandelaar, die onlangs in de Agricultural Hall te Londen binnen 48 uren niet minder dan 45 uren gaans aflegde, blijft nog de aandacht trekken, niet slechls vaneen nieuwsgierig publiek, doch ook van de mannen der wetenschap. Het „British Medical Journal" deelt mede dat Dr. Pavy (gelijk vroeger reeds Dr. Flint te Nieuw-York) op Weston bij zijne wandelingen belangrijke waar nemingen doet met betrekking tot stofwisseling en andere levensverrichtingen in 't menschelijk lichaam in verband met spierbeweging. Weston leent zich bereidwillig tot deze waarnemin gen, van welke 't resultaat door Dr. Pavy in 't „British Medical Journal" zal worden openbaar gemaakt. Deze onvermoeibare voetganger heeft reeds vroeger eens, in Amerika, binnen vijf dagen 100 uren gaans afgelegd. Hij bereidt zich tot dergelijke explolen voor door eene kalme levens wijze, een sober dieet en geregelde doch niet overspannen wandeloefeningen. Wanneer hij aan den gang is, nuttigt hij niets dan koude thee, citroenen en sinaasappelen om zich te verfrisschen, en bouillon van rundvleesch. Van alcohol en zwaarder te verteren vaste spijzen onthoudt hij zich dan geheel. Zijne gewone snelheid is ongeveer 4'/j Eng. mijl per- uur. Gedurende de eerste 24 uren pleegt hij om de twee uren tien minuten te rustenbij legt zich dan zoodanig neer, dat zijn bovenlijf en zijn beenen naar omhoog hellen, zoodat zijn lichaam den vorm heeft van eene V ook laat hij zich dan de leden inwrijven met rum, waarby 't strijken plaats heeft van de uiteinden naar 't midden des lichaams. Na elke 24 uren slaapt hij twee urenen eet wat koud rundvleesch. Deze methode houdt hem zelfs bij zijn langste wandelingen betrekkelijk frisch en lenig. Bechtzaken, De hooge raad deed gisteren uitspraak op het beroep van den proc.-gen. bij het voormalig prov. gerechtshof in Utrecht tegen een arrest gewezen in zake Mr. L. E. Bosch, verantwoordelijk hoofd redacteur van liet „Utrechtsch Dagblad," nopens diens ontslag van rechtsvervolging wegens laster in de, courant van 10 Augustus jl. ten aanzien van den bakker De L. De hooge raad heeft, zonder in een onderzoek der cassatiemiddelen te treden of eene beslissing omtrent de feiten te geven, zich alleen bepaald tot de beantwoording der vraag of het beroep in cassatie tegen het gewezen arrest al of niet ontvankelijk is, en over wogen dat de gegeven vrijspraak gegrond is op het niet bewezen zijn der feitelijke gronden van aanklacht en dat tegen deze beslissing het ge woon beroep in cassatie niet is toegelaten. Der halve werd de procureur-generaal bij het voor malig hof van Utrecht niet ontvankelijk verklaard in zijne voorziening in cassatie. Bij beschikking van de rechtbank te Rotter dam van 24 dezer is de zaak van H. J. Jut en zijne huisvrouw C. Goedvolk verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Gisteren heeft die ambtenaar overeenkomstig het bepaalde bij art. 124 welboek van slrafv. de stukken dezer procedure met zijn verslag en re quisitoir tot verwijzing naar de openbare terecht zitting aan het gerechtshof in raadkamer inge diend. Het gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. Groot van Beverwijk, door de arrond.-rechlbank te Haarlem veroordeeld wegens smaad en beleediging door middel van een gedrukt en verspreid geschrift (het weekblad „Kennemer- land") tot een geldboete van f 25 subsidiair, dagen gevangenis en in de proceskosten, met be vel dat het vonnis zou worden aangeplakt in de gemeenten Assendelft, Beverwijk, Zaandam ei Haarlem en in zijn geheel opgenomen in het eerst- verschijnend nommer van „Kennemerland", ei voorts dat hij de kosten zou betalen van den be- leedigde en die van de aanplakking, welke de som van 150 niet mochten te boven gaan. In ge noemd weekblad (waarvan de heer Groot uitgeve; is) was namelijk opgenomen een stuk, waarin vai een candidaat voor den gemeenteraad te Assen delft werd gezegd dat „hij veel sterken dranl gebruikte en nog al eens op belachelijke wijn langs den weg had geloopen." Dit stuk was anonieit ter plaatsing aan een postbode ingezonden, die be aan het bureel der courant had gebracht. Het ho achtte de geïncrimineerde woorden honend ei beleedigend voor de beleedigde partij en bevestigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem wal betreft de geldboete en de aanplakking. De kostei der beleedigde partij, met inbegrip der kosten vai aanplakking, werden begroot op 60. De opne ming van het vonnis in het weekblad „Kenr.e merland" vervalt. KOLONIËIY. BATAVIA, 25 Januari. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de volgenJi beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nd. wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst, aan den secr. d; res. Kadoe W. E. L. F. Von Ende. Benoemd: Tot res. n Mcnado A. H. Swaving, tot secr. der res. Kadoe J. P. Velde: tot secr. der res. Rembang J. A. V elders; tot leten comm. t het res.-bur. te Bandong L. E. De Liser de Morsaintot cipi: by het civ. en mil. gev. te Weltevreden P. H. L. Hoogeboo: Bij den waterstaat enz.tot archit. 1ste kl. C. A. De Lean, t: archit. 2dc kl. J. H. Buyteo, tot comm. 1ste kl. G. De Raac: tot comm. 2de kl. P. J. Quartero; tot lsten klerk bij 'slan: kas te Soerabaya A. C. Flissinger. Ontslagen: Eervol,: stads-apoth. tc Batavia J. G. Milius; als adj.-ing. bij de sta3L- spoorwegen op Java D. R. J. baron Van Lijnden. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof na: Ned., wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië aan tfc kapt. der inf. J. A. Vetter. Bevorderd: Bij de inf., tot nu, J. B. Mack, F. M. Muller en W. G. L. Kretschraertot lste luit. J. H. Van Batenborg, J. Bosman, A. Douglas, Th. So1 terik, D. B. Schaap, F. B. C. H. Vod Splinter, H. J. t "Wilten, S. Brandon, E. C. Scheffcr, F. D. Triebei, C. F. Soete: en W. Munniks de Jongh. Departement der Marine. Ontslagen: Eervol, de lichtop: 2de kl. H. W. BastiaanseD. Benoemd: Tot lichtopz. 2de H. Van Maaren; tot machinist-leerl. 2de kl. G. A. H. Waersegen BUITENLAND. Frankrij k. De heer Bonnet-Duverdier heeft van zijne can didatuur in het derde arrondissement van Parij- afstand gedaan ten behoeve van den heer Spulier Van Guadeloupe wordt bericht, dat aldaar generaa Lajaille tot senator is gekozen. De heer Chaufiou: heeft zijne candidatuur in het achtste arrondisse ment van Parijs ingetrokken, daar het handhaver zyner candidatuur de verkiezing van den Bona- partist Raoul Duval wel niet waarschijnlijk, maar toch mogelijk zou maken. In genoemd arrondis sement staan nu enkel Decazes en Raoul Duval tegen elkander over. Hét „Journal officiel" maakt thans de door Frankrijk, Italië, België, Zwitserland en Grieken-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2