de Willemskade naar zee, aangevaren een ijzeren Rgnschip en een houten tjalkschip, ten gevolge ■waarvan beide, het eerste met gietijzer en het laatste met wijn geladen, onmiddellijk zgn gezonken. Al de opvarenden zijn gered. Zater dag-ochtend is te Rotterdam in de Leuvehaven opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissiDg 30 a 35 jaren oud; de kousen zijn gemerkt BK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had op de visscherg „De Merode" onder IJsel- monde een groot ongeluk plaats. Twee visschers liepen in de lijn, die, aan de zegen gehecht, dient, om te voorkomen dat het net zich van den wal verwijdert en de zalmen ontzwemmen. De sterke stroom sleepte de beide mannen mede, en daar het hun onmogelijk was, de lijn spoedig genoeg los te maken, geraakten zij te water en verdronken. De lgken der ongelukkigen zijn ge- vischt. De een laat eene vrouw met twee kin deren na. Vr ij dag-avond isin degrooteWitten- burgerstraat te Amsterdam een vrij hevige brand uitgeBroken in een loods, dienende tot timmer manswerkplaats. De brandweer slaagde er in, spoedig de vlammen meester te worden. Vr ij dag-nacht is door de maréchaus- sée te Megen gearresteerd en te Ngmegen opge bracht T. J. II. G., koopman in sigaren, tegen wien door de arrond.-rechtbank te Nijmegen rechtsingang is verleend met bevel van gevangen neming, ter zake van bedriegelijke oplichting, waar van eenige logementhouders in Gelderland en Noord-Brabant de dupe zijn geworden. Als eene bijzonderheid wordtgemeld dat Vrijdag-ochtend voor Schoonhöven in de Lek met de vlouw (drijfnet) in één trek twee groole zalmen zijn gevangen, waarvan het gewicht respec tievelijk 24 en i 2 kilo bedroeg. Vijf militairen, verleden week van het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedeserteerd, zijn, een in burgerkleeding te Heerde, vier in uniform te Wezep gearresteerd, en allen door de rijkspolitie bij hun corps teruggebracht. Vrijdag had te Tilburg op het atelier der staatsspoorwegen een der volontairs het onge luk een vonk gloeiend ijzer in het oog te krijgen, dat dientengevolge erg gewond werd. Hij begaf zich onmiddellijk per eersten trein naar Utrecht, waar echter prof. Donders, het behoud van 't oog onmogelijk achtende, onmiddellijk tot verwijdering daarvan overging. Te Par ij s wil men eene vereeniging voor lijkverbranding vormen en aan Victor Hugo het eere-voorzitterschap dier vereeniging aanbieden. De beroemde Fransche schilder Meis- sonnier heeft voor de tentoonstelling te Philadel phia een tafereel uit den slag bij Friesland, 1807, vervaardigd. Het stelt een aanval van cavalerie, in bijzijn van Napoleon, voor. Het is van kolos sale afmeting, en Meissonnier, die anders bijna altijd slechts kleine stukjes schildert, heeft nog nooit op zoo groote schaal gewerkt. Conceptie en teekening worden bij uitstek geroemd; bevoegde beoordeelaars maken echter aanmerking op de figuur van Napoleon, als niet indrukwekkend ge noeg uitkomende. Meissonnier vraagt 400,000 fr. voor dit doek. De melkboer te Eagley, die zijn melk verdunde met vuil water, heeft thans reeds negen sterfgevallen op zijn geweten. Wegens manslag staat intnsschen deze brave landman nog niet terecht. De berichten omtrent den waterstand in de Pruisische provinciën Saksen, West-Pruisen en Silezië zijn nog steeds onrustwekkend. Te Breslau heeft in eene der overstroomde stralen eene verzakking plaats gehad, waarbij in den grond eene diepe kloof is ontstaan, zoodat de politie ter voorkoming van ongelukken den ge- heelen omtrek heeft moeten doen afsluiten. In een andere straat verzonk een gascandelabre. Van de drie zwem-inrichtingen aan de rivier is geen plank overgebleven. Bij de afzending van het be richt was het garnizoen met de brandweer gverig bezig om hier en daar dammen op te werpen. Of het ongeluk op den spoorweg naar Gleiwitz door het water is ontstaan, blijkt tot qpgtoe niet. Het schijnt dat de trein ten gevolge van een onge mak aan een wissel uit het spoor is geraakt. Een knaap is daarbij omgekomen en eenige passagiers zijn gekwetst. Te Frankfort aan der. Main is een groot gedeelte der stad en omstreken ondergeloopen. Men vreest dat het water in de magazijnen aan den linker Mainoever groote schade heeft aange richt. Het gerucht dat te Monplaisir, Pömmelte en Glinde (prov. Saksen) de dammen waren door gebroken, heeft zich bevestigd. Het geheele graaf schap Barby ligt onder water. Te Posen heeft de bevolking van het lage gedeelte der stad de vlucht moeten nemen. Allen zijn in openbare gebouwen onder dak gevlucht. Bechtzalien, Voor het gerechtshof te Leeuwarden is behan deld het appèl, ingesteld door den officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Appingadam tegen een vonnis dier rechtbank, waarby zij zich onbevoegd had verklaard kennis te nemen van de zaak tegen J. J. V., oud 21 jaren, schipper, wonende te Farmsum. De beklaagde, komende van Memel en onder zeil naar Brake, had van eene drijvende verlaten bark „Ambassador", van North Shields, doen afhalen door zijn stuurman H. L. en den matroos J. De V., en aan boord van de „Agatha", een Nederlandsch schip, doen overbrengen ongeveer 20 meter marsschrootketting een tros, twee marszeilen, 17 houten blokken, eenige einden touw en eene blokschaaf, welke goederen hg zich daarop heeft toegeëigend. De rechtbank overwoog overeenkomstig de conclusie van des bekl. verdediger, dat die diefstal moet worden geacht niet op Nederl. bodem, maar in het buitenland door een Nederlander, ten nadeele van een vreemdeling te zijn bedreven, zoodat deze zaak alleen aan de beslissing van den rech ter van het land, waartoe het vreemde schip be hoort, mag worden onderworpen. De adv.-gene- raal G. A. Visscher requireerde bevestiging van het vonnis a quo, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Door het gerechtshof is de officier van justitie in zyn beroep niet ontvan kelijk verklaard uit overweging dat, waar sprake is van diefstal, door Nederlandsche schepelingen gepleegd op een schip in volle zee, de bevoegd heid lot kennisneming der zaak afhankelijk is van de omstandigheid, of dit schip een Neder landsch of een niet-Nederlandsch was; dat dit hier in 't onzekere is gelaten; dat er op de ver laten bark „Ambassador" geen scheepspapieren of andere voorwerpen zijn gevonden, die op de nationaliteit betrekking hadden, en het te gewaagd is, enkel op de benaming af te besluiten tot de nationaliteit van een schip, daar het niet aan voorbeelden ontbreekt, dat oorspronkelijk niet- Nederlandsche schepen, met behoud van hunne benaming, later aan Nederlandsche reeders of assuradeurs overgingen. KOLONIËN- BATAVIA, 20 Januari. Het hooggerechtshof heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van de Javasche bank tegen den staat en opnieuw de aansprakelijkheid van het gouvernement in zake van vendu-accepten aangenomen, op de gronden in 's hofs arrest van 4 November 1875 in eersten aanleg ontwikkeld. Aangezien bij dè nieuwe formatie, die ech ter nog niet bij ai de te Aljeh aanwezige batal jons is ingevoerd, de sterkte van elk bataljon 500 man is, zouden in het geheel 5000 man infanterie te Atjeh onder de wapens zgn. Na aftrek der zieken en aannemende, dat de geévacueerden steeds vervangen worden, mag men dit cgfer aan nemen als het aantal dat werkelijk dienst doet. De troepenmacht, over welke generaal Pel nu het bevel voert, zegt de „Java-Bode", is hoogst belang rijk; zij vormt een legercorps, zooals nog nooit in Indië tegen een inlandschen vijand is in 't veld gebracht. Bij vonnis van den raad van justitie te Batavia dd. heden is verklaard te verkeeren in staat van faillissement de te Cheribon gevestigde handelsfirma Gebroeders Schallig Co. Door den goovemeor-geoeraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel DepartementBenoemd: Tot lid in den raad van just, te Samarang Mr. L. J. Godefroy; tot voorz. van den landr. teBondowosso blr. J. W. 11. De Monlin; tot voorz. van die te Samanap en Panaakasan Mr. R. Z. Dannenborghtot audi- tenr-militair te Willem I, Mr. C. A. Granpré Moltere; tot contr. lste kl. by het binnenl. best. buiten JavB en Madnra J. H. H. Dornseiff; tot comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd. J. Remmers; tot havenm. te ADjer A. E. Dronkers; tot haven- en pakbuiem. te Amboina W. Backer; tot haven- en pakbniam. to Pontianak F. H. Ter Poorten; tot bavenm. te PamaDgkat H. Ter PoorteDtot havenm. te Roepang H. Krauss. Tot hoofd- onderw. aan de op te richten o. 1. school te Bodjonegoro J. A. Vermenlcntot hoofdondertv. aan de op te richten o. 1. school te Sido-Ardjo J. H. Roldnner. Aangesteld: Tot boapitaalm. bij het Chineesehe hospit. te Batavia A. W. Abrahams. Ont slagen: Eervol, uit 's lands dienst, L. P. J. Kense, laatstelijk telegrafist 3de kl. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den 2den comm. bij het depart, van binnenl. bestuur A. G. Pondriot. Benoemd: Tot 2den hnlponderw. aan de o. lste 1. s. te Samarang H. H. Slangen; tot bnlpooderw. aan de op te richten o. 3de 1. i. te Soerakarta L. A. De la Croix; aan de o. 1. s. te Toeban W. Rijst; aan de o. 1. s. te Palem- bang P. Koornstra; tot 2den hnlponderw. aan de o. 2de 1. s. te Samarang C. Tacoma, Ontslagen: Door den landraad te Brebes, eervol, wegens vertrek, als bniteagew. inbst.-griff. J. F. Krol; door den landraad te Bangkallan benoemd: tot bniteng. subst.-griff. H. J. Borgerhoff van den Bergh. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten lnit.-kwartierm. A. H. Plas; w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. L. F. M. Schnlze. Ontslagen: Eervol, nit Zr. Ma. milit. dienst, wegens volbr. diensttyd, met behond van recht op pens., de kapt. der art. G. langenberg. Geplaatat: Bij het hospi taal te Weltevreden, de apoth. 2de kl. W. Pontier en de off.- van-gez. 2de kl. J. H. Waszink; ter Sumatra's westkust en onderh. de off.-van gez. 2de kl. A. L. Dieterici en O. Ruhr; bij het garnizoen te Soerabaya de paardenarts 2de kl. F. Meyer; bij de infanterie: 11de bat., de 2de Init. F. Nauta en F. A. e! Antlmorth; bij het gam.-bat. van Celebes en onderh., de 2de lnit. W. H. P. Mirandolle; bij bet linker 13de bat. de lsté lnit, C. H. F. Riesz; bij het subsist.-kader te Batavia de kapt. F. Lucher. BUITEN LAND. B'run Lr rij Ir. De heer Buffet heeft Versailles reeds verlaten en zich naar het departement der Vogeezen hege ven, om aldaar zijn vroegere-woning op te zoeken. Hij is vergezeld van zijn gewezen kabinets-ehef, den heer Dufeuille. Met hem heeft de heer Léo, directeur van de afdeeling drukpers-aangelegen heden, zijne betrekking neergelegd. De heer Des- jardins, onder-secretaris van staat bij het depar tement van binnenlandsche zaken, blijft nog eenige dagen te Versailles, om enkele dringende zaken af te doen. Ziehier het afscheid, dat twee Bonaparlistische dagbladen, de „Pays" en de „Liberté", den heer Buffet toeroepen. De „Pays" zegt; „Gedaan is 't met den heer Buffet; hij gaat, hij verdwijnt. Sedert Emile Ollivier heeft niemand aan Frankrijk zooveel kwaad berokkend als hij." De „Liberté" drukt zich aldus uit: „Treurig ie zijn einde, even treurig als de uitkomsten, die door zijne halstar- righeid en onverdraagzaamheid den 20sten Februari verkregen zijn. Wij zullen over dien doode niet meer spreken. Onze eenige wensch is nu, dat hij nooit weer tot het staatkundig leven opgewekt worde." Aldus, zegt de „Temps", beloont de voorhoede van het conservatieve leger (zoo heeft Buffet de Bonapartislen genoemd) den man, die, om hun te believen, in de Kamer verklaarde het rapport- Savary (over de Bonaparlistische samenspanning) niet gelezen te hebben. De „Moniteur" meldt, dat de portefeuille van binnenlandsche zaken aan Casimir Périer is aangeboden, en de portefeuille van koophandel aan Teisserenc de Bort. De heer Dufaure, minister van binnenland sche zaken ad interim, heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin zij den last ontvangen, om bij de herstemmingen op Zondag 5 Maart de striktste onpartijdigheid in acht te nemen. Te Lavaveix les-Mines, departement Creuse, heeft eene algemeene werkstaking plaats. Meer dan 2000 mijnwerkers hebben geweigerd den arbeid voort te zetten, daar de mijnmaatschappy het loon. verminderd heeft. Duitschlancl. Dr. Dohrn heeft in het Pruisische huis van afgevaardigden een voorstel gedaan, om aan de Pruisische regeering Ie verzoeken, de noodige stap pen te doen om de betonning, bebakening en kust- verlichting onder bestuur van het rijk te brengen-- Tegelijkertijd heeft de conferentie van gedelegeer den uit de Duilsche kuststaten aan den rijkskan selier voorgesteld, eene rijkswet tot stand te bren gen op het onderzoek van zeerampen. Naar de bedoeling dezer vergadering moeten de autoritei ten, die met dat onderzoek zullen worden belast, alsook de ryks-autoriteit voor de uitspraak in hoogere instantie, bestaan uil commissiën ad hoe, evenals bijv. de kamer en het gerechtshof voor disciplinaire zaken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2