LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4923. Dinsdag A0. 1876. 29 Februari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Groolere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 38 Februari. De 79ste verjaardag van Z. K. H. prins Frederik werd heden alhier door het uitsteken der vlag van de openbare en eenige particuliere gebouwen herdacht. Bij de heden gehouden openbare aan besteding van het vernieuwen eener brug over de Oranjegracht hij den Zuidsingel en van een brugje over de Zijdgracht bij de Hoefstraat is aannemer geworden S. Van Leeuwen, timmerman, wonende alhier, voor de som van ƒ1825. De tooneelvereeniging „Jacob Cats" gaf Za terdag-avond in de Stadszaal hare tweede uitvoe ring in dit seizoen. Over 't algemeen gaf ook deze voorstelling, bestaande uit: „De markies de Gercourt", tooneelspel in drie bedrijven met een voorspel door Th. Van der Stempel, en „Mietjes Vrijer", oorspronkelijk blijspel in een bedrijf door A. Wijnstok, weder redenen tot tevredenheid. De werkende leden en dames-dilettanten gaven bewij zen dat zij den tijd sedert de vorige uilvoering zich hadden ten nutte gemaakt. Wanneer enkelen er zich nu nog meer op toeleggen zich wat vrijer te bewegen en zich bovendien nog wat meer in de mimiek oefenen, zullen de volgende voorstel lingen er ongetwijfeld veel bij winnen. Evenwel valt het niet te ontkennen, dat de vereeniging met de keuze van het eerste stuk hare krachten wel wat heeft overschat. Dit was vooral blijkbaar bij het naslukje, dat zeer ten genoege der aan wezigen werd uitgevoerd, en waarbij enkelen zich dan ook zelfs niet onverdienstelijk van hunne taak kweten, zooals Jan de matroos en Mietje het dienst meisje. Ook de dame, die de rol van Mijntje vervulde, onderscheidde zich bijzonder door haar spreken, zang en piano-spel. De pauzen tusschen de verschillende bedrijven werden op aangename wijze aangevuld door eenige voordrachten op de viool van den heer Vreeswijk met piano-accom- pagnement van Mej. Van Geenen. Beiden ontvin gen vele bewgzen van tevredenheid van het publiek, dat vrij talrijk was. De voorstelling werd met een bal besloten, waaraan door vele leden en genoo- digden met hunne dames werd deelgenomen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.20, en f 2.55; de laagste 25,00, f 5.00 en 2.50. Tot lid van den gemeenteraad te Veur is gekozen de heer J. Van den Bosch. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den goüver- neur-generaal van Ned.-Indië, is door den gene- raal-majoor Pel het volgende uit Atjeh aan de Indische regeering geseind: Den 13den Februari werd opgerukt tegen de XXVI Moekim. Nadat twee bentings, na veel tegenstand en met eert ver lies van 13 gesneuvelden, waren genomen, werd doorgegaan tot Pongo, dat vermeesterd werd met een verlies van 3 dooden en 10 gewonden. Den 14den werd vobrlgerukt langs de Atjeh-rivier Miroe met de daarbij behoorende moskee en Lam- terny werden genomen2 minderen sneuvelden en de luitenants Ter Beek en Opperman en 10 min deren werden gewond. Het 13de bataljon infan- fanterie en twee secties artillerie werden naar de grens tusschen de XXII en IX Moekim gezonden. Deze kolonne bezette Kajoelo. Den 15den werd Tjapoetoe, eene sterk met geschut bewapende benting, na hevigen tegenstand genomen en ver brand. De vijand vluchtte, vele dooden achterla tende; onzerzijds sneuvelde een mindere, terwijl de kapiteins Berkholst en De Man en 21 minderen gewond werden. Aangezien geen geschikte plaats voor eene vestiging werd gevonden, keerden de troepen terug naar Pongo, op hun marsch de kampongs Tjaboetoe, Lamterny en Miroe ver brandende. Den 16den werd te Pongo begonnen met den aanleg eener versterking, den 17den met dien arbeid voortgegaan. De posten Pandilie, rivierbenting, Berouw en Blang Tjoet werden op geheven, en de bezetting van laatstgenoemden post verplaatst naar Pager Ajer ter verbinding van de posten tegen de XXII Moekim met Pongo. Den 18den werd voorlgewerkt aan de versterkingen, den 19den die van Pongo voltooid, den 20sten voorlgewerkt aan die van Pager Ajer. Den 21sten deed de radja van Pedir slappen tot onderwerping. Bij de ageerende troepen was de gezondheidstoe stand zeer ongunstig, de geest uitmuntend. De algemeene gezondheidstoestand was niet verbeterd. Het stoffelijk overschot van Dr. J. P. Heye is heden in zijn familiegraf te Abbenes (Haarlem mermeer) ter aarde besteld. Zaterdag is op de scheepswerf der kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen te Am- sterdam met goed gevolg te water gelaten de ijzeren stoomkanonneerboot „Fret". Het is de eerste van de twee kanonneerboolen, die aldaar in aanbouw zijn voor rekening van het departe ment van marine. Door den onlangs in Den Haag overleden ambachtsheer van Maurik, Jhr. Mr. M. J. Caan van Maurick, zijn bij uitersten wil al de rechten en inkomsten van de heerlijkheid Maurik vermaakt aan de hervormde gemeente aldaar, behoudens vruchtgebruik voor zijne weduwe. Het „Journal de Monaco" meldt, dat H. M. de koningin en prins Frederik dezer dagen, van Cannes komende, te Monaco zijn gearriveerd, om aldaar een bezoek te brengen aan prinses Flores- tine, hertogin van Urach-Wurtemberg, eene nicht van de koningin. H. M. gebruikte in 't prinselijk paleis 't ontbijt, en begaf zich vervolgens, in ge zelschap van prinses Florestine, naar Monte Carlo, waar ztj in het Casino een muziekuitvoering bij woonde. Den prins van Monaco, die ongesteld was, bezochten H. M. en prins Frederik in zijne appartementen. Aan de koogeschool te Groningen is Zater dag tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd de heer T. J. J. Gori, arts en oud-officier-van gezondheid. De commissie voor de slenographie uit de Tweede Kamer heeft voorgesteld art. 47 van het reglement van orde, tijdelijk, als proefneming voor veertien dagen of ééne maand, door de volgende be paling le vervangen: „De leden spreken van de plaats, daartoe vóór het bureau der Kamer inge richt. Korte opmerkingen of mededeelingen kun nen van de gewone zitplaatsen, slaande worden in het midden gebracht". Alvorens tot eene eventueele nadere regeling van het stenographisch bureau voorstellen te doen, acht de commissie het wenschelgk, dat er, voor eerst slechts als proefneming, eene wijziging in het reglement van orde worde gemaakt, waardoor het voornaamste bezwaar schjjnt te zullen ver vallen, dat uit het bestaande art. 47 voor de nauw keurige opteekening van het gesprokene voortvloeit. De minder goede acoustiek der zaal,|de|beweeglijkheid der leden,het onvermijdelijk gedruiscb, ziedaar zoovele redenen, die sprekers, ver van den stenograaf ver wijderd of met geene sterke stem bedeeld, minder duidelijk, soms in 't geheel niet, doen venstaan. Het gevolg daarvan moet noodzakelijk zijn: min der juiste opteekening, omslachtige en langdurige correctiëu, te late openbaarmaking van het ver handelde. De commissie is van oordeel, dat dit alles zou verbeteren, wanneer de sprekers jóó in de zaal waren geplaatst dat hunne woorden onder alle omstandigheden gemakkelijk door den steno graaf konden worden opgevangen, en dit zoo kon worden ingericht, dat noch de ministers, noch de leden zich behoefden te verplaatsen om beter te hooren. Zoo doende zouden ook de verslaggevers van de pers beier in staat zijn hunne laak te vervullen. Herhaalde overweging van het vraag stuk en raadpleging met deskundigen heeft bij de commissie de overtuiging gevestigd dat alle andere middelen, die wel eens zijn voorgeslagen om het algemeen erkende gebrek weg te nemen, het doel veel minder zullen doen bereiken dan hetgeen thans wordt voorgesteld. Aan gebr. Pot, te Bolnes, gemeente Ridder kerk, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland en Zeeland. De „Staatscourant" van 27 dezer bevat het besluit van 4 Februari 1876, houdende vaststelling van een reglement op de inrichting en het beheer der algemeene landsdrukkerij. Tweede Kamer. De beraadslagingen over de 6uikerconventie zijn heden aangevangen. De heeren Lenting en Schimmelpenninck hebben de conventie bestreden. Morgen voortzetting. In den toestand van den vice-president van den raad van state, baron Mackay, is eenige voor uitgang merkbaar. De nachten zijn rustiger. TerJ terechtzitting van het gerechtshof in Den Haag hebben heden Mrs. A. Teixeira de Mattos en Jhr. E. N. De Branw de gevorderde eeden afgelegd als rechter-plaatsverv. in de arrond.- rechtbank aldaar. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den heer Bormans, rijksarchivaris te Namen, benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft den 2den luitenant A. J. F. Van Gorkum, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks 10 uren is alhier in het huis bewoond door mevr. L. op de Pielerskerkgracht, brand ontstaan, welke onmiddellijk met behulp van een extincteur ge- bluscht is. Zaterdag-avond is te Voorschoten zekere K. v. I)., die voor een der bakkers brood zou brengen bij iemand op eenigen afstand van het dorp wonende, bij het naar huis gaan te water geraakt en verdronken. Zijn zwager, bij wien hij in den kost was, ongerust zijnde over z'gn lang uitblijven, ging hem zoeken en vond hem reeds dood in het water. Zaterdag is te Leidschendam de dienst bode van J. V. bg het scheppen van een emmer water in den Delftschen Vliet gevallen; zjj werd door den smid A. Van Oosten, die zich daartoe had te water begeven, met moeite met behulp van een langen stok behouden aan wal gebracht. Zat»rdag-nacht heeft te Rotterdam het Engelsche stoomschip „Windsor", gezagvoerder Fulton, bij het vertrekken van zijne ligplaats aan..

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1