Een kostbare gouden salonspeld met -een blauwe parel lot knop welke parel is omgeven door een slang, halverwege tot aan het einde van den staart uit porselein met goud geïnailleerd en de andere helft tot aan den kop met eenige dia mantjes, terwijl de oogen door twee roode steentjes of robijntjes gevormd zijn, is vermist in de woning van Jacob Klaarz. Breet te Haarlem. Daarvan, zoomede van een bankbiljet van 60 ontvreemd uit een behoorlijk verzegeld trommeltje den 8sten Februari per H. IJ. S. M. uit Haarlem naar Utrecht verzonden, wordt door den officier van justitie te Haarlem opsporing en bericht verzocht. Den 2 4sten dezer heeft te Amsterdam eene loting onder de officieren plaats gehad tot het samenstellen van een raad van eer, ten einde uitspraak te doen in de zaak van een lsten luit. der infanterie. Bij een te Amsterdam gehouden vei ling van schilderijen, nagelaten door graaf Van Limburg Stjrum, is het portret van den bouw meester van het raadhuis op den Dam, Jakob van Kampen, geschilderd door Maes, met het jaartal 1679 gemerkt, door een Amsterdammer aange kocht, met hel doel het ten geschenke te geven aan de gemeente Amsterdam, om het op het raadhuis op te hangen. De inbrekers, die in de Reguliers dwarsstraat te Amsterdam hebben gestolen, zijn thans alle drie in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis gebracht. Koper heeft bekend, de twee anderen ontkennen. De groote Italiaansche tooneelspeler Ernesto Rossi zal den 16den en 17den Maart te Rotterdam optreden, den 23sten en 24sten te Amsterdam. De eerste voorstelling zal zijn „Othello" en de tweede „Hamlet". Een vader, die voor eenige dagen te Utrecht zijn meisjes als „cadeau" aanbood, heeft, naar het „U'.r. Dagbl." meldt, na van verschil lende personen aldaar geldelijken steun ontvangen te hebben, zich uit de gemeente verwijderd, zon der dat hem gelukt is, zich van de bedoelde twee kinderen te kunnen ontdoen. De vrouw van dezen ongelukkige had sedert geruimen tjjd de echtelijke woning verlatenhjj was met vier kinderen ach tergebleven, en was buiten de gelegenheid om ze te verzorgen. Dinsdag-avond is door den brig.-comm der maréchaussées te Boxtel een persoon gevan kelijk naar 's-Bosch gebracht, die Maandag-avond te Schijndel zijn makker met een jachtgeweer, geladen met groven hagel, in het aangezicht ge schoten had, waardoor deze zoo ernstig werd ge wond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De oorzaak schijnt in een twist bij het kaartspel gezocht te moeten worden. De dader was door dronkenschap opgewondeQ. Eene 1 andbouw-vereeniging te Hoo- gezand heeft een getuigschrift en eene geldelijke belooning uitgereikt aan een leerling der lagere school te Harkstede, Jan Wieringa, omdat hij dezen winter een medeleerling, die door het ijs op het Slochterdiep was gevallen, met eigen levensgevaar van den dood heeft geied. De welverdiende be looningen werden uitgereikt in de school, in tegen woordigheid van alle leerlingen. Bij gelegenheid van een zilveren h u- welijksfeest heeft een notaris te Zwolle, Mr. J. H. Van Royen, aan de verschillende armbesturen drie scheepladingen turf (156,000) ten geschenke gegeven. Naar men verneemt zullen in den loop van dit jaar de lunetten op het Pothoofd te De venter worden geslecht. Te Tessel is gistermiddag gestrand de Holl. kof „Susanne", kapitein Huges, met steen kolen naar Harlingen bestemd; de equipage is gered. Dinsdag is in het Scheemderdiep, nabij het zoogenaamde Meedemer tolhuis onder de gemeente Zuidbroek, het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, blootshoofds en zonder jas, met een lederen riem om den hals, waaraan bak- steenen bevestigd waren geweest. De ontdekkers, een drietal arbeiders uit Zuidbroek, bemerkten bij het op den wal halen aan den staat van ont binding, dat het lijk reeds dagen lang in de vaart moest hebben gelegen. In den afgeloopen winter zijn op het ijs en op den weg dichter bij Zuidbroek verschillende kleedingstukken, als jas, manchetten, dasje en pet, door een paar kinderen gevonden, zoodat men aan een gewelddadigen dood moet den ken. Uit een verscheurd Duitsch zakboekje, dat toen mede gevonden werd, maakt men op dat de omgekomene een Pruis is geweest. Het „Mémorial de Lille" bericht, dat in de kerk te Lannoy eene kostbare schilderij van Van Dijck is ontdekt. Het doek was sedert jaren in een hoek van den toren geborgen, waar het onder een laag stof bedolven was. Door eene toevallige omstandigheid heeft men het te voor schijn gehaald, en aldus werd er de aandacht op gevestigd. Een der directeuren van het museum te Rijssel heeft bevestigd dat de schilderij van Van Dijck is. De „Moskauer Zeitung" meldt, dat een reisgezelschap van 18 personen, verdeeld in zes sleden, zoogenaamd factorenfiacres, op 10 mijlen afstand van Moskou door eene menigte wol ven is overvallen, met het gevolg dat al de rei zigers, benevens 5 voerlieden, verscheurd werden. De zesde voerman is door eene snelle vlucht te paard het gevaar ontkomen. Bij het onderzoek, op zijne aanwijzing gedaan, heeft men verschei den effecten en andere papieren gevonden, waar uit bleek dat de slachtoffers wareneen boek binder uit Plauen, een slotenmaker uit Leipzig, zekere Schlegel uit Zittau, 5 Polen uit Lemberi 2 uit ICrakau, 3 uit Moskou, 5 Russische timmer lieden, en de 5 voerlieden. Een Amerikaan, den heer Routledge, is het gelukt van jonge bamboe een papierstof te bereiden, hetgeen tot nogtoe wel dikwjjls be proefd maar nog niet verwezenlijkt was. Dit papier zal veel goedkooper kunnen zijn dan dat van eenige andere stof. Routledge heeft eene brochure, getiteld: „Het bamboe beschouwd als grondstof voor de papierfabricage" op zijne nieuwe papier soort doen drukken. Het heeft alleen nog het na deel, dat het te doorschijnend is voor het gebruik ten dienste van drukwerk, maar de vervaardiger twijfelt er niet aan, of [bij zal dit ongerief kunen verbeteren. Overigens is |[het sterker en fraaier dan gewoon papier. Volgens bericht uit Batavia is de helft van de specie uit de „Willem kreonprins der Nederlanden" opgevischt en vertrouwt men het overige ook te zullen redden. Recktzalren, Donderdag deed het gerechtshof te 's-Her togenbosch uitspraak in zake H. H. G. uit Weert (Limburg), thans in staat van landlooperij verkee- rende. Het hof verklaarde hem schuldig aan elf diefstallen bij nacht en bij inklimming in bewoonde huizen gepleegd, en eene valschheid in geschrifte van koophandel en gebruikmaking er van en veroordeelde hem tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. De rechtbank te 's-Hertogenbosch deed Donderdag uitspraak in den gruwelijken moord gepleegd door den persoon, bij den burgerlijken stand bekend onder den naam van Maria van der Linden, oud 15 jaar, en verklaarde hem schuldig aan: 1°. moedwilligen doodslag; 2°. diefstal; en 3®. moedwilligen doodslag die strekken moest om de ontdekking van den. eersten doodslag te voor komen. Zij veroordeelde hem tot eene 15-jarige gevangenzetting in een verbeterhuis. BUITEN LAN P. FVankrij li. De „Courrier de France" bericht, dat de heer Target, gezant in Den Haag, zijn ontslag heeft ingediend. De heer Ducros, gewezen prefect te Lyon, thans directeur voor de civiele zaken van Algerië, heeft, naar luid van hetzelfde blad, ins gelijks zijn ontslag aangeboden. Het „Journal Officiel" behelst eene kennis geving van den directeur der afdeeling voor schoone kunsten, waarin herinnerd wordt, dat in het paleis der Champs-Elysées te Parijs van den lsten Mei tot den 20sten Juni aanslaande eene ten toonstelling van kunstwerken door levende meesters, zoo Franschen als buitenlanders, zal gehouden worden. Werken van schilder-, bouw- en graveer- a vis Onlangs is zekeren Gardet, Franschman va» geboorte en correspondent van eenige Franscb bladen, kennis gegeven dat hij de Duitsche hoof-: stad moest verlaten. Deze uitzetting heeft, naar 4 „Agence Américaine" meldt, aanleiding gegevr, tot eene officieuse opmerking der Fransche ac bassade te Berlijn. De heer de Gonlaut-Biron w; afwezig, doch in zijne plaats heeft de waar: mende zaakgelastigde zich naar het ministerie vt buitenlandsche zaken begeven en er de aandac! op gevestigd, dat de brieven van Gardet in Frai sche bladen aan Duitschland veel minder kwaï berokkenden, dan Frankrijks belangen door zeke correspondenten van Duitsche bladen te Pari benadeeld werden. Het antwoord luidde, dat - Duitsche regeering zich van elk oordeel over juistheid der opmerking onthield, doch altha hierop de aandacht wenschte te vestigen, dat Duitsche regeering met de bewuste Parijsche c respondenten niets gemeen had. De maatregel, I aanzien van Gardet genomen, is dus gehandhaï Mag men de Berhjnsche „Volkszeilung" geloovi dan zullen weldra nog vele vreemdelingen het f van Gardet deelen, en is er in de hooge kring ernstig sprake van, den niet-Pruisischen corn pondenten van buitenlandsche bladen het veri verblijf binnen het Pruisische gebied te ontzegd Van de vele Duitsche componisten, die ns den l'/j jaar geleden uitgeloofden prijs van 10 thaler voor de beste Bismarck-hymne hebben dongen, is dezer dagen bekroond de heer Ki Reinthaler, muziekdirecteur te Bremen. Volgens de „Volkszeitung" is aan gr Arnim, op zijn verzoek, gegrond op zijn gezoi heidstoestand, voor de uitvoering van zijn voni drie maanden uitstel verleend. Spanje. Volgens de „Gaceta" is in een vergadering! generaals besloten, de Carlisten die in de omsti ken van Alsasua gevlucht zijn van alle zijden te; lijk aan te tasten. De gemeenteraad van Madrid is voornem illuminaties a giorno op reusachtige schaal in richten bij gelegenheid van den terugkeer ifi Konings te Madrid. Men zal daaraan 100,00 franken ten koste leggen. Volgens een Carlistischen berichtgever d „Univers" te St.-Jean-de-Luz heeft don Carlos de aanbieding van een getrouw partijganger i legitimiteit in Frankrijk, die hem zijne woni: openstelde, geantwoord, dat hij, ook indien geluk hem ten eenenmale den rug toekeerde, grens niet meer zal overtrekken, al zou hij snf velen of gevangengenomen worden. Grroot-Britannië. In het lagerhuis is gisteren het debat over i circulaire betreffende ontvluchte slaven geslote: Met eene meerderheid van 45 stemmen is best ten de benoeming eener koninklijke commissie dier zake goed te keuren, en, in afwachting w het resultaat van den arbeid dier commissie, i bestaande circulaire te handhaven. Eenige Engelschen hebben een kapitaal v£ 3000 p. st. voor de hoogeschool van Oxford bi schikbaar gesteld, om een leerstoel voor de Ct neesche taal op te richten, onder voorwaard! dat de heer James Legge, een Presbyteriaans! geestelijke, voormalig zendeling in China, i hoogleeraar in de Chineesche taal- en letterkund zou worden aangesteld. Oostenr.- Hong. Monarchie. Op eene interpellatie van Holey heeft Tisi geantwoord, dat niemand twijfelde aan Hongarije' recht op de stichting van een Bank, maar er vn ren verschillende vragen die bij de quaestie bi treffende de Bank moeten worden opgelost. M< de uitvaardiging van een wet was de Bank no niet tot stand gebracht, en men wil een Ban en niet een wet alleen. In antwoord op eene ir terpellatie van Limonyi verklaarde Tisza, dat c regeering het maximum der eischen nopens h( tarief niet bekend kan maken. Spoedig zou bi huis alle3 vernemen en dan zou het kunnen ooi deelen. Wegens de overstrooming is hel vertre

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2