LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4922. Maandag A0. 1876. 28 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174* Grootere letters naar plaatsruimte STAD S-BERICHT E N. Stempeling van Weegwerktaigen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis; dat, aangezien bij sommige, vooral ijzeren, weegwerk- uigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van len overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de lagen waarop de Herijk plaats heeft, gelegenheid ïordt gegeven, die balansen waarvan bedoeld stempel mduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling tan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1876. JACHT en YII8CUERIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis an hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1876/7 in iet bezit wenschen te zien van JACHT- of VISCHAKTEN, of wel van eene kostetooze vergunning tot uitoefening der ■visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderleekend, vóór den lüden April dezet jaar» moeten terugbezorgd zijn, ten einde ^alsdan aan den Commissaris des Konings in deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, lat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten- ewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte iet pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schade- ijk gedierte en het visschen als hel icater met ijs bedekt is, an heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter vulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 26 Februari 1876. LUIDEN, 26 Februari. Bij de Tweede Kamer is ingediend de vol lende nola van wijziging betreflende de regeling an het hooger onderwijs; De artt. 134 en 135 (van het gewijzigd wels- ntwerp) te lezen als volgt: Art. 134. Gedurende een termijn van vijfjaren, ,e rekenen van het in art. 133 vermelde tijdstip, ,\vordt aan elke der drie universiteiten onderwijs gegeven in de vakken, vermeld in art. 63, 1°., an het organiek besluit van 2 Augustus 1815, n worden de graden van candidaat en van doctor in de godgeleerdheid verkregen op de wijze, ver- eld in de artt. 82 en 83 van dat besluit, met nachtneming der wijzigingen daarin bij art. 5 van liet koninklijk besluit van 15 November 1820 gebracht, en, voor zooveel het Evangelisch-Luthersch kerkgenootschap betreft, met inachtneming der lirlt. 10, 11 en 13 van het reglement, vastgesteld I bij het koninklijk besluit van 25 November 1845. 0p de hoogleeraren in de godgeleerdheid zijn de artt. 36—38, 42—17, 49, 52, 65—73, 111 en 12, op de studenten in de godgeleerdheid de artt. 7, 40, 41, 54—58, 73, 74, 111—113 dezer tvet van toepassing. Het getal der prijsvragen, in rt. 40 vermeld, wordt, ten behoeve der studenten n de godgeleerdheid, met twee vermeerderd. Het gdperk van vijf jaren wordt door Ons verkort, in- ;eval de school of scholen, bedoeld bij art. 128, 'roeger mochten zijn opgericht. Art. 135. Op het in art. 133 vermelde tijdstip Jworden aan de dan bij de hoogescholen te Leiden, Utrecht en Groningen in dienst zijnde hoogleeraren, die den leeftijd van zeventig jaren nog niet bereikt hebben, door Ons de vakken aangewezen, waarin zij onderwijs zullen geven. Zij, aan wie geen vakken worden aangewezen, of die tegen de aanvaarding der hun toegewezen vakken bedenkingen hebben, welke door Ons gegrond worden geacht, behouden de door hen op gemeld tijdstip genoten jaarwedde als wachtgeld tot hun zeventigste jaar. Dit wacht geld vervalt, zoodra zij eene landsbediening aanvaar den, tot eene betrekking van Staatswege worden be noemd, waaraan de bezoldiging met het bedrag van het wachtgeld gelijkstaat of dat overtreft, of zooda nige betrekking, hun niet van Staatswege opgedragen, aanvaarden. De op het ir. art. 133 vermelde tijdstip bij de hoogescholen te Leiden, Utrecht en Groningen in dienst zijnde hoogleeraren in de godgeleerdheid behouden gedurende den termijn, bedoeld bij art. 134, de hun vóór het in eerstgemeld artikel ver melde tijdstip aangewezen vakken. Na afloop van dien termijn ontvangen zjj, die den leeftijd van zeventig jaren nog niet bereikt hebben, als wacht geld tot dien leeftijd de jaarwedde en het trakte ment als concionalor academicus, op het tijdstip van het inwerking treden dezer wet aan de be trekkingen van hoogleeraar in de godgeleerdheid verbonden. Dit wachtgeld vervalt, zoodra zij eene landsbediening aanvaarden, tot eene betrekking van Staatswege worden benoemd, waarvan de be zoldiging met het wachtgeld gelijkstaat, of het overtreft, of zoodanige betrekking, hun niet van Staatswege opgedragen, aanvaarden. De hooglee raren in de godgeleerdheid, benoemd in den loop van den bij art. 134 bedoelden termyn, ontvan gen na afloop van dien termijn, indien zij den leeftyd van zeventig jaren nog niet bereikt hebben als wachtgeld tot dien leeftgd, gelijk bedrag als de jaarwedde en het traktement als concionator academicus, op het tijdstip van het in werking treden dezer wet aan de betrekking van hoog leeraar in de godgeleerdheid verbonden. Op dit wachtgeld is het bepaalde bij het 5de lid van dit artikel van toepassing. De tijd, gedurende welken de in dit artikel vermelde wachtgelden worden genoten, rekent mede voor aanspraak op pensioen. Geen wachtgeld van een der hooglee raren, in dit artikel bedoeld, gaat de som van f 3000 'sjaars te boven. In de kleine zaal van het Nutsgebouw werd gisteren aan een uitgelezen auditorium weder een van die kostelijke avonden aangeboden, zooals men er in een winterseizoen slechts te zeldzaam te genieten krijgt. Wij bedoelen de vierde of laatste soiree voor kamermuziek. Niet minder dan bij de vorigen, was ook nu het programma keurig: Schumann, Van Beethoven en Brahms kwamen er op voor. Hunne werken werden op waardige wijze vertolkt. Trouwens, het bekende vijftal met Welrens aan het hoofd, heeft reeds vaak getoond hoezeer het voor zijn taak berekend is en hoezeer zij het één in allen en allen in één allerloQelijkst weten toe te passen. De vier soirées van dezen winter zullen bij hen, die haar hebben bijgewoond, zeker lang in aangename herinnering blijven; en de Maatschappij voor Toonkunst, van welke ze uil gingen, in 't algemeen, en de executanten in het bijzonder mogen er met voldoening op terugzien. Ze hebben getoond dat het hun streven is steeds meer en meer de volmaaktheid naderbij te komen, althans voor zooverre dit mogelijk is, daar toch ook op het gebied der toonkunst steeds nieuwe veroveringen worden gemaakt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7383 vol wassen personen en van 1927 kinderen. Volgens de „Middelb. Ct." is niet Mr. Van Bemmelen maar de heer W. De Brouwer, vroeger subst.-ofücier van justitie te Brussel, tot voorzitter benoemd van de internationale rechtbank te Is- maïlia. Door de afdeeling Den Haag van het N. O. G. is de volgende prijsvraag uitgeschrevenEr wordt gevraagd een nauwkeurige omschrijving van de verschijnselen, waaruit is opgemaakt, dat het ka rakter van een kind een verkeerde richting heeft aangenomeneen juiste opgave van de middelen, die men ter verbetering heeft aangewend, en een uitvoerig verslag aangaande de werking dier mid delen, en het resultaat, dat men heeft verkregen. Als belooning voor het best gekeurde antwoord wordt f 50 uitgeloofd. Jhr. H. O. Wichers, kapt.-luit.-ler-zee, werk zaam bij de afdeeling materieel der zeemacht bij het departement van marine, en B. J. Tideman, hoofd-ingenieur, adviseur voor scheepsbouw aan hetzelfde departement, zyn door den minister van marine naar Rusland gezonden, om aldaar een onderzoek in te stellen naar den bouw van ge pantserde schepen daar in gebruik. Den 26sten Januari hebben zij een bezoek gebracht aan de haven van Kroonsladt en in begeleiding van admi raal Popou het gepantserd schip „Peter de Groote" en het geblindeerd fregat „Groot-Admiraal" lot in de kleinste bijzonderheden in oogenschouw ge nomen. Met hetzelfde doel zullen genoemde heeren in den aanstaanden zomer een tocht naar de Zwarte Zee ondernemen. De heer H. A. Insinger heeft aan de Tweede Kamer ingediend een amendement, strekkende tot afschaffing van den suikeraccijns, luidende: Er wordt tot 1°. October 1876 een accijns op de suiker geheven. En wijders: De aanslag der fabri kanten van suiker uit beetwortelen geschiedt tot 1°. October 1876. Naar men verneemt zal Mr. G. M. Van der Linden, rijks-advocaat en oud-lid der Tweede Kamer, als feestredenaar optreden bij de op 18 Mei e. k. te verwachten onthulling van het standbeeld van Thorbecke. Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Roëll, is in den namiddag van 25 dezer van de reede van Tessel vertrokken, ter opvolging zijner beslemming. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Zierikzee Jhr. Mr. L. Van Cilters, thans subst.- grilfier bij de arrond.-rechtbank aldaar; den raad van bestuur van 's rijks museum van schildergen te Amsterdam, alsmede den directeur van het kon. kabinet van schilderijen in Den Haag, op hun verzoek, eervol ontheven van het beheer over de rijksverzameling van kunstwerken van moderne meesters op het paviljoen „Welgelegen" bij Haar lem, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en benoemd lot directeur der rijksverzameling op het paviljoen E. Koster, dusver opzichter bij de ver zameling; aan H. A. Ravenek, werktuigk. inge nieur bg de art. stapel- en constructiemagazijnen, en met ingang van 1 Maart benoemd tot leeraar in de werktuigk. aan de polyt. school, met dien datum een eervol ontslag verleend uit eerstgen. betrekking. Gemengd Nieuws. Nabij Voorschoten is hedenmiddag zekere L., werkman aan de fabriek van de heeren Van Kempen, zich naar Leiden willende begeven en daartoe den kortsten weg, over de weilanden, nemende, te dicht langs een watermolen geloopen. Het rad trof den ongelukkige zoodanig, dat hij onmiddellgk dood was. Zijn lijk is per vaartuig naar het academisch ziekenhuis alhier vervoerd. De tooneelvoorstelling, door de ver- eeniging „Vermaak en Weldoen" op 22 dezer te Aarlanderveen gegeven ten bate van Aarlander- veen, Alphen en Oudshoorn, heeft netto opgebracht. f 170.22'/i. De voorstelling was druk bezocht.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1