Presidente della societa Ligure di salvamento in Genova). De mededeelingen van hen, die zich voorstellen aan het congres deel te nemen, moeten In Mei 1876, op dezelfde wijze, aan hetzelfde adres gericht worden. Van de art.-instr.-compagriie te Schoonhoven hebben 20 jongelingen examen gedaan voor den voorbereidenden cursus te Utrecht. De volgende korporaals-titulair hebben reeds voldaannog 8 anderen zullen een concurreerend examen afleggen met de aspiranten, die bij het 1ste regiment zich hebben aangemeld: Munting, Jhr. Westpalm v. Hoorn, Adama v. Scheltema, Giel, Willemstijn, v. Marle, Demartines, Baron v. Heeckeren en Mousanlofils. De korp.-tit. Pop, die eigenlijk n°. 1 voor Utrecht behaalde, heeft ook examen gedaan voor Delft en behaalde daar n°. 2. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Heusden W. F. Mènsing, ontv. der registr. en dom. aldaar; aan den 'lsten luit. op nonact. Jhr. T. A. C. De Geer, van de inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den milit. dienst; aan Zr. Ms. ordonnance-officier, den lsten luit. Jhr. W. F. H. Van de Poll, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde. Gemengd. Nieuws. De vleeschhouwer B. te Delft, die zich Woensdag naar het bootje spoedde dat ten vier uren van daar naar Rotterdam vertrok, was nauwelijks in het vaartuig gezeten, of hij werd door een toeval getroffen en overleed binnen wei nige oogenblikken. Men heeft het lijk aan het Zuideinde aan wal gebracht en van daar naar de woning van den overledene vervoerd. Gisterochtend is te Rotterdam uitde Delftschevaart opgevischt het lijk van den sedert 2 Januari II. vermisten timmermansknecht C. Hoogendam, oud 43 jaar, nalatende eene hulpe- looze weduwe met acht kinderen. Gisternacht omstreeks halfdrie ont dekte de nachtwacht W. Keyzer te Amsterdam drie personen die hem verdacht voorkwamen, en in de Reguliersdwarsstraat voor perceel num mer 3 stonden. Hij begreep, dat, indien zijn ver moeden dat het met de drie jongelieden niet pluis was, bevestigd werd, hij alléén tegen drie niets zou kunnen volbrengen en hield daarom de verdachten in het oog, totdat de wacht R. Van Zulphen hem tegemoet zou komen, hetgeen spoe dig zou geschieden. Toen Van Zutphen kwam, deelde Keyzer den weg dien beiden zouden bewan delen, zóó in, dat de personen, welken kant ze ook opgingen, een van beiden moesten ontmoeten. De berekening kwam volkomen uit. Keyzer, die inmiddels bemerkt had dat in perceel 3 was in gebroken, kwam de dieven tegemoet; Van Zutphen schiet toe, en het gelukte hun een der dieven (W. C. Koper) niet zonder moeite in hechtenis te nemen, en voor een waarde van f 14 aan ge stolen goederen, deels op straat geworpen, deels in het bezit der dieven, in handen te krijgen. De twee anderen, P. Meegens en L. Lacroix, ont kwamen. De eerste werd gistermorgen door de politie aangehouden, de tweede is nog niet in haar handen. Alle drie hebben vroeger veroor deelingen ondergaan. De dieven hadden den bout en het luik van het winkeltje, waaruit zij voor werpen hebben ontvreemd, met geweld ingeslagen en eenige ruiten uitgesneden. Tot dusver hebben 22 kerkeraden in de provincie Drente het voorstel van het prov. kerkbestuur, om den dank- en biddag voortaan op Zondag te houden, aangenomen. Een „reiziger", die volle vertrouwen verdient, deelt aan de „Arnh. Ct." mede: „Men wordt gewaarschuwd met de Rheinische Eisen- bahn geen telegrammen te verzenden. Men ont vangt ze te Kleef wel, maar seint ze niet verder. Of de telegrafisten den mark verdrinken of als don gratuit aan de kas der Maatschappij geven, kan natuurlijk: niet met zekerheid worden gezegd. .Wij willen het laatste aannemen." Het telegram werd afgegeven in tegenwoordigheid van drie personen. Van Woensdag namiddag tot gister nacht hebben te Amsterdam drie binnenbranden ■ign een uitslaande brand (in de Langeslraat) ge woed. Alle werden spoedig door de brandweer bedwongen. Naar men verneemt is de persoon, die voor eenige maanden te Amsterdam werd gearresteerd wegens poging tot moord op zijne huisvrouw, die tijdelijk haren intrek genomen had ten huize van haar vader op het 's Gravenhekje aldaar, dezer dagen weder op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan genoegzame bewijzen. Door den krijgsraad van Zuid-Ho 1- land is een sergeant van het 3de regiment infan terie vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot achttien maanden gevangenis straf, in eenzame opsluiting te ondergaan, wegens diefstal door middel van inbraak en een valschen sleutel. De zeven schutters te Zaandam, die aan den minister van binnenlandsche zaken ge vraagd hebben het vonnis van den schuttersraad te vernietigen, waarbij zij wegens niet-verschijning op een des Zondags gehouden inspectie veroor deeld werden, hebben ten antwoord gekregen, dat de minister geen bevoegdheid had, vonnissen van schuttersraden te vernietigen, zoodat het verzoek niet kan ingewilligd worden. Gisteren vierde mevrouw de wed. B. te Dordrecht haar 79sten verjaardag tegelijk met hare dochter van 52, kleindochter van 12 en achterkleindochter van 3 jaar, die allen op dien dag verjaren en dezelfde voornamen voeren. Eene reusachtige onderkaak, onlangs in de nabijheid van Zutfen opgevischt, is na on derzoek gebleken tot den vóór-historischen tijd te behoorenzij maakt een deel uit van een voor wereldlijken olifant of mammouth. Het gemeente bestuur heeft haar aangekocht om te worden bewaard in het natuur-historisch kabinet der stad. Het stoomschip „Prins Hendrik", kapitein Braat, heeft de reis in nog geen volle 30 dagen afgelegd; de kortste thuisreis, die tot nogtoe van Indië naar Nederland volbracht werd. Woensdag- namiddag waren eenige knapen te Rjjswijk zoo onvoorzichtig om onder een groote en zware turfkar te spelen en die op en neder te wippen, toen een hunner, de 12-ja- rige zoon van Schoenmakers, tuinbaas van den heer De Boer aldaar, er onder geraakte, op het oogenblik dat zijne makkers, den bak niet meer kunnende houden, dien lieten vallen, met het ge volg, dat de knaap een zijner beenen op twee plaatsen brak. Nog niet lang geleden brak dezelfde jongen zijn arm bij dergelijk gevaarlijk spel. Uit Almelo wordt gemeld, dat de scheepvaart op het kanaal is gestremd, doordien nabij Vriesenveen, door het doorbreken van een dijk, zich een dam dwars door het kanaal heeft vastgezet. Vele schepen liggen aan weerszijden, tot groot ongerief van handel en scheepvaart. Op de Mariaplaats te Utrecht werd Woensdag een krankzinnige aangehouden, die om streeks een uur te voren het gesticht, waarin hij verpleegd werd, had weten te ontvluchten. On middellijk werd hij naar het gesticht teruggebracht. Te Brakel zijn de werklieden der steenfabrieken zonder verdiensten, wijl het water den arbeid belet. De huizen buitendijks hebben er de kelders en de achterhuizen reeds volin enkele heeft het water de huisgezinnen reeds naar den zolder doen vluchten. Eenige dagen geleden had te Zijpe een treurig voorval plaats. Een werkman van den landbouwer A. Kruyer zou bij de Zijpersluis in een roeischuitje over het Noord-Hollandsch kanaal gezet worden, toen de stoomboot aankwam. De jeugdige veerman meende, dat hij de overzijde gemakkelijk zou kunnen bereiken vóór de nade ring der boot. Deze echter, die met volle kracht doorstoomde, stootte op het kleine vaartuigje, toen het zich midden in het Kanaal bevond, met het ongelukkig gevolg, dat het schuitje in den grond werd geboord en de beide mannen verdronken. De werkman laat eene vrouw en drie nog jeug dige kinderen in zorgvolle omstandigheden achter en de jeugdige veerman was de broodwinner voor zijne moeder. Uit Laren meldt men, dat de kievi ten jl. Vrijdag zijn aangekomen; dat is ongeveer drie weken vroeger dan andere jaren. Uit Berlijn wordt gemeld dat ten ge- volge van den sterken dooi en den ijsgang overal hoogwater is, voornamelijk lijden de provincies Saksen en Silezië. De Elbe heeft bij Maagdenburg verscheidene dijken en dammen doorgebroken en overstroomt het land mijlen ver. Een spoortrein, van Maagdenburg naar Berlijn, zakte niet ver van Maagdenburg in den grond; menschen kwamen daarbij niet orn. Bij Pless (Silezië) overstroomde de Weichsel het land mijlen ver; bij Gleiwitz is een trein ontspoord, waarbij vele personen veron gelukten. De prins van Wales heeft in Nepal eigenhandig zes tijgers geschoten, op één dag. Over de 600 olifanten deden bij deze gelukkige jachtpartij dienst. In de Fransche dagbladen komen mededeelingen voor omtrent waarnemingen van „een der beroemdste hoogleeraren" te Parijs om trent de ontsmettende kracht van gebrande koffie, zoo bij dierlijke als plantaardige verrotting. Dood wild, daarmede bestrooid, blijft verscheidene dagen versch. In ziekenkamers zijn, zoo wordt verzekerd, berookingen met koffie doeltreffender dan het ge bruik van chloor en koolstofzuur, althans niet hinderlijk voor de aanwezigen. De beroemde drukker Ambroise Fir- min Didot is te Parijs overleden. Hij werd in 1790 geboren. De belasting in Engeland opspeel- kaarten heeft in 1875 (tegen drie stuivers per stel) 12,952 p. st. opgebracht, zijnde 370 meer dan in 1874. Bechtzaken. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren den Haagschen sjouwer, beschuldigd van diefstal van vee in de weide, schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal en hem tot 5 jaren gewone gevan genisstraf veroordeeld. Vervolgens werd behandeld de zaak van een 20-jarigen Duitscher, die in December jl. zich schuldig heeft gemaakt: in den avond van den 17den aan diefstal van kleedingstukken uit het Rijnschip „Georg", liggende in het Haringvliet; en in den avond van den 19den uit een ballast- vaartuig, liggende aan de Boompjes te Rotterdam, met verbreking der afsluiting, aan diefstal van kleedingstukken en eenige eetwaren. Het O. M. eischte hiervoor eene gevangenisstraf van 6 maan den tot 5 jaren. De verdediger, Mr. Van Voort- huyzen, wees op verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener lichte straf. Het hol nam die omstandigheden in aanmerking en ver oordeelde den Duitscher tot het minimum der geëischte straf. BUITENLAND. 1) uit Belil rand. De officieele „Reichs-Anzeiger" meldt, dat de eervolle onderscheiding, die den heer Von Bult- zingslöwen, Duitsch consul te Soerabaya, vanwege den keizer is ten deel gevallen, benoeming tot ridder van de Orde der Kroon 3de klasse, en die anders niet in tijd van vrede wordt toe gekend, hem is verleend wegens zijne gewichtige vrijwillige diensten ten behoeve van zieken en gewonden in den oorlog tusschen Nederland en Atjeh. „De Nederlandsche bladen, van alle par tijen", zegt het blad verder, „hebben met den hoogsten lof gewaagd van zijne werkzaamheden als verpleger van cholera-lijders in de hospitalen der Nederlandsche armee in Indië en als onver schrokken redder van talrijke gewonden, die hij, in de gevechten in Atjeh, met eigen levensgevaar uit het vijandelijk vuur heeft weggedragen." Ver volgens wordt gewezen op de ovaliën, hem in Den Haag, vooral op de eervolle onderscheiding hem vanwege Z. M. den Koning der Nederlanden ten deel gevallen in de benoeming tol ridder der Militaire Willemsorde 3de klasse, die zoo hoogst zeldzaam anders dan aan strijders wordt verleend. Spanje. De Spaansche regeering heeft den 22sten dezer aan hare vertegenwoordigers in 't buitenland over de inneming van Tolosa de volgende dépêche ge zonden Na een gevecht, door Lorna geleverd, is de koning gisteravond laat aan het hoofd van de brigade Goyeneche Tolosa binnengetrokken. De demoralisatie onder de Carlisten neemt toe. De Spaansche consul te Bayonne deelt mede dat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2